Witamy !



Mamy przyjazne państwo!

Rozmowy na wszystkie tematy

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez damianEK691965 » 10 lip 2013 22:31:18

Balkandriver napisał(a):
FROTERKA napisał(a):...mi się przypomniało hasło: lepsze jutro było wczoraj! :-| :wink:

Jest też takie - "Jest dobrze , będzie jeszcze gorzej!"

BALKANDRIVER

nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej choć jak patrze na to wszystko to ostatnio mam wątpliwości :?
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 16 lip 2013 09:13:27

Sporo się ostatnio mówi o naszych (mam na myśli obecnych 30-40latków) przyszłych emeryturach, a raczej ich potencjalnym braku. A co myślicie o przejściu na samozatrudnienie? Tzn widzę to tak: umawiam się z pracodawcą, że dalej płaci mi te same pieniądze co do tej pory, z tym że na umowę zlecenie. Dla pracodawcy oszczędność, a ja zamiast wpłacać do Zakładu Utylizacji Składek odkładam sobie kasiorkę na systematyczne oszczędzanie (aktualne oprocentowanie 3,7%) jako zabezpieczenie na przyszłość. Taką wizję mam. :D
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 16 lip 2013 09:42:31

FROTERKA napisał(a):Sporo się ostatnio mówi o naszych (mam na myśli obecnych 30-40latków) przyszłych emeryturach, a raczej ich potencjalnym braku. A co myślicie o przejściu na samozatrudnienie? Tzn widzę to tak: umawiam się z pracodawcą, że dalej płaci mi te same pieniądze co do tej pory, z tym że na umowę zlecenie. Dla pracodawcy oszczędność, a ja zamiast wpłacać do Zakładu Utylizacji Składek odkładam sobie kasiorkę na systematyczne oszczędzanie (aktualne oprocentowanie 3,7%) jako zabezpieczenie na przyszłość. Taką wizję mam. :D


To samozatrudnienie czy umowa-zlecenie?
Mniejsza o to. Praca na etat a praca "u siebie" dla danego pracodawcy ma tyle samo plusów co i minusów. Wszystko zależy od tego co komu bardziej podchodzi. Na pewno podejmując współpracę, pracodawca ma większą swobodę w wypowiedzeniu umowy, z drugiej zaś strony Twoim wynagrodzeniem pozostaje kwota brutto wraz z podatkiem która umiejętnie zagospodarowana może przynieść wymierną korzyść.
Pracodawca będzie git to dostaniesz urlop jak do tej pory ( czyli płatny ) - będzie chciał Cie wyssać to urlop wprawdzie zrobisz kiedy zechcesz ale ... bezpłatny ( przecież w tym czasie nie świadczysz usługi ). Niestety i tu plusy/minusy... i tu więc raczej całość nie rozbija się tylko o składki na ZUS.
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 16 lip 2013 10:13:19

No ale gdy patrze sobie na moje 'eremua' (tak z francuska ;-) ) i widzę 1400 zł, które idzie na zus czyli do wora bez dna to wolałabym sobie te pieniądze sama odkładać na własną emeryturę. :razz:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 16 lip 2013 10:20:07

FROTERKA napisał(a):No ale gdy patrze sobie na moje 'eremua' (tak z francuska ;-) ) i widzę 1400 zł, które idzie na zus czyli do wora bez dna to wolałabym sobie te pieniądze sama odkładać na własną emeryturę. :razz:

Fakt, to boli, bo kasa praktycznie przepada w nicość i nikt nie da żadnej gwarancji, że za lat kilka ktoś nie ogłosi wszem, "ZUS padł-kasy brak... Róbta co chceta"...
Niestety składka ZUSowska jest obowiązkowa, a obowiązek wynika z troski państwa o obywatela. Nie zapłacisz co Ty, to zapłaci pracodawca. Jednak wszystko zależy od cyferek... Przekładając plusy i minusy, patrząc z mojej perspektywy samozatrudnienie jest lepszym rozwiązaniem - niestety to nie wszędzie się sprawdza.
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez ali » 16 lip 2013 10:21:01

FROTERKA napisał(a):No ale gdy patrze sobie na moje 'eremua' (tak z francuska ;-) ) i widzę 1400 zł, które idzie na zus czyli do wora bez dna to wolałabym sobie te pieniądze sama odkładać na własną emeryturę. :razz:


Gosiu a kto by utrzymywał tych "biznesmenów" mających jedno osobowe fimy budowlane i siedzących na "chorym" całą zimę ? Kto da zasiłek dla bezrobotych i świadczenia zdrowotne większosci moich sasiadów którzy pracują na czarno całe życie, nie wspomnę o urzednikach itp. Niestety musimy je... na oszustów. I najlepsze jest to że Zus potrafi zabrać renty ludzim którzy ich potrzebują a fundować takie "socjalki" oszustom.
Avatar użytkownika
ali
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3672
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lis 2012 17:31:11
Lokalizacja: KMY
Pochwały: 16
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 16 lip 2013 11:19:00

To też ja nie chcę być łosiem czy inną dojna krową, która będzie na innych robić. Sama też nie chcę, by na mnie robiono tylko chce sobie uczciwie uskładać na starość.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 16 lip 2013 11:35:04

FROTERKA napisał(a):To też ja nie chcę być łosiem czy inną dojna krową, która będzie na innych robić. Sama też nie chcę, by na mnie robiono tylko chce sobie uczciwie uskładać na starość.

Pozostaje zmienić obywatelstwo, bo tutaj to nie jest możliwe. Oczywiście w sensie uczciwości to możesz odpalić daninę na ZUS a resztę uczciwie sobie odłożyć na starość. Z czego żyć? Nie tego nikt nie powie - miało być uczciwie...
Tak niewiele brakuje by było dobrze. Państwo nie potrafi znaleźć złotego środka pomiędzy tymi co pracują i mi co tylko biorą zasiłki resztę mając w głębokim poważaniu... Kasa leci...Tak przecież to łatwo można uregulować... starczy wysokość przyszłej emeryturki uzależnić od wartości podatku jaki się przez całe życie opłacało ( rozliczenia robimy corocznie a nie którzy mają tę wiedzę znacznie szybciej ). Za jednym strzałem zniknie szara strefa - po prostu nie będzie się opłacać tyranie na czarno, wartości w ZUS staną się czytelne i jasne dla każdego...znikną leserzy i obibole - każdy będzie chciał pracować żeby sobie odłożyć. Skoro nie zapłacił podatku to nie zarobił - prawda jakie to proste?
Ależ gdzie. Ciemny lud wszystko kupi, więc robi się burze w szklance wody i zamieszanie nie wiedzieć po jaki uj. Pieniądze odkładane przez cale życie, tak faktycznie nie są nasze... a wg interpretacji bodaj SN, my jako obywatele musimy odkładać bo wynika to ze zbiorowości naszego społeczeństwa. Takie postępowanie ma nawet pewne szeroko ostatnio znane określenie....

Z drugiej strony, czy my wszyscy tak naprawdę jesteśmy psychicznie na tyle silni by poznać jasno i klarownie bilans wpłat i wypłat Zakładu Utylizacji Składek? Nie sądzę...
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez szymon.ha » 16 lip 2013 13:34:06

Ostatnio też nad tym rozmyślałem aby przejść na działalność ale akurat nie jest to warte zachodu w moim przypadku.
Trzeba by dokładnie obliczyć czy koszty twoje i pracodawcy nie są niższe niż zus, podatek i jakie tam koszty jeszcze są.
Jeśli byś świadczyła pracę/usługi itp dla tej samej osoby/firmy co obecnie pracujesz, nie można byłoby skorzystać z małego zus-u przez pierwsze dwa lata.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez beko26 » 16 lip 2013 13:44:45

Jest to opłacalne zwłaszcza gdy dostaniesz ( załatwisz ) dotację na własna działalność ( niedawno było 20 tyś zł). Ale na dłuższą metę to pamiętaj o chorobowym (powyżej miesiąca dopiero ci zapłaci ZUS), urlopy, opieka nad dzieckiem ( 2 dni w roku), zapewnienie zleceń ( dobrze jeśli były pracodawca zapewni), jeżeli pracowałeś w dużej firmie gdzie były związki zawodowe to teraz nie licz na nich, ( bardzo) możliwa kontrola skarbowa itp.
beko26
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 63
Dołączył(a): 05 wrz 2011 12:10:42
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 16 lip 2013 14:06:15

Ja jeszcze mam możliwość ubezpieczyć się w KRUSie. :boss:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 16 lip 2013 14:26:55

beko26 napisał(a):... pamiętaj o chorobowym (powyżej miesiąca dopiero ci zapłaci ZUS)...

Bzdura do kwadratu...

FROTERKA napisał(a):a jeszcze mam możliwość ubezpieczyć się w KRUSie. :boss:

Obrazek
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez beko26 » 16 lip 2013 16:23:57

Masz rację moja pomyłka - kiedyś się tak wkopałem u byłego pracodawcy. Będąc samozatrudnionym nie dotyczy - przepraszam i kajam się :pomidor: :cry2:
beko26
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 63
Dołączył(a): 05 wrz 2011 12:10:42
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez ali » 16 lip 2013 16:44:49

FROTERKA napisał(a):Ja jeszcze mam możliwość ubezpieczyć się w KRUSie. :boss:


I będe :const: na kolejnego "małorolnego" :wsciekly:
Avatar użytkownika
ali
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 3672
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lis 2012 17:31:11
Lokalizacja: KMY
Pochwały: 16
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez Semir » 16 lip 2013 17:01:05

Mi rodzice chcieli płacić krus jak miałem 16 lat ale bali się, że ktoś poje.... nas jak będzie jakaś kontrola bo w sunie nie uprawiam pola ale wielu moich znajomych na wsi tak robili jeden nie miał pola dzierżawił od drugiego i proszę.
EKIPA ŚLĄSKA
Obrazek
Avatar użytkownika
Semir
Alchemik
 
Posty: 4249
Obrazki: 0
Dołączył(a): 08 kwi 2011 11:38:11
Pochwały: 17
Województwo: Śląskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 17 lip 2013 09:11:18

ali napisał(a):
FROTERKA napisał(a):Ja jeszcze mam możliwość ubezpieczyć się w KRUSie. :boss:


I będe :const: na kolejnego "małorolnego" :wsciekly:

Bynajmniej. Mam pole, płacę podatek, płaciłabym składki krusowskie ( kiedyś już byliśmy ubezpieczeni na gospodarstwie) i normalnie bym pracowała, płacąc podatki, więc ani Ty, ani nikt inny by na mnie nie robił. :P
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 17 lip 2013 10:47:15

FROTERKA napisał(a):... i normalnie bym pracowała, płacąc podatki, więc ani Ty, ani nikt inny by na mnie nie robił. :P

Tutaj jesteś odrobinę w błędzie. Kościec naszego systemu emerytalnego stanowi właśnie zasada że to nie Ty robisz na siebie, lecz Ty robisz na tych co są na emeryturze a na Ciebie będą robić następni. Stąd Twoja obawa o liczbę osób odprowadzających składki w latach kolejnych jest w pełni uzasadniona. Zapytać - gdzie są pieniądze które zarobili pierwsi? gdzie zyski wypracowywane inwestycjami? ... sam się boję odpowiedzieć.

Niestety mamy państwo bardzo opiekuńcze - ba, nadopiekuńcze, traktujące nas jako totalnych debili, którzy nie potrafią przewidzieć i zabezpieczać własnych potrzeb finansowych na przyszłość. Pastwo troszczy się o to, byśmy odkładali ( sorry samo nam zabiera ) konkretny ( bardzo konkretny ) grosz, jednak działa jak konkretna lichwa, zabierając z tego grosza sporą część dla siebie.
Kilka postów powyżej pokazałem jak prosto zlikwidować szarą strefę, teraz kolejny przykład "że się da" z przymusowej składki zrobić coś konkretnego - Australia.
Państwo w którym - podobnie jak u nas - składka w coś a'la ZUS jest obowiązkowa. Problem w tym, że wynosi stałą wartość i jest to kilka % najniższego wynagrodzenia. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, owo państwo wypłaca ci:
- wariant pierwszy - wszystko co zgromadziłeś(aś) jednorazowo - pomniejszając kwoty o jakieś 30%.. Bierzesz kasę i cieszysz się życiem emeryta jadąc dookoła świata i mając jeszcze na kolejnych 20 lat życia.
- wariant drugi - wszystko w zakontraktowanych ratach ( sam(a) określasz czas lub wysokość ) jednak jest tego na tyle, że stać cie spokojnie na budowę domku, kupno działki - nie wspomnę o potrzebach bieżących. Jeżeli nie zdążysz wybrać wszystkiego - resztę dostaje rodzina.
Nie ma tu znaczenia czy zarabiasz 3tyś czy 30tyś - zabierają Ci na emeryturę tyle samo - licząc od najniższej krajowej.
Państwo opiekuńcze - ale nie nadopiekuńcze. Masz nadwyżki finansowe? ok - wykupuj dodatkowe ubezpieczenia/fundusze itp - jak Cię tylko stać.

U nas jest przecież prawie identycznie, jednak czasami prawie robi wielką różnicę...
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 17 lip 2013 11:17:30

nightman napisał(a):Tutaj jesteś odrobinę w błędzie. Kościec naszego systemu emerytalnego [...]

Oj night, nie jestem idiotką, wiem, jak to funkcjonuje. Chodzi mi o to, że nie ma prawnej możliwości "wypisać się" z ZUS (vide przypadek Grzegorza Sowy), więc próbuję inaczej ominąć ten chory system.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez nightman » 17 lip 2013 11:26:29

Obawiam się, że łatwo nie będzie - o ile będzie realne w realizacji.
Tak czy owak - w myśl zasady "dwa minusy robią plus", na samozatrudnieniu można żyć - trzeba tylko "odrobinę" pomyśleć. Czasami nie warto przed czymś uciekać, lecz tak to odwrócić, żeby wyszło z korzyścią lub przynajmniej maksymalnie zminimalizowało stratę. W efekcie końcowym po zbilansowaniu wszystkich minusów, może się okazać, że będziesz na plusie. Sugeruję kartkę w dłoń i jazdę po cyferkach...
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Mamy przyjazne państwo!

Postprzez FROTERKA » 17 lip 2013 11:51:18

nightman napisał(a):Czasami nie warto przed czymś uciekać, lecz tak to odwrócić, żeby wyszło z korzyścią lub przynajmniej maksymalnie zminimalizowało stratę.

Właśnie o to mi chodzi. :1:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron