Witamy !



Zimowa jazda frotą - technika, wrażenia, porady...

Czyli rozmowy o technice sprawnego poruszania się w terenie.

Zimowa jazda frotą - technika, wrażenia, porady...

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 19:37:01

Witam wszystkich fanów Frontery! Tutaj posiadacz Opla Campo.

Korzystając z okazji, że kiedyś przygarnęliście mnie do tego forum,
mam pytanko na temat jazdy z napędem na cztery koła zimą.

Skrótowo: czy napęd 4x4 w naszych autkach nadaje się do
typowego jeżdżenia do pracy zimą? Tzn. regularnie po 100km
dziennie słabo odśnieżonymi kaszubskimi drogami?

Szczegółowo: Campo to mój pierwszy samochód bez ABSu, do tego
opony AT z niższej półki - słowem nie czuję się tej zimy zbyt
pewnie. Wymyśliłem sobie, że moim jedynym atutem w tym
samochodzie jest napęd 4x4 tylko nie do końc wiem, jak
go wykorzystać...

Sporo poczytałem już na tym forum, ale że jestem samochodowym
lamerem to chciałby swoją więdzę poszerzyć...

- czy jazda z załączonym sprzęgłem w kołach (nie wiem jak to
się fachowo nazywa) ale z dzwignią na 2H grozi na dłuższą
metę problemami? Tzn czy mogę tak jeździć całą zimę?

- czy jazda 4x4 na nawierzchni typu "trochę asfaltu, trochę
śniegu" to dobry pomysł na 100m czy 1km czy 100km czy wogóle?

- jaka jest dopuszczalna (rozsądna) prędkość do jazdy z napędem 4H?
Moje autko wpada w dziwne wibracje przy około 50-55km/h - jak
jest mniej lub więcej idzie głośno, ale sprawnie.

- no i głupie pytanie... ale nie wiem... czy do zmiany
dzwigni z 2H na 4H i odwrotnie trzeba się zatrzymać ?

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość... każdy się kiedyś uczył ;-)
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez brum » 22 gru 2009 19:49:25

1. Nic się nie stanie.
2. Nie powinno się jeździć po czarnym, ale można wajchować w czasie jazdy i na czarnym dać na
2H
3. Pewnie krzyżaki na przednim wale lub wał krzywy. Można jechać i 100.
4. Przy manualach jak i automatach nie trzeba się zatrzymywać i w czasie jazdy można
zmieniać, tylko jeśli są automaty to po cofnięciu trzeba się zatrzymać i dopiero załączyć

Ogólnie to o wszystkim już było.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 20:05:34

Ogromne dzięki - o to mi chodziło! Jutro jadąc do pracy będę już pewniejszy :D Pozdrawiam!
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez ballula » 22 gru 2009 20:28:17

Wrk napisał(a):Jutro jadąc do pracy będę już pewniejszy :D

Nie szalej kolego :wink: mimo że 4x4 jak jest plucha, śnieg lub lód na zakrętach w Campo ( zadek ) paka ucieka :!: Powodzenia :D
ballula
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 20:53:08

Och, myślę, że do szaleństw to mi daleko! (chociaż jak snuję się trzydziestką za kimś jadącym po śniegu, to zastanawiam się czy to on jest dupa, czy ja narwaniec). Po prostu będę pewniejszy, że auto mi się nie rozsypie :D

A co do uciekającego zadka, to już się u was doczytałem - 6 betonowych bloczków na pace i samochodzik idzie jak przyklejony!

Ale dzięki za ostrzeżenia!
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez jrzeuski » 22 gru 2009 21:11:15

To może Ciebie widziałem wczoraj w Rębiechowie?

Nie jeździj na 4H po asfalcie, bo ja tak załatwiłem przedni wał (krzyżaki i wieloklin). Wjechałem ze śniegu na posoloną, czarną jezdnię i wajchę przerzuciłem na 2H dopiero jak usłyszałem trzaski pod podłogą. Niestety było już za późno.

Objawem rozwalonego wieloklinu na wale są właśnie wibracje przy pewnych prędkościach. U mnie zaczynały się przy 40km/h i przy 50km/h były już tak silne, że nie szło utrzymać kierownicy a nogi spadały z pedałów. Zajrzyj pod auto, złap ręką wał i potrząśnij nim. Jeżeli ma luz, to poczujesz. Potem obadaj czy to tylko krzyżaki czy również wieloklin (wał możesz rozłożyć na 2 części po wyjęciu z auta).
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 21:43:02

>To może Ciebie widziałem wczoraj w Rębiechowie?

Całkiem prawdopodobne - przejeżdżam tamtędy w poniedziałek rano i wieczorem. Zresztą Campo w moim odcieniu to chyba jedyne w naszym województwie :-)

>Nie jeździj na 4H po asfalcie, bo ja tak załatwiłem przedni wał (krzyżaki i wieloklin).

Ok, tym razem uczę się na cudzych błędach :D Teraz, jak już wiem, że można zmieniać napęd podczas jazdy, to nie ma problemu.

> Zajrzyj pod auto, złap ręką wał i potrząśnij nim.

Yyyy... napisałem na wstępie, że jestem samochodowym lamerem... :oops: Jaki wał? jaki luz? Jakie krzyżaki? Tam jest ciemno, zimno, brudno i mokro... :wink: Jak już będę miał takie wibracje jak Ty, to pojadę do mechanika i niech on się martwi... Póki co mam tylko małe drżenie...
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez jrzeuski » 22 gru 2009 21:55:54

Jakbyś jutro przejeżdżał przez Banino, to zadzwoń do mnie i wpadnij na kanał, to obadamy skąd te wibracje.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 22:08:03

WOW! Wielkie dzięki za chęć do pomocy! Niestety jutro calutki dzień praca, potem święta, wyjazd i do końca roku już zleci... Ale w styczniu chętnie się odezwę! Jeszcze raz ogromne dzięki!
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez ballula » 22 gru 2009 22:13:46

Wrk napisał(a):Yyyy... napisałem na wstępie, że jestem samochodowym lamerem... :oops: Jaki wał? jaki luz? Jakie krzyżaki? Tam jest ciemno, zimno, brudno i mokro... :wink:

Prosze Cie bo zajadów dostane ze śmiechu :wink: To ja blondynka, wgramoliłam pod autko i musiałam chociaż popatrzeć i pomacać :oops: co tam ma, a Ty tu takie teksty :P :lol:
Wrk napisał(a):Jak już będę miał takie wibracje jak Ty, to pojadę do mechanika i niech on się martwi... Póki co mam tylko małe drżenie...

A walizkę szelestów masz na tego mechaniora :?: :wink:
ballula
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 22 gru 2009 22:44:30

>To ja blondynka, wgramoliłam pod autko i musiałam chociaż popatrzeć i pomacać co tam ma, a Ty tu takie teksty

Hmmm... no gdybym ja podejrzewał, że tutaj kobiety czytują to może bym się aż tak nie uzewnętrzniał... :lol: Ale z drugiej strony, chciałyście równouprawnienia... :lol: :lol:

Z zajęć pozzazawodowych muszę być jeszcze hydraulikiem, elektrykiem, ogrodnikiem, murarzem, malarzem-szpachlarzem, palaczem itp. więc postanowiłem chociaż mechanikiem nie być i dać komuś zarobić :lol:

P.S. Ale że kobieta... tak pod samochód... o panie, do czego to doszło... :roll:
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez ballula » 23 gru 2009 11:02:32

Wrk napisał(a):Hmmm... no gdybym ja podejrzewał, że tutaj kobiety czytują to może bym się aż tak nie uzewnętrzniał... :lol: Ale z drugiej strony, chciałyście równouprawnienia... :lol: :lol:

Jest nas tu troszkę :P Nie wiedziałeś, że kobiety też jeżdżą frotkami :?: :lol:
Wrk napisał(a):P.S. Ale że kobieta... tak pod samochód... o panie, do czego to doszło... :roll:

Spoko to zwykła babska ciekawość :wink: Jak nie dotknie to nie uwierzy :lol:
ballula
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez madziam » 23 gru 2009 11:44:21

Wrk napisał(a):
P.S. Ale że kobieta... tak pod samochód... o panie, do czego to doszło... :roll:


Ale, że co, że jak kobieta to się ma już na niczym nie znać i dawać robić w bambuko mechasom? :lol:
madziam
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Wrk » 23 gru 2009 16:57:37

>Ale, że co, że jak kobieta to się ma już na niczym nie znać i dawać robić w bambuko mechasom?

Nie, no luzik... Oczywiście jak już zna się na byciu czułą żoną, namiętną kochanką, przezorną matką, jak już dom liśni czystością a pyszny obiad przygotowany... to wtedy czemu nie - jak kobieta lubi, to niech nawet mechanikiem zostanie :D :D (oj za dużo się ostatnio Korwina naczytałem :D )

Poza tym, to jak tu zaraz jakiś moderator wparuje, to nam się dostanie za gaworzenie poza tematem... :)

Serdecznie pozrawiami wszystkie kobiety na forum! :D
Wrk
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Pawel » 23 gru 2009 22:27:11

ballula napisał(a):(...)
Spoko to zwykła babska ciekawość :wink: Jak nie dotknie to nie uwierzy :lol:

Powaliłaś mnie tym stwierdzeniem i zabrzmiało ono niesamowicie intrygująco... :wink: :mrgreen:
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez ballula » 24 gru 2009 16:02:45

Pawel - Amor napisał(a):
ballula napisał(a):(...)
Spoko to zwykła babska ciekawość :wink: Jak nie dotknie to nie uwierzy :lol:

Powaliłaś mnie tym stwierdzeniem i zabrzmiało ono niesamowicie intrygująco... :wink: :mrgreen:

Oj no przecież nie napisze , że tatuś zawsze mi powtarzał , że miałam być chłopakiem ale nie wyszło :roll: :oops:
ballula
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Teigrek » 27 gru 2009 12:42:01

ballula napisał(a):
Nie szalej kolego :wink: mimo że 4x4 jak jest plucha, śnieg lub lód na zakrętach w Campo ( zadek ) paka ucieka :!: Powodzenia :D

Przy 4x4 nie ucieka, no chyba że się hamuje w zakręcie, ale w tedy to nie ma znaczenia czy napęd jest na wszystkie koła czy tylko na tył, ale jak się idzie stałą prędkością lub przyspiesza to campo jest wyraźnie podsterowny i łatwiej zrobić coś takiego http://www.youtube.com/watch?v=n_HqykX36dA niż wylecieć zadkiem. Natomiast jak po tym samym zaśnieżonym zakręcie jedzie się na 2H wtedy owszem wystpuje wspaniała :) nadsterowność i można powywijać zadkiem :wink:
Też mam trochę zjechanny wieloklin na przednim wale (przez poprzedniego właściciela z NRD) i przy ok 60km/h czuć i słychać lekkie wibracje, ale wał zazębia się na tyle głęboko że jeszcze go nie wymieniam.
Teigrek
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez szymon.ha » 27 gru 2009 13:28:49

Jakoś ja to jestem wstanie na 4x4 na śniegu tyłem zarzucić, oczywiście to nie tak syzbko jak na 2h, ale na 4h też zdarza sie że bokiem obróci, na codzień to częsciej przód mi ucieka.
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez Teigrek » 27 gru 2009 13:52:53

szymon.ha chodziło mi o ogólną tendencję :) że przy 4H to raczej przód wychodzi niż tył. Przynajmniej ostatnio jak był głęboki kopny śnieg sporo jeźdzłem po nieodśnieżanych polnych drogach i na 4H ani razu zad mi nie wyszedł, za to przód nie chętnie słuchał kierownicy, przed niektórymi zakrętami nawet przełączałem na 2H żeby nadrzucić tyłem i zmieścić się w łuku. Ale przy odpowiedniej prędkości i śliskoći to oczywiście i tyłem potrafi zarzucić, z resztą na lodzie to w każdą stronę można wylecieć :wink:
Teigrek
 

Re: 4H zimą - pytania początkującego

Postprzez kondi » 08 sty 2010 14:32:38

szymon.ha napisał(a):Jakoś ja to jestem wstanie na 4x4 na śniegu tyłem zarzucić, oczywiście to nie tak syzbko jak na 2h, ale na 4h też zdarza sie że bokiem obróci, na codzień to częsciej przód mi ucieka.


mi też przód odmawia posłuszeństwa częściej niż tył.... na stacji mamy takie rondko co trzeba je obiechać i zawsze sobie tam boczkiem latam .. a ostatnio jakoś chęci nie miałem i ... sie frota nie zmieściła bo ja skręciłem a ona prosto .... i co wtedy zrobić???? tył jak sie ślizga jest nadziejeja kontry a przód jak nie chce skręcić?????
Opel frontera sport LPG lift 3" BFG KM2 31" snorkel (sprzedane :( )
Opel frontera B Long 3.2 LPG frotka rośnie :) 2"zawiecha +2"BL + KM2 33" ... a to nie koniec.... jednak koniec ( sprzedane )
Opel frontera A long 2.2 "rudzielec" domowa seria

PoJEEEPało mnie do 3 odlicz :)
wj 4.7 v8
zj 4.0
xj 2.5

605348314
Avatar użytkownika
kondi
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 531
Obrazki: 8
Dołączył(a): 08 wrz 2009 10:43:16
Lokalizacja: Pińczów
Pochwały: 3
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Następna strona

Powrót do 4x4



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron