Witamy !



Shower - wykonalne czy nie??

Przydatne w terenie i nie tylko....

Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 03 gru 2014 21:01:53

chciałbym zmajstrować sobie w sporcie prysznic na zasadzie przepływowego podgrzewacza.. widziałem takie coś na jednym z for ....
całość w swym założeniu jest chyba dość prosta...chyba...

chciałbym wykorzystać przepływomierz np. taki http://allegro.pl/najtaniej-wymiennik-ciepla-20-plytowy-25kw-i4832782788.html
chciałbym go wpiąć równolegle (myśle żę tak najrozsądniej) w krótki obieg wody poprzez zastosowanie trójników. Na wejściu do wymiennika myślę zastosować zawór kulowy aby w momencie gdy to ustrojstwo nie będzie konieczne to nie zaburzać obiegu wody w układzie chłodzenia. wyjścia z "drugiego obiegu" wymiennika zrobiłbym na szybkozłączkach w wejście wpinany wąż od pompki wymuszającej obieg wody na 12 V (zanurzana w strumieniu/ wiadrze itd.) a wyjście ze 2-3m węża i najtańsza "słuchawka"...
podpatrzyłem coś takiego tutaj http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?p=129758#p129758...

ktoś ma jakieś sugestie czy jest to w jakiś sposób niebezpieczne dla silnika 2.0 ... albo widzi ktoś jakieś błędy w tym zapożyczonym pomyśle, ewentualnie jakieś inne pomysły....

minusy tego rozwiązania to konieczność odpalania aby podgrzewać wodę... jednak wolę tak niż taszczyć w sporcie jakiś baniak z wodą na dachu czy w zderzakach ( lub inne tego typu patenty)...
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: shower - wykonalne czy nie??

Postprzez brum » 03 gru 2014 21:16:18

przemia to ma.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: shower - wykonalne czy nie??

Postprzez eric » 03 gru 2014 21:18:29

Byle termostat byl sprawny :)
... jakieś śrubki mnie powypadały teraz ...
Avatar użytkownika
eric
Moderator
Moderator
 
Posty: 1371
Obrazki: 48
Dołączył(a): 04 cze 2011 08:52:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 11
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 03 gru 2014 21:20:52

Przemia ... mogę prosić o kilka słów jak się sprawdza "wynalazek"...

rozumiem że jeśli wszystko będzie szczelne i zamontowane tak jak pisze to nie zrobię kuku i silnik nie będzie miał zaburzonego normalnego "obiegu chłodzenia" przy zamkniętym zaworze na prysznic...
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: shower - wykonalne czy nie??

Postprzez RudeBoy » 03 gru 2014 22:27:56

Patent stosowany z powodzeniem. Zastanów się tylko nad instalacją na trójnikach...
Ja bym wpiął szeregowo przed nagrzewnicą. Na zimę możesz to i tak demontować. Taki wymiennik ma dość wysoką sprawność. Przy przepływie dość dużym i podgrzewaniu wody od powiedzmy 8 stopni silnik Ci się wychłodzi. Najpierw będzie Ci leciał wrzątek a potem coraz chłodniejsza woda. Ten problem dotyczy głownie diesli bo one słabiej grzeją... nie wiem jak będzie w 2.0 benz.

Nie wiem gdzie chcesz tego używać ale co... nie chcesz w ogóle ze sobą wody wozić? Zakładasz, że zawszę będziesz biwakował w miejscu z dostępem do wody? Moim zdaniem błędne założenie.

Nosiłem się z zamiarem instalacji takiego wymiennika ale zrezygnowałem.

Zagrzanie 2l wrzątku na kuchence turystycznej zajmuje jakieś 5 minut. To wlewasz do wiadra dolewasz do pełna zimnej wody i masz wodę o idealnej temp. do prysznicowania. Prysznic na 12V za 65zł i po temacie.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 03 gru 2014 22:43:45

RudeBoy nie chodzi o to, że niechcę wozić wody i oczywiście założenie żę biwakuje tylko przy wodzie jest bezsensu... po prostu nie podobają mi się rozwiązania typu nagrzewanie wody od słońca na dachu czy inne tego typu...

Co do tematu wychładzania to tutaj właśnie myślałem że lepiej będzie w małym obiegu... Nagrzewnica jest w dużym obiegu (tak mi się wydaje) jak odzyskam auto to się przyjrzę ...
A co do grzania się silnika to benzyna szybciej łapie temp. Przynajmniej zawsze tak mi się wydawało... Pytanie tylko jak z wychładzaniem... dlatego myślałem o małym obiegu
Wg Ciebie lepiej jest wpiąć się przy nagrzewnicy?? Jeśli tak to dlaczego?

A co do sensu montażu... to chce to założyć aby troszeczkę podnieść komfort biwaków na dziko zwłaszcza po przejechaniu dłuższych (niekoniecznie km a np czasowo) odcinków gdzie zagęszczenie kurzu/na cm3 powietrza jest tak duże że można gryźć powietrze...
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez RudeBoy » 03 gru 2014 22:57:48

Ale ja nie kwestionuję idei prysznica :)
Sam korzystam na wyjazdach co dzień. Nie wyobrażam sobie nie mieć prysznica. J
Jedynie mówię, że w praktyce równie szybko ciepłą wodę przygotujesz gotując w garnku 2l wrzątku jak ogarnięcie podgrzewania wymiennikiem.
Jak chcesz się prysznicowac wodą bezpośrednio z wymiennika to się poparzysz. Trzeba głowice termostatyczną i pobierać tez zimną wodę i mieszać. To komplikuje cały układ i to mocno.

Nagrzewnica zazwyczaj jest w układzie małego obiegu. Przynajmniej tak jest zazwyczaj i we frocie pewnie też. No i tu się jest po prostu łatwo wpiąć.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 04 gru 2014 10:09:46

A gdyby zamiast mieszania wody, zastosować regulację ilości "wody z obiegu chłodzenia" wpływającą do wymiennika? Mniejszy przepływ słabiej będzie podgrzewał wodę użytkową...
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez Huberek » 04 gru 2014 11:12:07

Nie wiem czy w gorący letni wieczór potrzebna Ci aż tak bardzo gorąca woda... żeby komplikować sobie układa chłodzenia.
Podgrzewać wodę żeby ją potem ochładzać ...

No dobra - nie wiem czy jakiegoś termostatu by nie wymyslił tak koło 40*C w układzie chłodzenia silnika.
Kupię do froty A:
głośniki wysokotonowe drzwi, wtyczki wentylatorów, światła przeciwmgielne

tel 519-079-254
Avatar użytkownika
Huberek
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 549
Obrazki: 15
Dołączył(a): 13 gru 2013 20:00:07
Pochwały: 5
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez przemia » 04 gru 2014 11:27:31

Ja mam wpięty wymiennik w obieg wody do nagrzewnicy - jest w tym układzie jeszcze webasto. Założenie było takie że mogę grzać wodę również webastem. Niby prościej jest zagrzać wodę w garnku, ale gdy byliśmy u Johana to mój Montek z niedogrzanym silnikiem bo nie miałem termostatu nagrzewał wodę bezpośrednio z lodowatego górskiego strumyka dla kilku osób - dla Ciebie Grześku też ;)

Początkowo zakładałem że wymiennik ciepła będzie nagrzewał wodę w dodatkowym zbiorniku zamontowanym w samochodzie do założonej temperatury a potem pompa stop, ale nie zabudowałem jeszcze zbiornika w samochodzie bo baniak na dachu to prostsze rozwiązanie... jeśli nie zdążę sprzedać samochodu to pomyślę o dokończeniu projektu.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 04 gru 2014 11:31:33

Przemia a jaką temperaturę wody osiągasz ??
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez przemia » 04 gru 2014 11:45:14

Jedyny sposób pomiaru jaki prowadziłem na niedogrzanym silniku to organoleptyczny -> wynik: przyjemną :)

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez RudeBoy » 04 gru 2014 12:02:21

No i o to mi właśnie chodziło.
Dobrze pamiętam jak grzaliśmy tym wodę. Na początku kilka litrów był super ciepłe. Potem już tylko letnia woda.
Na pewno benzynowy silnik z tym będzie sobie lepiej radził.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez przemia » 04 gru 2014 12:21:40

Silnik benzynowy generuje ciepło na wolnych obrotach, a diesel nie... Ale u mnie silnik się wychłodził szybko bo nie miałem termostatu.

Następne auto będę miał z benzyną, ale wymiennik pewnie też założę.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez jrzeuski » 04 gru 2014 12:23:54

przemia napisał(a):Silnik benzynowy generuje ciepło na wolnych obrotach, a diesel nie...
Masz diesla o 100% sprawności cieplnej i chcesz zmieniać na benzynę? :mrgreen:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez przemia » 04 gru 2014 12:28:36

No nie czepiaj się. Ale nie dogrzejesz diesla na wolnych obrotach do 90°C sprawnego z termostatem w chłodny dzień w ciągu godziny... będzie coś tam dmuchać ciepłym, ale pełnej temperatury nie złapie.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 04 gru 2014 14:01:46

Rudeboy w Twoim odczuciu ... bez żadnego kombinowania ta woda będzie za gorąca??
a jakby ograniczyć ilość wpływającej wody (tej z układu chłodzenia).... oczywiście możliwe to tylko przy podłączeniu równolegle żeby nie zmniejszyć przepływu przy chłodzeniu silnika....
Wiem że nie da się powiedzieć śłuchaj silnik po 2 minutach osiągnie taką i taką temp wode masz z wiaderka w temp powiedzmy 15st to na prysznicu będziesz miał 35st...

zastanawiam się czy bez mieszania ciepłej z zimną coś się uda wskurać.... teraz oczywiście czysto teoretycznie ... a pewnie i tak pokombinuje coś na wiosnę....
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez jrzeuski » 04 gru 2014 14:14:19

szaman napisał(a):zastanawiam się czy bez mieszania ciepłej z zimną coś się uda wskurać....
Na dopływ wody z silnika załóż zawór stosowany powszechnie w osobówkach do regulowania przepływu przez nagrzewnicę. Może to być wpięte w szereg w krótkim obiegu, bo nagrzewnica i tak Ci w tym momencie niepotrzebna, nie? Przy równoległym wpięciu trudniej będzie sterować przepływem i nie wykorzystasz w pełni mocy cieplnej.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez RudeBoy » 04 gru 2014 14:19:21

szaman napisał(a):Rudeboy w Twoim odczuciu ... bez żadnego kombinowania ta woda będzie za gorąca??
a jakby ograniczyć ilość wpływającej wody (tej z układu chłodzenia).... oczywiście możliwe to tylko przy podłączeniu równolegle żeby nie zmniejszyć przepływu przy chłodzeniu silnika....
Wiem że nie da się powiedzieć śłuchaj silnik po 2 minutach osiągnie taką i taką temp wode masz z wiaderka w temp powiedzmy 15st to na prysznicu będziesz miał 35st...

zastanawiam się czy bez mieszania ciepłej z zimną coś się uda wskurać.... teraz oczywiście czysto teoretycznie ... a pewnie i tak pokombinuje coś na wiosnę....



Nie chcę wyrokować.
Bez nadmiernego kombinowania zrobił bym tak. Wymiennik szeregowo, żadnych zaworów.
Baniak z wodą powiedzmy 10l. Czerpiesz z niego wodę przepuszczasz przez wymiennik i z powrotem wlewasz do tego samego baniaka czy tam wiadra. Obieg zamknięty. Jak cała woda ma satysfakcjonującą temperaturę to używasz jej zgodnie z przeznaczeniem. Do tego nie potrzeba Ci, żadnych zaworów ani nic :) Tylko pompka. Prostota na maxa a na pewno spełni swoje zadanie.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Shower - wykonalne czy nie??

Postprzez szaman » 04 gru 2014 14:36:40

no dobra tylko tym samym to co napisałeś jest równoznaczne z zastąpieniem butli z palnikiem poprzez silnik samochodu tzn grzejemy wodę w garnku/baniaku -> potem konewka i sru.... i takie kombinowanie jest bez sensu...
bardziej chodziło mi o to żeby można wykorzystać (wiadomo nie zawsze) np strumień czy wodę z jeziora... czyli podgrzewanie przepływowe bez zamkniętego obiegu....
Terenówka - samochód, który utknie tam, gdzie osobówka nie dojedzie =)
Avatar użytkownika
szaman
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 221
Obrazki: 0
Dołączył(a): 26 cze 2013 19:02:18
Lokalizacja: Kraków/Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Następna strona

Powrót do Akcesoria



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron