Witamy !



[B 2.2] Uszczelka głowicy

[B 2.2] Uszczelka głowicy

Postprzez Zerrafin » 31 sty 2012 12:02:46

Witam serdecznie. Mam kilka pytań na temat uszczelki pod głowicą. W zeszły piątek podczas jazdy na trasie 70km zaczęła mi niepokojąco wzrastać temperatura do 100 stopni podczas spokojnego hamowania przed światłami. Chłodziwo było wymieniane kilka tygodni temu (Prestone), spod węży chłodnicy nie cieknie. Ponadto, oprócz temperatury, w kabinie zrobiło się zimno (mimo ustawienia na gorące grzanie). Gdy zajechałem do domu i podniosłem maskę w zbiorniczku wyrównawczym bulgotało chłodziwo, temperatura nie spadała mimo włączonych wiatraków, a nazajutrz, do powyższych objawów doszedł biały, intensywny dym z wydechu i jak się okazało, dość duży ubytek chłodziwa w chłodnicy. Na forum zakwalifikowano już wcześniej te objawy do uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Chciałbym jednak zapytać Fachowców, którzy znają się na tym o wiele lepiej niż ja (humanista;)):

1. Czy te objawy może wywoływać wyłącznie uszczelka pod głowicą? (Miesiąc temu wymieniałem termostat na oryginalny i do czasu wystąpienia zeszłotygodniowych problemów,termostat zupełnie poprawnie otwierał obieg wody, gdy temp. przekraczała 90 stopni).
2. Czy to naturalne, że przy przebiegu 167tys. km, pada we Frotce B 2.2 benzyna uszczelka (z tego 100 tys. km było przejechane na lpg)?
3. Czy przy okazji wymiany uszczelki pod głowicą warto w aucie o przebiegu niecałe 170 tys. wymienić wszystkie uszczelki (dolot, kolektora wydech., pokrywy zaworów, miski olejowej)?
4. Jakich firm uszczelki do głowicy polecacie? Słyszałem, że do głowicy warto kupić uszczelkę Corteco (na jednym forum pisali, że opel sprzedawał je jako oryginalne uszczelki). Co myślicie o jakości Elring, Reinz, Glaser jako zamienniki do pozostałych uszczelek silnika?

Proszę o opinie:) Moja Frotka stoi u mechanika i szykuje się generalny remont silnika, a teraz nie mam auta do pracy:( Z góry dziękuję za Waszą pomoc i pozdrawiam:).
Przeznaczenie gra z nami w pierwszej lidze przypadków...
Avatar użytkownika
Zerrafin
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Obrazki: 3
Dołączył(a): 27 wrz 2011 20:58:06
Lokalizacja: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez brum » 31 sty 2012 12:26:39

Zerrafin napisał(a):1. Czy te objawy może wywoływać wyłącznie uszczelka pod głowicą?

raczej tak.(95%)

Zerrafin napisał(a):2. Czy to naturalne, że przy przebiegu 167tys. km, pada we Frotce B 2.2 benzyna uszczelka (z tego 100 tys. km było przejechane na lpg)?

u mnie padła po ok 330.

Zerrafin napisał(a):3. Czy przy okazji wymiany uszczelki pod głowicą warto w aucie o przebiegu niecałe 170 tys. wymienić wszystkie uszczelki (dolot, kolektora wydech., pokrywy zaworów, miski olejowej)?

na pewno, kolektor ssący, wydechowy, pokrywa zaworów. Miski nie trzeba bo tylko góra będzie zdejmowana.

Zerrafin napisał(a):4. Jakich firm uszczelki do głowicy polecacie?

Jest kilka dobry firm. w tym corteco, erling.

Jak brał olej to przy okazji można wymienić uszczelniacze zaworowe.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Zerrafin » 31 sty 2012 12:43:21

Brum, brał mi olej, więc przy okazji załatwię też uszczelniacze zaworowe. Wielkie dzięki! :D
Przeznaczenie gra z nami w pierwszej lidze przypadków...
Avatar użytkownika
Zerrafin
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Obrazki: 3
Dołączył(a): 27 wrz 2011 20:58:06
Lokalizacja: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez WoJ-CiE » 31 sty 2012 19:46:52

Jesteś pewny tego przebiegu?
WoJ-CiE
 

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Zerrafin » 31 sty 2012 21:13:40

Co do przebiegu jestem go pewien na 100%. Gdy sprowadzono Frotkę w 2005 roku do mojej rodziny, miała przejechane 17 tys. km (2001 rok produkcji), pachniała nowością, lakier wyglądał jak nowy, a w środku zarówno obręcz kierownicy jak i skórzana tapicerka była nietknięta (a skóra we Frotach była tego cienkiego typu, który szybko się marszczy na siedzeniach). Poprzedni właściciel (jak już wspomniałem rodzina- jeździłem jako pasażer i tymczasowy kierowca;)) często jednak dolewał wody do chłodnicy zamiast chłodziwa i nie pilnował za bardzo jego poziomu, co skutkowało niejednokrotnie temp. roboczą silnika ponad 90 stopni. Ponadto, gdy auto miało ponad 60tys. km, zamontowaliśmy w niej gaz sekwencyjny. Myślisz, że te czynniki mogły wpłynąć na przyspieszone zużycie uszczelki pod głowicą? Kiedyś na necie czytałem, że ta konkretna uszczelka to słabość oplowskiego silnika 2.2 i i szczerze mówiąc, miałem nadzieję, że dotrzyma do 200tys. km, a tu taki klops :/. I teraz trzeba będzie odłożyć remont zawieszenia:(
Przeznaczenie gra z nami w pierwszej lidze przypadków...
Avatar użytkownika
Zerrafin
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Obrazki: 3
Dołączył(a): 27 wrz 2011 20:58:06
Lokalizacja: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez WoJ-CiE » 01 lut 2012 20:56:52

U mnie niedługo po założeniu gazu uszczelka do wymiany.
WoJ-CiE
 

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Zerrafin » 01 lut 2012 21:23:04

To pozostaje mi tylko pogodzić się z tym i cierpliwie czekać, aż złożą serce mojej piękności:( A jaki miałeś przebieg po założeniu gazu gdy padła Ci uszczelka?
Przeznaczenie gra z nami w pierwszej lidze przypadków...
Avatar użytkownika
Zerrafin
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Obrazki: 3
Dołączył(a): 27 wrz 2011 20:58:06
Lokalizacja: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Gruby » 01 lut 2012 22:40:00

Reinz też jest ok.
Polecam planowanie głowicy.
Gruby
 

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez WoJ-CiE » 04 lut 2012 18:56:03

Ponad 210 tys. przebiegu przy wymienie uszczelki i planowaniu głowicy.
WoJ-CiE
 

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez JaGrab3 » 08 lut 2012 01:14:11

przy zmienie uszczelki powinno się zawsze splanować głowice....
Czarny SIGNUM 2.0 Turbo, Astra II
Było: B 3.2 V6 Manual,Mitsubishi Galant Sport Edition,Carisma 1.6,civic 1.5
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
JaGrab3
Guru
Guru
 
Posty: 833
Dołączył(a): 15 wrz 2010 22:32:35
Lokalizacja: KR
Pochwały: 2
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez markus » 08 lut 2012 08:09:57

JaGrab3 napisał(a):przy zmienie uszczelki powinno się zawsze splanować głowice....


Nie do końca się zgodzę z tym planowaniem,
Ja to widzę w taki sposób: jeśli silnik jest kolizyjny, rozrząd puszcza, zawór dostaje strzała to wtedy może nastąpić odkształcenie głowicy --> w tym przypadku planowanie jest konieczne po wcześniejszych oględzinach oraz precyzyjnym wymierzeniu głowicy
natomiast jeśli poddaje się uszczelka i następuje przeciek płynu chłodzącego do oleju to nie widzę potrzeby planowania, po co, w jakim celu?
Głowica jest mocowana 10cioma śrubami w przypadku silników 4-ro cylindrowych, jest to taka "gęstość", że głowicy nie powykręca jak wiertła, uszczelka pod głowicę jest zbudowana z kilku warstw do tego pierścienie metalowe przylegające do krawędzi tulei cylindra na tyle grube by przy dokręcaniu głowicy nastąpiło ich zgniecenie co uszczelnia.
Sam w tamtym roku reanimowałem silnik w renault moich rodziców, rozrząd się poddał, 2 zawory dostały. Namierzyłem głowicę od dawcy 90k km, umyłem ją, położyłem na stole i prostym narzędziem jak liniał zmierzyłem płaszczyznę, nierówności nie było, wżerów większych też nie więc głowica została zainstalowana oczywiście na nowej uszczelce z nowymi śrubami. Autko śmiga bez problemów. To tylko jedna sytuacja opisana, ale mam ich więcej gdzie nie było żadnej potrzeby planowania głowicy.
To moje zdanie i nie staję przeciwko mechanikom, specom, którzy planowaniem głowic zarabiają na chleb. Po prostu nie widzę potrzeby robienia tej operacji w wielu przypadkach i to moja własna opinia.
markus
 

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Zerrafin » 08 lut 2012 18:29:03

Dzięki za rady Koledzy:). Frota już prawie 2 tygodnie stoi u mechanika- dzisiaj zdjęli głowicę i wyślą ją do planowania- wolę zrobić dla spokojnego snu;). Jak pozamawiałem wszystkie uszczelki silnika, popychacze zaworów, uszczelniacze trzonków zaworów, pasek rozrządu z rolkami i pompą wodną oraz uszczelnienia skrzyni korbowej (przecieka) to zamówienie wyszło na ponad 1,5 tys.:( Kosztowna ta miłość, ale liczę, że teraz obudzę witalnego tygrysa w tym silniku;)
Przeznaczenie gra z nami w pierwszej lidze przypadków...
Avatar użytkownika
Zerrafin
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Obrazki: 3
Dołączył(a): 27 wrz 2011 20:58:06
Lokalizacja: Poznań
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [B] 2.2 benzyna- Uszczelka głowicy: Jakie gumy?

Postprzez Gruby » 08 lut 2012 21:54:16

JaGrab3 napisał(a):przy zmienie uszczelki powinno się zawsze splanować głowice....

Dokładnie! Tak mnie uczono.
Gruby
 

Co to za rurka?

Postprzez bambam » 05 paź 2018 05:55:34

Witam
1995 2.2 16V
Przyszedł czas na wymianę uszczelki pod głowicą i mam problem. Co to za rurka przykręcona w dwóch miejscach do kolektora wydechowego? Przechodzi potem w gumowy wąż i idzie do czarnego baniaczka. Uleciała przy jednym krućcu, można to zaślepić czy coś i wywalić te rurke?
Dzięki za pomoc
bambam
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 36
Dołączył(a): 28 sty 2016 08:43:56
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: [B 2.2] Uszczelka głowicy

Postprzez Semir » 05 paź 2018 09:33:20

Z tego co pamiętam u kolegi jest ta rurka zaspawana.
EKIPA ŚLĄSKA
Obrazek
Avatar użytkownika
Semir
Alchemik
 
Posty: 4249
Obrazki: 0
Dołączył(a): 08 kwi 2011 11:38:11
Pochwały: 17
Województwo: Śląskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B 2.2] Uszczelka głowicy

Postprzez bambam » 15 paź 2018 17:18:29

Pytanie do Kolegów:
gdzie kupię/znajdę uszczelki pod króćce głowicy, tzn. pod obudowę po drugiej stronie jak termostat i pod to coś z tyłu głowicy-chyba magistrala wodna to niektórzy nazywają. Albo proszę o nr części, nie mogę nic znaleźć a w sklepie rozkładają ręce. 2.2 16v 1995r 136KM

Dzięki za niepomoc.

Podaję numery uszczelek: 92062598 lub 851791 - ja jej nie dostałem, złożyłem na uszczelce w tubce Reinz
206527 lub 607504 lub 90411954
bambam
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 36
Dołączył(a): 28 sty 2016 08:43:56
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998


Powrót do 2.2i



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron