Witamy !



Lodówka turystyczna.

Przydatne w terenie i nie tylko....

Lodówka turystyczna.

Postprzez szymon.ha » 16 cze 2010 14:40:53

Jak w temacie potrzebował bym zakupić lodówkę turystyczną, oczywiście ważne aby jak najlepiej chłodziła, aby miała zasilanie 12v z gniazdka od auta i 230v.

Do ceny 200zł, bądź 400.
Pełno tego na rynku, więc może ktoś coś posiada lub wie czym się kierować, bo można znaleźć 25l za cenę 350zł jak i 32l za 150zł.
Może lepiej kupić dwie tańsze o łącznej pojemności z 60l, za te ok. 400zł, niż jak jedną za tą cenę ale o pojemności 40l.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez mariantygrysi » 24 cze 2010 23:13:25

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl ... x_9530.htm
mam taką z lidla od 2 miesięcy - kupiłam do auta ale na razie sprawdza się w użytku domowym. Chodzi prawie non stop, z przerwami co parę dni (producent zaleca by dać jej odpocząć bodajże po 6 dniach ciągłej pracy). Pojemność - jak dla mnie aż za duża ale to oczywiście zależy od tego ile będziesz miał chętnych na :beer:
Do plusów na pewno zaliczam wydajność pracy - napoje nie są lekko schłodzone ale naprawdę bardzo zimne. Minusem jest poziom głośności - coś jak znany Ci pewnie stary dobry "Mińsk".. nie przeszkadza w samochodzie, ale gdybyś chciał spać z nią w wyciszonym pokoju, trzeba wziąć pod uwagę taki szumek. I jeszcze całkiem naturalne zjawisko - skraplanie. Brak instalacji odszraniającej i odpływów sprawia, że po paru dniach pracy trzeba przetrzeć wnętrze szmatką.
Dla bardziej wymagających warta rozważenia jest jeszcze taka spryciula:
http://www.miluxmarket.pl/Lodowka_turys ... p1129.html
z funkcją podgrzewania :) kwestia co komu potrzebne. ja z mojej jestem zadowolona :)
mariantygrysi
 

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez maciar » 25 cze 2010 05:17:19

Jeżeli w swojej na 12v podłączysz odwrotnie kabelki to też będzie grzać :D
tel. 504 035 487
Avatar użytkownika
maciar
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1280
Obrazki: 1
Dołączył(a): 16 mar 2008 20:15:33
Lokalizacja: Biała Podlaska
Pochwały: 16
Województwo: Lubelskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Maciej1981 » 26 cze 2010 18:17:02

Szymon kupiłeś już?? przeoczyłem ten temat, ja mam mobilcool z Makro chyba 35L wożę ją w ciężarówce, chodzi non stop przez miesiąc a później tydzień ma odpoczynku (i tak przez cały rok), jedzenie nigdy mi się nie zepsuło nawet w upały 35 stopni, trzeba pamiętac żeby raz w miesięcu wydmuchac sprężonym powietrzem kurz z tego wiatraczka, ogółnie dałem coś koło 300,- i jestem bardzo zadowolony
kom 502338253 - pomoc dla klubowiczów (okolice koszalina)
lift 2" (ironman amory+springi)
mt 31"
Avatar użytkownika
Maciej1981
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 287
Dołączył(a): 11 sie 2009 15:48:38
Lokalizacja: Unieście
Województwo: Zachodniopomorskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Sport 1995-1996

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez maju » 26 cze 2010 19:31:10

Chłodziarki termoelektryczne oferowane w sprzedaży zbijają temperaturę o ok 10 stopni.
Nie należy się więc spodziewać takich warunków chłodzenia jak w chłodziarce sprężarkowej.
Warto o tym pamiętać aby się potem nie zdziwić, że nie mamy +2stC wewnątrz...
Avatar użytkownika
maju
Admin
Admin
 
Posty: 599
Obrazki: 0
Dołączył(a): 20 wrz 2007 09:38:57
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez danielrajszczak » 26 cze 2010 21:04:22

Ja posiadam taki model:
http://www.allegro.pl/item1090887320_lo ... l_27n.html
Obrazek

Co zauważyłem, że podłączona pod zasilanie samochodowe słabo się spisuje. Lepiej zamrozić wkłady i tak dojechać z np. mięsem do celu. Tam podłączyć pod sieć 240V i wtedy jest już naprawdę dobrze.

Nie jestem elektronikiem, nie wiem o co chodzi, ważne, że działa. Na zlocie z wkładami dobę trzymała niska temperaturę. Następnego wieczora podłączyłem w łazience. Rano mięso jak z lodówki a piwo mocno zimne... bez szronu oczywiście, ale zadowalająco.
danielrajszczak
 

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez maju » 26 cze 2010 21:14:53

danielrajszczak napisał(a):Ja posiadam taki model

Mam identyczną.
Kupiłem rok temu na wyjazd do Albanii a w tym roku była w Grecji.
Na każdym wyjeździe uszkodzeniu uległ przewód zasilający 12V, przez resztę wyjazdu zasiałem ją przewodem 230V z przetwornicy...
Jak pisałem zbija o 10 stopni względem otoczenia, więc jak ma być w jej wnętrzu bardzo chłodno to bym musiał włączyć na maxa klimę...
Avatar użytkownika
maju
Admin
Admin
 
Posty: 599
Obrazki: 0
Dołączył(a): 20 wrz 2007 09:38:57
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Jarek sp3swj » 27 cze 2010 14:47:54

maciar napisał(a):Jeżeli w swojej na 12v podłączysz odwrotnie kabelki to też będzie grzać :D


Element "chłodzący" pletiera bedzie ok... ale wentylatro może tego nie przezyc bo jest elektroniczny...

Przełącznik chłodzi-grzeje polecam zabezpieczyc przed przypadkowym przełączeniem... nawet zwykła taśma izolacyjna.

Mam podobną jak na osttanim linku - trzeba pamietac by nie wydoic AKU na amen :-)

Jak macie ja w bagazniku i narzekacie ża słabo chodzi - warto sprawdizć jakie napięcie dociera do samej lodówki (spadki napięcia na kablach")

Ja do bagażnika miałme doprowadzony kabel ~~6mm^2 i chłodziło OK a napięcie nie spadało więcej niz 0,5V

Frotka B sport ma chyba z lewej strony kable do gniazda zapalniczki - ale jeszce ich nie sprawdzałe, - jednak sa raczej cieniutkie.... jak napotrzeby lodówki. Jak mnie pamiec nie myli lodówka potrafi brać ~~6A czyli calkiem duzy AKU 65Ah potrafi wydoic w 10 godzin :-)

Ja z tyłu miałem taki specjalny przekaźnik co mi sam wyłączał zasilanie dla lodówki jak napięcie spadało do 11,5V i nie było ryzyka rozładowania AKU. Takie cos podobnego łatwo zrobic domowo - jakby ktoś planował małe kablowanie do bagażnika to mogę podrzucic prosty schemat takiego szpeja. Gotowe podobne układu ( wtyczka-pudełko-gniadko zapalniczkowe można kupic w norauto)

Obecnie planuję do tyłu puścić kabelek 16 mm^2 :twisted: :twisted: i zrobic z tłu mała "rozdzielnie". :mrgreen:

Widziałem tez dzisiaj ładne torbo-lodówki w Norauto - Torba termiczna zintegrowana z modułem chłodzącym -- wygladało solidnie - zaleta - składane !!! zajmuje 5 razy mniej miejsca i może sie "dostosowac" kształtem .
http://www.allegro.pl/item1082146810_lo ... pojem.html

Obrazek
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Pawel » 27 cze 2010 19:52:57

...a ta pani jest w zestawie... :?: 8)
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez danielrajszczak » 27 cze 2010 19:57:58

Raaaaczeeejjj!!! Przecież w opisie aukcji nie wykluczyli tej pani;)
danielrajszczak
 

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez szymon.ha » 27 cze 2010 20:20:11

To już wiem jaki model brać :mrgreen:

Ale ogólnie czym one się różnią, po za pojemnością, bo można dostać 24l za 150zł a także za 350zł?
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Jarek sp3swj » 27 cze 2010 21:05:57

Ta pani nie chłodzi... ona grzeje....


Generalnie w takich "lodówkach" to trzeba patrzec na:
- ma braz DUUŻO prądu - jak moduł bierze dużo pradu - to ma dużą wydajnośc chłodzenia
- ma mieć DUUŻY radiator - a właściwie obudwa radiatory :-) i dobry dostęp do czyszczenia
- ma mieć GRUBY kabel zasilający i naprawdę solidną wtyczke zapalniczkową

- zabudowa wentylatora od środka powionna go chronic przed zasłonięciem obiegu powietrza
- dobry dostep do wentylatora - i mozliwie typowy "kwadrartowy" wentylator
- dwa niezależne wentylatory ( widziałem juz patent że na jednej osi były dwa smigiełka !!
- kontrolka napięcia - przydatna ;-)
- Wbudowany zasilacz 330V - super sprawa - koniecznie

Widziałem też model a'la troller z rączka i kółkami - targanie zapakowanej na full lodówki ie należy do przyjemnosci

Mój wentylator to był jakis wynalazek - nie do kupienia w sklepie.... zatarł się a dokładnie łożysko "ślizgowe"... ale na szczęście dało sie rozebrac i nasmarować łożysko olejem silnikowym ( co prawda pracowała non-stop 4 miesiące :-)

Jak możesie to rzućcie okiem czy skręcony na normalne śruby krzyżak - a nie jakieś wynalazki z trójkątnym łbem - serwisowanie w trasie może byc konieczne... a wtedy kicha....
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez FROTERKA » 30 cze 2010 18:28:31

Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać :oops:
http://demotywatory.pl/1821907/Lodowka-turystyczna
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Jarek sp3swj » 30 cze 2010 18:47:38

/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez szymon.ha » 30 cze 2010 20:01:29

Lodówka swoją drogą taką będzie trzeba nabyć, ale myśląc na ten temat wpadałem tez na zrobienie lodówki do napojów.

Zasada działania to jak lodówki turystyczne czyli ogniwa Peltiera.

Zdjęcie mojego projektu: http://img192.imageshack.us/i/projektpm.jpg/

Elementy potrzebne to:
Lodówka turystyczna zwykła na wkłady
Dwa ogniwa Peltiera
4 radiatory
2 wiatraki
i inne mniej istotne rzeczy.

Myślał bym o umiejscowieniu radiatora chłodzącego wewnątrz lodówki( niebieski radiator), do radiatora częścią chłodzącą przymocowujemy ogniwo(zielony kolor), do ogniwa z drugiej strony radiator odprowadzający ciepło(czerwony kolor), a na niego wiatrak. Między ściankami izolacja, pomijając fabryczną lodówki, między radiatorami powinna być mocniejsza, aby nie wymieniały ze sobą ciepła. Myślałem aby zastosować coś takiego dwa razy po dwóch stronach. Oczywiście szczelne wieko, co by nic nie uciekało nie potrzebnie gaz itp i na dole kranik do napojów. Lodówka miała by być w pełni wypełniana cieczą.

Stąd teraz pytanie do elektroników czy te ogniwa mają taką wydajność by po schłodzeniu utrzymywać niską temp napojów wewnątrz? Czy może przydałby się jeszcze coś co by nadawało ruch cieczy wewnątrz aby szybciej się chłodziło?
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez Jarek sp3swj » 01 lip 2010 01:08:31

:-) daj spokój. 8) .. taniej kupisz taka lodówke gotową.... z chińczykami nie wygrasz :glaszcze: ;-)
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez hassim » 22 lip 2010 06:53:27

Witam,

niedawno dolaczylem do forum i odrazu mam pytanie: wyjezdzam niedlugo na wakacje na mazury no i potrzebowalbym lodowki ktora ma zasilanie 12V oraz jakies alternatywne. znalazlem taka firme http://interdigital.pl/?id=14&catID=25& ... 135ee38f78 i maja lodowki z zasilaniem 12/220/gaz. czy ktos juz mial do czynienia z podobna lodowka ? bo wiadomo ze opis mozna napisac jaki sie chce a pozniej na wyjezdzie nie miec co jesc bo sie wszystko zepsuje.
hassim
 

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez maju » 22 lip 2010 11:29:24

hassim napisał(a):... potrzebowalbym lodowki ktora ma zasilanie 12V oraz jakies alternatywne. znalazlem taka firme http://interdigital.pl/?id=14&catID=25& ... 135ee38f78 i maja lodowki z zasilaniem 12/220/gaz. ...

Chłodziarki które można zasilać również gazem to urządzenia absorpcyjne.
Jest to jedna z metod chłodzenia stosowana w różnych dziedzinach techniki i jak najbardziej działa.
Do działania wystarczy tylko podgrzewać odpowiednie miejsce instalacji, dlatego możesz stosować energię elektryczną (grzałka), gaz lub nawet podstawić świeczkę gdzie trzeba.
W praktyce takie urządzenia spotyka się najczęściej w hotelach w postaci małej chłodziarki w pokojach dla gości.

Zaleta urządzeń absorpcyjnych to brak elementów ruchomych w instalacji a więc bezgłośna praca. Oczywiście możliwe jest jakieś ciche bulgotanie itp ale są to odgłosy związane z przepływem lub zmianą stanu skupienia płynu.
Wada urządzenia to praktycznie brak możliwości jego naprawy w przypadku rozszczelnienia instalacji i ucieczki gazu. Owszem, z technicznego punktu widzenia da się to ponownie napełnić, ale nie wiem czy znajdziesz kogoś kto będzie miał odpowiednie gazy, wiedzę o proporcjach napełnienia itp...
Avatar użytkownika
maju
Admin
Admin
 
Posty: 599
Obrazki: 0
Dołączył(a): 20 wrz 2007 09:38:57
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Lodówka turystyczna.

Postprzez szymon.ha » 22 lip 2010 22:23:20

Ja mam coś takiego: http://www.agito.pl/lodowki-turystyczne ... 47065.html
i powiem że całkiem ok.
Chodziła u mnie przez 7 dni na okrągło, chłodziła dość w miarę, jedzenie nie miało możliwości się zepsuć czyli jak najbardziej ok.
Z minusów to na dnie polecam stawiać puszki i słoiki bo woda się skrapla i spływa na dno, pewnie jak w każdej tego typu i jeszcze jeśli ją zamkniemy i chcemy otworzyć to trzeba ją z prądu odłączyć bo aby przesunać to otwarcie trzeba wyciągnąć kabel, ale jeśli pokrywa będzie tylko zamknięta bez rączki to może chodzić cały czas i być otwierana.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Lodówka samochodowa

Postprzez marcin » 21 lip 2015 12:42:43

Przymierzam się do zakupu - co polecacie z własnego doświadczenia ?
Była Legalna Front(i)era ;)
Jest Long 2.2 benzyna + LPG
Piszę poprawnie
Avatar użytkownika
marcin
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 685
Obrazki: 59
Dołączył(a): 09 sty 2008 10:10:04
Lokalizacja: Chrzanów
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Następna strona

Powrót do Akcesoria



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości