Witamy !



[All] Hak, przepisy

[All] Hak, przepisy

Postprzez kaitek » 08 sty 2009 20:35:08

Witam.
Mam do was pytanie odnośnie haka.Kupiłem frontere z hakiem w dowodzie nie ma żadnego wpisu,ale posiadam dokument z warsztatu który go zakładał.Czy przy przejerestrowaniu auta trzeba zrobić wpis aby można było ciągnąć przyczepe.
kaitek
 

Re: hak

Postprzez makar » 08 sty 2009 20:38:16

wpis jak najbardziej i dodatkowo badanie techniczne haka chyba 40 albo 70 zł
makar
 

Re: hak

Postprzez flowers » 08 sty 2009 20:42:26

Bez takiego wpisu w dowód rejestracyjny to dla policji to tak jakbyś go nie miał. A więc na przeglądzie powinieneś dostać takie pisemko, coś na zasadzie protokołu, że ten hak spełnia swoje zadanie i jest odpowiednio zamocowany i wpis odnośnie dopuszczalnej ładowności przyczepy z chamulcami i bez .
flowers
 

Re: hak

Postprzez kaitek » 08 sty 2009 20:53:37

flowers napisał(a):Bez takiego wpisu w dowód rejestracyjny to dla policji to tak jakbyś go nie miał. A więc na przeglądzie powinieneś dostać takie pisemko, coś na zasadzie protokołu, że ten hak spełnia swoje zadanie i jest odpowiednio zamocowany i wpis odnośnie dopuszczalnej ładowności przyczepy z chamulcami i bez .


Czyli przed przejerestrowaniem musz pjechać do diagnosty po zaswiadczenie.
kaitek
 

Re: hak

Postprzez flowers » 08 sty 2009 21:03:08

Nie koniecznie przed przerejestrowaniem- bo możesz to zrobić i po a wtedy udajesz się do wydziału komunikacji i zrobią ci wpis w dowód.
flowers
 

Re: hak

Postprzez kaitek » 08 sty 2009 21:18:53

flowers napisał(a):Nie koniecznie przed przerejestrowaniem- bo możesz to zrobić i po a wtedy udajesz się do wydziału komunikacji i zrobią ci wpis w dowód.


Dzięki teraz wiem co robić.
kaitek
 

Re: hak

Postprzez konik » 09 sty 2009 21:05:54

flowers napisał(a):Bez takiego wpisu w dowód rejestracyjny to dla policji to tak jakbyś go nie miał. .

Tu niestety nie masz racji. Jeżeli hak jest zamontowany to musi być wbity w dowód, nawet jak nie ciągniesz przyczep. Mi zabrali dowód rejestracyjny
Avatar użytkownika
konik
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1161
Obrazki: 3
Dołączył(a): 15 lut 2008 22:06:24
Lokalizacja: Starogard Gdański
Pochwały: 5
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: hak

Postprzez flowers » 09 sty 2009 21:15:40

No tak, nie dopisałem,tak jak pisze konik też lipa będzie :?
flowers
 

Re: hak

Postprzez Balkandriver » 09 sty 2009 22:10:09

kaitek napisał(a):Witam.
Mam do was pytanie odnośnie haka.Kupiłem frontere z hakiem w dowodzie nie ma żadnego wpisu,ale posiadam dokument z warsztatu który go zakładał.Czy przy przejerestrowaniu auta trzeba zrobić wpis aby można było ciągnąć przyczepe.

Tak, jak koledzy napisali - wpis trzeba zrobić, by ciągnąć przyczepę i wpis trzeba mieć, jeżeli hak jest niezdemontowany. Coś jeszcze się strzępią o tabliczkę homologacyjną na konstrukcji haka, ale skoro masz papiery z warsztatu, ... choć u nas wszystko jest możliwe.
To tyle, jeśli chodzi o Polskę.
Natomiast są kraje, w których obowiązkowo musisz zdemontować hak, jeśli nie ciągniesz czegokolwiek - np. Austria.
Na Słowacji "powinieneś" zdemontować hak w w/w sytuacji, ale "nie musisz". Weź pod uwagę jednak fakt, iż mając zamontowany hak, jeżeli ktoś z tyłu wjedzie Ci w zad - wina jest TWOJA. Takie jest tamtejsze unormowanie prawne. Więc tam jedziesz z hakiem jakby na własną odpowiedzialność.
Nie orientuję się dokładnie w rzeczywistości niemieckiej, bo też chodzą dziwne słuchy.

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: hak

Postprzez Pawel » 11 sty 2009 22:50:37

Ja mam wpis w dowodzie i mój hak kiedyś byl demontowalny... Zamontował go poprzedni własciciel, ja chciałem go zdemontować, przy odpinaniu fabrycznego zamka... wszyskto się połamało i odpadło :evil: Tezaz mam hak montowany na stałe :? , troche szkoda, czyli do Austrii nie mam co jechać... :(
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: hak

Postprzez STRUNA » 12 sty 2009 19:56:32

ja w terenie jak drugi raz frotka bylem to tez pokruszyłem zaczep, jest tez juz na stale, zaczepiłem gdzies o lod i sie polamalo. badziewie kruche.
STRUNA
 

Re: hak

Postprzez pedroo » 13 sty 2009 21:57:03

Jak masz papier to niema problemu z wpisem (diagnosta koszt bodajze 26 zl wydzial komunikacji wpis 8 zl)a policji mozesz wcisnac kit ze wczoraj zakladales i niebylo czasu jechac do diagnosty (raz sie udalo)
pedroo
 

Re: hak

Postprzez kaitek » 14 sty 2009 12:56:27

pedroo napisał(a):Jak masz papier to niema problemu z wpisem (diagnosta koszt bodajze 26 zl wydzial komunikacji wpis 8 zl)a policji mozesz wcisnac kit ze wczoraj zakladales i niebylo czasu jechac do diagnosty (raz sie udalo)


Wczoraj legalizowałem haka diagnosta 35 zł.A w wydziale komunikacji to nie wiem bo ja przejerestrowywałem auto na siebie i wypisali mi tam chyba z 7 pozycji do zapłaty ale wszystko w skrócie,koszt całkowity tej operacji 167zł.Hak wbity w dowód.
kaitek
 

Re: hak

Postprzez Balkandriver » 14 sty 2009 20:00:35

Gratulacje!!

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: hak

Postprzez Pawel » 15 sty 2009 18:12:03

Czy teraz, gdy hak nie jest już demontowalny, mogę go przerobić w jakiś sposób, aby można było to ustrojstwo zdjąć. Trochę przeszkadza, wszystkie kończyny mam juz poobijane, i nie tylko ja... :x Może zrobic to na jakieś śruby :?: Jeżeli ktoś coś sensownego wymyśli, proszę o pomoc...
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: hak

Postprzez szymon.ha » 26 kwi 2009 12:34:57

mam pytanie trochę inne, ale chodzi też o hak, jak jest z wyciąganiem z samochodu np z błota, lub jak się zawiesi w jakimś miejscu, pociągnąć lekko można i nie było by problemu ale chodzi mi gdy trzeba użyć siły, wyrywanie mocniejsze itp, czy wytrzyma? czy powinny być inne zaczepy? Tak samo jeśli chodzi o przód, tez jak tam hak przy ramie, frota była ciągnięta za niego kiedyś ale czy wyrywanie za ten hak było by bezpieczne? czy lepiej było by linę wokół ramy zaczepić?
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: hak

Postprzez Pawel » 26 kwi 2009 16:37:37

Z kolegami ciągamy się za haki i nigdy nikt nie miał problemu. Oczywiście, jeżeli został źle zamontowany może stanowić spore zagrożenie.
Ostatnio edytowano 26 kwi 2009 19:20:32 przez Pawel, łącznie edytowano 1 raz
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: hak

Postprzez brum » 26 kwi 2009 19:04:46

Obejrzeć mocowania i sprawdzić delikatnie czy się wygina do tyłu podczas szarpania, jest opcja że nie będzie chciał zabrać ze sobą Frotki :mrgreen:
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: hak

Postprzez ADAM SP3WXO » 26 kwi 2009 19:20:30

Problem nie jest taki prosty jak się wydaje. W krajach gdzie nie można jeździć z hakiem problem demontażu haka dotyczy takiego haka, który jest przeznaczony do szybkiego demontażu (takiego zapinanego np na klucz). Jeżeli hak jest w całości, montowany na śruby już ten przepis nas nie dotyczy, ponieważ jest taka konstrukcja, a nam w konstrukcję nie wolno ingerować. Miałem taką przygodę w Niemczech, gdzie policja oglądała hak i pytała jaka jest jego konstrukcja; pokazałem im i powiedzieli, że jest OK. to samo dot Austri czy też Słowacji. Niestety w nowych samochodach prawo nakazuje montowanie haków przeznaczonych do szybkiego demontażu.
I to by było na tyle.
ADAM SP3WXO
 

Re: hak

Postprzez STRUNA » 27 kwi 2009 20:36:24

a co z takimi co z założenia maja hak szybkiego demontażu ale zamka już nie??
zamek został gdzieś pod lodem :cry: :cry: :cry:
STRUNA
 

Następna strona

Powrót do Nadwozie, rama



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron