Witamy !



Do kolegów goedetów

Rozmowy na wszystkie tematy

Do kolegów goedetów

Postprzez mandibul » 29 sty 2016 14:52:34

Wiem, że na forum jest przynajmniej paru geodetów. Potrzebuje pomocy w sprawie zniesienia współwłasności na działce. Główne moje pytanie dotyczy kabli od elektryki. Aktualnie ja mam budynek odebrany do użytku i skrzynkę z licznikiem w swoim płocie. Teraz sasiąd (kuzyn - współwłaściciel działki) chce by RWE wystawiła mu skrzynkę obok mojej i po terenie mojej działki pociągnąć kable do przyłączenia jego budynku.
Powód takiego umieszczenia skrzynki na "moim" terenie jest taki, że nowe przyłącze nowo planowane ze skrzynką na jego terenie wymaga nowych uzgodnień i pozwoleń co zajmie ponad rok, a u mnie będzie zaraz.
Czy jeśli się zgodę to nie będzie później problemu z podziałem działki jeśli jego skrzynka będzie u mnie? Czy kable w glebie nie będą wymuszały jakiś służebności?
Była Frota A sport 2.0
mandibul
Maniak
Maniak
 
Posty: 457
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 wrz 2013 20:21:35
Lokalizacja: Wawa Bielany
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez jrzeuski » 29 sty 2016 15:17:20

Skrzynkę elektryczną masz na swojej działce? :shock: U mnie energetyka uzbrajając teren stawiała skrzynki w linii płotu, ale "plecami" na niej, czyli stoją na terenie drogi, której właścicielem jest gmina (bądź ktoś inny, ale gmina administruje). W ten sposób kable nie idą przez prywatne działki. Tak samo jest zrobiony wodociąg (zasuwy w drodze) i gaz (ale tu skrzynki stoją frontem na linii płotu, bo są własnością posiadacza parceli, gazownia jest tylko właścicielem zawartości, tzn. reduktora i licznika). W przypadku energetyki, ZE jest zawsze właścicielem skrzynki, licznika, bezpieczników oraz oczywiście kabli doprowadzających prąd. Zatem jeśli coś z tego chcą umieścić na Twojej posesji, to Ty musisz udzielić na to zgody i masz prawo żądać opłaty. Dlatego tak ich bolą słupy energetyczne postawione na prywatnych działkach i starają się ich pozbywać jak tylko się da ;-)

Z powyższego wynika fakt, że jak dasz sobie wymienić obecną skrzynkę z jednoprzyłączeniowej na dwuprzyłaczeniową (co proponuje RWE), to ZEnie będzie miał nic do tego, co się dzieje za nią. Opłaty służebnościowej będziesz mógł wtedy domagać się jedynie od kuzyna za kabel, który idzie po Twojej działce do granicy jego działki. Tak samo będzie jak się z nim dogadasz na podpięcie do Twojej skrzynki na osobnym liczniku, który sobie kupisz (albo on Tobie) i na jego podstawie będziecie się rozliczać między sobą (spiszcie umowę!). Z RWE pozostanie wtedy tylko dyskusja o mocy przyłączeniowej. Mogą się czepiać, że dwa domy "wiszą" na jednym przyłączu, choć finansowo nic nie tracą, bo opłaty zmienne i abonamentowe sprytnie sobie ustawili pod zamówioną moc lub pobrane kWh. Wtedy ich zażyjesz stwierdzeniem, że w takim razie niech kuzynowi postawią osobną skrzynkę, ale gdzieś poza Twoją posesją. Ponieważ potrafią policzyć, ile z tym zachodu i kosztów, to odpuszczą ;-) Problem się pojawi dopiero jak pokłócisz się z kuzynem, ale wtedy ciachasz siekierą kabel i kuzynowi mięknie rura a żarówki gasną :twisted:

PS. Ta skrzynka stoi na granicy Twojej działki i kuzyna? Jeśli tak, to zrób jak proponuje RWE. Jeśli nie, to męcz ich by skrzynkę przenieśli na granicę. Niestety dla Ciebie będzie to oznaczać przeniesienie Twojej części przyłącza, czyli kabla między domem a skrzynką, ale zyskasz całkowitą niezależność od kuzyna.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez mandibul » 29 sty 2016 17:59:57

Skrzynka stoi w ogrodzeniu w części działki która będzie należała do mnie po podziale. Chodzi mi tylko o kwestię czy jeśli kuzyna kable będą szły po "moim" podwórku to czy później nie będzie problemu z podziałem działki.
Była Frota A sport 2.0
mandibul
Maniak
Maniak
 
Posty: 457
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 wrz 2013 20:21:35
Lokalizacja: Wawa Bielany
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez jrzeuski » 29 sty 2016 22:19:45

Przy podziale działki istotny jest dostęp do drogi publicznej (lub ze służebnością) a nie co w ziemi zakopane. To już problem użytkownika tego, co zakopane, bo musi się dogadać z właścicielem tego, w czym zakopane ;) To nie geodeta decyduje o podziale tylko właściciel, ale może doradzić, co na pewno nie przejdzie w gminie. Geodeta przyjeżdża wymierzyć, co ustalone i wkopuje słupki graniczne. Za to jak się pomyli i źle wprowadzi dane do ewidencji gruntów, to będzie męka, żeby to odkręcić.

-- Dodano 29/01/2016 22:26 --

Aha, jak Ci się ten kabel kuzyna nie podoba, to go wykopcie i puśćcie wzdłuż granicy Twojej działki. Potem się tylko zgłasza nowy przebieg, żeby sobie nanieśli na mapki. Mogą przysłać geodetę, żeby to wymierzył, ale nie musisz trzymać otwartego wykopu aż się pojawi. Wystarczy jak potem pokażesz, gdzie zakopałeś kabel. Oczywiście nad nim zakop taśmę, żeby kiedyś w przyszłości zdziwienia nie było jak ktoś koparką będzie chciał grzebać.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez FROTERKA » 30 sty 2016 08:19:09

mandibul, idź do jakiegokolwiek notariusza. Oni robią takie akty (zniesienie współwłasności, ustanowienie służebności gruntowej) i mają obowiązek udzielać porad bezpłatnie. O czym nie każdy wie.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez Miniol » 18 lut 2016 14:07:32

jrzeuski - jesteś geodetą ?
Ja jako geodeta potwierdzam w 100 % słowa jrzeuskiego :)
Miniol
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 29
Dołączył(a): 26 sty 2016 20:00:21
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez jrzeuski » 18 lut 2016 17:27:47

Nie jestem, ale postawiłem sobie dom, tzw. sposobem gospodarczym i sam wszystko uzgadniałem, załatwiałem. Nauczyło mnie to tyle, że mógłbym śmiało podejść do doktoratu z budownictwa lądowego :mrgreen: Znalazłem nawet błędy w obliczeniach więźby i poprawiałem zbrojenia po tzw. fachowcach zanim strop zalali :roll: Po stanie surowym otwartym pogoniłem ekipę budowlaną i sam się wziąłem za robotę zaczynając od uszczelnienia cieknącego dachu, z czym ekipa przez 2 miesiące nie mogła sobie poradzić w ramach gwarancji i to przeważyło szalę. Kolejny spec z papierami pojawił się u mnie dopiero przy odbiorze instalacji gazowej a znajomy elektryk do dziś nie wierzy, że sam zrobiłem projekt instalacji i go wykonałem, bo czegoś takiego jeszcze nie widział. Wszystkie potrzebne do rysunków symbole wykopałem w internecie :D Jak ktoś umie posługiwać się myszką komputerową, to sobie z kielnią też poradzi, odwrotnie niekoniecznie ;)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez TASMAN TDI » 18 lut 2016 20:23:42

Hej to i Ja mam pytanko do kolegów geodetów :)
Mam działkę na której brakuje słupka granicznego czy jest możliwość namierzenia go bez wzywania geodety ?
FROTKA B LONG, 2,2 DTI , lift 2" NA IRONMAN-IE ,K&N, BFGoodrich MT KM2 31/10,5/15 na felgach ET 12, bagażol własnego pomysłu,stalowy brzuszek,

Była VITARA i Był UAZ
Avatar użytkownika
TASMAN TDI
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 204
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 lip 2011 16:34:51
Lokalizacja: Jurki k/grójca
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez Miniol » 19 lut 2016 09:00:29

zależy jaka chcesz mieć pewność, że ten co odszukałeś to ten właściwy słupek, co więcej - pewność, że jest we właściwym miejscu ;)
Miniol
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 29
Dołączył(a): 26 sty 2016 20:00:21
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez TASMAN TDI » 20 lut 2016 12:35:43

Działka graniczy z lasami państwowymi więc chyba nie będą się kłócili o metr w tą czy tamtą tylko jak tensłupek namierzyć ?
FROTKA B LONG, 2,2 DTI , lift 2" NA IRONMAN-IE ,K&N, BFGoodrich MT KM2 31/10,5/15 na felgach ET 12, bagażol własnego pomysłu,stalowy brzuszek,

Była VITARA i Był UAZ
Avatar użytkownika
TASMAN TDI
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 204
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 lip 2011 16:34:51
Lokalizacja: Jurki k/grójca
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez jrzeuski » 20 lut 2016 12:54:26

Ja bym go jednak znalazł, bo jak postawisz płot to jeszcze pikuś, idzie go przenieść, ale jak postawisz budynek i przy obmiarze do naniesienia na mapy geodezyjne wyjdzie, że stoi za blisko granicy lasu, to będziesz miał spory problem.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez Miniol » 25 lut 2016 22:27:30

Najlepiej znaleźć go z pomocą geodety. Zamów niech przyjedzie, majątku jeden punkt nie kosztuje a zawsze będziesz mieć pewność
Miniol
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 29
Dołączył(a): 26 sty 2016 20:00:21
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez TASMAN TDI » 02 mar 2016 21:07:01

tak zrobię ale na wiosnę po roztopach :D
FROTKA B LONG, 2,2 DTI , lift 2" NA IRONMAN-IE ,K&N, BFGoodrich MT KM2 31/10,5/15 na felgach ET 12, bagażol własnego pomysłu,stalowy brzuszek,

Była VITARA i Był UAZ
Avatar użytkownika
TASMAN TDI
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 204
Obrazki: 0
Dołączył(a): 28 lip 2011 16:34:51
Lokalizacja: Jurki k/grójca
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Do kolegów goedetów

Postprzez madcar » 02 mar 2016 21:54:24

z lasami bywa często tak, że nie maja "precyzyjnych" danych, i jak nie ma słupka w ogóle, to może być problem, nie piszę że u Ciebie tak będzie ale u mnie często jest tak że trzeba robić rozgraniczenia, czyli bardzo dłuuuugoooo....i bardzo drogo wychodzi taka sprawa.
reszta na priv ;)
Ford Ranger Raptor
Avatar użytkownika
madcar
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 260
Dołączył(a): 10 gru 2011 03:04:50
Lokalizacja: Toruń i okolice
Pochwały: 1
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(


Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość