Witamy !



Wtopa

Czyli rozmowy o technice sprawnego poruszania się w terenie.

Re: Wtopa

Postprzez markus » 08 maja 2012 10:53:02

Na moje nie doświadczone oko to za mało buta!! :roll:
Apropos Ciekawe ile taki abonament wynosi?
markus
 

Re: Wtopa

Postprzez sh0rty » 08 maja 2012 10:59:38

ja za zetora zapłaciłem 30zł, bo tyle miałem w portfelu, ale gość najpierw mnie wyciągnął a potem nawet nic nie mówił o kasie, dałem mu3 dychy i podziękowałem to i on podziękował :]
AT 30" + lift prawie 2"
mówią, że off-road wciąga :]
Avatar użytkownika
sh0rty
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 212
Obrazki: 0
Dołączył(a): 06 paź 2011 09:33:20
Lokalizacja: Skierniewice
Pochwały: 1
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez markus » 08 maja 2012 11:05:47

czyli tzw "na flaszkę" za fatygę!!!
kurna kolego na dłuższą metę to się nie opłaca!! zainwestuj w MT-ki i to Ty zawsze będziesz "na flaszkę" brał!!!! :beer: :guns: :boss:
markus
 

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 08 maja 2012 11:19:36

Po pierwsze to było za mało buta przy atakowaniu tej dziury, więc jej nie przeskoczyłeś. A potem brak właściwych opon nie dał szans powalczyć.

Bezwładność to największa siła napędowa jaka jest do dyspozycji w błocie, więc rozpęd powinien być odpowiedni a dobre opony pomagają nie utracić za szybko prędkości sprawnie wybierając błoto sprzed kół (AT i szosówki zaklejają się natychmiast i przestają kopać). Lift i duże koła zmniejszają/opóźniają hamujący kontakt podwozia z glebą, co wydatnie pomaga pokonywać wszelkie przeszkody. Jaki rozpęd jest wystarczający to bardzo ciężko wyczuć a często jeszcze ciężej wykonać, bo nie ma gdzie. Dlatego nie wszystko da się pokonać seryjnym autem na slickach i trzeba motać (lift i wykrzyż, agresywne opony, blokady, wyciągarka) żeby przebyć niektóre miejsca.

Przy wyszarpywaniu zresztą też bezwładność się bardzo liczy, więc auto ciągnące powinno mieć większą masę niż wklejone i jak najbardziej się rozpędzić. Ciągnięcie z miejsca na naprężonej linie jest z góry skazane na niepowodzenie, bo koła od razu zerwą przyczepność i holownik zacznie się zakopywać w miejscu. Co widać wyraźnie na filmie. Nawet Zetor miał ten problem i dał radę dopiero jak wgryzł się w twardszy grunt. Miał czym to mu się udało. Gdyby było bardziej miękko to i on by Cię stamtąd nie wyjął tylko zagrzebał się po most jakby kierowca w porę nie włączył myślenia. Dlatego podstawa to mocna wyciągarka (jak jest i jest jak jej użyć) albo kinetyk+mocne zaczepy i szarpanie.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez Maryś » 17 maja 2012 13:46:10

:>: But to podstawa ale z wyczuciem w zeszłym roku w tym miejscu wisiałem na mostach, ale lifcik 2cale, opony mt 32 cale i http://www.youtube.com/watch?feature=en ... gOeVbxlHo0 Opelek dawał rade :boss:
Avatar użytkownika
Maryś
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 12
Obrazki: 0
Dołączył(a): 06 lut 2012 19:37:08
Województwo: Lubuskie
Samochód: nie mam Frontery... jeszcze

Re: Wtopa

Postprzez Trzeci » 17 maja 2012 22:06:41

RudeBoy napisał(a):Na takich oponach to możesz co najwyżej po szutrach śmigać. Każde błoto Cię zatrzyma. Chcesz jeździć po błocie zainwestuj w MTeki inaczej musisz abonament u traktorzysty wykupić.


Bez przesady nie każde.... ważny jest pęd auta i siła bezwładności . Przyczepność też ważna nawet bardzo ważna ale jak jest za głęboka koleina to tyko pęd i popęd (nawet to ważniejsze).
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Wtopa

Postprzez RudeBoy » 18 maja 2012 01:02:38

Trzeci napisał(a):
RudeBoy napisał(a):Na takich oponach to możesz co najwyżej po szutrach śmigać. Każde błoto Cię zatrzyma. Chcesz jeździć po błocie zainwestuj w MTeki inaczej musisz abonament u traktorzysty wykupić.


Bez przesady nie każde.... ważny jest pęd auta i siła bezwładności . Przyczepność też ważna nawet bardzo ważna ale jak jest za głęboka koleina to tyko pęd i popęd (nawet to ważniejsze).


Nie pisałem o koleinach tylko o błocie. Bez trakcji nie ma jazdy. Jak pęd i prędkość auta się skończy to koniec i nie ma tu co polemizować czysta fizyka.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Wtopa

Postprzez Trzeci » 18 maja 2012 07:03:48

Oczywiście tak , ale w tym przypadku brakło dynamiki .... i nawet MT by nie pomogło bo zawisł na brzuchu
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Wtopa

Postprzez RudeBoy » 18 maja 2012 09:54:39

No zgadza się jechał jak z jajami...
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 18 maja 2012 17:54:37

RudeBoy napisał(a):No zgadza się jechał jak z jajami...
Jak dla mnie to bez jaj :razz:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez sh0rty » 18 maja 2012 17:58:33

a Wy ciągle o tej mojej kałuży?
lift się robi i mam ochotę się z nią zmierzyć jak skończę ;] tym razem zastosuje się do Waszych uwag i zobaczymy co to wyjdzie ;]
mam nadzieje że się uda...
MTków nie wyczaruje, ale buta da się zrobić :]
AT 30" + lift prawie 2"
mówią, że off-road wciąga :]
Avatar użytkownika
sh0rty
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 212
Obrazki: 0
Dołączył(a): 06 paź 2011 09:33:20
Lokalizacja: Skierniewice
Pochwały: 1
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 19 maja 2012 17:41:21

sh0rty napisał(a):MTków nie wyczaruje, ale buta da się zrobić :]

Jak w "indiana jones" przywiąż sobie klocki do butów żebyś mógł głębiej pedał wcisnąć :D
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez wikked » 28 maja 2012 23:59:54

filmik powinien być o tytule "dlaczego nie Patrol" ale to tylko przez moją niechęć do tej marki. Tak naprawdę film pokazuje prostą zależność kiedy masa pojazdu przerasta możliwości terenu.
http://www.youtube.com/watch?v=X7Tf23Bz ... re=related
Frota jest fajna ale nie do błota. Kolarzówki są dobre na asfalt. Nawet najlepsze MTki jak obrócą w błocie to jest czarna dupa.
W błoto- Samuraj lub inny quad z dachem.
wikked
 

Re: Wtopa

Postprzez kondi » 29 maja 2012 12:06:50

wikked napisał(a):filmik powinien być o tytule "dlaczego nie Patrol" ale to tylko przez moją niechęć do tej marki. Tak naprawdę film pokazuje prostą zależność kiedy masa pojazdu przerasta możliwości terenu.
http://www.youtube.com/watch?v=X7Tf23Bz ... re=related
Frota jest fajna ale nie do błota. Kolarzówki są dobre na asfalt. Nawet najlepsze MTki jak obrócą w błocie to jest czarna dupa.
W błoto- Samuraj lub inny quad z dachem.

frota by była fajna na błoto gdyby ją wybebeszyć i zejść z wagi max ile sie da.... widze po sobie tzn swoim aucie że w błocku tonie jak tytanik a vitaty pełzną jak amfibia....
Opel frontera sport LPG lift 3" BFG KM2 31" snorkel (sprzedane :( )
Opel frontera B Long 3.2 LPG frotka rośnie :) 2"zawiecha +2"BL + KM2 33" ... a to nie koniec.... jednak koniec ( sprzedane )
Opel frontera A long 2.2 "rudzielec" domowa seria

PoJEEEPało mnie do 3 odlicz :)
wj 4.7 v8
zj 4.0
xj 2.5

605348314
Avatar użytkownika
kondi
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 531
Obrazki: 8
Dołączył(a): 08 wrz 2009 10:43:16
Lokalizacja: Pińczów
Pochwały: 3
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Wtopa

Postprzez oposs » 29 maja 2012 15:37:57

wikked napisał(a):dlaczego nie Patrol

Nie reaguję na zaczepki :D
Avatar użytkownika
oposs
Moderator
Moderator
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 03 sie 2008 20:56:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki/Czosnów
Pochwały: 4
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez slawek1 » 08 maja 2013 18:55:54

Odświeżę temat i też się pochwalę :razz:
164416421641
16461647

Przyjechał kolega vitarą, kinetyk i buta. Podskakiwał jak żaba, a frotka ani drgnie. Panowie z wodociągów zaproponowali, że jak chcę to mi pomogą. Podjechali CAT-em i byłem wolny. Koszt: panowie dostali 2,5 l "ducha puszczy".

Nie darowałem i w drodze powrotnej ( już bez przyczepki ) większy rozpęd i ......... przeleciała górą :boss: .

ps. była okazja wypróbować nowe zaczepy i kinetyka.
Avatar użytkownika
slawek1
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 61
Obrazki: 13
Dołączył(a): 29 lis 2012 18:18:36
Lokalizacja: Ostrołęka
Województwo: Mazowieckie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Wtopa

Postprzez Przemek85 » 08 maja 2013 23:10:50

Wprawdzie nie miałem aż takich przygód jak niektórzy ale też było ciekawie.
Historia miała miejsce kilka lat temu. O Frocie jeszcze wtedy nawet nie myślałem :)
Z zamiłowania jestem fotografem. Lubię śmigać w plenerki itp. Wolne sobotnie popołudnie. Ładuję się w scenica i śmigam na pola. Trafiłem na fajne warunki więc szybko się zatrzymałem, złapałem aparat i statyw i rura przez zboża. W biegu zapinam puszkę do statywu i staram się szybko złapać jakiś ciekawy kadr. Kiedy mniej więcej już się ustawiłem nagle w kadrze pojawił się.... mój scenic. Wjeżdżał sobie z lewej strony kadru. Nie było szans żeby dobiec więc stałem jak wryty w polu pszenicy i patrzyłem jak autko toczy się z górki... :wsciekly:

Obrazek

Złapałem za telefon i zadzwoniłem po ojca żeby mnie wyciągną. Scenic stał zatopiony przodem w bagienku. Marne szanse żeby 307mką wyrwać go z tego rowu no ale zaryzykowaliśmy... niepotrzebnie.

Obrazek

Pomógł dopiero ciężki sprzęt :D

Obrazek

Od tamtej pory zawsze zaciągam ręczny :D
http://www.blog.przemekmalysz.pl - mój Fotoblog
Frota A sport 2.0 zwana pospolicie Szerszeniem :)
Avatar użytkownika
Przemek85
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 54
Dołączył(a): 22 sty 2013 01:18:34
Lokalizacja: Trawniki
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez Ironcruz » 28 paź 2014 15:16:13

slawek1 napisał(a):Odświeżę temat i też się pochwalę :razz:

Przyjechał kolega vitarą, kinetyk i buta. Podskakiwał jak żaba, a frotka ani drgnie. Panowie z wodociągów zaproponowali, że jak chcę to mi pomogą. Podjechali CAT-em i byłem wolny. Koszt: panowie dostali 2,5 l "ducha puszczy".

Nie darowałem i w drodze powrotnej ( już bez przyczepki ) większy rozpęd i ......... przeleciała górą :boss: .

ps. była okazja wypróbować nowe zaczepy i kinetyka.


no - podchwytliwy teren: świeży wykop z wodą dookoła. taki grunt nie będzie ubity i wpadasz w jamę, która ssie.
Opel Frontera A Sport "Calmini Youngtimer Dożywocie Edyszyn" 94'.
15 lat na forum
Avatar użytkownika
Ironcruz
Maniak
Maniak
 
Posty: 458
Obrazki: 1
Dołączył(a): 30 sie 2007 18:55:30
Lokalizacja: okolice poznania
Pochwały: 2
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: Wtopa

Postprzez forcas » 19 lis 2014 19:57:45

Witam, wtope życia to miałem dwa lata temu w wigilie. Jadę sobie w odwiedźinki frotką do rodzinki odwalony jak szczur na otwarcie kanału a tu droga pod górkę lodem pokryta, i zjazd na zadku z połowy górki. :cry2: Ale myślę sobie obok jest droga przez pole więc jadę przecież frotka da rade, i dała by jak by jakiś imbecyl dziury w drodze z koszoną trawą nie wypełnił :killer: zawis totalny dupa w górze przód pod trawą a ja w gajerku z saperką zapie..m. Pomoc przyjechała ale podjechać rady nie dała, więc rękawy podwinołem i na zmarzlinie wykpoki odwalam, i tak przez trzy godziny :D . odwaliłem wykop jak dla czołgu i wyjechać się udało.Wyobraźcie sobie wigilia po południu a ja w gajerku upiepsz...w błocie od góry do dołu na cpn po paliwo zajeżdżam żeby do domu zajechać. Teraz już wiem żeby w wigilie w garniturze po polach nie jeździć :D
Avatar użytkownika
forcas
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): 20 paź 2014 21:17:04
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: Wtopa

Postprzez Ironcruz » 04 gru 2014 15:24:54

haha dobre. Miałem podobnie -ale bez garnituru- tylko, że jechałem zimą drogą polną (było zajedwabiście) multum śniegu-puszek nic nie widać tyle tego latało. Aż do zatrzymania: nawiało więcej niż trochę i przed maską śnieg aż do wysokości maski, z lewej mniej więcej do drzwi (więc mogłem otworzyć) a z prawej powyżej dolnej linii drzwi. Ja w śnieg podkopać, pasażerka za kierwnicę - reduktor, wsteczny, ja bujam za relingi i wyjechaliśmy. Ale było rewelacyjnie. Potem schłem;)

Aha - też się spieszyliśmy na umówiona godzinę.
Opel Frontera A Sport "Calmini Youngtimer Dożywocie Edyszyn" 94'.
15 lat na forum
Avatar użytkownika
Ironcruz
Maniak
Maniak
 
Posty: 458
Obrazki: 1
Dołączył(a): 30 sie 2007 18:55:30
Lokalizacja: okolice poznania
Pochwały: 2
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do 4x4



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość