Witamy !



[2.3] Ciśnienie oleju

2,3TD zapala się kontrolka oleju

Postprzez krzysiek3516 » 06 sie 2009 21:05:19

witam serdecznie.
mam mały problem z moją fronterką 2.3TD
na wolnych obrotach zapala mi się kontrolka oleju, przy 1000 obrotach gaśnie i jest ok.
Wskazówka rośnie w miarę zwiększania obrotów nawet do 3/4 wskaźnika.
Wymieniłem dziś olej na 15W40 i jest to samo. Oczywiście dzieje się to tylko na ciepłym silniku.

Wspomnę że auto ma swoją moc, rano nie ma problemów z zapłonem nawet jak stoi tydzień.
Posiada przebieg ponad 200000. czy może to być wina czujnika?
proszę o pomoc.
krzysiek3516
Starszy Zaglądacz
Starszy Zaglądacz
 
Posty: 83
Obrazki: 1
Dołączył(a): 13 maja 2009 08:57:32
Lokalizacja: Piotrków Tryb / Szczecin
Województwo: Łódzkie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: 2,3TD zapala się kontrolka oleju

Postprzez brum » 06 sie 2009 21:15:25

Już o tym było poczytaj sobie, ale silnik 2.3TD ma właśnie problem z ciśnieniem na wolnych i świeci się kontrolka.
Poczytaj o pompie oleju.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: 2,3TD zapala się kontrolka oleju

Postprzez Pawel » 06 sie 2009 21:16:52

Z tego co wyczytałem na forum, polecam poszukać to, ów silnik standardowo ma problemy z ciśnieniem oleju, ale jak sobie z tym poradzić pojęcia nie mam... :?
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: 2,3TD zapala się kontrolka oleju

Postprzez brum » 06 sie 2009 21:20:32

Poszukaj na jakimś forum Opla lub Omegi. Silnik 2.3TD to silnik z Omegi.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 13 sie 2009 16:07:27

Też mam problem z cisnieniem oleju , olej wymieniłem ale nic to nie dało , mam zamiar skoncentrować sie na pompie oleju i tu mam pytanie do was , mój mechanik cos wspominał że żeby ruszyć pompe to trzeba wyjąć silnik :shock: czy może mnie ktoś oświecic w tej materi .


pozdo.
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez ADAM SP3WXO » 13 sie 2009 17:24:32

uris napisał(a):Też mam problem z cisnieniem oleju , olej wymieniłem ale nic to nie dało , mam zamiar skoncentrować sie na pompie oleju i tu mam pytanie do was , mój mechanik cos wspominał że żeby ruszyć pompe to trzeba wyjąć silnik :shock: czy może mnie ktoś oświecic w tej materi .


A czujnik ciśnienia nie jest uwalony?
ADAM SP3WXO
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 13 sie 2009 17:56:47

Wskazówka od cisnienia oleju na zimnym silniku ( w tym momecie dokladnie nie pamietam na której jest kresce ) ale coś koło 1/4 podziałki ( przy sprawnym czujniku jak powinna wskazywać ?? ), jak silnik sie rozgrzeje to wskazówka spada praktycznie na zero .Lampka od oleju na poczatku leciutko zaczyna sie zalapać i pulsuje ,im silnik cieplejszy tym mocniej swieci lampka od oleju , wystarczy troszke dodać gazu i gaśnie .Olej był wymieniony na mineralny bo stary był czarny jak smoła i zero lepkości miał , niestety nic to nie pomogło .

Co proponujesz dalej robić ?
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez ADAM SP3WXO » 13 sie 2009 18:13:17

Miałem tak samo :D Zmierzyłem ciśnienie, było OK. Wymieniłem czujnik i mam spokój.
ADAM SP3WXO
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Indian » 13 sie 2009 18:54:48

Wskazówka na zimnym powinna pokazywać 3/4 lub nawet więcej. Uszkodzony może być czujnik - można wkręcić na chwilę inny i sprawdzić ew. manometr mechaniczny. Poczytaj o pompie bo było na forum -wymienia się tylko koła zębate i można też zawór. Całej pompy nie ma sensu ruszać, lepiej poszukać dobrego silnika.
Indian
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 13 sie 2009 19:12:01

Cisnienie było mierzone na zimnym ( z tego co pamietam to około 1,5 bara ) i rozgrzanym silniku ( poniżej 1 bara, dokładnie nie pamietam ) .Jak mi sie uda to jutro sprawdze ten czujnik ewentualnie go wymienie , a jak to nie pomoże to sprawdzić ( wymienić koła zębate w pompie ? ) czy najpierw zabrać sie za zawór zwrotny ( i ewentualnie jak go można sprawdzic czy jest uszkodzony ?)


pozdro.
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Indian » 14 sie 2009 06:37:21

Zawór się po pewnym czasie zużywa i traci szczelność (zaczyna puszczać bokiem), a na kołach powstaje luz, który także powoduje spadek ciśnienia. Jeśli na zimnym masz 1,5 bara to wydaje mi się że przy tak niskim ciśnieniu panewki mogły dostać po d.... i walka z pompą chyba nie ma sensu. Sprawdz najpierw ten zawór- może coś go przyblokowało i się nie zamyka jak powinien.
Indian
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 14 sie 2009 11:21:21

A więc dzisiaj dokładnie sie wypytałem mechanika jakie cisnienie było i jak wskazówka pokazuje czyli na zimnym mówił że jest 0.5bara a po 10min grzania silnika spada do 0.1 bara i zapala sie olej , wskazówka cisnienia na zimnym pokazuje koło połowy ( nie więcej jak połowe ) na rozgrzanym spada do zera praktycznie . Co do czujnika cisnienia oleju to szukac uzywanego czy kupic nowy ? a może ten co mam jest dobry skoro wskazuje cisnienie na połowie skali ?


Nasuwa mi sie jeszcze jedna sugestia , skoro był pomiar cisnienie oleju i to cisnienie jest słabe ( małe ) to w takim układzie czujnik ciesnienie oleju może być sprawny i w tedy może należy sie zastanowić nad wymiana kół zębatych w pompie i sprężynki....

pozdro.
Ostatnio edytowano 14 sie 2009 12:32:35 przez uris, łącznie edytowano 1 raz
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez ADAM SP3WXO » 14 sie 2009 12:31:25

Co do czujnika to tylko nowy (do 2.2DTI ok20zł). na upartego czujnik może być dobry, ale zaczął bym szukać od najtańszych rzeczy.
ADAM SP3WXO
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Indian » 14 sie 2009 16:21:02

Czujnik 20zeta? Na allegro używane chodzą po 70zl a nawet więcej, ale mają jedną wadę: nie wiadomo jak pokazują... więc odpada. Nowy czujnik do 2,3TD kosztuje ponad 500PLN :shock: Podróbka od ok 100 do 170. Nie jest tanio. Według tego co jest napisane na czujniku to lampka powinna gasnąć od 0,4-0,6 bara w zależności od producenta. Dane które podajesz na temat ciśnienia są... niewesołe, o ile mechanik się nie pomylił. Według Haynes'a cisnienie na gorącym silniku powinno wynosić minimum 1,8 bara na wolnych obrotach. Jeśli chcesz się pobawić to zacznij od wymiany zaworka i sprężyny bo to jest chyba najtańsze. Potem zostają Ci koła w pompie -tutaj koszt przekroczy 200zl. Możesz po zdjęciu pokrywy pompy (tak żeby koła nie powypadały) zmierzyć szczelinomierzem luz międzyzębny, który nie powinien być większy od 0,2mm. Przy większym koła do wymiany. Po wyjęciu kół obejrzyj powierzchnię wewnętrzną pompy -jeśli są głębokie rysy to znaczy że coś się tam dostało i zmasakrowało pompę. Wymiana korpusu pompy jest absolutnie nieopłacalna. Pamiętaj, że pompę trzeba zalać olejem przed uruchomieniem silnika. Sprawdź jeszcze czy po zagrzaniu silnika otwiera się termostat olejowy - jeśli tak to górna rurka od chłodnicy oleju powinna być gorąca.
Indian
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Janek 44 » 14 sie 2009 16:56:33

Indian napisał(a):Czujnik 20zeta? .
Tyle kosztuje. Czujnik w modelach po 98r. odpowiada tylko za kontrolkę i jest jeden.
Janek 44
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 14 sie 2009 19:51:25

@Indian dzieki za wskazówki , 1.8bara według WorkShopdata ma nowa pompa więdz do tego poziomu napewno nie dojde ;) co do czujnika to tak jak piszesz 150zl z wysyłka ,w sklepie niedaleko 180zł .Sprężynke już zamówiłem w ASO 4zł kosztuje ,koła zębate po 115zł za 1 szt ale najpierw zrobie tak jak mówisz ( spręzynka ,sprawdze koła i pompe potem zawór ) , czujnika nie bede wymieniał bo w tym momecie jest to raczej bez znaczenia .

pozdro.
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez uris » 10 wrz 2009 20:04:14

A więc ,poszła wymiana kół pompy + sprężynka ( nic to nie dało ) dopiero wymiana panewek pomogła, cisnienie skoczyło na rozgrzanym silniku na 1.6 bara .
uris
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Indian » 10 wrz 2009 22:05:07

Wymieniłeś panewki? Jak możesz to zapodaj koszt.
Indian
 

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Sołtys » 14 wrz 2009 16:59:55

Dopadło i mnie :( ... Dziś po szybszej jeździe i nagrzaniu silnika ciśnienie oleju na wolnych obrotach spadło prawie do czerwonej kreski i kilka razy migała mi kontrolka. Sprawdziłem poziom oleju i było na połowie - czyli OK ale i tak dolałem 0,5l. Po tym już mi się kontrolka nie zapaliła ale ćiśnienie i tak dość niskie i przy ok. 2,2tys. obr. wskazuje pierwszą kreskę (tą poniżej połowy) a na jałowym (obr. ok. 900) spada do lekko ponad czerwone pole.
Po ostygnięciu i odpaleniu ciśnienie wskazuje 3/4 potem spada do 1/2 a jak się rozgrzeje to już ciężko aby uzyskać 1/2. Olej wymieniełem miesiąc temu i poprzedni był jak smoła (jeszcze takiego syfu nie widziałem) - zalałem Lotosem 15W40 .. wiem że jest do bani bo gorący robi się rzadki jak woda i może to jest przyczyną :?
Nie zaglądałem jeszcze do silnika ale chyba pierwsze co zrobię to sprawdzę zaworek i może wcisnę tam podkładkę (sugerując się tym tematem CIŚNIENIE OLEJU -> viewtopic.php?f=13&t=649&hilit=ciśnienie+oleju&start=100 .
Aha jeszcze jedno: jadąc zauważyłem że wskaźnik ciśnienia utrzymuje się na pierwszej kresce lekko nieraz idzie ponad i nagle spada znów na tą kreskę (chyba ona wskazuje 1/4) - nie jest to regularnie tylko od czasu do czasu ... co to może oznaczać?
Avatar użytkownika
Sołtys
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 45
Dołączył(a): 13 sie 2009 06:54:32
Lokalizacja: Karnice - (Rewal)
Województwo: Zachodniopomorskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: CISNIENIE OLEJU 2.3TD

Postprzez Sołtys » 16 wrz 2009 09:32:15

A że tak głupio zapytam: co to jest pośrodku na tym zdjęciu? To jest ten zaworek od ciśnienia czy coś innego? Bo wcześniej czytałem że on chyba jest nad filtrem.
I jeszcze może mi ktoś powiedzieć czy po prawej to jest czujnik odpowiedzialny za wskazania na tablicy, bo kable wcześniej miałem odłączone i nie wiem czy coś się zmieniło jak to podłączyłem (nie zwracałem uwagi wcześniej na to, a podłączyłem to już dawno).
Obrazek
Avatar użytkownika
Sołtys
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 45
Dołączył(a): 13 sie 2009 06:54:32
Lokalizacja: Karnice - (Rewal)
Województwo: Zachodniopomorskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do 2.3 TD



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość