Witamy !



Wtopa

Czyli rozmowy o technice sprawnego poruszania się w terenie.

Re: Wtopa

Postprzez kawaMX » 11 gru 2011 13:50:01

Frontera bez liftu, opon i sprawnego lsd jedzie słabo w terenie (zresztą jak każde 4x4) ale po dodaniu opon i liftu można już fajnie poupalać niewiele ustępując konkurencji . Z moich obserwacji mogę tyle powiedzieć ,że parchem , disco czy defem itp. też wkleisz tylko 5cm dalej niż frotą . Jedyne wyjście to konkretna zmota którą dowozisz na lawecie w teren i tylko do tego się nadająca. A poza tym gdyby nie wtopy to by szybko off road się nudził :D
Pozdr.
Avatar użytkownika
kawaMX
Starszy Zaglądacz
Starszy Zaglądacz
 
Posty: 96
Dołączył(a): 13 paź 2009 12:42:04
Lokalizacja: wawa-ursus
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 11 gru 2011 20:52:50

kawaMX napisał(a):gdyby nie wtopy to by szybko off road się nudził :D
No właśnie. Jak się wklei, to zawsze może być ciekawie, np. tak: http://www.youtube.com/watch?v=X7Tf23BzAOw :P

PS. Można też odwrotnie http://www.youtube.com/watch?v=FQnPOHxHKbQ :mrgreen:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez Cuba » 11 gru 2011 21:42:03

jrzeuski napisał(a):No właśnie. Jak się wklei, to zawsze może być ciekawie, np. tak: http://www.youtube.com/watch?v=X7Tf23BzAOw :P

Takim łamańcem jeździł kiedyś mój wujek, nazywaliśmy ten sprzęt gwizdakiem :D

kawaMX napisał(a): ... Frontera bez liftu, opon i sprawnego lsd jedzie słabo w terenie (zresztą jak każde 4x4) ...


Ostatnio właśnie się o tym przekonałem, małe błotko zimówki zakleiło, zawis na osłonach silnikach i trzeba było 2 godz. na C360 czekać :( bo druga Frotka na standardzie też nie dała rady.
To nie wtopa, ale już się czegoś nauczyłem Obrazek

Obrazek
Obrazek
Cuba
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 620
Obrazki: 0
Dołączył(a): 14 sie 2011 19:58:28
Lokalizacja: Prudnik
Pochwały: 3
Województwo: Opolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 11 gru 2011 22:20:02

Cuba napisał(a): To nie wtopa, ale już się czegoś nauczyłem
Że trzeba było jechać polem a nie trawą? :P Na MT pewnie nawet byś nie poczuł, że zjechałeś z asfaltu a to sznurowadło wymień na coś konkretnego, bo jak naprawdę wkleisz, to może komuś duże kuku zrobić ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez grzesiu911 » 12 gru 2011 15:33:44

Kolego jrzeuski,
a co sądzisz o takiej grubszej sznurówce, jako zamiennik sporo tańszy od kinetyka, no i wiadomo, że to zupełnie nic z kinetykiem wspólnego nie ma ale już coś solidniejszego chyba??
Pozdrawiam,
Grzesiek.
grzesiu911
 

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 12 gru 2011 15:54:15

Jeśli masz na myśli, to co ja mam na myśli, czyli cumę od statku o średnicy 3cm, to mam takową i nigdy nie zawiodła. Szekle grube jak palec się gięły, zaczepy wyrywały a lina nic. Pewnie prędzej ramę bym rozerwał niż tę linę :D Taka cuma jest trochę elastyczna, więc działa jak kinetyk, choć oczywiście nie rozciąga się tak bardzo. Jednak taka o długości ponad 10 metrów do szarpania nadaje się już znakomicie i można przez szybę wypaść jak zacznie wracać :mrgreen: Na razie nie zdarzyła mi się wklejka (moja lub czyjaś), z której nie dałoby rady taką liną wyciągnąć :4lk: Jedyny minus to ilość miejsca jakie zajmuje w bagażniku. W Longu to pikuś, ale do Sporta zwłaszcza z gazem, to trzeba dobrze przemyśleć czy nie lepiej kupić pas kinetyczny.

Nie wiem jak to cenowo taka cuma wygląda w porównaniu z kinetykiem, bo mam ją w prezencie. Podejrzewam, że u każdego szypra za flaszkę idzie dostać ;-)

W każdym razie wszystko z marketów odpada. To się nadaje najwyżej do holowania osobówki po asfalcie. Stalowe liny także odpadają ze względu na brak elastyczności, co uniemożliwia szarpanie. Fajne liny syntetyczne są w dużych składach budowlanych (zawiesia do dźwigów), ale cenowo już tak fajne nie są.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez grzesiu911 » 12 gru 2011 16:04:43

Rozumiem, czyli jakaś lina okrętowa jak najbardziej :-) To to z linku to sam bym się zastanawiał, bo to jutowe niby. Czy w takim razie to samo, co lina okrętowa, nie wiem, trzeba by zasięgnąć jakiegoś info.
Co do miejsca w Sporcie w bagażniku, hehe, no to go nie ma wogóle, jeśli jeszcze dodać butlę z gazem ale przy wyjeździe w teren mogłaby sobie być przewieszona przez przedniego kangura. A po zabawie do piwnicy np.
Mimo wszystko, dzięki za podpowiedź, wiem gdzie szukać :-) :beer:
grzesiu911
 

Re: Wtopa

Postprzez Cuba » 12 gru 2011 17:46:08

No i ja w takim razie dopytam :) sznurówki jak piszesz nie do końca nadają się do wyciągania z błota ... już prędzej patrzyłem na PASY ... jednak potrzebuję opinii fachowca, czy to się nada 8;)

Ps. Mam gościa, który może mi zrobić pętle, a samochodu nie zamierzam wpuszczać powyżej progów :wink:
Cuba
Fanatyk Ekstremalny
Fanatyk Ekstremalny
 
Posty: 620
Obrazki: 0
Dołączył(a): 14 sie 2011 19:58:28
Lokalizacja: Prudnik
Pochwały: 3
Województwo: Opolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 12 gru 2011 17:52:48

Jak chcesz zobaczyć jak taka cuma wyrywa samochód to proszę , zdjęcie od 21 do 25 : https://picasaweb.google.com/ffidoo/Mar ... directlink

Cuba napisał(a):Ps. Mam gościa, który może mi zrobić pętle, a samochodu nie zamierzam wpuszczać powyżej progów :wink:

Też tak mówiłem na początku :mrgreen:
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 12 gru 2011 18:35:25

Sławek, nie strasz kolegi. Niech sam zobaczy jak błoto wciąga :mrgreen:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez konar55 » 12 gru 2011 18:58:50

skąd ja znam tą cumę ? :?: :boss:
Avatar użytkownika
konar55
Starszy Przesiadywacz
Starszy Przesiadywacz
 
Posty: 258
Obrazki: 0
Dołączył(a): 08 cze 2009 07:55:40
Lokalizacja: Świnoujście
Pochwały: 1
Województwo: Zachodniopomorskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez macx15 » 12 gru 2011 19:26:05

ja ama pas 4.5T i rwaliśmy tym pasem moją rontere z dołu tak że w Vitarze wyrwało hak a pas trzyma.
macx15
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 189
Dołączył(a): 22 gru 2010 15:40:04
Lokalizacja: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.4i Long 1991-1995

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 12 gru 2011 19:29:44

konar55 napisał(a):skąd ja znam tą cumę ? :?: :boss:

:niewiem: chyba że znasz bosmana co mi ją robił :boss:
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez grzesiu911 » 12 gru 2011 19:31:58

również zastanawiałem się nad pasami, a wracając do lin, liny sizalowe, to m.in. liny okrętowe. Można takie już znaleźć na allegro. Czy drogie, to już pewnie indywidualna sprawa. Ale zdało by się wiedzieć, jaka jest zrywalność takiej "sznurówki" ;-), bo można nabyć w różnych średnicach. Podają tam ich zrywalność np na 3070 dAN. Ale czy jest to wartość na uciągu, czy na szarpnięciu, tego nie podano. Może ktoś podpowie, co by faktycznie nie brać takiego "grubasa" (fi40-fi50), bo może się okazać, że w zupełności wystarczy np fi 26?
grzesiu911
 

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 12 gru 2011 19:42:14

jak chcesz szarpać to od razu dołóż i inwestuj w kinetyk , cumą można szarpać ale musi być długa , moja ma zdaje się 24m , Jacek ma jeszcze dłuższą z tego co pamiętam . Krótkie cumy nie nadaja się za bardzo do szarpania bo są za mało elastyczne. Co do średnicy to jednak pewniej bym się czół z fi40.
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez RudeBoy » 12 gru 2011 20:16:12

Powiedzcie mi po jaki **** tak kombinujecie.
Zdrowia Wam nie szkoda?

Lina kinetyczna 15t kosztuje jakieś 220zł.
Ile oszczędzisz kupując coś innego?
- 50zł
Do szarpania/wyrywania auta tylko lina kinetyczna.
Ja nie chciał bym ani szarpać ani być wyszarpywanym na jakiejś linie nie wiadomo z czego i do czego.

jrzeuski ma cume... i działa...
Ale taka lina zdecydowanie łatwiej wyrwać z auta zaczep czy doprowadzić do innych uszkodzeń.

Taśmę, zawiesie, czy linę statyczną można z powodzeniem stosować do wyciągania wklejonych fur ale NIE DO SZARPANIA!
Weźcie nie opowiadajcie facetowi bzdur bo sobie albo komuś krzywdę zrobi.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Wtopa

Postprzez jrzeuski » 12 gru 2011 20:47:34

Wiadomo, że kinetyk jest the best, ale na ile razy wystarczy zanim sie nie rozciagnie? A co do cumy to obejrzyj najpierw jak działa (tylko długa) zanim stwierdzisz, źe jest do :dupa: Ja na razie twierdzę, źe kinetykiem łatwiej zmasakrować auto albo kogoś. Moźe to dlatego, źe bardziej się rozciąga, więc i buta odwaźniej się uźywa. Początkującemu na pewno bym go nie polecił a sam mam pietra jak ktoś mnie kinetykiem chce wyciągać. Traktuję to jako akt desperacji, gdy inne metody zawiodą. Swoją liną juź zrywałem zaczepy i nigdy do mnie nie doleciały, bo lina błyskawicznie sztywnieje i hamuje a do tego jest cięźka i ściąga wszystko do gleby. A na kinetyku to wiadomo jak szekle fruwają.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 12 gru 2011 21:33:32

RudeBoy napisał(a):Powiedzcie mi po jaki **** tak kombinujecie.
Zdrowia Wam nie szkoda?

Lina kinetyczna 15t kosztuje jakieś 220zł.
Ile oszczędzisz kupując coś innego?
- 50zł


Ja zaoszczędziłem 220zł :D

RudeBoy napisał(a):Do szarpania/wyrywania auta tylko lina kinetyczna.

A co ja napisałem ??
Odoll napisał(a):jak chcesz szarpać to od razu dołóż i inwestuj w kinetyk ,


RudeBoy napisał(a):Ja nie chciał bym ani szarpać ani być wyszarpywanym na jakiejś linie nie wiadomo z czego i do czego.

My wiemy z czego i do czego ona służy i jak się zachowuje podczas szarpania.

RudeBoy napisał(a):jrzeuski ma cume... i działa...
Ale taka lina zdecydowanie łatwiej wyrwać z auta zaczep czy doprowadzić do innych uszkodzeń.


Nikt nie twierdzi że nie da się zrobić tego o czym piszesz ale kinetykiem też się da więc spokojnie.

RudeBoy napisał(a):Taśmę, zawiesie, czy linę statyczną można z powodzeniem stosować do wyciągania wklejonych fur ale NIE DO SZARPANIA!

Zgadzam się z tobą :D

RudeBoy napisał(a):Weźcie nie opowiadajcie facetowi bzdur bo sobie albo komuś krzywdę zrobi.

A skąd wiesz czy gadamy bzdury ?? miałeś kiedyś do czynienia z taką cuma , wiesz jak się zachowuje , jak bardzo jest "statyczna" a jak bardzo "kinetyczna" ??
Bo MY to wiemy i dla tego piszemy co piszemy więc wyluzuj.
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez RudeBoy » 12 gru 2011 21:36:25

No ale cuma szarpiesz czy zwyczajnie ciągniesz?
Bo jak ciągniesz to wiadomo, że będzie super się sprawdzać.
Szarpanie czymś mało elastycznym nie jest dobrym pomysłem. Choć akurat pewno taka cuma trochę się rozciąga... ile nie wiem...

Chcę tylko uniknąć tego aby ludzi którzy nie mili z tematem do czynienia nie nauczyć, że szarpać można byle czym. Bo absolutnie nie można.

Kinola.. z resztą każdą linę najlepiej jest zabezpieczyć na obu końcach na wypadek zerwania.
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Wtopa

Postprzez Odoll » 12 gru 2011 21:45:32

Cumy są mocno rozciągliwe i bardzo mocne bo takie MUSZĄ być .
Statek zacumowany przy kei nigdy nie stoi nieruchomo , zawsze się porusza czy to od wiatru czy od fal zrobionych przez przepływające obok statków i cumy muszą to wytrzymać .
Zgadzam się z tobą że kinetyk do szarpania to NAJLEPSZA opcja ale mozna użyć DŁUGIEJ cumy jeśli się takowego nie ma . Jak pisałem ja mam grubo ponad 20m a Jacek cos koło 30m i to spokojnie starcza żeby zaryzykować szarpanie , ale oczywiscie z wyczuciem .
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do 4x4



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron