Witamy !



[All] halogeny dalekosiężne

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

[All] halogeny dalekosiężne

Postprzez bomaly5 » 16 lis 2011 21:35:05

Założyłem halogeny na dach, podłączyłem je tak aby świeciły razem z drogowymi bez żadnych dodatkowych włączników , wszystko jest ok halogeny zmostkowałem, puściłem jeden przewód (1x1.5) i podpiąłem sie pod przednie halogeny te w grilu i tu się robi problem :wsciekly: Po paru sekundach przepala się bezpiecznik więc zmieniłem na większy 30. Teraz przepala po minucie świecenia. Co może być nie tak :niewiem: Dać grubszy przewód czy od każdego halogena puszczać oddzielny przewód? Pomocy :banan?:
bomaly5
 

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez brum » 16 lis 2011 21:41:30

Przekaźnik załóż.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez Balkandriver » 17 lis 2011 01:05:02

bomaly5 napisał(a):Założyłem halogeny na dach, podłączyłem je tak aby świeciły razem z drogowymi bez żadnych dodatkowych włączników , wszystko jest ok halogeny zmostkowałem, puściłem jeden przewód (1x1.5) i podpiąłem sie pod przednie halogeny te w grilu i tu się robi problem :wsciekly: Po paru sekundach przepala się bezpiecznik więc zmieniłem na większy 30. Teraz przepala po minucie świecenia. Co może być nie tak :niewiem: Dać grubszy przewód czy od każdego halogena puszczać oddzielny przewód? Pomocy :banan?:

Popełniłeś kilka błędów.
Ale, żeby Ci pomóc, napisz, ile tych halogenów zainstalowałeś i o jakiej mocy żarówki tam są.
A tak ogólnie:
-podpiąłeś się pod fragment istniejącej instalacji, bez dodatkowego włącznika - błąd, bo instalacja fabryczna fronter na dzwonkowych kablach to porażka i nic sensownego, dodatkowego nie wytrzyma, palenie bezpieczników to norma. Chwała Bogu, bo inaczej zapaliły by Ci się kable.
-zrobiłeś podłącz bez przekaźnika(jak słusznie napisał @brum)
-należy pociągnąć własną instalację, osobną do tych świateł, z wyłącznikiem, z przekaźnikiem, za nim przewód 2,5mm/2 plusowy do halogenów (zmostkowanie zależy od ich ilości), masa, dobrze umiejscowiona, tę możesz zmostkować, ale kabel wspólny min. 2,5mm/2!
- kabel 1,5mm/2 to ... kicha!
- zaprzestań eksperymentów w powiększaniu mocy bezpiecznika, bo zanim on zadziała, pójdzie Ci dym z instalacji.
Podstawa, ile źródeł światła.
A jeśli już robisz rampę nad dachem, to warto przystosować jej instalację do włożenia żarówek o mocy 100W w każdym halogenie.

Oczywiście usłyszysz głosy, że to niehomologowane, że nie wolno i takie tam łunijne łkania. Nie przejmuj się - Twoje światła, Twoja taka potrzeba, Ty masz widzieć i oświetlać, co chcesz. Dlatego osobny włącznik i tyle w temacie zakazów.

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez JJKILLER » 17 lis 2011 01:12:44

brum napisał(a):Przekaźnik załóż.

A jeszcze lepiej dwa, jeden na dwa halo, i drugi na halo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez bomaly5 » 17 lis 2011 14:05:43

No to czeka mnie przeróbka :( Mam 4 halogeny i każdy o mocy 55W. Dzięki za podpowiedz :beer:
bomaly5
 

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez Balkandriver » 17 lis 2011 22:39:06

Zrób, jak radzi JJKILLER.
Na bardzo szybko i nieładnie, ale daję Ci schemat podłączeń poniżej.
Zastosuj przekaźniki z dwoma końcówkami 87.

Podłączenie przekaźników:
Zasilanie 12V - styk nr 30
Napięcie z włącznika - styk nr 85
Masa - styk nr 86
Wyjście na halogeny - styki nr 87
Aha, nie naniosłem na szkic - ale pomiędzy 12V z aku, a włącznikiem daj bezpiecznik.

No i trochę kabelków, no i do roboty :D :>:

BALKANDRIVER
Załączniki
schemathalog.jpg
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez jrzeuski » 18 lis 2011 09:03:52

Balkandriver napisał(a):Aha, nie naniosłem na szkic - ale pomiędzy 12V z aku, a włącznikiem daj bezpiecznik.
Na zasilanie przekaźników tym bardziej (tylko odpowiednio mocniejszy).
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez bomaly5 » 18 lis 2011 11:23:47

Wielkie DZIĘKI za pomoc, :beer: teraz jak znajde jakiś garaż to zabieram się do roboty. Trochę szkoda bo chciałem mieć razem podłączone z drogowymi ale teraz wiem że nie da sie chyba zeby kłaść całą nową instalacje a to nie wchodzi w gre :killer: Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
bomaly5
 

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez RudeBoy » 18 lis 2011 11:32:34

Ale pewnie, że się da a nawet powinno się tak zrobić.
Według przepisów halogeny dalekosiężne mogą zapalać się tylko wtedy gdy świecą światła drogowe!

Zamiast + po wyłączniku ze schematu weź + ze sterownia przekaźnika świateł drogowych. Co spowoduje, że jak włączysz długie to dodatkowo wysterują się Twoje przekaźniki od halogenów.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez jrzeuski » 18 lis 2011 11:38:50

bomaly5 napisał(a):Trochę szkoda bo chciałem mieć razem podłączone z drogowymi ale teraz wiem że nie da sie
Ależ to żaden problem! Możesz podłączyć przekaźniki do włącznika długich. To dużo mniej kombinowania niż dorobienie osobnego włącznika. Obecny bezpiecznik i instalacja powinny spokojnie uciągnąć jeszcze jeden czy dwa przekaźniki. A jeśli nie chcesz zwiększać obciążenia włącznika i instalacji, to podłącz przekaźniki na wyjście oryginalnego przekaźnika długich (w skrzynce pod maską). Takie kaskadowe połączenie przekaźników spowoduje co prawda pewne opóźnienie włączania świateł na dachu, ale to tylko ułamki sekund.

Inna sprawa to sens takiego rozwiązania, bo jak komuś na drodze będziesz chciał mignąć długimi...
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez RudeBoy » 18 lis 2011 11:45:17

jrzeuski napisał(a):Inna sprawa to sens takiego rozwiązania, bo jak komuś na drodze będziesz chciał mignąć długimi...


sens jak sens...
Nie wolno dalekosięgów podpinać na oddzielnym obwodzie. Muszą świecić razem z długimi. Inaczej auto przeglądu nie powinno przejść... formalnie rzecz jasna.

Ja to będę robił tak, że do halogenów dalekosiężnych będzie oddzielny wyłącznik ale załączenie jego będzie skutkowało zaplaniem halogenów tylko w sytuacji gdy załączone są długie.
Dzięki temu można będzie błysnąć długimi bez walenia halogenami a i wsio zgodne z przepisami.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez JJKILLER » 18 lis 2011 11:50:59

RudeBoy napisał(a):...Według przepisów halogeny dalekosiężne mogą zapalać się tylko wtedy gdy świecą światła drogowe...

Według przepisów, światła montowane na dachu (robocze) mogą być montowane tylko i wyłącznie na pojazdach technicznych - specjalistycznych, i mogą być wykorzystywane tylko podczas wykonywania prac przez takie pojazdy. Więc zgodnie z prawem Frotka - jako pojazd niespecjalistyczny, wyposażona w takowe być nie może (wyjątkiem są takie, które np. służą w straży pożarnej itp., i są do tego homologowane).
Inaczej sprawa wygląda w realu, choć trafiają się diagności, którzy za takie oświetlenie potrafią nie podbić przeglądu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez jrzeuski » 18 lis 2011 12:00:13

RudeBoy napisał(a):Ja to będę robił tak, że do halogenów dalekosiężnych będzie oddzielny wyłącznik ale załączenie jego będzie skutkowało zaplaniem halogenów tylko w sytuacji gdy załączone są długie.
Zwłaszcza, że takie podłączenie jest banalnie proste. Ja już sobie nawet przygotowałem tak instalację tylko na dachu wciąż pusto. Wykorzystałem włącznik i przekaźnik od przeciwmgielnych na kangurze, bo i tak ich nie mam.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez RudeBoy » 18 lis 2011 12:19:48

JJKILLER napisał(a):
RudeBoy napisał(a):...Według przepisów halogeny dalekosiężne mogą zapalać się tylko wtedy gdy świecą światła drogowe...

Według przepisów, światła montowane na dachu (robocze) mogą być montowane tylko i wyłącznie na pojazdach technicznych - specjalistycznych, i mogą być wykorzystywane tylko podczas wykonywania prac przez takie pojazdy. Więc zgodnie z prawem Frotka - jako pojazd niespecjalistyczny, wyposażona w takowe być nie może (wyjątkiem są takie, które np. służą w straży pożarnej itp., i są do tego homologowane).
Inaczej sprawa wygląda w realu, choć trafiają się diagności, którzy za takie oświetlenie potrafią nie podbić przeglądu.


To co napisałeś to totalna bzdura powtarzana przez nieznających przepisów.
Oczywiście, że można mieć halogeny dalekosiężne na dachu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0262.htm
Polecam załącznik Nr6.
Wszystko w temacie.
Dla jasności halogeny dalekosiężne to inaczej światła drogowe.

Jeśli chodzi o halogeny dalekosiężne to można mięć parę na dachu i jest to zgodne z przepisami.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez JJKILLER » 18 lis 2011 12:38:36

Może i masz rację, nie neguję tego bo nawet sam się przymierzam do takiego oświetlenia, tylko zamocowanego do bagażnika wyprawowego, którego jeszcze nie mam.
Będąc w tym roku na przeglądzie zapytałem diagnostę o legalność takiego oświetlenia, ten wyjął z szuflady Prawo o ruchy drogowym i pokazał mi to co napisałem. Dlatego napisałem że w realu to wygląda zdecydowanie inaczej.
I nie pisz mi "To co napisałeś to totalna bzdura powtarzana przez nieznających przepisów" bo to było dokładnie z przepisów...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez jrzeuski » 18 lis 2011 12:42:18

JJKILLER napisał(a):I nie pisz mi "To co napisałeś to totalna bzdura powtarzana przez nieznających przepisów" bo to było dokładnie z przepisów...
A mało to w polskim prawie przepisów, które można interpretować dowolnie? Get real ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez JJKILLER » 18 lis 2011 13:01:31

RudeBoy napisał(a):ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0262.htm

Załącznik 6
Pozycja 1 - Drogowe - "2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej"
czyli 2 tak jak we frotce, lub 4 tak jak w starych Polonezach lub Fiat 125p, a nie 4 drogowe na dachu.
Pozycja 20 - Robocze - "-" (czyli brak)
"35) Światła dodatkowe, jeśli występują, powinny być umieszczone na możliwie największej wysokości pozwalającej na spełnienie wymagań dotyczących rozmieszczenia na szerokości pojazdu i symetrii świateł oraz nie niżej niż 600 mm ponad światłami obowiązkowymi." (drogowymi)
Owymi przepisami sam już sobie kolego odpowiedziałeś. W przypadku dalszych wątpliwości radzę zapytać w wydziale komunikacji, stacji diagnostycznej, policji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez RudeBoy » 18 lis 2011 13:30:12

JJKILLER napisał(a):Załącznik 6
Pozycja 1 - Drogowe - "2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej"
czyli 2 tak jak we frotce, lub 4 tak jak w starych Polonezach lub Fiat 125p, a nie 4 drogowe na dachu.
Pozycja 20 - Robocze - "-" (czyli brak)
"35) Światła dodatkowe, jeśli występują, powinny być umieszczone na możliwie największej wysokości pozwalającej na spełnienie wymagań dotyczących rozmieszczenia na szerokości pojazdu i symetrii świateł oraz nie niżej niż 600 mm ponad światłami obowiązkowymi." (drogowymi)
Owymi przepisami sam już sobie kolego odpowiedziałeś. W przypadku dalszych wątpliwości radzę zapytać w wydziale komunikacji, stacji diagnostycznej, policji.


Czytanie ze zrozumieniem się kłania... :D

Światła drogowe 2 masz standardowo w każdym aucie. Możesz dodatkowo założyć dwa drogowe (dalekosiężne). Ja nie pisałem że można mieć 4 drogowe na dachu.

Ty chyba czegoś tu nie rozumiesz? Jakim cudem doszukałeś się tu zakazu montażu dodatkowych świateł drogowych na dachu auta? :D
Zacytowany przez Ciebie wyjątek 35) dotyczy świateł tylnych :)

Rzecz w tym, że ja rozmawiałem z diagnostą na ten temat i dwa dodatkowe halogeny dalekosiężne na dachu są 100% legalne.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez bomaly5 » 18 lis 2011 15:03:46

Może na przepisach się nie znam ale raz dostałem mandat tylko że w niemczech, bo w mojej ciężarówce były halogeny x6 szt. i policjant powiedział że moge je mieć tylko muszą być zasłonięte. Nie wiem jak jest w polsce ale pewnie podobnie , więc na przegląd można zakładać jakieś kapselki. :dyskusja:
bomaly5
 

Re: halogeny dalekosiężne

Postprzez RudeBoy » 18 lis 2011 15:04:47

u nas podobnie...
jak więcej niż 2 dodatkowe to pozostałe musisz mieć zasłonięte
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Następna strona

Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron