Witamy !



[B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

MID z innego opla?

Postprzez Zeppelin » 11 lis 2011 17:08:55

Witam,

koledzy jest sprawa, popsuł mi się MID a że do Froty są dużo droższe niż do innych opli, to zastanawiam się czy podejdzie np z omegi. Też ma 32 piny itp. Sprawdzał ktoś to może ?/
Zeppelin
 

Re: MID z innego opla?

Postprzez macx15 » 11 lis 2011 18:53:09

mam omege i wiem ze musi byc w nim wsad do odpowiedniego silnika wiec to nie takie latwe
macx15
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 189
Dołączył(a): 22 gru 2010 15:40:04
Lokalizacja: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: MID z innego opla?

Postprzez Zeppelin » 12 lis 2011 00:30:05

acha no ja myslałem ze to jest tylko wyświtlacz a dane idą z kompa auta
Zeppelin
 

Re: MID z innego opla?

Postprzez macx15 » 12 lis 2011 09:45:55

Część danych napewno idzie z kompa ale wsad wie jak je interpretować. Znaczenie ma tez czy to Automat czy manual. Na forum Vectry s nawet wsady do roznych silnikow. A co sie zepsulo w Twoim Midzie?
macx15
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 189
Dołączył(a): 22 gru 2010 15:40:04
Lokalizacja: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: MID z innego opla?

Postprzez Zeppelin » 12 lis 2011 10:13:00

wyświetlacz pękł i rozlały sie kryształy
Zeppelin
 

Re: MID z innego opla?

Postprzez macx15 » 12 lis 2011 11:15:43

można spróbować kupić mida i sam wyswietlacz przełożyć ale nie wiem czy to możliwe w ogóle.
Takiej taśmy się nie kupi. Trzeba regenerowac lub przekładać sam wyswietlacz razem z taśmą od innego.
Posiadam akurat MID-a na części.

takie coś na forum vectry znalazłem. Wychodzi na to że sam wyświetlacz idzie przełożyć.
macx15
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 189
Dołączył(a): 22 gru 2010 15:40:04
Lokalizacja: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: MID z innego opla?

Postprzez Zeppelin » 12 lis 2011 11:17:15

hmmm no to bede go musiał jechac odebrac bo oddałem go do serwisu w lutym, ale powiedizelei ze nsie nei da tego naprawici nie miałem jakos po drodze po niego.
Zeppelin
 

Re: MID z innego opla?

Postprzez nesfor » 15 lis 2011 07:36:52

Ja sie nie spotkalem z wyswietlaczem w omegach takich samych jak we frotach ?!? Za to są identyczne montowane w oplach astra g, nie wiem jak z innymi - tylko trzeba uwazac na ilosc nozek :)
Szybki da rade przełożyć, myślę ze w pierwszym lepszym serwisie laptopów czy elektronicznym.


Mały edit, jest mozliwa zamiana le musi sie zgadzac numer gm w-g :

http://www.opel-infos.de/downloads/fron ... isplay.pdf

potem tylko skonfigurowac TECHEM lub przeprogramowac flash.
Opel Frontera B long 3.2 2000 LPG
Avatar użytkownika
nesfor
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 503
Obrazki: 2
Dołączył(a): 07 maja 2010 10:28:47
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

[B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez nesfor » 15 lis 2011 07:43:59

Cześć,
z tego co na razie się dowiedziałem i wybadalem to jest możliwe za pomocą oryg TECH-a , lub metoda 'hardcore' zmiana adresu 14H w 93c46 8:) .
Za pomoca OpelScanner czy tech 2pl czy innych sie nie udalo :(

Co do flashowania to nawet fajan zabawa, troxhe stresu jaks ie ot orbi pierwszy raz :? . Fabrycznie mam jezyk francuski i udalo mi sie zmienic na niemiecki , angielski i jakies tam dziwne, jednka moim celem jest znalezienie jezyka polskiego i tu pytanie do Was, czy wogole ktokolwiek ma jezyk polski na tym wyswietlaczu ?

tutaj jest info o kodach programu w MID'ach :
http://www.opel-infos.de/downloads/fron ... isplay.pdf
Ostatnio edytowano 21 lis 2011 14:16:36 przez nesfor, łącznie edytowano 1 raz
Opel Frontera B long 3.2 2000 LPG
Avatar użytkownika
nesfor
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 503
Obrazki: 2
Dołączył(a): 07 maja 2010 10:28:47
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: MID - zmiana jezyka

Postprzez marek92248 » 15 lis 2011 19:46:35

Jak Ci się☺ uda to ja też poprosze, najlepiej polski bo teraz to mam po niemiecku. No i regeneracja sie kłania bo coraz więcej pixeli przestaje sie świecić.
Subaru Legacy Outback 3.0 H6 245km
Avatar użytkownika
marek92248
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 277
Dołączył(a): 24 lut 2009 17:06:30
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: MID - zmiana jezyka

Postprzez nesfor » 15 lis 2011 21:45:01

No u mnie nie dało rady :( przeleciałem wszystkie zapisane języki od 0 do F :(
Miałem francuski a ustawiłem sobie niemiecki i jakoś lepiej mi :)

Na innych forum wyczytałem ze na pewno się da na MID o numerach ( numer nadrukowany na tylnej obudowie MID'a:
5WK70128
5WK70102
5WK70044
5WK70012

Mój numer seryjny jest dużo powyżej i sprowadzony z Francji wiec może się nie załapał :(

A co do pikseli to temat Jeszce badam :D

-- Dodano Cz 17 lis 2011 12:18:26 --

wczensiej chyba podalem konkretne nuemry seryjne ...a grupy modelowe to :
GM 24435538,
GM 24435539,
GM 24461677, ( nie ma polskiego ) :(
GM 24461678

W tych byc moze bedzie jezyk polski, moze ma ktos na sprzedaz uszkodozny wyswietlac o tych numerach seryjnych ?

-- Dodano Pn 21 lis 2011 14:24:57 --

Wczoraj mi się nudziło i zabrałem się za odzyskiwanie pikseli.
U mnie był najwyraźniej problem na styku taśm pomiędzy taśma przyklejona do wyświetlacza a taśma przyklejono do płytki - na necie znalazłem opis ze wystarczy pozakłuwa igłą te połączenia ale nie miałem nic innego pod ręka oprócz noża do krojenia pizza 8:) wiec sobie trochę pojezierzem po tych stykach ( delikatnie- aby docisnąć te styki)
Piksele wróciły , jednak pewnie nie na długo ale to zobaczę, za drugim razem wezmę na ciepło :)

Przyczyna takiego stanu rzeczy są żarówki od oświetlenia płytki lcd których ciepło po pewnym czasie powoduje takie psikusy.
Ciekawe czy wymiana oświetlenia na led by coś pomogło w sensie profilaktyki.

-- Dodano Pn 11 cze 2012 10:29:43 --

pokusiło mnie o rozklejenie taśmy, zeby bylo za malo to jeszce skrocilem tasme bo mi nagadali ze tasme mozna skrocic dowolnie i sie przyklei pod wplywem cipela, sie nie przykleila bo to tylko foli ana ktorej sa nadrukowane sciekzi i :dupa: wyszla.

teraz musze kleic pojedynczymi liniami :(((((((((((((((((((((((((((

-- Dodano Wt 12 cze 2012 11:44:33 --

znzalem tasme do naszych MID'ow zamowilem jedna dla porownania

http://www.ebay.com/itm/120865573506?_t ... 97.c0.m619

Swoja droga poszukuje wszlekeigo info na temat przyklejania takich tasm do wyswietlacza i do tej drugiej tasmy.
Przydatne beda zdjecia, filmiki itd.

Na elektrodzie sa porady z lutownica lub opalrka , mi chodzi jak to w fabryce moga robic .

-- Dodano Pt 22 cze 2012 09:49:00 --

no i tez znalazlem lekarstwo na pixeloze, z podgrzewaniem trzeba uwazac bo folia sie znieksztalci i bedzie czarna dupa.


http://www.ebay.com/itm/120907208026?ss ... 1439.l2649, rozwiązanie proste i nieskomplikowane, no poza przycelowaniem ze sklejaniem heheheh :)
Opel Frontera B long 3.2 2000 LPG
Avatar użytkownika
nesfor
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 503
Obrazki: 2
Dołączył(a): 07 maja 2010 10:28:47
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez solo86 » 07 lut 2014 20:39:50

Wziąłem się za naprawianie wyświetlacza (MID), bo gubi całe pionowe linie. Chodzi mi o to, pod które z 32 dostępnych pinów złącza mogę się podpiąć w domu zasilaczem, abym mógł na bieżąco sprawdzać efekty "naprawy". Może ma ktoś dostęp do schematów elektrycznych albo już taką wiedzę posiada i pomoże? :)
Avatar użytkownika
solo86
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 200
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 gru 2010 21:25:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki / Łódź
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez nesfor » 07 lut 2014 21:42:55

Opis nóżek:

pin
1 masa
14 diagnostic link ( czyli do ODBII wyjscie)
7 podswietlenie

i teraz zabawa bo juz nie pamietam

16 i 5 - podtrzymanie pamieci czyli na stale z akumulatora
12 - zaplon

Wydaje mi sie ze trzeba podpiac 1,7 i 12 jak podlaczysz to zacznie Ci krzyczec wszystkei komunikaty, ze niski poziom plynow itd ;-)

-- Dodano Pt 07 lut 2014 22:05:43 --

BTW, jak rozwalisz tasme to ja kupowalem na ebay oryginalna siemensa tylko z przyklejeniem jest ubaw ale tez sa odpowiednie tasmy, tez na ebay ;-)
Załączniki
ScreenDump2.pdf
numeracja pinow od strony wtyczki
(166.37 KiB) Pobrane 171 razy
ScreenDump.pdf
piny modulu
(198.17 KiB) Pobrane 163 razy
Opel Frontera B long 3.2 2000 LPG
Avatar użytkownika
nesfor
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 503
Obrazki: 2
Dołączył(a): 07 maja 2010 10:28:47
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez solo86 » 08 lut 2014 00:14:17

Dzięki za odzew, ale jednak jest inaczej niż piszesz. Udało mi się znaleźć opis pinów w złączu:
PIN
1 Masa Brązowy Pin 6 TID
2 Czujnik temperatury zewnętrznej Niebiesko-biały Pin 5 TID
3 Czujnik temperatury zewnętrznej Niebieski Pin 7 TID
4 +12V po stacyjce Czarny Pin 1 TID
5 +12V stałe Czerwony Pin 3 TID
6 Sygnał obrotomierza Zielony Pin 20 w zegarach
7 Moduł kontroli Szaro-żółty Pin 4 TID
8 Radio/data (steruje anteną autom.) Czerwono-biały Pin 2 TID
9 Radio [SCL] Brązowo-czerwony Pin 10 TID
10 Radio [MRQ] Brązowo-szary Pin 12 TID
11 Radio [SDA] Brązowo-czarny Pin 11 TID
12 Sygnał prędkości Niebiesko-czerwony Pin 9 TID
13 Czujnik oleju Brązowo-zielony Jeżeli brak - zwieramy do masy
14 Złącze diagnostyczne Brązowo-biały Pin 8 TID
15 Światło stopu Czarno-żółty Włącznik przy pedale hamulca
16 Światło stopu Czarny Włącznik przy pedale hamulca [+12V]
17 Check Control Biało-zielony Jeżeli brak - zwieramy do masy
18 Check Control Czarno-żółty Jeżeli brak - nie podłączamy
19 Czujnik zużycia klocków hamulcowych Żółto-czerwony Jeżeli brak - zwieramy do masy
20 Czujnik poziomu cieczy chłodzącej Brązowo-niebieski Jeżeli brak - zwieramy do masy
21 - - -
22 Czujnik poziomu płynu spryskiwacza Brązowo-żółty Jeżeli brak - zwieramy do masy
23 Manetka wycieraczek [R] Brązowo-biały Pin A w manetce wycieraczek
24 Manetka wycieraczek [S] Brązowo-czerwony Pin D w manetce wycieraczek
25 - - -
26 Czujnik poziomu paliwa Niebiesko-czarny Pin 25 w zegarach
27 ECM [sygnał wtrysku] Czarno-brązowy Wg tabelki
28 ECM [sygnał wtrysku] ? Wg tabelki
29 - - -
30 - - -
31 Czujnik temperatury cieczy chłodzącej Niebieski Pin 28 w zegarach
32 - - -

Czyli po połączeniu 1 oraz 4 i 5 MID odpala. A co do samej naprawy, to na razie lipa. Rozebrałem MIDa na czynniki pierwsze i zauważyłem, że po dociśnięciu palcami taśmy do płytki prawie wszystko jest wyświetlane dobrze. Tylko jak to uczynić na stałe. Pierwsza próba poprzez podgrzewanie lutownicą przez papier raczej pogorszyła stan wyświetlania, chyba bardziej klej puścił niż związał. :razz: Nie wiem czy odklejać całą taśmę, wyczyścić styki i jakoś to ponownie przykleić? Może jakaś podpowiedź? :boss: Zaczyna mi brakować pomysłów i piwa...
Nesfor, pisałeś wcześniej o aukcji KLIK gdzie sprzedają jakąś taśmę. Rozumiem, że to próbowałeś. Jest to taśma klejąca dwustronna i przewodząca?
U nas na alledrogo znalazłem coś takiego http://allegro.pl/tasma-przewodzaca-emi-10mm-25um-1mb-z-klejem-i3883563582.html. Może się nada?

Dodano:
Znalazłem tą co Ty na eBay u nas na Allegro http://allegro.pl/tasma-anizotropowa-przewodzaca-3m-9703-naprawa-lcd-i3933590113.html.
Zamówię, i najlepiej będzie odkleić taśmę od płytki, wyczyścić i skleić na tą taśmę. :wink:
Przy okazji wymienię żarówki na LEDowe, żeby nie było tam jak w "piekarniku". :boss:

-- Dodano Śr 12 lut 2014 22:18:37 --

Zrobiłem w końcu ten wyświetlacz, cały dzień dzisiaj walczyłem. Ale nie za pomocą tej taśmy z allegro, bo to jakaś lipa, u mnie nie chciało działać. Wyczytałem po fakcie, że nadaje się niby do ścieżek, których odstęp wynosi przynajmniej 0,4 mm, a ścieżki na płytce z pewnością są w mniejszych odstępach niż te 0,4 mm. Musiałem więc zrobić to na zasadzie złącza "stykowego" za pomocą taśmy klejącej, izolacji, super glue itp. oraz klina wyciętego z listewki, który dociskał całość. Przyznam, że wyświetlacz już prawie witał się z koszem, bo taśma od wyświetlacza przycinana przeze mnie wielokrotnie zrobiła się ciut przy krótka i też trzeba było kombinować, ale się udało. Brakuje tylko jednej linii na wyświetlaczu -drugiej od góry, ale w porównaniu z tym co było przed "naprawą" to dzień a noc. No i zainstalowałem nowe ładne diody. Zobaczymy jak długo wszystko wytrzyma. :boss:
Avatar użytkownika
solo86
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 200
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 gru 2010 21:25:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki / Łódź
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez kacha004marcin » 13 lut 2014 07:56:29

faktycznie na allegro ogłoszenia z poznania i gdanska naprawiają za 60 dych + przesyłka czy to warto samemu się męczyć jak nie jest to takie proste szukam jeszcze na śląsku wolałbym podjechać osobiście ma ktoś może namiary ?
kacha004marcin
 

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez nesfor » 13 lut 2014 08:05:56

jal bedziesz to sam robil pare razy to nabierzesz wprawy ;-) ja swoj pierwszy tak zdezelowalem ze kupilem drugi :) nawet uszkodzony moza sprzedac na czesci
Opel Frontera B long 3.2 2000 LPG
Avatar użytkownika
nesfor
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 503
Obrazki: 2
Dołączył(a): 07 maja 2010 10:28:47
Lokalizacja: Gdańsk
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez solo86 » 13 lut 2014 09:46:41

A co do osób, które niby naprawiają to poprzez allegro itp. gdzie piszą, że naprawa odbywa się w sposób profesjonalny to w zasadzie chwyt marketingowy (choć nie mówię, że to reguła). Sporo się naczytałem o tym, kto, jak i gdzie naprawiał swój wyświetlacz. Np. ktoś naprawiał wyświetlacz u jakiegoś gościa z allegro (podawano nawet jego nick, ale już się wycofał albo zmienił nazwę użytkownika), po trzech miesiącach znowu zaczęły się kłopoty z wyświetlaczem. Wyświetlacz został zaplombowany po naprawie (niby rok gwarancji), ale właścicielowi nie chciało się go odsyłać, więc zerwał plombę i zajrzał do środka. A tam meksyk, naprawa wyglądała mniej profesjonalnie niż moja. :razz: Poklejone niechlujnie na taśmę klejącą itp. Po prostu ktoś wywietrzył interes i sobie zrobił z tego domowy biznes. Później plombę naklei i większość nie zajrzy do środka przez okres trwania gwarancji i żyje w nieświadomości, za jaką lipę zapłacił 50 czy 100zł (+ przesyłka). :wink:

Mnie naprawa kosztowała w sumie więcej czasu niż pieniędzy, bo 14,90zł za taśmę, która i tak się nie przydała, a resztę rzeczy miałem w domu. Zależy co kto lubi, ja nie boję się wyzwań i lubię majsterkować. :boss:
Avatar użytkownika
solo86
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 200
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 gru 2010 21:25:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki / Łódź
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez kacha004marcin » 13 lut 2014 15:45:14

to mam propozycje, wole dać komuś zarobić z zacnych kolegów z forum jest ktoś chętny. jestem ze śląska mogę gdzieś go dowieść lub 1,2 razy w tygodniu jade na Niemcy a4 obojętne czy zgorzelec - olszyna albo kurier jak ktoś chętny piszcie cene też możecie napisać oficjalnie nie lubie podchodów szczeze odpisze czy mi pasuje czy nie
kacha004marcin
 

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez solo86 » 13 lut 2014 23:21:42

Nie wiem czy bym się podjął naprawy komuś tego wyświetlacza. Jest duże ryzyko, że będzie działać gorzej albo wcale. I co wtedy? Nie wiem też na ile ta moja naprawa będzie skuteczna w czasie, i w innych warunkach atmosferycznych. :wink: Jak sam się nie chcesz w to bawić, to może faktycznie próbuj zlecić naprawę komuś np. z allegro. Wtedy masz też niby roczną gwarancję.
Avatar użytkownika
solo86
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 200
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 gru 2010 21:25:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki / Łódź
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [B] MID - zmiana jezyka, piksele, itd

Postprzez KaLiGuLa » 28 kwi 2014 08:56:03

Witam,

Opel Frontera B long 2.2 dti 2000r.

Posiadam tak frotkę bez komputera pokładowego, sam wyświetlacz z datą. I w planach mam zamontowanie Komputera MID uniwersalnego jak poniżej lub oryginalnego i tutaj pojawia się moje pytanie czy ktoś już montował już takie cudo?

http://allegro.pl/komputer-pokladowy-sp ... 20676.html
Avatar użytkownika
KaLiGuLa
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 03 cze 2013 18:59:27
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Następna strona

Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron