Witamy !



[All] Klimatyzacja

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Wookash » 12 cze 2009 11:08:27

U mnie juz klima nabita i dziala :D Co zauwazylem przy pustym ukladzie nie zalacza sie sprezarka.

Pozdr.
Wookash
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez tajnos » 12 cze 2009 11:41:52

ok naprawione magik wziol 40zl , gdyby nie to ze mam reke w gipsie sam bym pewnie zrobil :wsciekly:
tajnos
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez FROTERKA » 02 lip 2009 09:15:35

Przetarł nam się wężyk, co dotykał zderzaka. Wreszcie męża zmobilizowałam, zalutował, klima nabita i hula aż chce się jeździć ! :D
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez STRUNA » 02 lip 2009 11:38:46

ludzie to potrafią pocieszyć :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:


u mnie upał zawsze będzie :oops: :oops: :oops: :oops:
STRUNA
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez FROTERKA » 02 lip 2009 12:01:53

Nie rycz, bo oprócz gorąca będziesz jeszcze miał powódź. :wink:
Frotka jest moim pierwszym samochodem z klimatyzacją i powiem szczerze, że zawsze uważałam klimę za luksus. Ale teraz myślę, że to podstawa. Moje zapatrywania się tak zmieniły czy klimat...
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez tajnos » 02 lip 2009 15:23:09

realia na dzien dzisiejszy sa takie ze klima to podstawa.
2 lata temu sprzedawalem passata i na gieldzie pierwsze slowa klienta to 'panie klima to jest ? '
bez tego to i auto duuuuzo traci :wink:
Ostatnio edytowano 02 lip 2009 16:13:21 przez tajnos, łącznie edytowano 1 raz
tajnos
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez sylwian70 » 02 lip 2009 15:48:12

Wada frot A :dupa: ta sama rurka pod prawym reflektorem przeciera sie o blache karoseri wylot ze zbiorniczka skraplacza przeciera się o rancik wewnętrzny zderzaka 2 lata temu spawałem rurke od klimy w dwóch miejscach pod prawym reflektorem- wszystko pozabezpieczyłem gumowymi okładzinami tydzień temu przypadkowo zaglądam pod zderzak a tam znowu prawie przetarcie tym razem od zderzaka,znowu pot na czole ale narazie szczelne ale grubość ścianki na przetarciu jak włosek. :wsciekly:
sylwian70
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez STRUNA » 02 lip 2009 19:00:16

faktycznie, poprzednio miałem passata 1.9 tdi 95rok z klimą i szyberdachem. klima super na miasto ale w trasie szyberdach spisywał sie równie dobrze a na pewno lepiej niż otwarte okna.

we Frocie ogrzewanie rewelacja, w zime bomba no i są jeszcze podgrzewane fotele ale zimne powietrze? nie ma czegoś takiego w upalne dni...
STRUNA
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Balkandriver » 02 lip 2009 22:13:03

Eeee, co Wy z tą klimą?
Nie używam , bo nie lubię, za to lubię gorąco.
Jak można zamknąć się w blaszanym pudle bez kontaktu z otoczeniem?
Owszem jest przydatna, gdy temp na zewnątrz przekracza 40`C, na paręnaście minut, żeby schłodzić wnętrze auta stojącego na słońcu, a potem szyby w dół i przyjemny powiew powietrza i rączkę można opalić :)
Sylwian - ja poleciałem szlifierką po tych miejscach i zrobiłem odstępy od osuszacza i rurek , żeby nie dotykały nadwozia.
Osuszacz przecinały mi blachy podczas ataku na podjazdach, gdy zderzak przyjmował uderzenie.

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Klimatyzacja?

Postprzez jrzeuski » 03 lip 2009 08:14:37

Nastały gorące dni i ze smutkiem zauważyłem, że klima przestała mi działać. Przez zimę nie używałem a zeszłego lata jeszcze działała, ale jakby słabiej niż rok wcześniej, gdy kupowałem frotę. Muszę coś z tym zrobić, bo mi się dzieciarnia w aucie ugotuje.

W zeszłym roku pojawił się dziwny odgłos z prawej strony cockpitu. Coś pomiędzy sykiem a cichym gwizdem. Tylko wówczas, gdy klima była uaktywniona przez przekaźnik. Ale ponieważ klima chłodziła wnętrze, to uznałem, że to nic istotnego. Myślałem, że może ten dźwięk pochodzi z napędu sprężarki, ale teraz wybadałem, że jest ona po przeciwnej stronie komory silnika, przy bloku, pod pompą hamulcową (napędzana od paska klinowego poprzez wał). Zatem ten dźwięk pochodzi z parownika, ale przecież tam nie ma żadnych ruchomych elementów, no nie? Wydedukowałem z tego, że albo jest tam jakaś dziura i to przez nią uchodzi ciśnienie albo jest za mało płynu i przemiana zachodzi w sposób turbulentny. Tak na chłopski rozum jakby była dziura to już dawno instalacja byłaby pusta i bez ciśnienia, więc syk powinien ustać. Poza tym coś powinno być poplamione i chyba jakiś chemiczny zapach bym poczuł, nie? A tymczasem jest tylko ten dźwięk i wciąż identyczny. Ktoś ma/miał taki objaw i wie co jest grane?

Jeżeli jest dziura, to nabicie klimy będzie tylko stratą pieniędzy. Czy w domowych warunkach można jakoś sprawdzić szczelność instalacji? Nawet kosztem upuszczenia trochę środka chłodniczego, bo i tak nabijanie instalacji mnie nie ominie. Na rurkach pod maską są jakby dwa zawory z dziurką na górze. Nie próbowałem ich odkręcać, ale dałoby to coś? One służą do napełniania/czyszczenia instalacji? Żadnych innych punktów podłączeniowych nie zlokalizowałem. Nigdy wcześniej nie miałem samochodu z klimą a nie wiem czy przewody klimy powinny być zimne/ciepłe w czasie pracy? Które? Czy obieg jest w prawo czy w lewo, tzn. sprężarka-chłodnica-skraplacz-parownik-sprężarka czy odwrotnie? Moja wiedza z fizyki mówi mi, że to pierwsze. Jeśli tak to gaz jest tylko na odcinku parownik-sprężarka a w pozostałej części instalacji powinna być ciecz, czyli po poluzowaniu zaworu przed parownikiem powinno coś siknąć a za parownikiem powinno syczeć. Czy taki test by coś mi dał w kwestii diagnozy układu?

Instalacja wygląda mi na fabryczną. Obadałem rurki i przewody i nie wydać na nich żadnych uszkodzeń. O ramę nic nie ociera, ale w jednym miejscu rurka ocierała o budę i przetarła lakier. Będę musiał coś tam podłożyć. Nie zdejmowałem zderzaka, więc nie jestem pewnie czy za nim coś nie jest uszkodzone, ale na "wymacanie" wydaje się OK. Haynes w temacie klimy jest wyjątkowo skromny. Ze wszystkim kieruje do serwisu. Nawet rysunku instalacji brak. Naprawdę nic nie idzie zrobić samemu w garażu? Czy można kupić środek do samodzielnego nabicia klimy "na próbę" zanim się wyda kupę kasy w serwisie na poszukiwanie powodu niedziałania? Możecie polecić jakieś miejsce w Trójmieście lub okolicach do nabijania klimy w rozsądnej cenie?
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez FROTERKA » 03 lip 2009 08:20:48

W domowych warunkach możesz polać wodą z płynem do naczyń i patrzeć, czy nie robią się gdzieś bąbelki.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez tajnos » 03 lip 2009 14:21:43

slyszalem ze mozna nabic samego cisnienia chyba 3 atm. i sprawdzic po 20 min ile jest.
koles tak sprawdzal bynajmniej tak mowil :)
tajnos
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez konik » 03 lip 2009 16:17:42

Na przewodach klimy są dwa zawory. Po odkręceniu zaślepek można zauważyć małe zaworki kulowe. Krótkotrwale je naciskając można sprawdzić czy w instalacji jest ciśnienie. Przed napełnieniem klimatyzacji czynnikiem, urządzenie najpierw wytwarza próżnię i sprawdza szczelność instalacji przez pomiar ciśnienia. Jeżeli w ciągu paru minut ciśnienie nie wzrośnie, przyjmuje się że instalacja jest szczelna i napełnia czynnikiem z olejem. Do oleju dodaje się środek barwiący ułatwiający w świetle UV znalezienie ewentualnych nieszczelności. Naturalną rzeczą jest ubywanie czynnika z instalacji. Za normalny uważa się roczny ubytek 10% czynnika i dlatego należy raz na dwa lata zrobić przegląd i napełnić instalację. Znaczny ubytek czynnika powoduje spadek wydajności klimatyzacji i jej głośniejszą pracę.
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Wookash » 10 lip 2009 10:25:28

Mam pytanko kupilem jakis preparat do odgrzybiania i czyszczenia taka pianka i nie wiem gdzie to wstrzyknac? Czy w wyloty gorne czy moze gdzie indziej? W instrukcji napisali ze w glowny dolot klimy ale gdzie on jest?

Pozdr.
Wookash
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez sylwian70 » 10 lip 2009 16:06:05

Na postoju dmuchawy psiknij miedzy otworki w kokpicie nawiewu z nagrzewnicy na szybe przednią,boczne szybki i główny nawiew centralny,samo sobie wleci i będzie gryzło zarazki.Głównie chodzi o samą nagrzewnice,zapsikaj i przez noc niech sie przeżre. :twisted: zapach zgnitych skarpetek powinien zniknąć.
sylwian70
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez konik » 10 lip 2009 22:30:37

Nie chodzi o nagrzewnicę tylko o odgrzybienie parownika, wlot jest pewnie na podszybiu. Włączamy silnik, zamykamy szyby, nawiewy otwieramy i suwak ustawiamy na wszystkie nawiewy, klimatyzację wyłączamy, dmuchawa na max, suwak temperatury na max. Wciskamy ok połowy pojemnika pianki i przełączamy na obieg zamknięty. Po 10 min wyłączamy i wietrzymy auto.
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Klimatyzacja?

Postprzez jrzeuski » 15 lip 2009 07:39:54

Klima nabita i jest git, tzn. przyjemnie chłodno, nic nie bulgocze ani nie syczy. Przez chwilę po włączeniu okrutnie śmierdziało w kokpicie i musiałem wszystko wywietrzyć, ale teraz jest już OK. W sumie nie rozumiem czemu tak waliło, bo przecież nawet jak klima nie działa, to powietrze z nawiewu idzie przez parownik.

Przed nabiciem urządzenie wskazało, że w układzie było 120g środka chłodniczego. Okazało się, że według katalogu powinno być 900g. To norma? W każdym razie udało się tyle wbić w instalację i nic nie wybuchło :D Urządzenie wskazało, że sprężarka daje dobre ciśnienie, więc mam nadzieję, że jeszcze mi posłuży. Test szczelności układu też wyszedł dobrze. Po przekroczeniu ciśnienia/temperatury granicznej włączają się oba wentylatory naraz. Tak ma być czy może ktoś przed mną grzebał w instalacji?
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez kasalka » 15 lip 2009 22:47:57

jrzeuski nie wiem jak w A, w B idzie 650g. Wszystko jest opisane na tabliczce w komorze silnika.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Klimatyzacja?

Postprzez szymon.ha » 16 lip 2009 09:56:20

Też stwierdziłem że klima to już podstawa w aucie, lecz w mojej frocie jej nie ma... Czy droga to zabawa wstawić do froty A klime?
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Klimatyzacja?

Postprzez jrzeuski » 16 lip 2009 10:42:33

To na pewno droga zabawa i zapewne nieopłacalna, zwłaszcza jeżeli samochód nie jest fabrycznie przystosowany do montażu klimy. Z tego, co widzę u siebie, to byłoby to dość trudne zadanie. Tu wszystko jest zintegrowane: parownik z nawiewem, sprężarka z silnikiem, chłodnica klimy spasowana z pozostałymi tak, że palca nie wetkniesz za grill. Tylko rurki łączące to wszystko możnaby sobie poprowadzić praktycznie dowolnie.

Taniej wymienić auto na model z klimą.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Układ chłodzenia i ogrzewania, klimatyzacja



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość