Witamy !



[A] nowa wiązka przewodów świteł

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

[A] nowa wiązka przewodów świteł

Postprzez djKenndo » 21 lis 2016 23:56:11

Witam! Mam mały problem, mianowicie położyłem nową wiązkę oświetlenia, na grubszych przewodach,nowe kostki ceramiczne, przełączniki on/off.. Spadków napięcia było tyle, że szkoda było czasu szukać i czyścić :wsciekly: Wiem że nie jest to zgodne z przepisami, ale coś za coś ;)

Problem tyczy się przełączania świateł mijania/drogowe.. jak to podłączyć ?
Wiązka zrobiona jest na pająku, przekaźniki uniwersalne, włączniki sterowane masą. Pozycje świecą elegancko, tylko nie wiem jak to zrobić żeby przy włączaniu drogowych wyłączały się mijania - nie wiem jak to jest we frocie, ale większość aut ma rozłączane. Nie chcę robić na dwóch osobnych włącznikach bo pewnie żarówki będą się szybciej zużywały, a i reszta odbłyśnika szybciej się wypali ;)

Próbowałem wpiąć dodatkowy przekaźnik na zasilaniu ś. mijania - tzn 30 i 87a, a sterowanie "+" z drogowych i masa czyli nóżki 86, 85. Drogowe są eleganckie, ale jakis duży spadek napięcia musi być na przekaźniku bo mijania są ciemne.. nie wiem jak duży bo spaliłem miernik :P Przekaźnik ma 30/40 A więc myślałem że to przejdzie. Czy potrzebuję przekaźnika większej mocy, czy jakiś specjalny włącznik ?

Nie jestem zbytnio oblatany w elektronice, ale proste schematy ogarniam :)
djKenndo
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 06 gru 2010 13:41:59
Lokalizacja: Udrycze / Zamość
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995

Re: [A] nowa wiązka przewodów świteł

Postprzez Jake » 22 lis 2016 05:22:03

Zabrzmie jak stary męczydupa, ale co Ci przyszlo do głowy, zeby klasc ćwierć elektryki na pajaka na wierzchu? Pewnie jeszcze bez demontazu starej? Czym sa przelaczniki "ON/OFF" o ktorych piszesz? Nie masz podpietych swiatel pod normalne przelaczniki? Jestes pewien, ze jesli sam przyznajesz, ze elektryka to nie jest Twoja mocna strona, to chcesz sam to ogarniac?
Mowiac w skrocie najprosciej to zrobic tak:
-napiecie z akumulatora przez przelacznik swiatel pozycyjnych, potem na przekaznik swiatel drogowych, ktory w pozycji zalaczonej zalacza swiatla drogowe, zas w pozycji spoczynkowej powinien dawac przeplyw dalej (styk rozwierny) - do przelacznika swiateł mijania. Jak potrzebujesz moge jutro rozrysowac schemat, ale mozesz rzucic okiem na dowolny schemat od w miare nowozytnego auta, gdzie byly juz przekazniki na glownych lampach.
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [A] nowa wiązka przewodów świteł

Postprzez djKenndo » 22 lis 2016 10:12:37

Zabrzmiałeś trochę jak stary męczydupa, ale spoko.. rozumiem :>: tak, stara została i położyłem nową.. rozsypały się przełaczniki przy kierownicy, myszy pobawiły się ze starą wiązką, kostki podtopione, styki wypalone/zaśniedziałe.. Frota służy mi bardziej do zabawy w terenie - nie katowania, mam drugie auto do jazdy na codzień. Interesuję się mechaniką i elektryką, chociaż znawcą nie jestem ;) lubię wyzwania po prostu, jak mi się nudzi to dłubię przy frocie - tam zawsze jest coś do roboty :gears:

Tak więc położyłem nową wiązkę, bo czuję że regeneracja starej by mnie przerosła.. a tutaj już wszystko ogarnąłem tylko nie wiedziałem jak ugryźć tą zmianę świateł ;) Przełączniki są dwupozycyjne 3 pinowe, takie klasyczne - tak skrótowo trochę napisałem. Za mały schemacik będę wdzięczny, chociaż już chyba rozumiem jak to zrobić.. całkowitym laikiem nie jestem, uczę się :boss:
djKenndo
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 06 gru 2010 13:41:59
Lokalizacja: Udrycze / Zamość
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995

Re: [A] nowa wiązka przewodów świteł

Postprzez jrzeuski » 22 lis 2016 12:03:55

Schematy masz w Haynesie. Odrobina zabawy z Google i ściągniesz ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] nowa wiązka przewodów świteł

Postprzez djKenndo » 22 lis 2016 12:48:30

Ok dzięki :D temat uważam za zamknięty :beer:
djKenndo
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 06 gru 2010 13:41:59
Lokalizacja: Udrycze / Zamość
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995


Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość