Witamy !



Panele solarne

Rozmowy na wszystkie tematy

Panele solarne

Postprzez przemia » 05 lis 2015 18:38:41

Trafił mi się zestaw do podświetlania numeru domu na baterie słoneczne. Zna się ktoś na tym na tyle żeby mi powiedzieć czy do używania takiego panelu do ładowania akumulatora potrzebny jest jakiś sterownik? W tym urządzeniu jest płytka elektroniczna, ale działa w ten sposób że z 6V które podaje sam panel, do ładowania zespołu akumulatorków podaje tylko 1V, a jest to zespół 3 szt połączony szeregowo więc powinno podawać chociaż 3,6V. Miałem w planie podłączyć 2 takie panele szeregowo i ładować akumulator 12V do kempinga.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Panele solarne

Postprzez slawek50 » 05 lis 2015 19:35:42

przemia napisał(a):Trafił mi się zestaw do podświetlania numeru domu na baterie słoneczne. Zna się ktoś na tym na tyle żeby mi powiedzieć czy do używania takiego panelu do ładowania akumulatora potrzebny jest jakiś sterownik? W tym urządzeniu jest płytka elektroniczna, ale działa w ten sposób że z 6V które podaje sam panel, do ładowania zespołu akumulatorków podaje tylko 1V, a jest to zespół 3 szt połączony szeregowo więc powinno podawać chociaż 3,6V. Miałem w planie podłączyć 2 takie panele szeregowo i ładować akumulator 12V do kempinga.

1V czy 1A dobierz prąd baterii słonecznych do pojemności aku. Wiadomo nie od dziś najlepiej ładować aku 1/10 prądu aku czyli np. 50 Ah to prąd ładowania przez 10 godz. 5A. Jeżeli mają mniejszą wydajność to trzeba będzie dłużej ładować a żeby wspomóc aku to ok.No a co do elektroniki to najlepiej ogniwa można spiąć w szereg żeby dawały 12V no ale jakiś stabilizator na 12V trzeba dać na odpowiedni prąd. Zbyt niskie napięcie ładowania może doprowadzić aku do uszkodzenia np. zasiarczenia. Zależy czy aku żelowy. kwasowy ma to duże znaczenie.
Avatar użytkownika
slawek50
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 518
Obrazki: 10
Dołączył(a): 09 wrz 2013 07:02:09
Lokalizacja: woj. Dolnośląskie
Pochwały: 7
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Panele solarne

Postprzez Sovviet » 06 lis 2015 18:47:52

Na allegro dostepne sa gotowe zestawy solarne do samochodu wkladaszsobie taki np pod szyberdach i wpinasz wzapalniczke tylko zapalniczka musi miecstale zasilanie a nie tylko po kluczyku
Sovviet
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 285
Dołączył(a): 19 mar 2013 18:58:51
Lokalizacja: Gorlice
Pochwały: 4
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995


Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości