Witamy !



[All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Wszystko o silnikach Diesla montowanych we Fronterach

[All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez vaxel » 13 mar 2013 17:22:07

Zamyślony zacząłem lać benzynę (bo to V-Power i to V-Power, a akurat dają na to ustrojstwo zniżkę za punkty). Weszło 10l jak się zorientowałem. Potem dolałem jeszcze 23l diesla. Wychodzi na to, że mam ok. 13% benzyny w baku. Przejechałem kilka kilometrów, różnicy nie zauważyłem. Po konsultacjach, doszedłem do wniosku: na razie nic nie robić, i co 50km dolewać do pełna ON. Podobno ta pompa ma dać radę (wersja sprzed liftu 115KM). Pytanie do Was - czy ktoś to "ćwiczył", a jeśli tak to w jaki sposób ?

W archiwum znalazłem nawet wpisy o celowym dolewaniu benzyny w zimie dla łatwiejszego rozruchu. Ja nie jestem zwolennikiem takich chałupniczych rozwiązań, ale utwierdza mnie to w przekonaniu, że zorientowałem się w porę i ta ilość Froci nie powinna zaszkodzić.
--
Konrad

Była fantastyczna i niepowtarzalna:
Frontera B Long 2.2 DTI Limited '01 | GY Wrangler Duratrac | Lift 2" Ironman
Avatar użytkownika
vaxel
Nałogowiec
Nałogowiec
 
Posty: 325
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 wrz 2012 20:00:35
Lokalizacja: Mielec
Pochwały: 2
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez Komand » 13 mar 2013 17:29:05

vaxel napisał(a):Zamyślony zacząłem lać benzynę (bo to V-Power i to V-Power, a akurat dają na to ustrojstwo zniżkę za punkty). Weszło 10l jak się zorientowałem. Potem dolałem jeszcze 23l diesla. Wychodzi na to, że mam ok. 13% benzyny w baku. Przejechałem kilka kilometrów, różnicy nie zauważyłem. Po konsultacjach, doszedłem do wniosku: na razie nic nie robić, i co 50km dolewać do pełna ON. Podobno ta pompa ma dać radę (wersja sprzed liftu 115KM). Pytanie do Was - czy ktoś to "ćwiczył", a jeśli tak to w jaki sposób ?

W archiwum znalazłem nawet wpisy o celowym dolewaniu benzyny w zimie dla łatwiejszego rozruchu. Ja nie jestem zwolennikiem takich chałupniczych rozwiązań, ale utwierdza mnie to w przekonaniu, że zorientowałem się w porę i ta ilość Froci nie powinna zaszkodzić.

Przy takiej ilości benzyny pompa nie powinna się zatrzeć, pomysł z rozrzedzaniem paliwa przez sukcesywne dolewanie ON uważam za skuteczny.
A "starzy kierowcy" zimą dolewają do ON benzyny albo nafty.
Komand
 

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez RudeBoy » 13 mar 2013 17:32:28

no pewno ciut wiecej niz 10% bo zbiornik masz 75l.

Nic nie martw się. Dolewaj co jakiś czas do pełna ropy i będzie git.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez drech » 13 mar 2013 17:44:06

Tu nie chodzi o zatarcie pompy. Benzyna spala się dużo bardziej gwałtownie od ropy. Skutkiem może być niekontrolowany wzrost obrotów silnika, co może się skończyć nieciekawie.
Na Twoim miejscu zlałbym cały bak tej mieszanki i zalał czystej ropy.
Opinia większości nie jest równoznaczna z prawdą.
drech
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1033
Obrazki: 2
Dołączył(a): 30 paź 2011 18:04:25
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 19
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez RudeBoy » 13 mar 2013 18:05:42

zenek12 napisał(a):Tu nie chodzi o zatarcie pompy. Benzyna spala się dużo bardziej gwałtownie od ropy. Skutkiem może być niekontrolowany wzrost obrotów silnika, co może się skończyć nieciekawie.
Na Twoim miejscu zlałbym cały bak tej mieszanki i zalał czystej ropy.


Nic podobnego nie jest możliwe. A to ze względu na budowę i sterowanie silnikiem diesla. Problemem jest spalanie stukowe benzyny.
Jedyne czego należy się obawiać to właśnie zatarcia pompy i wtryskiwaczy. Przy takiej mieszance 10l Pb na 65 ON nie ma ryzyka.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez vaxel » 13 mar 2013 18:20:35

RudeBoy napisał(a):
zenek12 napisał(a):Tu nie chodzi o zatarcie pompy. Benzyna spala się dużo bardziej gwałtownie od ropy. Skutkiem może być niekontrolowany wzrost obrotów silnika, co może się skończyć nieciekawie.
Na Twoim miejscu zlałbym cały bak tej mieszanki i zalał czystej ropy.


Nic podobnego nie jest możliwe. A to ze względu na budowę i sterowanie silnikiem diesla. Problemem jest spalanie stukowe benzyny.
Jedyne czego należy się obawiać to właśnie zatarcia pompy i wtryskiwaczy. Przy takiej mieszance 10l Pb na 65 ON nie ma ryzyka.


No więc właśnie, miałem jeszcze wątpliwości związane z zbyt wybuchowym spalaniem, ale nie zauważyłem *żadnej* różnicy. Póki co, unikał będę wysokich obrotów :wink:

Dzięki za rozwianie wątpliwości.
--
Konrad

Była fantastyczna i niepowtarzalna:
Frontera B Long 2.2 DTI Limited '01 | GY Wrangler Duratrac | Lift 2" Ironman
Avatar użytkownika
vaxel
Nałogowiec
Nałogowiec
 
Posty: 325
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 wrz 2012 20:00:35
Lokalizacja: Mielec
Pochwały: 2
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez baster » 13 mar 2013 18:41:07

Dopowiem tylko, że moja żona zalała mi do sprintera 2,2 CDI benzyny zamiast ropy, przejechała kilka km po czym auto padło... znaczy zaczęło dymić trzepać, klekotać itp... dolałem ropy do pełna, poopcił, poklekotał aby po chwili zacząć pracować normalnie. Było to prawie rok temu, od tamtej pory nic się nie stało, silnik, wtryski i cała reszta nie ucierpiała, więc bądź spokojny.
baster
 

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez drech » 13 mar 2013 20:31:00

RudeBoy napisał(a):
Nic podobnego nie jest możliwe. A to ze względu na budowę i sterowanie silnikiem diesla. Problemem jest spalanie stukowe benzyny.
Jedyne czego należy się obawiać to właśnie zatarcia pompy i wtryskiwaczy. Przy takiej mieszance 10l Pb na 65 ON nie ma ryzyka.


To, że coś takiego nie wydarzyło się Tobie ani nikomu w Twoim otoczeniu nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jest ryzyko, jest zabawa. Ja bym wszystko zlewał i nie ryzykował.

Ciekawy za to jestem kto z Was dających rady w stylu "jedź i się nie przejmuj" pójdzie za ciosem i zobowiąże się do pokrycia kosztów ewentualnych napraw. Bo chyba wszyscy się zgodzimy, że mieszanka 13% benzyny i 87% ropy nie jest optymalna dla silnika diesla.
Opinia większości nie jest równoznaczna z prawdą.
drech
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1033
Obrazki: 2
Dołączył(a): 30 paź 2011 18:04:25
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 19
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez adrianee36 » 13 mar 2013 21:06:15

zenek12 napisał(a):Skutkiem może być niekontrolowany wzrost obrotów silnika, co może się skończyć nieciekawie.


Nie jest to realne .

zenek12 napisał(a):Bo chyba wszyscy się zgodzimy, że mieszanka 13% benzyny i 87% ropy nie jest optymalna dla silnika diesla.


ja sie nie zgodze. nie zadko ludzie w dieslach na zime dolewaja kilka litrów benzyny na cały bak, lub 0.5L denaturatu ... i jakos mieszanka jest optymana.
Avatar użytkownika
adrianee36
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3030
Obrazki: 3
Dołączył(a): 24 lis 2010 21:36:46
Lokalizacja: chełmek
Pochwały: 9
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez bloodsuckin » 13 mar 2013 21:13:35

Nikt nie weźmie odpowiedzialności, przecie to oczywista oczywistość zwłaszcza na forum, gdzie nie znam człowieka osobiście.
W każdym razie im starszy diesel mniejszy problem, przy takim przeoczeniu. Na zimę znajomy tankuje swoje auto 20 ON do 5 PB mieszankę ma 25% i jedzie, z tym, że to inny silnik ale też diesel, on się nie boi, to tyle wlewa. My wlaliśmy może 7L wahy z mojego motocykla przy połowie może 3/4 baku, z tym, że silnik też inny, ale problemu żadnego. Handlowiec w firmie, w której pracuję wlał do firmowego diesla sporą ilość PB, auto jeździ handlowca już nie ma :mrgreen:
Tak czy inaczej diesle jeżdżą na ON najlepiej, więc jak Cię stać wymień zawartość zbiornika, jeśli nie to nie ;) jeśli się obawiasz o swą maszynę to dolewaj ON co jakiś czas, ale jakbym miał się zakładać to postawiłbym 0,5L że różnicy w pracy/osiągach silnika nie zauważysz.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
bloodsuckin
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 639
Obrazki: 6
Dołączył(a): 09 mar 2011 22:22:53
Lokalizacja: Konin
Pochwały: 3
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez vaxel » 14 mar 2013 07:23:23

zenek12 napisał(a):To, że coś takiego nie wydarzyło się Tobie ani nikomu w Twoim otoczeniu nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jest ryzyko, jest zabawa. Ja bym wszystko zlewał i nie ryzykował.

Ciekawy za to jestem kto z Was dających rady w stylu "jedź i się nie przejmuj" pójdzie za ciosem i zobowiąże się do pokrycia kosztów ewentualnych napraw. Bo chyba wszyscy się zgodzimy, że mieszanka 13% benzyny i 87% ropy nie jest optymalna dla silnika diesla.


Hola hola :stop1: ... ;) Sugestia o pokrywaniu jakichkolwiek kosztów jest, delikatnie mówiąc nie na miejscu. To tylko forum wymiany informacji, a nie poradnia z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Pisałem o sytuacji, moich wnioskach oraz decyzjach jakie *ja* osobiście podjąłem na *własną* odpowiedzialność. Grzecznie pytam, czy ktoś miał taką sytuację, ewentualnie o opinie i takowe dostałem. Zenek, Twoja jest również cenna i dziękuję.

Podjąłem jednakże decyzję o nie zlewaniu tej mieszanki. Jeszcze na stacji telefonicznie konsultowałem się ze znajomym specjalistą i właściwie to co usłyszałem pokrywa się z tym co pisze Grzechu - ta mieszanka nie zaszkodzi pompie, może się bardziej wybuchowo spalać, lecz jest to wątpliwe przy tak małym "stężeniu", elektronika nie pozwoli na niekontrolowane spalanie. Oczywiście zawsze jest ryzyko, bo nie jest to 100% ON, ale mam tego świadomość i biorę to na siebie (to jest tak oczywiste, że aż głupio mi o tym pisać ;) ). Inna sprawa, na ilu stacjach ON to 100% ON ? Ale to tylko taka dygresja i temat na inną rozmowę.

Uzupełniając, po przejechaniu na tej mieszance zawrotnej liczby ok 20km, na krótkich dystansach - nie widać, ani nie słychać żadnej różnicy.
--
Konrad

Była fantastyczna i niepowtarzalna:
Frontera B Long 2.2 DTI Limited '01 | GY Wrangler Duratrac | Lift 2" Ironman
Avatar użytkownika
vaxel
Nałogowiec
Nałogowiec
 
Posty: 325
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 wrz 2012 20:00:35
Lokalizacja: Mielec
Pochwały: 2
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez nightman » 14 mar 2013 11:30:35

Powiem Wam tak. Osobiście jeżeli mrozy zejdą poniżej -15 sam zalewam baczysko ONkiem + 10% bezołowiowej. Nic się z moją ( zaznaczam 2.8 TDI ) furmanką nie dzieje, pali przy największych mrozach bez pudła i tak mamy już któryś rok z kolei. Temperatura wzrasta powyżej -10 - leje już do tego co ewentualnie zostało standardowego dieslowskiego owsa ( czytaj ONu ) i nie ma problemu. Swego czasu jeździłem lublinem w traski (szczególnie po DK1 na wypiździu między Katowicami a Częstochową) i przy dłużej trzymających mrozach ten manewr był podstawą by gdzieś w drodze nie stać i nie grzać przewodów "bo się parafina wytrąciła". Nic nie dawały cudowne uszlachetniacze obniżające krzepliwość ON. - benzynka się sprawdzała. Nowsze silniczki mogą jednak takich operacji faktycznie nie tolerować i będą reagować alergicznie lub wręcz chorobowo.
Z drugiej strony, wole mieć w ON 10% benzyny niż nie wiadomo jaką ilość wody czy innego szajsu dolewanego niejednokrotnie wiadrami :)
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez RudeBoy » 14 mar 2013 12:37:50

Co by nie mówić to 2.2DTI jakimś super nowoczesnym dieslem to nie jest :)
Jedyna nowoczesność tego silnika to pompa rotacyjna sterowana elektronicznie. Znaczy się ma nastawnik dawki i kąt wtrysku sterowany elektronicznie. Reszta w raz w wtryskami w 100% mechaniczna.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez bienias_75 » 14 mar 2013 21:58:20

Ja wlałem do swojego mondeo tdci 20 l PB, dolałem 40 ON i pojechałem w trasę 500 km. To było z 4 lata temu, auta śmiga dalej. Więc chyba nie ma co tak bardzo panikować, choć ryzyko zawsze jakieś jest.
Jak wlałem do daewo ropy to niestety trzeba było bak zlać i wymienić filtr.
Avatar użytkownika
bienias_75
Starszy Zaglądacz
Starszy Zaglądacz
 
Posty: 97
Dołączył(a): 05 cze 2010 22:31:57
Lokalizacja: Sulęcin
Pochwały: 2
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995

Re: [2.2] Zalałem benzyny ...

Postprzez ali » 14 mar 2013 23:02:35

zenek12 napisał(a):To, że coś takiego nie wydarzyło się Tobie ani nikomu w Twoim otoczeniu nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jest ryzyko, jest zabawa. Ja bym wszystko zlewał i nie ryzykował.

Ciekawy za to jestem kto z Was dających rady w stylu "jedź i się nie przejmuj" pójdzie za ciosem i zobowiąże się do pokrycia kosztów ewentualnych napraw. Bo chyba wszyscy się zgodzimy, że mieszanka 13% benzyny i 87% ropy nie jest optymalna dla silnika diesla.


Co roku dolewam do cieżarówki benzyny na mrozach i jakoś szczęsliwie robie po 10k km miesięcznie. Robiłem to przy silnikach zasilanych pompą, pompo wtryskiwaczami i jakimiś innymi dziwnymi systemami zasilania co wymyślało renault swojego czasu.Jak raz przez pomyłkę przedobrzyłem (dużo) właśnie w tej renówce na czymś w rodzaju dieslowskiego common rail to spalała stukowo i nic poza tym. Jakieś opowieści o niekontrolowanym wkręcaniu na obroty są bez sensu z racji konstrukcji silnika diesla jak już zauważył RudeBoy. Widziałem taką akcję na własne oczy jak mechanik do mana wtrysnął 3 samostarty do kolektora (silnik osiągnął takie obroty że właściwie eksplodował) ale nic podawane przez pompę i wtryski nie zrobi takiej akcji.
Ostatnio edytowano 15 mar 2013 19:59:13 przez ali, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ali
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3672
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lis 2012 17:31:11
Lokalizacja: KMY
Pochwały: 16
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez przemekcrx » 15 mar 2013 19:41:32

Dokładnie jak kolega wyżej, jeździłem zawodowo ciężarówką na 1050L zbiornik lałem ok 60L benzyny i zawsze wracałem do domu zimą..
Nawet zdarzyło mi się wlać do mojego mercedesa 20L benzyny czyli była mieszanka może 60%ON na 40%PB i nic mu się nie stało,naj wyżej przeczyściło mu wtryski :D
Żadne uszlachetniacze nie działały tak jak zwykła benzyna mieszana z olejem napędowym zimą..
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez koollo5 » 15 mar 2013 20:03:01

na 100% nic sie nie staniemożna śmiało jeździć - a dla pewności dolać oleju do kosiarek :)
koollo5
 

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez drech » 17 mar 2013 13:41:37

Cóż, każdy robi jak uważa za stosowne. Nigdy nie jeździłem na mieszance benzyny z ropą. W przypadku pomyłki na stacji na pewno zlewałbym zawartość baku i każdemu poradzę tak samo. Co do patentów na zimę, to znam ciekawsze: włożenie żarówki do baku lub zwykłego stalowego łańcucha.
W swoim krótkim życiorysie miałem zaledwie dwa klekoty, ale z żadnym nie miałem problemów z odpalaniem zimą bez jakichkolwiek patentów, czego i Wam życzę :beer:
Opinia większości nie jest równoznaczna z prawdą.
drech
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1033
Obrazki: 2
Dołączył(a): 30 paź 2011 18:04:25
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 19
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez radek79pl » 18 mar 2013 21:06:55

Zrobiłem to samo w zeszłym roku, na Orlenie z rozpędu zacząłem lać 98 zamiast ropy, zorientowałem się przy 17-tym litrze. Po konsultacji z pracownikiem stacji zalałem pełny bak diesla a do tego wlałem jeszcze litr oleju wspomagającego wymieszanie paliwa (nie pamiętam nazwy). Potem dotankowywałem diesla dość często po 15-20 litrów by proporcjonalnie więcej ropy było. Żadnych ewidentnych negatywnych skutków do tej pory nie zauważyłem (może trochę więcej kopcił na tej benzynie).
radek79pl
 

Re: [All] Zalałem benzyny do diesla... co dalej?

Postprzez przemekcrx » 19 mar 2013 13:15:56

Kopcił...Raczej po tym oleju co dolałeś :wink:
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Następna strona

Powrót do Silniki dieslowskie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron