Witamy !



[All] CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 29 cze 2010 10:56:02

Wookash napisał(a):czyli rozumiem mam sobie zmotac wtyczke + dioda i kondensator? To pod aku i ma smigac.



DOKŁADNIE.. :-) dioda shotkyego ma ~~0,2v spadku napięcia - a będzie powodowała że krókie szybkie spadki napięcia ( np zał wentyl itp) nie będą przenosiły się tak mocno na PC...

Ważne dioda musi być na DUŻY prad - bo samo łądowanie takiego kondiora daje spory udar

(+) ----[bezpiecznik]--------[dioda]--|>|-------kondensator(+)----- + do PC
(-) -------------------------------------------kondensator(-)------ - do PC

jak bede w domu jeszcze raz sprawdzę jakie zakresy napięć ma ten PC

jak pamiętam w biosie ustawiasz jak ma się zachowywać po podaniu napięcia ... trzeba ustawić że ma być OFF.... zdalne załączanie można by chyba zrobić przez port RS232 - jak będzie wolny - chyba on ma w biosie funkcję wake up...

kwestia zdalnego załączania to pomysłów może być sporo.

Jak odtwarzałem DIVIXy to odtwarzanie z HDD-USB albo HDD-LAN działa spoko.... ale odtwarzanie z wbudowanego IDE-HDD-CF to porażka ...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 29 cze 2010 18:58:53

Wookash napisał(a):... tylko zasilanie bede musial kombinowac i nie wiem czy sie bawic w przetwornice czy cos innego.


Pomierzyłem więc mój terminal... :-)

Pracuje o 8V .. bierze średnio około 1,1 :shock:
przy 13V bierze 0,7A
przy 16V 0,6A

Teraz bierze mniej pradu niz kiedys bo jest CF-HDD a nie zwykły kręcony

Jak odpalisz film Divix to bierze więcej pradu :-)

Na zasilaczy laboratoryjnym błskawiczne kręcenie gałka regulacji napięcia zasilania w zakresie 8...16...8 V nie powoduje na nim żadnej reakcji :-) :twisted:


Autor postu otrzymał pochwałę
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 29 cze 2010 19:23:41

No to jak wygram licytacje to pozostanie zmotanie kabelka zasilajacego i zakup LCD i przerobienie konsoli w aucie. Teraz dzien dlugi wiec :gears:

Dzieki za odpowiedzi jak dojdzie sam terminal potestuje z roznymi pamieciami i kartami i hdd i zdam relacje.

Pozdr.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez szymon.ha » 29 cze 2010 20:54:46

a potem to sterujesz dotykowo z ekranu? Czy będziesz mieć w schowku wysuwaną klawiaturę :mrgreen:
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 29 cze 2010 20:57:55

Sterowanie dotykiem glownie nawigacja, diagnostyka, mp3, kamera cofania, obsluga tel., TV opcji jest wiele.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 29 cze 2010 21:54:39

Wookash napisał(a):Sterowanie dotykiem glownie nawigacja, diagnostyka, mp3, kamera cofania, obsluga tel., TV opcji jest wiele.


kamera cofania to na wejściu composite video ??? czy jakas kamera internetowa USB ???

jakie masz wizje ?
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez szymon.ha » 29 cze 2010 22:20:11

A jak ktoś z was ma czas to może zrobiłby taką listę urządzeń co tam jest, począwszy od komputera po kable i interfejsy, co potrzeba by coś takiego mieć i jakie są to koszty, np każdej części.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 29 cze 2010 22:48:46

Zastanawialem sie gdzie dac tego linka... http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... =1&order=p

ale dam go tutaj - Nawigacja GPS z kamera cofania..... :) te LARK ostatnio oglądałem...

hmm bardziej pod komputer to podchodzi bo ma WIN CE 5.0 - jedynie problem bo ten "komputer" nie praktycznie żadnych interfejsów :-( i DUPA... ale.... ale bywały pewne MANTY co gniadko TCS było dodatkowym zwykłym portem RS232TTL... ale takie wynalazki to dla hardcorowców :-)

Jeżeli jeszce przynajmniej jest "blutuf" to jest jakieś okno na świat...

Szymon - ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie... Najgorsza sprawa to zdobyc fajny DOTYKOWY ekran LCD z dodatkowym wejściem Video. :arrow: http://www.sempler.pl/index.php?cPath=1_4 i jak widac jest w czym wybierać z gotowców...

tak samo możesz kupic gotowe PC do swojego autka :arrow: http://www.sempler.pl/index.php?cPath=12


Ale najpierw musisz sobie zadać pytanie - PO CO MI KOMPUTER W AUCIE ?? wtedy będzie ci łatwiej sie zająć tematem.
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 29 cze 2010 22:58:11

Narazie poczekam na terminal i odpale na nim soft zobacze jak to smiga i jakie naprawde ma mozliwosci. W pierwszej kolejnosci bede chcial doprowadzic terminal do mozliwie najszybszego uruchomienia sie po zalaczeniu zaplonu a dopiero w dalszej kolejnosci reszta. W tej chwili gdy odpalam samochod radio gasnie i nie wiem czy jest spowodowane tym ze ma tak byc czy tym ze jest taki spadek napiecia gdy kreci rozrusznik. Jesli przyczyna jest rozrusznik to bedzie kiepsko z terminalem i bede trzeba zastosowac jakis maly aku na podtrzymanie napiecia.

Jesli chodzi o kamere przydaloby sie cos co odpala w momencie wrzucenia wstecznego wiec bedzie trzeba cos zmajstrowac podobnego do tego co podawalem wczesniej w linku badz jakis inny elektroniczny fejs tylko do kamery bo zapalanie swiatel softem itd to dla mnie zbednik.

Bedzie troche z tym zabawy i z zabudowa calosci bo narazie jeszcze nie zdesydowalem czy LCD bedzie na stale wbudowany czy bedzie dolozony na czyms takim http://www.allegro.pl/item1062882591_ko ... eczne.html
tylko bardziej solidnym. Jesli zabudowa to trzeba sie pozbyc zwyklego radia i wyswietlacza kompa. Pomiar spalania co jest na wyswietlaczu i tak mi przeklamuje wiec w zasadzie jest zbedny zreszta to tez mozna zalatwic softem + interfejs diagnostyczny. Jesli chodzi o zabudowe to mysle cos z pianki wyrzezbic i potem zywica zalac wtedy bedzie idealnie pasowac wszystko. Jesli to bede robil to chce pomyslec nad jakas chowana oslona calosci aby nie korcilo amatorow cudzej wlasnoci.

Kwestia wolnego czasu i zapalu ale mysle ze pojakims czasie uda sie cos rozsadnego zrobic.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez szymon.ha » 29 cze 2010 23:03:11

Tak byłem ciekaw ale właśnie o coś takiego mi chodziło, jak wyglądają ceny komputera czy monitora.
A zwykły komputer czy laptop itp, coś co nie jest fabrycznie dedykowane do auta też może się sprawdzić czy spoza takimi rzeczami podstawowymi, tzn czy obsłuży kamery cofania, interfejs diagnostyczny silnika itp?



To może chowany na płasko w deskę? Co by się podnosił po włączeniu.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 29 cze 2010 23:10:18

Zwykly laptop obsluzy. screeny ktore wrzucilem byly robione na lapku z potpietym fejsem i soft centrafuse obsluguje ten fejs. Do niektorych monitorow mozna podpiac bezposrednio kamere wiec sie obejdzie bez kompa chyba ze USB do kompa i jakis soft ktory przestawi obraz na kamere w momencie jej uruchomienia. Trzeba szukac oprogramowaniai testowac najpierw na biurku a potem wszystko upchac w samochod. Przejrzalem ich forum pobieznie i sa czujki parkowania kamery itd na USB i do tego odpowiednie pluginy i wszystko sie obsluzy z poziomu jednej aplikacji. Tylko jest jeden minus ngdzie nie widzialem tego szpeju i nas na USB wiec trzeba sciagac z zagranicy.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez przemia » 30 cze 2010 07:38:04

Ja u siebie mam ten monitor zamontowany(jeszcze pracuje nad maskownicą):
http://www.sempler.pl/product_info.php? ... ucts_id=24

Na chwilę obecną mam tylko kamerę cofania podłączoną do niego przez wejście wideo.... monitor ma 2 takie wejścia więc wkrótce zamontuję drugą kamerę w atrapie aby widzieć co jest za szczytem wzniesienia gdy przesłania mi to maska.

Jedyna wada takiego monitora, to fakt że pomiędzy wejściami video a vga trzeba przełączać przyciskiem. Inna rzecz że nie przy każdym parkowaniu jest potrzebny widok z tylnej kamery - nie przesadzajmy. Wg mnie rzecz idealna do jeżdżenia w terenie pomiędzy drzewami, kamieniami itd...

Jeśli chodzi o komputer to póki co, używam do tego celu netbooka, na razie leżącego na podłodze za przednimi siedzeniami(za krótki kabel vga), docelowo wyląduje w bagażniku w bocznym schowku. Na początku problem stanowił dla mnie fakt że lapka nie da się zdalnie włączyć, a gdy się włączy to z windowsa trzeba w nim przełączyć wyjście obrazu na monitor... Teraz zastanawiam się czy nie dołożyć do auta drugiego małego aku do zasilania lapka gdy wyczerpie się jego bateria(5godzin trzyma z włączonym swoim ekranem) i używać go 24h - powód, dołączony iPlus i GPS-USB pozwoli mi wiedzieć gdzie w danym momencie znajduje się samochód.

Jeśli chodzi o maskownicę na monitor to tak jak pisał @Wookash wywaliłem radio i w moim przypadku tylko zegarek(bo termometr nie działał od spotkania z masterem). Trochę podcinałem oryginalną maskownicę na radio-zegarek i uzupełniam ją właśnie żywicą epoksydową. Na koniec ekran będzie w całości zabudowany, przykręcony w kilku miejscach i kilku warstwach więc nie wydaje mi się aby złodziej brał się za ekran który jest zabudowany w desce a jak radio włożony w kieszeń.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 30 cze 2010 12:08:01

Wylicytowalem terminal powinien dojsc w tym tygodniu. Jak wszystko skompletuje terminal wyladuje w schowku po prawej gdzie obecnie jest zmieniarka. W planach kamera USB z pstryczkiem elektryczkiem ktory za pomoca softu bedzie automatycznie zminial obraz na wyswietlaczu. Jak tylko bedzie wszystko bede na bierzaco zamieszczal sprawozdania z prac.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 30 cze 2010 19:40:41

Robiłem porządek na HDD i znalazłem coć co ciebie zainteresuje... :lol:

ULi Integrated Driver ........... IntegratedDriver2.13.exe

będzie ci to niezbędne jako sterownik dźwieku podczas instalacji XP.... troche sie tego naszukałem po necie - czemu sterowniki audio nie działają :-)

zapodaj maila to ci wyśle /// ~~ 8mb
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 30 cze 2010 19:49:55

@jarek

Mejla poszedl na PW.

Testowales moze ten soft centrafuse na terminalu jestem ciekaw jak sie to sprawuje bo do mnie terminal przyjedzie pewnie w piatek albo dopiero po niedzieli.

@przemia

jak Ci sie sprawuje ten panel LCD jaka jest czulosc dotyku delikatnie go muskasz czy jednak trzeba troche cisnac. Jaka jest jasnosc wyswietlacza czy w dzien dobrze widac i czy w nocy nie jest oczojebny. Czy bardzo sie grzeje bo nie wiem czy motac jaki ekstra wentylatorek gdzies z tylu w konsoli.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez przemia » 08 lip 2010 13:13:42

A co byście powiedzieli na takie wynalazki jako serce komputera?

http://allegro.pl/77808_plyty_glowne.html

Próbowałem używać netbooka, ale po 4 dniach przerwy pomiędzy ładowaniami(przetwornica chodziła tylko wtedy gdy pracował silnik) komputer padł. A tak to z rozebranego sprzętu mogę sobie wyciągnąć włącznik do kabiny i od środka sterować zestawem...

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 08 lip 2010 14:34:31

Terminal wymaga conajmniej 1 GB ram by centrafuse wystartował :-|

Na terminalu w domu odpalałme dwa filmy DIVIX i pomykało z lekkim przycięceim ... jeden film to 80% CPU.

Na chwilę obecną w temacie PC i tanich kosztów to chyba "thin client" jest optymalny - mały zintegrowany i z zasilaczem na pokładzie :-)

wookasch chyba się niebawem odezwie bo terminal i HDD SSD juz powinien leżeć na biurku...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Wookash » 08 lip 2010 16:38:21

Tak terminal i dysk ssd juz jest. W terminalu wymienilem pamiec na 512 RAM teraz sie mecze jak zainstalowac winde bez CD na USB bo z pendrive'a nie chce sie bootowac wiec pozostanie chyba podpiecie ssd do lapa i wtedy cos z tego wyjdzie tylko pewnie wyjdzie problem ze sterownikami po ponownym przelozeniu do HP.

EDIT

Ok instalke juz odpalilem i sie instaluje. Po instalacji troche testow i dam znac.
Wookash
 

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez Jarek sp3swj » 24 lip 2010 22:29:14

ZASILANIE ... DRUGI AKU.. KILKA PORAD.

Jakby ktoś chciał do bagażnika władować drugi AKU samochodowy to do zasilania-ładowani drugiego AKU nalezy użyć zasilacza przetwornicy podwyższającej napięcie

http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... amochodowy

takie coś co daje na wyjściu 15 V i 6A będzie już wypas...
ważne by można było ustawić 15V i to coś miało jak największą wydajność w Amperach

AKU zasilamy szeregowo przez dużą diodę >10A....

to tak w skrócie...

(tak mi wskoczył temat bo akurat kumpel dzisiaj mnie męczył... to zaklinuje od razu na OFF)
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CARPUTER we Frotce (Car-PC)

Postprzez fafalek7 » 29 sie 2010 10:19:10

a czy ktos moze mi powiedziec jak z hp t5000 wykrzesac wejscie/ wyjscie av do podłaczenia monitora w samochodzie , zagłowków itp.
fafalek7
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości