Witamy !



[A] Dziwne działanie hamulców

Re: Dziwne działanie hamulców

Postprzez nightman » 19 sie 2013 10:51:43

skoda_00 napisał(a):Pozwólcie że dołączę do postu :)
Też mam problem z hamulcami w 2,8 . Słabo hamuje, a szczególnie chodzi mi o pedał hamulca, strasznie późno bierze hamulec, przy samym dole i nie jest to kwestia powietrza w układzie bo już odpowietrzaliśmy i dalej tak samo ;/

Pedał hamulca jest twardy / miekki, czy nie zaświeca ci się czerwona kontrolka na desce?
Hamulec jak zaczyna "brać" to jak się dalej zachowuje... twardy czy trzymając wdepnięty mięknie?
Zużyte tarcze/klocki bym raczej wsadził między bajki. Swego czasu zdarłem i tarcze i klocki do zera absolutnego a hamulec od jakiej pozycji "brał" od takiej brał o po wymianie tarcz/klocków. Jedyne co wtedy dało się zauważyć to spadek poziomu płynu z zbiorniczku. Jeżeli kontrolka na desce nie mryga ( ta od ręcznego,poziomu płynu a przy okazji i podciśnienia ) to faktycznie bliższe zainteresowanie pompą może być wymagane.
I najważniejsze - co rozumiesz przez pojęcie "na samym dole" ?
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Dziwne działanie hamulców

Postprzez skoda_00 » 19 sie 2013 23:14:05

nightman napisał(a):
skoda_00 napisał(a):Pozwólcie że dołączę do postu :)
Też mam problem z hamulcami w 2,8 . Słabo hamuje, a szczególnie chodzi mi o pedał hamulca, strasznie późno bierze hamulec, przy samym dole i nie jest to kwestia powietrza w układzie bo już odpowietrzaliśmy i dalej tak samo ;/

Pedał hamulca jest twardy / miekki, czy nie zaświeca ci się czerwona kontrolka na desce?
Hamulec jak zaczyna "brać" to jak się dalej zachowuje... twardy czy trzymając wdepnięty mięknie?
Zużyte tarcze/klocki bym raczej wsadził między bajki. Swego czasu zdarłem i tarcze i klocki do zera absolutnego a hamulec od jakiej pozycji "brał" od takiej brał o po wymianie tarcz/klocków. Jedyne co wtedy dało się zauważyć to spadek poziomu płynu z zbiorniczku. Jeżeli kontrolka na desce nie mryga ( ta od ręcznego,poziomu płynu a przy okazji i podciśnienia ) to faktycznie bliższe zainteresowanie pompą może być wymagane.
I najważniejsze - co rozumiesz przez pojęcie "na samym dole" ?

ostatnio przeglądałem hamulce przód i tył, tarcze, klocki i okładziny w porządku.
Ten pedał hamulca to do połowy jak się go wciska jest miękki i nię hamuje, dopiero tak od połowy twardnieje i hamuję dobrze, no ale to trzeba do spodu przycisnąć.
hamulce coś tam hamują, chodzi o ten pedał że tak późno bierze i jest spore opóźnienie w hamowaniu. Próbowałem czy jak tak mocniej depnę po hamulcach czy włączy się abs, nie zadziałał ze względu na małą moc hamowania.
Pompa wizualnie nie zerdzewiała, może jakie uszczelki w środku.
skoda_00
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 sie 2013 09:15:22
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Dziwne działanie hamulców

Postprzez nightman » 20 sie 2013 06:50:28

Jak na pracującym silniku wdeptasz hamulec "do oporu" i wyłączysz silnik to nogę Ci podnosi czy nie?
Weź najpierw pompkę z manometrem, zdejmij wąż z podciśnienia idącego do serwa i pompuj - raz w kierunku serwa ( sprawdzisz membranę ), drugi raz w kierunku wężyka (sprawdzisz przewody i zbiornik ) Powinno trzymać ciśnienie i w jedną i w drugą, ewentualnie zacznie syczeć tam gdzie jest nieszczelność. Wprawdzie i tak wiele wskazuje na pompę, ale zanim to zaczniesz rozbierać warto wcześniej wykluczyć te mniej czasochłonne pierdołki.
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Dziwne działanie hamulców

Postprzez skoda_00 » 20 sie 2013 09:59:11

nightman napisał(a):Jak na pracującym silniku wdeptasz hamulec "do oporu" i wyłączysz silnik to nogę Ci podnosi czy nie?

Sprawdziłem właśnie i nie wypycha pedał jak zgaszę silnik, to dobrze czy nie ?

nightman napisał(a):Weź najpierw pompkę z manometrem, zdejmij wąż z podciśnienia idącego do serwa i pompuj - raz w kierunku serwa ( sprawdzisz membranę ), drugi raz w kierunku wężyka (sprawdzisz przewody i zbiornik ) Powinno trzymać ciśnienie i w jedną i w drugą, ewentualnie zacznie syczeć tam gdzie jest nieszczelność. Wprawdzie i tak wiele wskazuje na pompę, ale zanim to zaczniesz rozbierać warto wcześniej wykluczyć te mniej czasochłonne pierdołki.

To musi być jakaś specjalna pompka ?
skoda_00
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 sie 2013 09:15:22
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Dziwne działanie hamulców

Postprzez nightman » 20 sie 2013 10:38:01

Znaczy, że z podciśnieniem powinno być ok ( tym bardziej, że kontrolka ci nie zaświeca ). Zatem pompa? W zasadzie prócz niej mogą być jeszcze trzy przyczyny... tak sobie myślę...
1 - zapowietrzony - jednak skoro odpowietrzałeś to odpada,
2 - nieszczelność w układzie - sprawdź wycieki, może ciśnienie gdzieś ucieka
3 - ewentualnie ( taki przypadek spotkałem chyba dwa razy w życiu - między innymi moim starym golfie) - zasyfiał płyn hamulcowy. Coś chyba podeszło na uszczelniacze i zaczęło przepuszczać - wymieniłem, wydmuchałem, popedałowałem i przeszło.

Co do pompki to zwykła rower/samochód - byle miała manometr żebyś widział czy ciśnienie nie ucieka... Jednak raczej nie jest to problem z podciśnieniem, choć sprawdzenie szczelności zbiorniczka nie wadzi w niczym.
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez xEndriUx » 02 kwi 2016 15:56:55

witam. dopadł mnie taki problem z hamulcami - mianowicie:
miałem mało płynu i wyskoczyła kontrolka (!) - dolałem dziś więc i kontrolka zgasła.
dodam że hamulce nie są zbyt mocne a także pedał hamulca jest miękki i opada za każdym razem do samego dołu - czyli musze odpowietrzać pewnie?
druga sprawa zaświecił się dziś także ABS gdy wracałem do domu, ale pozniej gdy znów się przejechałem to zgasła kontrolka,
więc czy jedno z drugim ma jakieś powiązanie?
xEndriUx
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 30
Dołączył(a): 02 paź 2015 22:32:25
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez brum » 02 kwi 2016 16:32:53

Odpowietrz. Jeśli ubyło to masz gdzieś wyciek.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez xEndriUx » 02 kwi 2016 17:07:38

właśnie odpowietrzyłem i ubywa płynu i pedał dalej miękki :(
przód już nawet dwa razy odpowietrzany
a do do płynu to lepiej dot3 czy dot4 czy jest to wielka różnica?

-- Dodano 02 kwi 2016 18:28:16 --

rzecz jasna płynu ubywa poprzez odpowietrzanie.
nie wiem może to tylko moje takie przewrażliwienie teraz że pedał jest za miekki.
wiadomo opór duży jest na początku na zapłonie np. a potem po zapaleniu dostajemy wspomaganie hamulca więc dlatego jest lekko.
pojeździmy zobaczymy czy drastycznie ubywa, tylko że w poniedziałek musze na przegląd mykać więc zobaczymy co wyjdzie na rolkach...
xEndriUx
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 30
Dołączył(a): 02 paź 2015 22:32:25
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez Mateusz90 » 25 lis 2018 20:40:05

Mam frote a 2.0 sport i hamulec jest raz twardy raz normalny. Myślicie że serwo może się przycinać? Jak je sprawdzić? No i ściąga w jedną stronę przy hamowaniu...
Mateusz90
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 paź 2018 19:00:44
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez jrzeuski » 26 lis 2018 07:58:51

Raczej tłoczek zapieczony.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez Mateusz90 » 26 lis 2018 19:09:17

I pedał też twardy od tłoczka?
Mateusz90
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 paź 2018 19:00:44
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez jrzeuski » 27 lis 2018 08:34:51

No w sumie nie powinien, tu bym problem z podciśnieniem obstawiał albo serwo padło.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez nightman » 30 lis 2018 09:27:47

Problem z serwo, może być przyczyną twardnięcia pedału, podobnie jak problem z podciśnieniem.
Ściąganie - może to być i zapieczony tłoczek - nie wychodzi, ale może to być również zapowietrzony/zawodniony układ.
Tak więc, mogą to być różne przyczyny.

Na początek:
- wsiądź do auta i na zgaszonym silniku depnij hamulec - powinien być twardy. Trzymając hamulec odpal silnik, pedał hamulca powinien pod naciskiem wejść kilka cm niżej. Powtórz to kilka razy i za każdym razem ma pedał hamulca schodzić kilka cm w dół
- sprawdź czy ci podciśnienie nie ucieka na przewodach
- jak vacu pompa się miewa? wyjmij wąż podciśnienia od serwa i na pracującym silniku przystaw palec, powinno ssać. Puść palec, przystaw i tak kilka razy - za każdym razem po chwili ma ssać
- czy kontrolka od podciśnienia na desce czasami się zaświeca czy nie? Jest sprawna?
- jak się miewa zaworek zwrotny serwa?
- kiedy wymieniałeś ostatnio płyn hamulcowy?
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: [A] Dziwne działanie hamulców

Postprzez kopaczmm » 04 kwi 2020 20:10:38

Jak przeprowadzić regeneracje pompy podciśnienia
Wszystko można naprawiać ale czy koszt naprawy będzie wyższy od kupienia nowej
Obecnie mechanicy to wymieniacze części , łatwiej wymienić niż naprawić.
Ja zregenerowałem pompę podciśnienia.
Objawy dwa naciśnięcia hamulca zapala sie kontrolka hamulca pedał staje sie twardy
samochód sam zjeżdża z górki.
Demontaż, ocena stanu,
zużyte zniszczone uszczelki
powierzchnia porysowana
Tokarz który toczy części do starych motocykli montuje na tokarce, trudny montaż gdyż pompa nie jest okrągła,
przetacza, setkę nadal rysy
przetacza drugą setkę nadal rysy
okazuje sie że powierzchnia idealna staje sie po 7 setce,
jeszcze wyrównanie zbieraków aby pracowały szczelnie po przetoczonej powierzchni
Montaż na nowych uszczelkach
Bardzo dokładne wyczyszczenie całej pompy
Każdy wiór może doszczętnie zniszczyć pompę i narobić szkód w silniku
Zapłaciłem tokarzowi 10zł w miesiącu luty 2020roku- mam niezły rabat :)
Uszczelki moje, całości wykonałem, z bardzo dużą dokładnością i starannością w 4 godziny
Kontrolka nie świeci, hamulce działają idealnie, brak wycieków, zrobiłem ponad 3000km
Opel Frontera 2,3 1995
Avatar użytkownika
kopaczmm
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 8
Obrazki: 0
Dołączył(a): 17 lut 2008 12:15:09
Lokalizacja: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995

Poprzednia strona

Powrót do Układ hamulcowy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron