Witamy !



Tłumik środkowy Frontera B

Wszystko o przeróbkach Frontery

Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez loony » 14 kwi 2012 08:57:18

Jak każdy wie/widzi tłumik środkowy Frontery B wystaje poniżej ramy.
Na asfalcie OK - nie przeszkadza (pomijając pewną dolegliwość wydmuchiwania dziur na zgrzewie - wszystkie Froty, które oglądałem miały te przedmuchy).
Niestety - teren weryfikuje wszystko :) I na tłumiku prędzej czy później pojawią się wgnioty i inne ślady po uderzeniach co prowadzi do szybszej korozji tłumika.
Stąd pomysł na zamiennik - o odpowiedniej średnicy rur, przelotowy (przynajmniej w przypadku DTI może to tylko pomóc) o wymiarach umożliwiających schowanie tłumika w "świetle" ramy.
Czy ktoś wstawiał może już jakiś inny tłumik w miejsce fabrycznego ? Jaki samochód ma takie same średnice rur wlot/wylot (63-65zew) ?

Osobiście - szukając w necie znalazłem dwa tłumiki: jeden od MAN'a, drugi od UNIMOG'a :)
MAN 10.136 F 8.150 05/87- (średnica 200mm, dł.820mm) - cena na Alledrogo ok. 200zł:
Obrazek
Polmostrow 68.10
UNIMOG Mercedes Unimog OE: 0004911099 - cena nie znana:
Obrazek
Polmostrow 69.98

Ten do Unimog'a - jest długi i płaski, więc powinien podejść. Jednak - może być problem z dostępnością :)

Kolejny pomysł - jeszcze nie sprawdzony - to tłumik od Renault/Opel Master/Movano.
Obrazek
Biorąc pod uwagę wersję 1,9-2,2-2,5DTI - średnica wydechu powinna być zbliżona lub identyczna. Muszę to jeszcze sprawdzić. Plusem tego tłumika jest cena - jakieś 135zł.

A może ma ktoś jakiś katalog tłumików ze średnicami ? Wiem, że BMW ma też zbliżone średnice wydechów w 3.0D...
2002 Frontera B Long 2.2DTI
Lift +4" (+2" zawiecha, +2" buda), KL71 245/75R16 na chromach ET7 i ... wkładka K&N :cool:
Motania ciąg dalszy nastąpi...
Avatar użytkownika
loony
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 71
Obrazki: 4
Dołączył(a): 14 wrz 2010 08:01:44
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez jrzeuski » 15 kwi 2012 15:38:17

U mnie w A też tłumik zwisa poniźej ramy, na wysokości tylnego wału. Na początku byłem pewien, źe szybko go zgubię w terenie a po 5 latach on dalej jest i to cały. Tłumaczę sobie to tym, że ma moźliwość ruchu w górę na gumach i tak właśnie się dzieje jak spotyka się z glebą. Po prostu się po niej ślizga zamiast zaryć. Natomiast uderzenia o kamienie amortyzuje elastyczny łącznik wydechu, który znajduje się przed tłumikiem.

Skoro jednak u Ciebie tłumik cierpi w terenie to sprawdź czy da się go podwiesić wyżej. To może okazać się prostsze i tańsze niż wymiana.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez kasalka » 15 kwi 2012 22:59:00

"puszkę" tłumika można zgnieść i zmieści się pod ramą. A co z lewą stroną i zwisającym bakiem paliwa? Nie mówiąc o progach, które poza "światło ramy" nie wystają . A belka środkowa poprzeczna ramy, przed tłumikiem, bakiem, gdzie po jej lewej stronie jest filtr paliwa (przy ramie) jest wyprofilowana bardziej w dół.
Jak masz możliwość kupuj tłumik od UNi. Mercedes dawał tam silniki sześciocylindrowe, do dziś jeżdżące bez poważnych remontów Nawet wymiany wydechu. Dopasuj rury i będzie na lata. Tamte czasy-auta wieczne.
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez RudeBoy » 15 kwi 2012 23:12:34

Kiedyś z naszym krakowskim mechaniorem od Frot - Lolkiem :mrgreen: dyskutowałem na temat tego nieszczęsnego tłumika.
Lolek zaproponował wtedy rozwiązanie moim zdaniem dość hardcorowe ale podobno sprawdzone.

Mianowicie.
Wywalamy cały wydech od środkowego tłumika do końca i końcowy tłumik także. Zamiast tych dwóch zakładamy jeden przelotowy tłumik od motocykla. Zdaję się od jakieś 750 czy litra... Nawet miałem w rękach u niego ten tłumik. Tłumik wykonany z tytanu i w zasadzie nie zniszczalny bardzo mały.
Lolek twierdził, że auto jest nieznacznie głośniejsze ale wszystkie problemy z wydechem rozwiązuje się w ten sposób raz na zawsze :)

Ja się nie zdecydowałem. Jak mój środkowy umrze też będę szukał czegoś mniejszego.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez loony » 16 kwi 2012 07:19:21

Mój właśnie umiera - ma przedmuchy i buczy przy 2k obr/min. Jak już mam wymieniać to na coś... lepszego ;) Stąd całe kombinacje. Dodatkowo po lifcie budy końcowy sterczy jak męski narząd, więc też muszę coś zmodyfikować :)

Co do innych wystających elementów - zbiornik na pewno będę kombinował jakoś podnieść.
Moje progi mieszczą się w "świetle ramy" - są na tyle wysoko, że jeszcze rockslidery pod nimi zmieszczę ;) (materiał już leży w garażu).

Na razie skupiam się na wydechu, bo sobotnia wycieczka do W-wy była momentami mało przyjemna - na szczęście przy 110-120 nie było słychać tłumika - raczej KUMHO :)
2002 Frontera B Long 2.2DTI
Lift +4" (+2" zawiecha, +2" buda), KL71 245/75R16 na chromach ET7 i ... wkładka K&N :cool:
Motania ciąg dalszy nastąpi...
Avatar użytkownika
loony
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 71
Obrazki: 4
Dołączył(a): 14 wrz 2010 08:01:44
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez jrzeuski » 16 kwi 2012 11:43:16

RudeBoy napisał(a):Wywalamy cały wydech od środkowego tłumika do końca i końcowy tłumik także. Zamiast tych dwóch zakładamy jeden przelotowy tłumik od motocykla.
U mnie fabrycznie jest tylko jeden tłumik (i żadnego katalizatora). Fakt, że wielkości wiadra, ale spłaszczonego. Co ciekawe jak rozepnę wydech przed tłumikiem to wcale jakoś dużo głośniej nie jest, więc dałoby się jeździć i bez niego. Na pewno bym mniej zwracał uwagę niż niektóre BMW czy Golfy ;-) Dopiero jak zdejmę cały wydech zaraz za turbiną, to robi się głośno. Ale to na zewnątrz, bo w środku dalej jest znośnie.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez markus » 16 kwi 2012 11:58:52

Ja się trochę wtrącę w temat,
Jeśli zajdzie taka potrzeba to planuję zamienić tłumik wielkości wiadra na rurę tej samej średnicy, może nawet poprawi dźwięk wydechu!!!
markus
 

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez loony » 18 kwi 2012 07:37:31

Mam nowe info na temat tłumika od MASTER'a/MOVANO.

- dł.tłumika 59cm.
- wys. tłumika 12cm.
- szer.tłumika 21cm.
- śr.na wlocie i wylocie 60mm.
(o ile gość dobrze to zmierzył).

Biorąc pod uwagę cenę na Allegro 100zł+przesyłka - i fakt, że większość samochodów z 2.2DTI ma wydech średnicy właśnie 60mm, a Frota dziwnym trafem 63mm... chyba zamontuję taki tłumik.
Myślę, że takie "zwężenie" nie przeszkodzi - zakładając, że tłumik jest przelotowy (tak wygląda).
2002 Frontera B Long 2.2DTI
Lift +4" (+2" zawiecha, +2" buda), KL71 245/75R16 na chromach ET7 i ... wkładka K&N :cool:
Motania ciąg dalszy nastąpi...
Avatar użytkownika
loony
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 71
Obrazki: 4
Dołączył(a): 14 wrz 2010 08:01:44
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez kasalka » 18 kwi 2012 23:20:44

"loony" złącza możesz uszczelnić tzw. "uszczelniaczem do kominków" (dostępny w tubkach jak silikon).
A nie znasz jakiegoś dobrego spawacza albo umiesz spawać? Można np. zrobić tłumik z blachy nierdzewnej z odpowiednim wygłuszeniem. Tak sobie myślę głośno (narzędzi nie mam, giętarka i odpowiednia spawarka). Kupić rury i blachy włożyć trochę pracy i zespawać nawet cały tłumik od kolektora do końca. Może nie wyjdzie dużo taniej niż oryginał, ale tak jak chcę.?
pier...e konwenanse
Pozdrawiam Łukasz
Avatar użytkownika
kasalka
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 432
Obrazki: 18
Dołączył(a): 30 maja 2008 22:20:52
Lokalizacja: Stara Wieś
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez jrzeuski » 19 kwi 2012 08:04:39

kasalka napisał(a):"loony" złącza możesz uszczelnić tzw. "uszczelniaczem do kominków" (dostępny w tubkach jak silikon).
Mam ten uszczelniacz, bo użyłem go w kominku i niestety po jakimś czasie twardnieje i się wykrusza. W samochodzie nastąpi to jeszcze szybciej niż w kominku, bo drgania non-stop a nie tylko naprężenia termiczne.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez loony » 19 kwi 2012 09:19:33

Co do montażu to się nie martwię - pospawam co się da, a do uszczelnień mam jakąś pastę do wydechów...
Jedynie zmniejszenie średnicy mnie męczy (zazwyczaj powinno się powiększać przelot za turbiną a nie zmniejszać). Chociaż mam potwierdzenie, że tłumik jest przelotowy, więc myślę, że średnica będzie wystarczająca (63,5mm miałem w uturbionym BMW przy 280KM, więc na 116KM starczy 60mm). Zwłaszcza, jak wyeliminuję opór jak stawia katalizator ;)

Jeśli chodzi o spawanie nowego tłumika - niestety do nierdzewki trzebaby argon i odpowiedni drut, żeby to migomatem pospawać (chociaż Tig byłby lepszy). Migomat mam, TIG'a mógłbym pożyczyć, ale roboty sporo więcej, a dodając koszt butli z Argonem (kumpel ma inverter z funkcją TIG'a, ale nigdy z tej funkcji nie korzystał)... koszt rośnie. Więc - na razie będzie chyba musiał wystarczyć tłumik MOVANO :)
2002 Frontera B Long 2.2DTI
Lift +4" (+2" zawiecha, +2" buda), KL71 245/75R16 na chromach ET7 i ... wkładka K&N :cool:
Motania ciąg dalszy nastąpi...
Avatar użytkownika
loony
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 71
Obrazki: 4
Dołączył(a): 14 wrz 2010 08:01:44
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 2
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez przemia » 20 kwi 2012 13:49:57

Ja u siebie wywaliłem tłumik końcowy w terenie siekierą gdy zawinął się o most podczas cofania w błocie... niestety uleciała rura tuż za kolektorem i w trakcie prac naprawczych zdecydowałem się wybebeszyć katalizator, i dałem za nim ok 1m rury. Na wolnych i średnich obrotach chodził zupełnie normalnie. Podejrzewam że gdyby przedłużyć wydech o kolejny metr(tak aby kończył się nad tylnym mostem) w całym zakresie obrotów głośność byłaby do zaakceptowania. Sama rura nie zardzewieje tak szybko jak tłumik i jest na tyle cienka że zmieści się pod podłogą...

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez mediatech » 10 paź 2012 12:20:13

Witam, forumowiczów. Ja natomiast wykręciłem środkowy tłumik i przerobiłem go tak aby wyżej siedział tzn. był bliżej podłogi. Było trochę cięcia i spawania ale jedno popołudnie i tłumik nie zaburzał prześwitu auta. Z tego co zauważyłem to trochę bardziej grzeje się podłoga ale nie ma tragedii jest jeszcze trochę miejsca (dłoń wejdzie). A najpierw wspawałem prostą rurę zamiast tłumika ale w dalsze trasy głowa boli i 3.2 v6 chodzi jak BMW
mediatech
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17 cze 2011 12:05:01
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Tłumik środkowy Frontera B

Postprzez Argail75 » 10 paź 2012 13:07:28

w Lodzi pytałem się speca od tłumików ile by kosztował nowy i taki co by nie wystawał poniżej ramy to z robocizną i częściami krzyknął mi za to 200 pln
Opel Frontera B 3.2 V6 Long PB/LPG 3'' BFG MT 30,5 ''manual 2000r
Avatar użytkownika
Argail75
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1815
Obrazki: 24
Dołączył(a): 23 lip 2011 13:17:33
Lokalizacja: Łódź oś.Widzew
Pochwały: 7
Województwo: Łódzkie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004


Powrót do Motanie Fronter



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość