Witamy !



[A 2.3] Łozysko podpory wału

Demontaż podpory wału dwuczęsciowego Frontera A 2.3 DTR

Postprzez Trzeci » 02 maja 2013 20:56:38

Witam...
W związku z tym że dzisiaj podczas jazdy po ponad półtora roku,nagle nie dając objawów zużycia jak wycie, piszczenie czy tłuczenie, podpora wału w mojej franciszcze nagle zmarła śmiercią tragiczną. Po prostu rozerwało ją na kawałki. Przy 80 km/h jak nie zaje.... o podłogę i dupa zaczęła skakać po drodze. Pierwsza myśl to że most się skończył, ale szybkie nurkowanie pod auto i jest diagnoza, podpora umarła. Dojechałem do domu tak ze 2 km w tempie ślimaka, po drodze udało mi się zamówic nową za 105 pln, będzie pojutrze. Dla potomnych postanowiłem zrobic małe foto story jak wymienic podporę bez użycia mechaniorów i kanału.

Narzędzia:
Klucz płaski lub oczkowy 14 mm --- 2 szt
Klucz płaski lub oczkowy 19 mm --- 2 szt
Klucz płaski lub oczkowy 13 mm --- 1 szt
Klucz płaski lub oczkowy 17 mm --- 1 szt
Młotek i imadło oraz R3, R4, WD40n lub nawet .....Cola :boss: :boss:
Browar lub nawet :beer: :beer:

1.Zaczynamy od znalezienia wysokiego krawężnika i parkujemy auto:Obrazek
2. Odkrecamy za pomocą 2 kluczy 14 mm wał od flanszy, nie spadnie bo trzyma go frez centrujący za flanszą.
Obrazek
3. Odkrecamy za pomocą 2 kluczy 19 mm wał od gumowego łacznika przy reduktorze,wsuwamy głębiej łącznik w kierunku reduktora i przód wału wolny Obrazek
4. Teraz czas na odkrecenie podpory wału za pomocą klucza 13 mm
Obrazek
Tu teraz tak uwaga, kiedyś na forum pytałem czy ważne jest jak montujemy podporę, którą stroną gdzie. Padło że nie ważne jak i będzie dobrze, NIC Z TEGO !!! na focie powyżej pokazane jeszt że jak się źle założy to rzeba nowe otwory wiercic..
Podporę motujemy wypukła stroną w kierunku tylniego mostu odwrotnie niż na focie.
5 Po wyjęciu wału, nie jest ciężki(może nie chce zejsz z flanszy to młotek i ogień.) W tym momencie dla purystów mechaniki i wyważeń, znaczymy połozenie flanszy i mostu.
Obrazek
odkrecamy za pomocą klucza 17mm śrubę łacząca dwie części wału
Obrazek
Druga czynnością jest zdjęcie specjalnej podkładki:
Obrazek
i tu są dwie drogi: pierwsza łatwa jak u mnie bo przy ostatnim monatażu nasmarowałem wieloklin smarem grafitowym i rozpołowił sie wał lekko, a druga droga to droga przez mękę czyli plyn hamulcowy w strzykawce, młotek i imadło. Ja musiałem zbić bieżnię starego łożyska podpory z wału ale to łatwizna bo jest duża tolerancja i łatwo schodzi. Wynik dla oby dwóch dróg jest taki:
Obrazek

I finał demontażu czyli winna :
Obrazek

Montujemy w odwrotnej kolejności. Przy okazji kontrola gumowego łącznika. Proponuje też przy okazji przesmarowac krzyzaki i śruby. Bedzie łatwiej następnym razem
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

[A 2.3] Łozysko podpory wału

Postprzez Trzeci » 06 maja 2013 10:53:37

Dla potomnych łozysko podpory wału to 6009, znajomy sprzedawca poleca takie z wiekszym rozstawem kulek 3C no i oczywiście uszczelniacz czyli :
Łożysko 6009-2RS-C3 .
Cena od 25 do 65 pln zalezy od producenta. Nowa podopra to 100 i więcej czyli opłaca się regenerować
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Łozysko podpory wału

Postprzez jrzeuski » 06 maja 2013 11:59:04

Skoro to dział Porady, to może wrzuciłbyś jeszcze opis z fotkami jak to wymienić? ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Łozysko podpory wału

Postprzez Trzeci » 06 maja 2013 12:19:50

Jest już jak zdemontować podporę, zbić bieżnie to już chyba bez tutoriala da się zrobić :D ale ok po 10 czyli po wypłacie zrobię manual :gears:
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Łozysko podpory wału

Postprzez JJKILLER » 06 maja 2013 18:24:09

Trzeci napisał(a):Dla potomnych łozysko podpory wału to 6009, znajomy sprzedawca poleca takie z wiekszym rozstawem kulek 3C no i oczywiście uszczelniacz czyli :
Łożysko 6009-2RS-C3 .
Cena od 25 do 65 pln zalezy od producenta. Nowa podopra to 100 i więcej czyli opłaca się regenerować

Eeee. Od Transita pasuje, koszt to ok 60-70zł tylko trzeba mocowanie przerobić wg. http://www.forum.opelfrontera.pl/viewto ... 33#p109733

A tak na marginesie to temat o podporze wału już istnieje :boss:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Łozysko podpory wału

Postprzez Trzeci » 06 maja 2013 18:29:28

Wiesz w drodze to lepiej szukac samego łozyska niż podpory od Forda. wiertarki i flexa. U mnie wywaliło łozysko guma jest w super stanie więc bede miał na zapas .
I tak BTW ogladałem te do Forda i Opla mają takie samo chińskie badziewne łozysko. Takie kosztuje 25 pln.
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Łozysko podpory wału

Postprzez JJKILLER » 07 maja 2013 00:11:24

No jak gumę masz cacy to możesz się pobawić, u mnie guma sparciała aż mi wał zaczął tłuc o podporę to kupiłem od Forda, bo tańsza, i już sporo na niej latam :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miód jest dla mięczaków , prawdziwi twardziele żują pszczoły
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
Avatar użytkownika
JJKILLER
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4204
Obrazki: 13
Dołączył(a): 14 cze 2009 11:40:19
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 35
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(


Powrót do Układ przeniesienia napędu



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron