Witamy !



Zderzak tylny A Sport

Wszystko o przeróbkach Frontery

Zderzak tylny A Sport

Postprzez yodash » 16 sie 2013 09:53:39

Witam,

Zapraszam do obejrzenia zderzaka do Frotki A Sport, który ostatnio udało mi się wykonać. Zderzak jest w dużej części wycięty na laserze i pospawany. Gdzieniegdzie naniosłem małe poprawki szlifierką ;) - nie wszystko udało mi się zaplanować na komputerze. W całości wykonany z czarnuchy blachy 5mm i pomalowany proszkowo. Projekt miał jak najbardziej przypominać orginał ale miał wzmocnić ramę i zapewnić dobre uchwyty pod kinetyka i pod liny statyczne. Hak sworzniowy jest wykonany przeze mnie, został wycięty laserem z blachy 10mm i pospawany, sworzeń wykonany z kwasówki - zapewnia dobre mocowanie liny kinetycznej. Wieszaki na szekle są raczej pro forma nie mają możliwości skrętu w poziomie ale do zaczepienia liny od wyciągarki lub do statycznego holowania się nadają, a spełniają również funkcję zawiasu do bagażnika na rowery, który zrobiłem pod zderzak. Komentarze mile widziane :)

1734
1733
1732
1731
1730
1729
1728
1727
1726
1725
yodash
 

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez Odoll » 16 sie 2013 10:08:19

No BARDZO wery nice , konstrukcja :>: i do tego pancerna :boss: tylko powinieneś pomyśleć nad mocowaniami lin bo wież lub nie przyjdzie taki czas gdy podepniesz kinetyk i co wtedy ? Bo pisałeś że mocowania masz do lin statycznych a w terenie mało sie tego w praktyce używa , wszyscy rwą kinetykami (bo szybciej) albo jak sie ma i chce to wyciągarki używa .
Z praktyki wiem że 90% najpierw wyciąga kinetyka z bagażnika . Niezbyt to chwalebne i mądre (tak mówią niektóży) ale taka jest prawda .

p.s. temat o zderzakach już mamy i tam powinieneś to umieścić : viewtopic.php?f=23&t=5931
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez yodash » 16 sie 2013 10:24:36

Hak sworzniowy jest pod line kinetyczna przygotowany, jest przykręcony na wylot przez rame śrubami 12mm i z drugiej strony jest prostokątna podkładka 10mm na 4 śruby. Przyznam szczerze, źe nie wiem jak to teraz przenieść gdzie indziej ;)
yodash
 

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez RudeBoy » 16 sie 2013 10:58:31

Hak pod kinetyka pospawany w ten sposób jest mało bezpieczny.
Masz tam dwie blachy pospawane od czoła do trzeciej.
Takie elementy powinny być wykonane albo z jednego kawałka blachy albo powinny być składane "na przestrzał" i spawane z obu stron.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez ali » 16 sie 2013 11:07:29

Ten hak jest i tak o wiele mocniejszy od konstrukcji które widziałem na forum, pod warunkiem że spawy sa położone poprawnie
Avatar użytkownika
ali
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3672
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lis 2012 17:31:11
Lokalizacja: KMY
Pochwały: 16
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez yodash » 16 sie 2013 11:10:22

Te trzy blachy się zazębiają i są przyspawane zarówno od czoła jak i od wewnątrz, a żeby sworzeń nie zrobił kuku są wspawane tuleje tak żeby miejsce styku sworzeń-hak miało jak największą powierzchnię. Czytałem gdzieś że kinetyka dobrze jest zakładać jak ma się solidny hak holowniczy to właśnie o ten hak, a myślę że wiele standardowych haków ma słabszą konstrukcję od tego tutaj. Pożyjemy zobaczymy ale raczej problemów z tym nie będzie. Lepiej tak założyć kinetyka bezpośrednio niż przez szekle do jakiegoś uchwytu pod autem.

Zderzak spawałem sam ale za hak wolałem się nie brać i oddałem fachowcowi. Także myślę, że spawy są położone bezbłędnie ;)
yodash
 

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez RudeBoy » 16 sie 2013 11:43:23

yodash napisał(a):Te trzy blachy się zazębiają i są przyspawane zarówno od czoła jak i od wewnątrz,


Jeżeli tak jest to będzie git.
Moje obawy budzi jedynie fakt, że ten hak jest na środku zderzaka. Powinien być w osi podłużnicy ramy maksymalnie blisko mocowania zderzaka do ramy.
Szarpniesz kilka razy i zobaczysz czy się banan robi ze zderzaka...
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez yodash » 16 sie 2013 12:03:08

Też się tego obawiałem dlatego patrząc od haka sprawa wygląda tak:
-10mm konstrukcji haka
-5mm blacha zderzacha
-18mm tuleje dystansujące
-konstrukcja ramy (na wylot)
-10mm podkładka duża prostokątna (taka jak mocowanie haka)
-podkładki pod nakrętki
-nakrętki

Tak więc konstrukcja zderzaka jest na całej szerokości podparta ramą, a rama zderzakiem (wieszaki na szekle również są przykręcone do ramy, a nie tylko do zderzaka), myślę że te dwa elementy są nie do zbananowania ;)
yodash
 

Re: Projekt zderzak Frontera A Sport

Postprzez RudeBoy » 16 sie 2013 13:12:41

nooo mądrze do tego podszedłeś :>:
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez beko26 » 30 wrz 2013 13:07:07

Czy masz może jakieś rysunki , schematy, szkice twojego zderzaka ? Jeśli masz to może przesłałbyś na beko26@wp.pl ...
beko26
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 63
Dołączył(a): 05 wrz 2011 12:10:42
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez yodash » 03 lut 2014 13:30:27

Zderzak niby narysowany w CAD ale tylko baza... po zespawaniu był z tego klocek widoczny na którymś zdjęciu. Później już było szlifowanie artystyczne więc rysunku jako takiego nie ma ;)
yodash
 

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez SKODA76 » 03 lut 2014 18:03:10

Podobne wnęki do oryginału nie będzie czasem jak zgarniacz do błota?
SKODA76
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1930
Obrazki: 0
Dołączył(a): 23 gru 2008 14:44:33
Lokalizacja: LUBELSKIE
Pochwały: 2
Województwo: Lubelskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez beko26 » 03 lut 2014 19:14:52

Czy byłaby możliwość przesłania tej bazy w DXF lub CAD ?
beko26
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 63
Dołączył(a): 05 wrz 2011 12:10:42
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez yodash » 04 lut 2014 09:37:16

Błoto się tam dostaje ale nie ma tam zbyt dużo miejsca - kercherem łatwo to wypłukać ;) Jak ktoś jest zainteresowany to zderzak mogę sprzedać gotowy, pomalowany itd. ściągnięty z mojego auta ewentualnie zamówić blachy pogięte i komuś przesłać do samodzielnego pospawania. W CAD mam dosłownie trzy prostokątne blachy z miejscami gięcia, mogę je przesłać jeśli komuś to ma pomóc.
yodash
 

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez beko26 » 04 lut 2014 14:50:55

Bardzo proszę o przesłanie tego schemaciku- mam brata pracującego w takim zakładzie , więc powinno pomóc. beko26@wp.pl.
beko26
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 63
Dołączył(a): 05 wrz 2011 12:10:42
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Zderzak tylny A Sport

Postprzez yodash » 04 lut 2014 15:33:31

Przesłałem to co miałem pod laser, tak jak mówiłem, niewiele tego jest ale może się przyda.
yodash
 


Powrót do Motanie Fronter



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości