Witamy !



Zimowa jazda frotą - technika, wrażenia, porady...

Czyli rozmowy o technice sprawnego poruszania się w terenie.

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez brum » 01 gru 2010 21:09:36

FROTERKA napisał(a):Olej słonecznikowy ? Masło ? :mrgreen:

Jak działa to może być :mrgreen:
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez Wookash » 01 gru 2010 21:10:00

Wazelinka kosmetyczna czy jakoś tak.
Wookash
 

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez Odoll » 01 gru 2010 21:34:39

Ja to już nie mam problemu , tylni właz zepsuł się już z 2 miechy temu więc problem uszczelek odpada :mrgreen: .
W drzwiach pasażera zamarzł zamek więc problem uszczelek odpada :mrgreen:
W drzwiach kierowcy uszczelka odpadła więc problem zamarzających uszczelek odpada :mrgreen:
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez Balkandriver » 01 gru 2010 21:35:38

Może być wazelina, choć deko za gęsta, ale gliceryna i denaturat są ogólnie dostępne (chyba, że uznano je za dopalacze), i po zmieszaniu dają pożądany efekt.
Sprawdzone od wieeelu lat.

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez Balkandriver » 01 gru 2010 21:38:03

Odoll napisał(a):Ja to już nie mam problemu , tylni właz zepsuł się już z 2 miechy temu więc problem uszczelek odpada :mrgreen: .
W drzwiach pasażera zamarzł zamek więc problem uszczelek odpada :mrgreen:
W drzwiach kierowcy uszczelka odpadła więc problem zamarzających uszczelek odpada :mrgreen:

Czyżby szczęśliwy człowiek?
Bez problemów?

BALKANDRIVER
Frontera 2.8 TDi - Long Distance Voyager
http://www.fotolandia4x4.com -> relacje, zdjęcia, filmiki
http://chomikuj.pl/balkandriver -> Mój chomik (nie tylko) Wędrowniczek
Spieszmy się kochać szuter, bo tak szybko odchodzi.
Avatar użytkownika
Balkandriver
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1669
Obrazki: 63
Dołączył(a): 07 lip 2007 18:11:13
Lokalizacja: Smokogród
Pochwały: 8
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez Odoll » 01 gru 2010 21:42:24

Balkandriver napisał(a):Czyżby szczęśliwy człowiek?
Bez problemów?

BALKANDRIVER


No nie do końca , ogrzewanie mi kiepsko działa :wsciekly: ale po za tym ................ :mrgreen:
Kupiłem bordo frote,
kupiłem bordo frote,
bende se nią jeździł,
lasem polem błotem.
Avatar użytkownika
Odoll
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2978
Obrazki: 2
Dołączył(a): 22 maja 2010 10:00:37
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 10
Województwo: Pomorskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez tomik » 02 gru 2010 08:07:17

No dzisiaj i nam w szczecinie troszkę posypało .A żona od dzisiaj mój ma urlop jezidzimy twoim.
tomik
 

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez pavca » 02 gru 2010 09:21:34

Dzisiaj w Jeleniej -12 :( Zostawiłem wczoraj wieczorkiem zapięty przedni napę i nie chce się rozłączyć :( Do południa może odpuści. Jak to autko dba o bezpieczeństwo kierowcy !! :)
Patrz często w lusterka ! Frontery są wszędzie :)
Avatar użytkownika
pavca
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 243
Obrazki: 2
Dołączył(a): 23 kwi 2009 19:34:20
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pochwały: 2
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Sprzęgiełka manualne a jazda w trasie zimą

Postprzez steele » 02 gru 2010 10:27:03

Nie znalazłem więc zapytam. Jak zrozumiałem część Osób zapina na zimę sprzęgiełka manualne i jeździ po mieście włączając, w razie potrzeby napęd na 4. Ciekawi mnie natomiast czy ta praktyka nadaje się też do zastosowania w trasie, gdzie jednak prędkości są większe niż w mieście. Muszę niedługo wyjechać a przy obecnej pogodzie chciałbym mieć napęd na 4 pod ręką ale z drugiej strony nie wiem czy taka jazda z zapiętymi sprzęgiełkami Frotce nie zaszkodzi.
steele
 

Re: Sprzęgiełka manualne a jazda w trasie zimą

Postprzez jrzeuski » 02 gru 2010 10:48:12

Sprzęgiełkom prędkość nie zaszkodzi, ale gumy na przegubach muszą być bardzo elastyczne, żeby wytrzymały takie szybkie odkształcenia. Zwłaszcza jak się ma lift (a to raczej standard przy manualach). Przy dużej prędkości może być problem z przełączeniem 2H na 4H.

Ja mam zapięte manuale jak jest ślisko i jeśli trzeba to śmigam tak całą zimę do miasta i z powrotem. Z tym, że nawet po czarnym na 2H nie przekraczam 90km/h, bo Frota to nie jest wyścigówka. Być może benzyna dobrze się czuje na wysokich obrotach, ale mój dieselek przy 3000 zaczyna dawać znać, żebym go przestał tak męczyć (a 6 biegu brak :( ) Po białym też spokojnie można szybko jechać jak droga pusta i nikt nie przeszkadza. Raz w ramach testu rozbujałem się do 110 i nic się napędowi nie stało.

PS. Pomysł by zimą w śniegi ruszyć w trasę z rozpiętym przodem uważam za próbę samobójczą. 8)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez wiini » 02 gru 2010 11:54:24

U nas 0,5 m śniegu nasypało . Jazda na wprost super , w zakrętach nieźle , ale hamowanie to porażka . ABS w tym aucie to jakaś pomyłka . Po wyciągnięciu bezpiecznika ABS-u auto zatrzymuje się 3-4 m szybciej niż z ABS-em . Niestety jak odłączę ABS to prędkościomierz też nie działa , a jest bardzo przydatny przy mijaniu fotoradarów .
Może ktoś wie jak to obejść ?

pozdrawiam
Wiini
wiini
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 160
Dołączył(a): 02 sie 2007 08:10:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 1
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: Sprzęgiełka manualne a jazda w trasie zimą

Postprzez Arni » 02 gru 2010 12:06:41

Dokładnie jak pisze kolega wyżej - masz manuale to je zapinasz. Poźniej może nie być czasu na wyjscie z auta żeby latac od koła do koła a nie wiesz jakie warunki sie trafią na drodze. W trasie nic im sie nie stanie, jeździłem po 150km z zapiętym przodem ale na 2H.
Arni
 

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez jrzeuski » 02 gru 2010 12:15:31

Następny, któremu się wydaje, że ABS skraca drogę hamowania? Nic bardziej mylnego :!: ABS zapewnia tylko sterowność samochodu w trakcie hamowania. A robi to poprzez OSŁABIANIE siły hamowania (na krótkie momenty, ale tyle wystarczy). Hamowanie bez ABS aż do granicy poślizgu kół (wymaga dużego wyczucia i wprawy) jest zawsze skuteczniejsze.

Ja w 2.5TDS nie mam ABS a prędkościomierz mi działa, więc to jest możliwe. Według schematów jedyne co ma wspólnego ABS z prędkościomierzem to deska rozdzielcza, więc pewnie masz coś poknocone z masą w zegarach.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez wiini » 02 gru 2010 12:23:35

nigdy nie uważałem , że ABS jest w zatrzymaniu auta skuteczniejsze niż hamowanie bez ABS-u ( tu należy wziąć pod uwagę sposób hamowania bez ABS-u) , napisałem jedynie , że to porażka ( porónując z ABS-em w ML 163 , E300 itd) .
Co do zależności ABS i prędkościomierza to napisałem , że po wyjęciu bezpiecznika oba przestały działać i zapytałem czy można to obejść - mając na uwadze odłączenie komputera ABS w komorze silnika - i czy taka operacja nie przyniesie szkody .

pozdrawiam
wiini
wiini
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 160
Dołączył(a): 02 sie 2007 08:10:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 1
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: Sprzęgiełka manualne a jazda w trasie zimą

Postprzez jrzeuski » 02 gru 2010 12:24:36

Arni napisał(a):Poźniej może nie być czasu na wyjscie z auta żeby latac od koła do koła

O ile będzie w ogóle czas i możliwość się zatrzymać by to zrobić nie powodując przy tej okazji karambolu. A mając zapięte jak zaczynasz lecieć do rowu albo na kogoś z przeciwka to wystarczy wajchę przesunąć i masz szansę się uratować. Automaty też warto zapiąć przy ruszaniu w drogę i zostawić tak na całą trasę chociaż je akurat można zapiąć w czasie jazdy tylko trzeba najpierw wszystkie koła zblokować hamulcami na chwilę. Ale to może być o tę chwilę za długo, więc nie warto ryzykować.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez jrzeuski » 02 gru 2010 12:30:28

Układ ABS jest opcjonalny i odseparowany od reszty obwodów. Ma zasilanie przez własny bezpiecznik, który do niczego innego nie jest. Rozbierz zegary i sprawdź styki, bo najpewniej zapalenie kontrolki ABS "zabiera" masę wskaźnikowi prędkości.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez wiini » 02 gru 2010 12:37:44

Wiesz może skąd u Ciebie idzie sygnał do prędkościomierza ?
wiini
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 160
Dołączył(a): 02 sie 2007 08:10:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 1
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez wiini » 02 gru 2010 12:53:13

poczytałem poszperałem i okazuje się , że jednak jest zależność między ABS a prędkościomierzem . Cytat z pewnego forum i dotyczy Vectry z '98 r

"przepytanie " sterownika ABS , w tym wypadku to podstawa.
Sygnał szybkości pojazdu brany jest z pinu 7 sterownika ABS , bezpośrednio na zespół licznika.

chyba jednak dam sobie spokój z kombinacjami .

pozdrawiam
wiini
wiini
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 160
Dołączył(a): 02 sie 2007 08:10:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 1
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez jrzeuski » 02 gru 2010 12:56:42

Pewnie, że wiem :boss:

Czujnik prędkościomierza (w reduktorze przy wyjściu na tylny wał) dostaje masę i zasilanie kabelkami biegnącymi nad skrzynią (z tej samej wiązki, która zasila inne czujniki w skrzyni oraz rozrusznik i czujnik ciśnienia oleju). Wyjście z czujnika też idzie w tej wiązce prosto do zegarów. W zegarach jest układ elektroniczny z silniczkiem napędzającym liczniki przebiegu i wskazówkę prędkościomierza. Układ ten dostaje też sygnał z... komputera ABS (jak mogłem to wcześniej przegapić? :wsciekly: )

Sprawdź ten sygnał. Wychodzi z kompa ABS na styku 24 (kabel czarnofioletowy) i wchodzi do zegarów na styk 2 (ten sam kolor kabla), ale gdzieś po drodze jest kostka mostkująca ten sygnał z sygnałem z czujnika prędkościomierza (kabelek brązowożółty). Gdzie jest ta kostka to nie wiem, bo nie mam ABS.

Nie mam też pojęcia po co ten mostek. :shock: Żeby wyzerować prędkościomierz jak ABS zblokuje koła? Bez sensu, bo bezwładność wskazówki jest większa niż czas zblokowania kół. Poza tym tylne koła są połączone na stałe ze skrzynią, więc czujnik i tak pokaże rzeczywistą prędkość kół. A może chodzi o poinformowanie ABS o prędkości obrotu wału, ale po diabła mu to skoro ma odczyty prędkości poszczególnych kół z czujników. Czyżbym właśnie odkrywał sens istnienia korektora hamowania w połączeniu z ABS :?: :lol:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: Zimowe wrażenia z jazdy frotą.

Postprzez wiini » 02 gru 2010 13:09:33

:lol: no to mnie teraz oświeciłeś . no nic wydrukuję sobie to i poszperam w wolnej chwili , może akurat się coś da z tym zrobić aby oszukać to ustrojstwo .
dzięki za tak wyczerpującą odpowiedż :)

pozdrawiam
wiini
wiini
Starszy Bywalec
Starszy Bywalec
 
Posty: 160
Dołączył(a): 02 sie 2007 08:10:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 1
Województwo: Lubuskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do 4x4



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron