Witamy !



Kompresor do garażu

Przydatne w terenie i nie tylko....

Re: Kompresor do garażu

Postprzez tupek » 18 cze 2020 18:29:06

Klucz był z lidla parkside i trzymając za nasadkę ręka nie był w stanie obrócić.
Ciśnienie było ustawione na max u mnie 8,5 bar.
Mam też elektryka który ma 770Nm i ten lepiej daje ale bez wcześniejszego poluzowania śrub koła ręcznym kluczem nie daje rady odkręcić.
U mnie działa LSD :)
Avatar użytkownika
tupek
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1693
Obrazki: 12
Dołączył(a): 14 lut 2013 19:53:04
Lokalizacja: Dobruchna
Pochwały: 20
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Kompresor do garażu

Postprzez KapitanPazur » 19 cze 2020 08:20:08

tupek napisał(a):Klucz był z lidla parkside i trzymając za nasadkę ręka nie był w stanie obrócić.
Ciśnienie było ustawione na max u mnie 8,5 bar.
Mam też elektryka który ma 770Nm i ten lepiej daje ale bez wcześniejszego poluzowania śrub koła ręcznym kluczem nie daje rady odkręcić.

Ciśnienie na wyjściu z kompresora jest zmniejszane przez zwężki, wtyczki, przyłącza a przede wszystkim przez średnicę węża ;), do pneumata wszyscy zgodnie twierdzą, że optymalnym jest posiadanie węża 10mm. ;). Poza tym klucze pneumatyczne pracują przy pewnym optymalnym ciśnieniu i np w przypadku mojego klucza to 6.3 bara.
Mój klucz na 1 biegu ma coś chyba z 500-600Nm i koła bez najmniejszego problemu odkręca (nawet te nie ruszane przez jakiś czas). Moment dokręcenia kół w autach powinien sięgać do 200Nm, więc 770Nm powinno sobie ze wszystkim poradzić (no chyba, że to chińskie Nm ;) ;) )
KapitanPazur
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 maja 2020 13:25:53
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Kompresor do garażu

Postprzez marek230482 » 19 cze 2020 10:21:20

Z tym dokręcaniem to nie przesadzaj :grin: w osobówkach moment jest od 90 do 120Nm. Nie więcej. W busach może być większy ale nie dwukrotnie :)
Frota B 3.2V6 4x4 205KM
166 3.0V6 226KM
gtv 2,0TS 155KM
Brera 3,2V6 Q4 260KM
9-5 2.3 290KM
Avatar użytkownika
marek230482
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 661
Dołączył(a): 23 gru 2018 19:42:42
Lokalizacja: Strzelin
Pochwały: 6
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Kompresor do garażu

Postprzez KapitanPazur » 25 cze 2020 16:46:32

Semir napisał(a):Też jestem ciekaw

Jestem po pierwszym malowanku, co prawda malowałem jedynie barankiem ale jak do tej pory jestem zadowolony z kompresora. Dawał radę powietrza mi nie brakowało, no poza epizodem na samym początku gdy mi nagle go brakło, ale to przez fakt że zapomniałem włączyć kompresor:D
KapitanPazur
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 maja 2020 13:25:53
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Kompresor do garażu

Postprzez nightman » 03 wrz 2020 13:00:03

KapitanPazur napisał(a):Ciśnienie na wyjściu z kompresora jest zmniejszane przez zwężki, wtyczki, przyłącza a przede wszystkim przez średnicę węża ;),


Coś mi się wydaje, żeś kolego pojechał po bandzie z tym zmniejszaniem ciśnienia przez średnicę węża. Z fizyki co było w szkole?
Zmniejszając średnicę węża zmniejszasz ilość dostarczanego powietrza, nie zaś ciśnienie w nim panujące. Jeżeli wiec użyjesz węża fi 10mm oraz dla porównania węża fi5mm, to na 5mm pistolet pójdzie mniej efektywnie, gdyż nie dostarczysz mu wystarczającej ilości powietrza. I tutaj niespodzianka, bo ciśnienie będzie dla obu węży identyczne bez względu na średnicę.
Stąd ważnym jest, by dla kluczyków pneumatycznych znać ich żarłoczność na powietrze oraz realną wydajność kompresora na wyjściu + zapas powietrzny. Ciśnienie to inna para kaloszy w tym przypadku. Znając te dane, wyliczysz optymalny przekrój węża oraz fakt, czy ci przypadkiem na butli nie braknie powietrza po odpaleniu klucza. :mrgreen:
Generalnie, im klucz więcej powietrza "zeżre" tym mocniej kopnie. Jeżeli ma jeszcze twin-hammera to już całkiem. Im kompresor dłużej utrzyma wymaganą dawkę powietrza przy wymaganym ciśnieniu, tym jest większa szansa, że kluczem dowalone śrubki odkręcisz. Wiadomo, na kompresorach pisze różnie, real też jest różny ( zwykle w realu wychodzi niżej, no chyba że walisz w sprawdzone marki, to te raczej się pilnują ) - podobnie zresztą jak z kluczami.

10mm średnica węża dla frotkowych zastosowań jest faktycznie optymalna - tu się zgodzę.
Avatar użytkownika
nightman
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1392
Obrazki: 0
Dołączył(a): 21 mar 2008 15:54:28
Lokalizacja: SBI
Pochwały: 10
Województwo: Śląskie
Samochód: Mam kilka Frotek :)

Re: Kompresor do garażu

Postprzez tupek » 03 wrz 2020 17:53:25

nightman napisał(a):
KapitanPazur napisał(a):Ciśnienie na wyjściu z kompresora jest zmniejszane przez zwężki, wtyczki, przyłącza a przede wszystkim przez średnicę węża ;),


Coś mi się wydaje, żeś kolego pojechał po bandzie z tym zmniejszaniem ciśnienia przez średnicę węża. Z fizyki co było w szkole?
Zmniejszając średnicę węża zmniejszasz ilość dostarczanego powietrza, nie zaś ciśnienie w nim panujące. Jeżeli wiec użyjesz węża fi 10mm oraz dla porównania węża fi5mm, to na 5mm pistolet pójdzie mniej efektywnie, gdyż nie dostarczysz mu wystarczającej ilości powietrza. I tutaj niespodzianka, bo ciśnienie będzie dla obu węży identyczne bez względu na średnicę.
Stąd ważnym jest, by dla kluczyków pneumatycznych znać ich żarłoczność na powietrze oraz realną wydajność kompresora na wyjściu + zapas powietrzny. Ciśnienie to inna para kaloszy w tym przypadku. Znając te dane, wyliczysz optymalny przekrój węża oraz fakt, czy ci przypadkiem na butli nie braknie powietrza po odpaleniu klucza. :mrgreen:
Generalnie, im klucz więcej powietrza "zeżre" tym mocniej kopnie. Jeżeli ma jeszcze twin-hammera to już całkiem. Im kompresor dłużej utrzyma wymaganą dawkę powietrza przy wymaganym ciśnieniu, tym jest większa szansa, że kluczem dowalone śrubki odkręcisz. Wiadomo, na kompresorach pisze różnie, real też jest różny ( zwykle w realu wychodzi niżej, no chyba że walisz w sprawdzone marki, to te raczej się pilnują ) - podobnie zresztą jak z kluczami.

10mm średnica węża dla frotkowych zastosowań jest faktycznie optymalna - tu się zgodzę.

Chcę nadmienić że masz rację. :D
U mnie działa LSD :)
Avatar użytkownika
tupek
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1693
Obrazki: 12
Dołączył(a): 14 lut 2013 19:53:04
Lokalizacja: Dobruchna
Pochwały: 20
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Poprzednia strona

Powrót do Akcesoria



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron