Witamy !



Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez fly_jabko » 24 kwi 2015 14:12:46

Witam.

Coraz częściej można spotkać przyzwoite budy frotki z nieżywym agregatem za dobre pieniądze w fajnym wyposażeniu (najczęściej TDS). Jako, że mam cały silnik 3.2V6 na palecie (nikt nie chciał kupić :P ) ze skrzynią to myślę z bratem nad jakąś zmotą. Pomijamy aspekty tech - da się, nie da się lub to trudne... Takie tematy już są, tu bardziej mi chodzi o czystą urzędową ścieżkę. Co zrobić by w dowodzie ten nowy piec został wpisany tak by było jak ma być i nikt się tego nie czepił, podejrzewam, że nie wystarczy po kupnie przy przerejestrowaniu auta powiedzieć był tds, ale umarł i jest teraz 3.2 i w dodatku w benzynie... Czy nie warto w ogóle się w to bawić? Chciał bym by tam był i LPG a to milicji rzuca się w oczy i lubią drążyć temat ;)
Avatar użytkownika
fly_jabko
Starszy Nałogowiec
Starszy Nałogowiec
 
Posty: 391
Dołączył(a): 01 maja 2011 07:20:37
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez brum » 24 kwi 2015 14:59:24

Jedziesz na stację i mówisz że silnik zmieniony i tyle.
Z lpg jest większy problem.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez fly_jabko » 24 kwi 2015 15:39:04

No więc właśnie chciał bym docelowo z LPG i chciał bym aby w dowodzie to było Ale jak będę miał papier Z OSK że zmieniłem jednostkę i papier od gaziarza, że założył mi do niego LPG to powinno się udać, teraz pytanie czy rejestrować jako np Tego nieszczęsnego TDSa i potem dobijać to w dowód, czy zrobić przed urzędem modyfikacje i rejestrować już z tymi kwitami, i czy zrobią mi już w dowodzie taki silnik czy i tak dane od TDSa z adnotacją o zmianie jednostki? No i mniej więcej jakie koszty tego orientuję się ktoś?
Avatar użytkownika
fly_jabko
Starszy Nałogowiec
Starszy Nałogowiec
 
Posty: 391
Dołączył(a): 01 maja 2011 07:20:37
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez Jake » 24 kwi 2015 18:07:27

1) Zrobic SWAP na benzyniaka.
2) Zalozyc LPG
2) Pojechac na stacje, zglosic swap, zrobic badanie instalacji LPG
3) Pojechac do wydzialu komunikacji, przerejestrowac na siebie, przedstawic ekspertyze o zmianie silnika i wyniki badania instalacji LPG. Zmienia Ci wartosci w dowodzie i wbija pieczatke z LPG. Musisz oczywiscie miec wazne papiery na butle.
4)I juz.
Ostatnio edytowano 24 kwi 2015 23:02:39 przez Jake, łącznie edytowano 1 raz
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez Kakarotto » 24 kwi 2015 21:13:02

No i nie zapomnij zgłosić faktu zmiany swojej firmie ubezpieczającej.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
EKIPA ŚLĄSKA
Obrazek

ByłA Frota A Sport 2.5 V6, mosty z B, snorkel, MT 32


Jest Pajero II 3.0 V6
Avatar użytkownika
Kakarotto
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 282
Obrazki: 2
Dołączył(a): 29 kwi 2011 23:44:12
Lokalizacja: Tychy
Województwo: Śląskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez luckson » 25 kwi 2015 09:06:22

Już to kiedyś pisałem. procedura jest taka:
Robi się badanie na zmianę konstrukcyjną pojazdu i idzie do wydziału komunikacji.
Badanie na zmianę konstrukcyjną pojazdu zawiera też badanie okresowe więc koszt ustawowy to: 82,- badanie na zmianę konstrukcyjną pojazdu i 98/161- okresowe / okresowe+gaz
Najlepiej najpierw zrobić zmianę z okresowym a dopiero później wbić do dowodu gaz. Badanie na zmiane robia wszystkie OKRĘGOWE stacje kontroli pojazdów i podstawowe z małą literką "e" ale tylko bodajże do połowy 2015 roku.
Oczywiście instalacja gazowa musi być nowa. dokumenty do wydzialu komunikacji to faktura na montaż, homologacja i decyzja TDT na butle gazową. nie trzeba przed wbijaniem gazu do dowodu robic badania technicznegi instalacji gazowej jeśli juz będzie zrobiona zmiana konstrukcyjna i nowy dowód. Jesli papiery na gaz będa miały datę z przed badania na zmiane i okresowego to wtedy okresowe obejmie jeszcze gaz.
Uwaga co do badania na zmianę:
SKP może wymagać faktury na zmiane czyli na mont/demont silnika i zdjęć zrobionej zmiany czyli nowego silnika we frocie.
Avatar użytkownika
luckson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): 13 cze 2013 11:19:10
Lokalizacja: Kraków-KMY-KWA
Pochwały: 4
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez jrzeuski » 25 kwi 2015 13:15:20

A jak kupie samochod z silnikiem na gaz, wloze silnik wraz z instalacja LPG zamiast swojego diesla, zrobie wszystko sam w garazu i zadnych faktur nie ma, to co wtedy?
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez Jake » 25 kwi 2015 15:43:38

Z tego co wiem, nie powinno byc z tym problemu. Tylko taka samodzielnie montowana instalacje musisz zalegalizowac w stacji kontroli. W dodatku musisz miec wazne papiery na butle.
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez szymon.ha » 25 kwi 2015 19:37:32

Instalacji raczej mu nie zalegalizuje bo gaz zakładać mogę tylko warsztaty które mają licenjce/homologacje itp.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez luckson » 28 kwi 2015 08:21:01

Przepis jest taki że instalacja gazowa powinna być wbita do dowodu rejestracyjnego. Żeby to zrobić trzeba w wydziale komunikacji przedstawić dokumenty (faktura, homologacja, papier TDT na butle) z zakładu który montował instalację. Przepis jest taki że instalacja ma być nowa.
Inaczej wygląda sprawa jeśli ktoś ma wbite LPG do dowodu. Wtedy wystarczy zmienić instalację lub butlę i po kłopocie. Nie trzeba zgłaszać tego w wydziale komunikacji.
Avatar użytkownika
luckson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): 13 cze 2013 11:19:10
Lokalizacja: Kraków-KMY-KWA
Pochwały: 4
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez jrzeuski » 28 kwi 2015 08:38:14

Z tego wynika, że przekładka silnika z już zainstalowanym LPG jest niemożliwa :? Trzebaby mieć zaprzyjaźniony warsztat, który wystawili lewą fakturę, bo nawet demontaż LPG i zainstalowanie go ponownie w tym samym silniku nie przejdzie. Paranoja. Czym to się różni od wymiany pompy paliwa w baku? Dlaczego to wolno bez faktury, atestu i wbitki do dowodu?

PS. Ostatnio się dowiedziałem, że nie ma żadnych przepisów na przewóz dzieci na motocyklu, nawet kasku dziecko mieć nie musi. Za to w nieporównywalnie bezpieczniejszych samochodach kupa przepisów o fotelikach, pasach, itd. Nawet jadąc na rowerze dziecko kask musi mieć. A na motorze już nie. Gdzie my żyjemy...
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez luckson » 28 kwi 2015 09:45:24

Co do przewożenia dzieci na motocyklu to są odpowiednie przepisy. Np. przewożąc dziecko do 7 lat prędkośc motocykla nie może przekroczyć 40km/h. Dziecko tak jak każdy pasażer motocykla ma obowiązejk posiadać kask ochronny ( z wyjątkiem motocykla zaopatrzonego w pasy bezpieczeństwa).
A co do faktury po znajomości na lpg to trzeba pamiętać aby daty faktury, homologacji i zbiornika były z podobnego okresu.
Avatar użytkownika
luckson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): 13 cze 2013 11:19:10
Lokalizacja: Kraków-KMY-KWA
Pochwały: 4
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez Jake » 01 maja 2015 21:48:09

A ktoś orientuje sie, czy nie ma problemów przy próbie wpisania do dowodu silnika, ktory standardowo nie występował w tym aucie?
Wrzucam do Frontery 2.5 silnik 3.1 z Montka i zastanawiam sie nad papierkologia.
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Jak "zalegalizować" zmianę silnika?

Postprzez luckson » 02 maja 2015 08:28:51

Dokładnie ta sama procedura. Ponieważ jest to badanie pojazdu w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym.
Avatar użytkownika
luckson
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): 13 cze 2013 11:19:10
Lokalizacja: Kraków-KMY-KWA
Pochwały: 4
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd


Powrót do Opłaty, ubezpieczenia, kolizje ...



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron