Witamy !



[All] Klimatyzacja

Re: Klimatyzacja?

Postprzez opel » 30 lip 2010 11:06:04

koledzy a czy można samemu coś robić w sytuacji gdy z klimatyzacji wydobywa się dziwny zapach?
opel
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez laki » 30 lip 2010 11:51:15

oczywiście najlepiej dostać się do parownika i wymyć go specjalnym zmywaczem możesz rówież spróbować chemi(antybiotyk) jaką dostaniesz w sklepie np. norauto
laki
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez opel » 01 sie 2010 19:08:31

a gdzie jest ten parownik, ciężko się do niego dostać?
opel
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez konik » 02 sie 2010 23:37:27

Nie odkażałem klimatyzacji we fronterze ale z pewnością będzie to wyglądało bardzo podobnie. Kupujemy piankę do zmywania/odkażania klimatyzacji, wyciągamy (jeżeli jest) filtr przeciwpyłkowy. Włączamy silnik, zamykamy drzwi i okna wyłączamy klimatyzację, ogrzewanie i wentylatory ustawiamy na max. Dyszę pojemnika pianki umieszczamy we wlocie powietrza do kabiny Po wpuszczeniu połowy pojemnika, włączamy obieg zamknięty i pozostawiamy tak pracujące auto na ok 15 min. Przed jazdą konieczne dokładne przewietrzenie samochodu!
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Klimatyzacja?

Postprzez kasalka » 03 sie 2010 01:20:10

opel napisał(a):a gdzie jest ten parownik, ciężko się do niego dostać?

Parownik jest w komorze silnika po lewej stronie z przodu, między chłodnicą a filtrem powietrza. Metalowa puszka ze szklanym oczkiem na górze. Nie polecam samemu czyścić. Część układu klimy ma być szczelna i szczelnie połączona z przewodami. Jedź do serwisu klimatyzacji, niech wypompują wszystko, przeczyszczą, sprawdzą szczelność i nabiją. Sam nie dotykaj bo to tak jak rozbieranie/wyjmowanie agregatu z lodówki. Dziwny zapach nie zależy od parownika. Zrób jak napisał konik. Lub jedź na serwis niech sprawdzą klimę, zrobią serwis z odgrzybianiem. w naszych Fronterach nie ma filtra przeciwpyłkowego.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Klimatyzacja?

Postprzez konik » 03 sie 2010 22:55:32

@kasalka to o czym piszesz to raczej osuszacz. Parownik jest w kabinie pomiędzy wentylatorem a nagrzewnicą. Osuszacz nie wymaga żadnego czyszczenia, producent zaleca jego wymianę, co jakiś czas. Myślę że można sobie to odpuścić (miałem kilka aut z klimą i mimo przebiegu koło 350 tyś nie wymagały wymiany osuszacza) Zadaniem osuszacza jest pochłanianie wilgoci z czynnika. Jeżeli układ jest sprawny (szczelny) Problemy mogą się pojawić jeżeli ktoś zbyt długo zwleka z naprawą klimatyzacji, i jeździ z "otwartym" układem, wtedy do układu dostaje się powietrze atmosferyczne wraz z wilgocią i często powoduje degradację systemu. Najczęściej dochodzi do korozji wewnętrznych części sprężarki co powoduje konieczność jej wymiany. Dlatego ważne jest np po kolizji która spowodowała uszkodzenie skraplacza (chłodnicy) lub inne rozszczelnienie układu tymczasowe zaślepienie rurek (do czasu naprawy).
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Klimatyzacja?

Postprzez kasalka » 04 sie 2010 00:18:02

O kurcze no to pojechałem po całości. Zapierdziel ostatnio mam (żniwa) coś mi się popierdzieliło nie umiem tego wyjaśnić.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Pawel » 04 sie 2010 19:11:54

...i tu mnie Konik nie pocieszyłeś... :( Będę musiał znów łamać sobie ręece żeby się dostać do tego przeklętego skraplacza/parownika/tego draństwa co jest za schowkiem i zaślepić rurkę...
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Jarek sp3swj » 05 lis 2010 14:25:02

[quote="Jarek sp3swj"
OZON... tam taki mały ozonator sieciowy na pomieszczenie ~~16m^2.... i zamierzam kiedys na noc go zostawić w autku... i zobacze jakie będa efekty.... ot taka próba :-)
i...[/quote]


i jak mówiłem tak zrobiłem:
1. umieściłem ozonator (taki mały z LIDLa) w nogach pasażera - "zasys" powietrza
2. Włączyłem obieg zamknięty
3. ustawiłem wentylator na "1"
4. podłączyłem ładowanie akumulatora
5. kontrolnie podłączyłem woltomierz
6. Kluczyk w stacyjkę i wentylator mieli powietrzem w obiegu zamkniętym

Pochodziło tak ze dwa dni.... Autko wywietrzyłem (oj śmierdziało ozonem)

... pojeździłem po mieście a że było deszczowo - klima włączona.... i SZOK !!!

myślałem że mi się nos popsuł - jeszcze nigdy nie była taka bezzapachowa !!! :>: :mrgreen:


... aż mam ochotę na stałe wbudować ozonator + timer by po wyłączeniu auta przedmuchał mi klimę.... po czym się wyłączył...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Klimatyzacja?

Postprzez drwalniczek » 28 lis 2010 17:48:13

Czy ma sens napełnianie klimatyzacji w zimie? Ponoć jest taniej poza sezonem, ale czy ma sens zrobienie teraz tego i nie używanie jej przez co najmniej 5-6 miesięcy...Czy może przez ten czas całą robotę szlag trafić?
drwalniczek
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Jarek sp3swj » 28 lis 2010 19:50:38

Zimą ja też używam klimę... dobrze szyby odparowują :)
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Klimatyzacja?

Postprzez jrzeuski » 28 lis 2010 20:31:11

Szyby to jedno, ale klimę i tak trzeba co jakiś czas uruchamiać co by przesmarować sprężarkę.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Wookash » 28 lis 2010 21:24:26

A czy czasami nie jest tak ze jak jest poniżej jakiejś temperatury to sprężarka nie odpali?
Wookash
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez konik » 28 lis 2010 22:10:38

@Wookash masz rację przy temperaturze poniżej 3'C układ klimatyzacji nie załączy się, to jest zabezpieczenie przed oblodzeniem parownika. Ale przecież nie całą zimę jest taka niska temperatura, i np po postoju w garażu układ klimatyzacji na chwilę się uruchomi. Znacznie ważniejsze jest zabezpieczenie wnętrza kompresora przed wilgocią, a zapewni to tylko napełnienie układu czynnikiem i olejem. Pisałem już o tym kilka postów wyżej.
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Wookash » 28 lis 2010 22:21:30

@konik i wszystko jasne. Czyli jak tylko temp. otoczenia będzie większa od 3 stopni warto na kilka minut włączyć klimę aby osuszyć powietrze no i dbać o poziom czynnika chłądzącego.

To moje 1 auto z klimą ale zamierzam raz na rok wymieniać/dobijać czynnika (koszt około 100zl więc tragedii nie ma) i raz na 2 lata odgrzybiać układ (koszt narazie nieznany).
Wookash
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez ADAM SP3WXO » 28 lis 2010 22:28:34

Miałem już nie jedno auto z klimą i w każdym, nawet przy -20 st C klima włączała się, więc nie bardzo rozumien skąd teoria, że poniżej jakiejś temperatury klima się nie włącza :shock:
ADAM SP3WXO
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Wookash » 28 lis 2010 22:31:02

Nie wiem skąd te pomysły ale pewnie z palca nie są wyssane. Ostatnio była temp. w granicach zera i miałem okropnie szyby zaparowane a po włączeniu klimy nie słyszałem aby się sprężarka włączyła więc coś w tym jest.
Wookash
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez drwalniczek » 28 lis 2010 22:33:44

Wookash napisał(a):To moje 1 auto z klimą ale zamierzam raz na rok wymieniać/dobijać czynnika (koszt około 100zl więc tragedii nie ma) i raz na 2 lata odgrzybiać układ (koszt narazie nieznany).


napełnienie klimy 100zł + 10zł za każde 100g brakującego czynnika,
czyszczenie klimatyzacji 60zł.
drwalniczek
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez ADAM SP3WXO » 28 lis 2010 22:34:24

W dwóch Frotkach, Pontiacu, Espero, Scenicu klima się włacza niezależnie od temperatury. Co więcej w Pontiacu nawet był specjalny przycisk do odparowywania przedniej szyby i ZAWSZE się sprężarka klimy włączała.
ADAM SP3WXO
 

Re: Klimatyzacja?

Postprzez Jarek sp3swj » 28 lis 2010 22:48:45

odgrzybianie - polecam ozonowanie w garażu.... zastanawiam się teraz nad kupnem takiej silniejszej wytwornicy z 200 pln..... chociaż moja O3 skutecznie zabiła wszelkie zapachy...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Układ chłodzenia i ogrzewania, klimatyzacja



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość