Witamy !



[B] sterownik tylna wycieraczka i spryskiwacz

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez filipesku-x » 30 sty 2010 13:00:24

Tylna wycieraczka nie chce się wyłączyć???Miałem ten sam problem...Kable na tylnej klapie się połamały.Koszt naprawy ok 30 pln u każdego elektryka w zasadzie od ręki.W moim przypadku tak było.Pozdrawiam
filipesku-x
 

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez maciar » 03 lut 2010 20:44:50

frotek2002 napisał(a):mam problem z wycieraczką z tyłu. mianowicie gdy ją włącze zadziała tylko raz i nie wróci całkowicie na swoje miejscie. co może być tego przyczyną??
To gdzie szukać sterownika już było,jak silnik wycieraczki sie zatrzyma walnij reką w konsole obok schowka powinien wystartować.Sterowniki sa 4 szt. w zależności od liczby dzrzwi i kierownicy .nr.sterownika 8-97177817-2 long anglik wersja europejska 97148691 wersja 2 drzwiowa kierownica po prawej 97177818 a po lewej 97148692 .Ja kupiłem wersje angielską i przelutowałem przekażniki ale po wniknięciu sterownik powinien byc ten sam różnica wynika z innego mocowania (moim zdaniem)między wersjami.Przekażnik RY5 spryskiwacz ,RY 3 i RY 4 odpowiadały za tylną szybe.Miłego kombinowania
Załączniki
alarm.jpg
alarm.jpg (69.93 KiB) Przeglądane 971 razy
tel. 504 035 487
Avatar użytkownika
maciar
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1280
Obrazki: 1
Dołączył(a): 16 mar 2008 20:15:33
Lokalizacja: Biała Podlaska
Pochwały: 16
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez yuby194 » 20 mar 2010 14:11:47

Dzisiaj odniosłem sukces w walce z tylna wycieraczką, znalazłem fachowca - elektronika, który znalazł przerwę w kablach między tylnymi drzwiami i karoserją samochodu, polutował te kabelki i o dziwo dowiedziałem się, że Frotka na tylną wycieraczkę czasową :D .
Pozdrawiam
YubY

Frota B/Sport 2,2 DTI '00/manual, K&N, polibuszowe podkładki 6cm + sprężyny Montka = lift ?", amory przód/tył IROMAN, BFG AT/MT 245/75R16, DW 12000 LBS


ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
yuby194
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1265
Obrazki: 4
Dołączył(a): 19 lip 2009 01:20:55
Lokalizacja: Duży Dół
Pochwały: 5
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez _DAKO_ » 17 wrz 2010 11:03:30

Witajcie. Odgrzeję temat, ponieważ mimo uważnego prześledzenia tego watku (i dwóch podobnych) - nie dowiedziałem się tego czego szukam.
W mojej froci 2,8tdi long '95 z tyłu wycieraczka nie pracuje. Jak dla mnie w ogóle ten mechanizm z całą jego elektroniką jest jakiś na siłę udziwniony, ale nieważne. Otóż zastanawiam sie co jest grane, ponieważ teoretycznie pojawia sie napięcie 12V na 2 przewodach w kostce (taka 6-cio złączowa), masa tez jest. Silnik jako taki kręci po podłączeniu do niego napięcia, natomiast elektronika nie podaje zasilania na tenże silnik. Sprawdzałem juz przy otwartej i zamkniętej klapie tylnej, tudziez szybie, nic się chyba nie zmienia.
Zakupiłem na Alledrogo cały zespół (silnik z tą elektroniką) od rozbiórkowej froci - i rezultat jest ten sam. Zjechałem nawet sprzedawcę że mi szrot wcisnął i zwróciłem towar, ale teraz to już sam wcale nie jestem pewien, czy przyczyna tkwi w uwalonej elektronice napędu, czy w innym miejscu.
Zastanawiam się do czego służą te wszystkie przewody w kostce i po co jest ich aż 6 sztuk. Rozumiem - masa, zasilanie przy pracy ciągłej, zasilanie przy pracy pulsacyjnej, ale pozostałe trzy?
Czy ktoś światły w prądologii froci może mnie oświecić?
Przyczepności.
Konrad.
_DAKO_
 

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez brum » 17 wrz 2010 11:08:43

Przekaźnik/bezpiecznik zobacz.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez _DAKO_ » 17 wrz 2010 11:22:43

Dzięki!
Niestety od tego zacząłem (nie jestem orzełem w elektryce, ale całkowitym laikiem tez nie ;) ) I wszystko wygląda ok. To znaczy - bezpiecznik pod kierownicą jest OK, bezpiecznik pod maską jest ok, a nigdzie nie widzę przekaźnika tylnych wycieraczek - jest tylko moduł do przednich.
Zresztą tak jak wspomniałem - napięcie dochodzi do kostki na 2 przewodach, doszedłem też do tego że w zależności od położenia przełącznika - pojawia sie masa na 2 innych. Ale jak, co, dlaczego i po co nadal nie wiem.
W ciągu 2-3 dni powinien dotrzeć kolejny zakupiony silniczek z mechanizmem i elektroniką. Jeślli i on nie będzie kręcił, to ewidentnie coś się zfiksowało wcześniej. :/
_DAKO_
 

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez Shreck22 » 17 wrz 2010 14:17:51

Też miałem problem z wycieraczką tylną. Przekaźnik od niej jest w lewym tylnym nadkolu, odkręcasz tapicerkę i jest tam ukryty, ja wymieniłem przekaźnik i działało.
Shreck22
Maniak
Maniak
 
Posty: 476
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 sie 2009 20:26:12
Lokalizacja: Będzin
Pochwały: 1
Województwo: Śląskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez _DAKO_ » 18 wrz 2010 10:15:17

Bardzo dziękuję za wskazówkę, jednak to nie to... :( Rozebrałem tapicerkę z tyłu po lewej - poza wiązką przewodów i jedna kostką nic nie znalazłem. To chyba nie ten model. Szukając napędu wycieraczki na Allegro zauważyłem np. że w Sporcie z tego samego rocznika jest całkiem inny napęd (zdaje się na 3 lub 4 kabelki, znacznie prostszy pod względem elektrycznym). U mnie występuje taki kombajn elektroniczny który zawiera całą elektronikę i przekaźnik w sobie - pod plastikową osłonką. Silnik nie ma żadnej przekładni dźwigniowej - tylko ślimak który obraca wycieraczką prawo-lewo o jakieś 110 stopni. Do zespołu dochodzi 6 kabelków, według schematów (co z grubsza mi sie pokrywa z próbami) o funkcjach:
1 Niebieski - (+)
2 ZielonoŻółty - spryskiwacz
3 Czarny - masa
4 NiebieskoBiały - INT (praca przerywana wycieraczki)
5 ZielonoCzarny - praca ciągła wycieraczki
6 Zielony - otwarcie bagażnika

Dzisiaj nie ufając miernikowi, sprawdziłem wszystko jeszcze raz ordynarną żarówką 12V20W która by jasno pokazała że gdzieś jest brak styku, załamany przewód itp. Wszystkie sygnały dochodzą do kostki bez najmniejszego problemu. Skłaniam się ku teorii, że jednak jest uwalona ta elektronika na płytce. Po weekendzie powinien nadejść inny zespół z demontażu - jeśli i on nie bedzie działał, to sie poddaję. :) Poniżej fotki mojego napedu wycieraczki.

Obrazek

Obrazek
_DAKO_
 

Re: tylna wycieraczka?

Postprzez _DAKO_ » 22 wrz 2010 13:19:17

Moi Drodzy...
Problem został odkryty, ale kosztowało mnie to zakup 2 napędów. :) Właśnie przyszedł drugi i znów okazało sie po podłączeniu że ani mru-mru. Zrobiłem więc to, od czego w sumie powinienem zacząć - skoro sprawdziłem, że wszystkie sygnały dochodzą do kostki, to analogicznie tym razem sprawdziłem, czy podłączenie odpowiednio 12V i masy do odpowiednich pinów po stronie wycieraczki ją ożywi. No i ożywiło. Zająłem się więc kostką z niezwykłą sumiennością i w końcu odkryłem, że na kabelek zielony (czujnik zamknięcia bagażnika) cały czas jest podawana masa. Nawet jak zdejmę wsuwkę z czujnika! Poza tym wszystkie lampki wewnątrz - świecą się zawsze w obu położeniach ich wyłączników - czy drzwi są otwarte czy zamknięte. A więc ktoś coś kombinował i sygnał z czujników zamknięcia drzwi na stałe zmasował. Możliwe że przy instalacji alarmu lub immobilizera. Postaram się zglebić przyczynę, bo te stale świecące lampki (nie reagują na otwieranie drzwi) tez mi się nie podobają. Póki co - mam działającą wycieraczkę i to mnie cieszy. :D
_DAKO_
 

[A Sport 2,0] Wycieraczka tylnej szyby

Postprzez Tolya » 26 kwi 2011 09:02:27

Problem tkwi w tym, że wycieraczka tylnej szyby działa... aż za dobrze. To znaczy, że czasem na wybojach coś się gdzieś zewrze i wycior chodzi sam - albo w koncu przestaje albo do wylaczenia zaplonu. Gdzieś coś się zwiera ale powiem szczerze nawet nie mam pojęcia gdzie szukać, bo dopiero auto poznaje ;)

Podejrzewałbym, że zwiera się coś już przy samym silniku na szybie i pewnie od tego punktu zacznę, ale może miał ktoś podobny problem?
Tolya
 

Re: [A Sport 2,0] Wycieraczka tylnej szyby

Postprzez damianEK691965 » 26 kwi 2011 10:37:02

zacznij od początku a nie od końca może po prostu wyłącznik już umiera :wink:
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

2.2 DTI TYLNA WYCIERACZKA

Postprzez jarek » 23 cze 2012 13:02:29

Witam wszystkich może miał ktoś podobny problem i pomoże ? A więc problem polega na tym że jak już włoncze wycieraczkę tylna to OK działa ale za cholerę się już nie wyłonczy jedyny sposób to bezpiecznik. spryskiwacz też nie chce pryskać a zbliża mi się przegląd i mogą być problemy. Jest ktoś kto by pomógł.???. :cry2:
jarek
 

Re: 2.2 DTI TYLNA WYCIERACZKA

Postprzez sumek222 » 23 cze 2012 17:24:52

Jest to już opisane, ale prawdopodobnie to przerwany przewód w wiązce ,która idzie do tylnej klapy.
Avatar użytkownika
sumek222
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 35
Obrazki: 12
Dołączył(a): 30 sty 2009 21:04:34
Lokalizacja: zamosc
Pochwały: 1
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: 2.2 DTI TYLNA WYCIERACZKA

Postprzez JARASACKI » 23 cze 2012 21:04:22

JARASACKI
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 59
Dołączył(a): 18 lut 2011 13:27:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: 2.2 DTI TYLNA WYCIERACZKA

Postprzez jarek » 28 cze 2012 15:13:22

Dzięki kolego - czyli mam rozumieć że padł mi przekaźnik? czy sterownik??? rozumiem że przekaźnik jest za schowkiem i wspólny z alarmem ( którego nie mam) a sterownik gdzieś z tyłu pod nadkolem TAK.???.dodam że mam frotke long 2.2 DTI 2000 edition oczywiście z 2000 roku.
Mógł by ktoś napisać konkretnie czy mam racje,ewentualnie wyprowadzić mnie z błędu- z góry dziękuję.
jarek
 

Re: 2.2 DTI TYLNA WYCIERACZKA

Postprzez maciar » 28 cze 2012 19:51:13

Raczej padł przekaźnik który znajduje się w sterowniku pod schowkiem.Wiązka też może być w tylnej klapie więc sprawdź.Sterowniki można zakupić na allegro.viewtopic.php?f=33&t=1186
tel. 504 035 487
Avatar użytkownika
maciar
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1280
Obrazki: 1
Dołączył(a): 16 mar 2008 20:15:33
Lokalizacja: Biała Podlaska
Pochwały: 16
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

[B] Nie działa tylna wycieraczka-spryskiwacz

Postprzez kris61k » 19 lut 2013 20:02:30

bezpieczniki dobre przy włączaniu spryskiwacza przekaźnik działa
kris61k
Starszy Zaglądacz
Starszy Zaglądacz
 
Posty: 78
Obrazki: 0
Dołączył(a): 08 lut 2013 17:52:40
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: tylna wycieraczka-spryskiwacz

Postprzez Markon » 19 lut 2013 20:59:11

znaczy co jest nie tak ??
Mitsubishi Pajero 2 3.0
Suzuki Grand Vitara 2 2.0
Ford Escape 2 2.5
Avatar użytkownika
Markon
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 694
Obrazki: 4
Dołączył(a): 17 lis 2010 18:13:49
Lokalizacja: Pajęczno (EPJ)
Pochwały: 1
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: tylna wycieraczka-spryskiwacz

Postprzez nightman » 19 lut 2013 21:04:39

Na tym forum powinna być galeria postów magicznych ( niby jest a nic z niego nie wiadomo ).
Ten przewodni ma zapewnione pierwsze miejsce. :1:
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: tylna wycieraczka-spryskiwacz

Postprzez kris61k » 19 lut 2013 21:12:26

czyli nie działa

-- Dodano 19 lut 2013 21:14:21 --

myślałem że to jest logiczne chyba żaden nie będzie się pytał jak zmienić pióro
kris61k
Starszy Zaglądacz
Starszy Zaglądacz
 
Posty: 78
Obrazki: 0
Dołączył(a): 08 lut 2013 17:52:40
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron