Witamy !



[A 2.3] Szarpanie w okolicach tylnego mostu

[A 2.3] Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez highlander » 03 lis 2010 20:15:48

Witam ,na dzień dobry chciałem tylko napisać że szukałem w "szukajce" ale jakoś bez efektu.
Jeżeli nie ten dział to proszę moda o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce.
Sprawa wygląda tak:
Po zakupie autka (3miesiące temu) stwierdziłem że przy niewielkiej prędkości(głównie przy ruszaniu na skręconych kołach) , słychać i odczuć można szarpanie i dziwne odgłosy dobiegające jakby z tylnego mostu,okolic tylnych kół.[dodam że sytuacja występuje dopiero po przejechaniu kilkunastu km].
Znalazłem o tym wzmiankę na forum, i byłem przekonany że pewnie olej nie był od nowości wymieniony.
Po zdemontowaniu dekielka od mostu i upewnieniu się że nie mam "szpery" zalałem bebechy spirax'em.
No i ...... bez zmian :(
Trochę zaczyna mnie ta sytuacja martwić,bo nie wiem czego się spodziewać dalej.
No i tu pytanie do was, gdzie szukać,na co zwracać uwagę,i może jakieś typy usterki ??
Cokolwiek jestem otwarty na sugestie.
pozdro
EKIPA ŚLĄSKA
highlander
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 70
Dołączył(a): 08 sie 2010 12:53:11
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 03 lis 2010 20:19:24

Hyh mam to samo i nadal nie wiem o co chodzi :( jak znajdziesz rozwiazanie daj znac.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Shreck22 » 04 lis 2010 07:16:41

Ja też tak miałem, że przy skręconych kołach i tylko podczas ruszania tak się działo, także po wymianie oleju. Byłem przekonany, że nie mam LS, ale jak podsunięto mi pomysł, żeby wlać olej z dodatkiem LS to wszystkie problemy ustąpiły, okazało się, że przyczyną był olej.
Byłem przekonany, że to nie może być wina oleju bo przecież wymieniłem, a tu jednak.
Shreck22
Maniak
Maniak
 
Posty: 476
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 sie 2009 20:26:12
Lokalizacja: Będzin
Pochwały: 1
Województwo: Śląskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 04 lis 2010 08:22:48

U mnie wymiana oleju pomogła tylko trochę szarpanie jest mniejsze ale nadal występuje.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez jrzeuski » 04 lis 2010 10:24:11

Jeśli nie ma szpery, to olej nie ma nic do tego (o ile w ogóle jakiś jest w moście :mrgreen: ). Gdyby to miało być coś w moście to chyba tylko zatarte satelity, ale nie bardzo sobie wyobrażam jak mogłoby do tego dojść. Jeżeli na 100% nie ma szpery (tzn. był zdjęty dekiel i było widać satelity), to wystarczy postawić tył na kołkach, zablokować jedno koło, wrzucić 5 bieg i ruszyć. W ten sposób most zachowa się jak przy jeździe w zakręcie (bardzo ostrym :twisted: ) i posłuchać czy pojawi się ten efekt. Jak nie (a tego się spodziewam), to przyjrzałbym się łożyskom kół i zawieszeniu czy nie ma gdzieś luzu.

PS. Można też unieść oba koła i je rozkręcić silnikiem a następnie pociągając za linki ręcznego przyhamowywać każde z kół osobno symulując zakręt w lewo lub prawo. Im mocniej pociągnie się za linkę, w tym ostrzejszy zakręt wejdzie dyferencjał :mrgreen:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 04 lis 2010 10:48:45

U mnie szarpie i nie ma znaczenia czy ruszam ze skręconymi kołami czy nie. Tajemniczości dodaje fakt że dzieje się to nie zawsze i tylko i wyłącznie jak przejadę dłuższy kawałek tj. kilkadziesiąt km. Luzów brak zawiecha ok bo gdyby były jakiekolwiek problemy z zawiecha łożyskami luzami to myślę że szarpanie nie zależałoby to od ilości przejechanych km.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez mazurkas007 » 04 lis 2010 10:59:12

może to 'efekt wagonowy' znany głównie posiadaczom aut z dwoma sztywnymi mostami.
wiek robi swoje, oleje tu nie pomogą.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez jrzeuski » 04 lis 2010 11:03:37

U mnie lekko szarpie przy przyspieszaniu (efekt "odwrotnego ABS"), ale to ponoć wynik zbyt mocnego dokręcenia nakrętki na wałku ataku. Generalnie z tulei dystansowej mam już prawie miazgę, ale na razie z tym jeżdżę i się nie przejmuję. Nie chce mi się znowu mostu rozbierać, żeby coś z tym zrobić. Jeśli stan mostu się pogorszy, to się zmuszę do tego :mrgreen:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 04 lis 2010 11:23:48

mazurkas007 napisał(a):może to 'efekt wagonowy' znany głównie posiadaczom aut z dwoma sztywnymi mostami.
wiek robi swoje, oleje tu nie pomogą.


Laik jestem i nie wiem o co kaman rozwiń proszę o co chodzi z tymi wagonami.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez mazurkas007 » 04 lis 2010 11:43:52

chodzi o to, ze suma wszelkich luzow i wyekspoatowania elementow zawieszenia i ukladu napedowego, daje w trakcie ruszania lub przy ostrych manwrach efekt ruszajacego pociagu.
najpierw lokomotywa, pozniej pierwszy wagon, drugi, itp... itd... az ruszy caly pociag.
najczesciej sa to minimalne szarpniecia przy ruszaniu, hamowaniu silnikiem, skrecaniu z maksymalnie skreconymi kolami, jezdzie z gorki-pod gorke-z gorki.
najwiecej odczuwaja to kierowcy wiekowych aut z dwoma sztywnymi mostami ( duza masa nieresorowana ).
sposob jest jeden, wymienic wszystko w zawieszeniu i napedach na nowe.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 04 lis 2010 11:52:54

Dobra już kapuję.

Przód zrobiony wszystko wymienione. Tył zero luzów. Efekt u mnie nie jest taki że ruszam i stuknie z przodu potem stuknie z tyłu. Napewno kiedyś ruszałeś ostro z buta na czarnym i opony zaczeły zrywać przyczepność i zamiast pisku podskakują i tłuką nie wiek jak to opisać inaczej może jeszcze dodam że nie jest tu typowy stukot tylko szarpanie całej budy od ramy aż po dach. U mnie takie coś występuje przy spokojnym ruszaniu przy warunkach jakie opisałem wcześniej. Jeśli by było jak piszesz że luzy i etc. to na dzień dobry rano zaraz po odpaleniu by występowało i przy prawie każdym ruszaniu. Czasami potrafię przejeździć krótkie odcinki przez tydzień i nic nie stuknie.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez mazurkas007 » 04 lis 2010 11:56:28

koło dwumasowe, glupieje jak sie rozgrzeje sprzeglo.
walniety docisk sprzegla, lozysko oporowe.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Wookash » 04 lis 2010 11:58:33

Hmmm to u nas w 3.2 jest dwumasa? Ze sprzęgłem też podejrzewam że może być przyczyną ale czekam aż całkowicie poleci bo koszta nowego + wymiana to sporo a może się okazać że to nie to.
Wookash
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez brum » 04 lis 2010 19:12:55

mazurkas007 napisał(a):najwiecej odczuwaja to kierowcy wiekowych aut z dwoma sztywnymi mostami

Występuje to w autach ze stałym napędem, np disco itd
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Andy » 05 lis 2010 08:50:16

Takie szarpanie miałem wiosną, jak mi padło łożysko tylnego koła. Zaczynało się zawsze przy przyspieszaniu. Akurat wyjeżdżałem z Poznania i szarpanie pojawiało się przy prędkości ok 100 kmh, a po 150 km (w domu) już przy 30 kmh. Ale zawsze przy dodaniu gazu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Andy
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 414
Dołączył(a): 07 lip 2007 08:47:23
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Pochwały: 2
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez elvis » 23 lis 2010 19:23:58

wątek ucichł? jak sobie poradziliście?
moja na skręconych kołach szarpie jak poje...a w każdą strone a wstrząsy są wyrażnie odczuwane na nadwoziu pozatym widać po kole że się trzęsie szczegulnie na skrzyżowaniach i manewrach z obciążoną lawetą
Aha piszecie o szperze możliwe ,ze 2.3TD LONG wogule ma szpere i zrobił na niej ponad 100tyś. km. po aswalcie?
elvis
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Andy » 24 lis 2010 08:30:41

1 Łożysko tylnego koła.
W stanie katastrofalnym szarpie i blokuje - nie da się przyspieszyć. Lekarstwo - wymienić.
2 Łożyska na wałku ataku za mocno dokręcone - szarpanie jakby działał abs, ale przy przyspieszaniu.
Lekarstwo - wymienić. Łożyska albo most.
3 Szpera - nie mam doświadczeń.

Jak podniesiesz tylne koła to mają luz? Słychać coś w czasie jazdy? Kiedy (przy przyspieszaniu, na sprzęgle, przy hamowaniu silnikiem?)
Obrazek
Avatar użytkownika
Andy
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 414
Dołączył(a): 07 lip 2007 08:47:23
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Pochwały: 2
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez elvis » 24 lis 2010 19:20:09

Co do stanu łożysk to nie mam pojęcia w karzdym razie nie chrupie ani się nie zacina
luz na moście przy podniesionych kołach wynosi jakieś 5-10* (jak kręce jednym to drugie kręci się w odwrotną strone) czyli ok.
Jaja się zaczynają jak puszczam sprzęgło i mam skręcone koła
Myślałem że sprzęgło ale jak koła są proste a tylne mają taki sam opór sprzęgło bierze równo jak automat
elvis
 

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez Andy » 25 lis 2010 08:22:56

Chodziło mi o luzy "poprzeczne" koła. Podnosisz jedną stronę i próbujesz kiwać kołem góra - dół, lewo - prawo i do auta - na zewnątrz, bez kręcenia.
A jesteś pewien, że to tył? Wyrobione tuleje wahaczy potrafią dać takie objawy. Stuki i szarpanie całej budy przy skręcaniu, lub ruszaniu ze skręconymi kołami. U mnie było czuć wyraźnie na podłodze pasażera.
Obrazek
Avatar użytkownika
Andy
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 414
Dołączył(a): 07 lip 2007 08:47:23
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Pochwały: 2
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: Szarpanie w okolicach tylnego mostu

Postprzez elvis » 25 lis 2010 20:13:42

Nie no aż tak żle nie jest takich luzów nie ma pozatym 140km/h a z (górki nawet 150 :boss: ) leci bez żadnych wibracji ani innych niepokojących oznak
Ale dzisiaj zauważyłem że mam wytłuczone tulejki resorów (na alegro znalazłem po 15 zł za szt.) kupie cały komplet założe i zobacze jak pomoże to napisze na forum bo inne diagnozy mi się skończyły
elvis
 

Następna strona

Powrót do Układ przeniesienia napędu



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości