Witamy !



Budowa car audio we fronterze.

Sprzęt grający oraz komunikacja CB

Budowa car audio we fronterze.

Postprzez mas1o » 14 gru 2009 14:55:38

Chcialbym moc sluchac jakos rozsądnie muzyki w samochodzie, niestety nie mam za duzą pieniązkow i dlatego wszystko będe rozbudowywal stopniowo. Nie wiem co lepsze, radio+wzmak, czy radio + aktywny woofer?

Zakladajac zestaw bez wzmacniacza:

Na początek chcialbym kupic jakies radio, wystarczy tylko FM i USB albo czytnik kart 4*50 lub cos podobnego. Np:
http://www.geoinf.pl/produkt/RTVBLACAR0035 340zl

Do tege jakies dwa glosniki do drzwi (z tego co wyczytalem na forum, nic sensownego nie da sie zrobic z dziurami w desce rozdzielczej, wiec te glosniki bym usunal), tylko ze nie mam zadnego specialnego miejca na glosniki. Montowal ktos juz tak cos?
Glosniki gdzies tak po 80zl za sztuke ale w ogole nie mam pojecia jakie.

I do tego subwoofer na tyl (szkoda ze jest butla z gazem, ale moze ją przeniosę w przyszlym roku). Np taki: http://www.allegro.pl/item839328781_sub ... mocja.html ale wyczytalem ze jest slaby. No to moze byc cos innego do 400zl

Glosniki z tylu jakies mam, wiec je narazie bym zostawil. No i do tego kable i wytlumienie. Razem jakies 350+150+400+100 = 1000zl. Potem wymiana tylnich glosnikow, dodanie tweeterów.
mas1o
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez Wookash » 14 gru 2009 15:26:58

Zalezy jak sluchasz muzyki - jesli to ma byc tylko i wylacznie muzyka dla ciebie to wystarczy jesli nie to za malo. Audio aby dobrze gralo powinno grac juz optymalnie przy wykorzystaniu max 50% swojego potencjalu.

Co do samego radia nic nie powiem nie sluchalem go ale co do glosnikow juz mowie.

Przod masz glosniki w desce i zaloz tam glosniki z zestawu 2+2 odseparowane zwrotnica. Srednie pojda w deske a tweetery na gorze na slupkach (przewody schowane w slupku).Zastosowanie tych glosnikow da juz niezla jakosc. Tanszym rozwiazeniem jest zakup glosnikow 2 droznych w deske i osobno tweeterow do ktorych dokladasz kondensatorek ktory pomoga dobrac w sklepie elektronicznym. Z tylu jakies 2-3 drozne. Co do skrzyni basowej za te pieniadze wydaje mi sie warto. Skrzynia juz ci podbije fajnie bass. Ma prawdopodobnie ona wejscie high-input (nie widac dobrze na fotce) wiec jak grajek nie bedzie mial wyjscia na wzmacniacz (ten co wybrales akurat ma) to tez podepniesz. Skrzynia nawet slabsza daje juz duzo frajdy napewno zagra lepiej w samochodzie niz w sklepie - kubatura auta robi swoje. Do glosniejszego sluchania moze byc jednak za slaba. Pamietaj zaleta osobnego wzmaka jest to ze po 1 jest mocniejszy po 2 kupujac 4 kanalowy masz mozliwosc zmostkowania i uzyskania wiekszej mocy na wyjsciu na skrzynie. Zakladasz ze kupisz glosniki max 80 zl za sztuke co daje zestaw 160zl ale wedlug mnie nie bedzie rewelacji albo beda slabe albo niskiej jakosci. Efekt - prykanie albo szybko je wykonczysz badz same sie wykoncza z racji slabych jakosciowo materialow.. Pamietaj o tym aby darowac sobie kabelki z kompletu od glosnikow. Zakup odrazu grubsze przewody na ktore zacisniesz koncowki a na koniec zalutujesz. Do wzmaka/skrzyni pociagnij od aku przewod min. 8mm2 srednicy. Zaraz przy aku zaloz duzy bezpiecznik.

Jeszcze co do glosnikow przykladowo 100W glosnik to wyjscie ze wzmaka 100W ale przykrecone tak aby nie pracowal w gornej granicy swojej mocy. Pamietaj ze to co pisze producent czyli 4x50 to nijak sie nie ma do rzeczywistosci. Kiedys na szkoleniu audio mi mowili ze aby sprzed oddal 100W to musi pobrac 100W a tak nie jest w przypadku car-audio.

Co do laczenia glosnikow i roznych wskazowek przeczytaj posta moje plany audio tam wklejalem linki do poczytania na ten temat.

Acha i dosyc wazne jest wygluszenie samego auta i unieruchomienie lelementow ktore moga drgac rezonowac.


Pozdr.
Pozdr.
Wookash
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez mas1o » 14 gru 2009 18:11:24

Widze ze sie znasz na tym temacie.

Mozesz cos zaproponowac w tym budżecie? Mowie o dwoch glosnikach do drzwi, wzmaku i pasywnym subie. Bo z tego co zrozumialem radyjko co wybralem ma wyjscie na wzmacniacz?

Tam obok kierownicy z przodu mam jakies dwudrożne glosinkczki voicekrafta i z tylu jakies elipsy - mysle ze tez nie najwyzszych lotow, ale narazie musza wystarczyc.
mas1o
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez Wookash » 14 gru 2009 19:13:38

budzet 1000 zl - cos sie wymysli.

Przykladowy zestaw
Radio Sony GT300 (ze wzgledu na funkcje DSO II - aranzacja przedniej sceny - podbicie tonow srednich i wysokich dobry efekt polecany przeze mnie w jesli glosniki sa wbudowane w deske a nie drzwi a przy drzwiach tez sie przydaje - efekt jest taki ze ma sie wrazenie ze glosniki sa zamontowane wyzej) na alledrogo uzywany w granicach 200 zl w sklepie ciezko powiedziec ale mysle ze wiecej jak 400 nie bedzie

Nie wiem jak z wymiarami we froci A ale zawsze cos dobierzesz
Glosniki przod o ile pamietam to we froci 10cm w sie mieszcza a 13cm juz chyba za duzo ale do rzeczy Sony XS-F1035 koszt okolo 70 zł do tego tweetery obojetnie jakie moga byc najtansze w granicach 50zł i koniecznie leciec do sklepu elektronicznego w celu dobrania kondensatora. Tweetery na slupkach z przodu bedzie ciut powyzej glowy i bedzie ok ewentualnie na desce i skierowac na glowe.

Glosniki tyl Sony XS-F1335 koszt okolo 90zł jak chcesz tweetery do tego to tak jak wyzej tylko dziurki w drzwiach albo na slupkach z tylu za glowa pasazerow.

Do bagaznika Magnat Subtech 130 okolo 350zl - koniecznie skrzynia bo robi lepiej niz tuba (koszty generuja forma/moc takze zalezy co wybierzesz)

Wzmacniacz tutaj tez duzo zalezy jaka firma i jaka moc ale smiem twierdzic ze glosniki lepiej zagraja z kazdym sredniej klasy wzmacniaczem niz na samym radiu tutaj przykladowy wzmacniacz 4 kanalowy http://www.allegro.pl/item838176479_wzm ... zedaz.html okolo 300zl
W wzmacniaczu wazne jest aby mial plynna regulacje gaina do przykrecenia i filtry aby wyregulowac bas.
Wzmacniacz mozesz tez zakupic tanszy 2 kanalowy z mozliwoscia zmostkowania tylko i wylacznie do zasilania skrzyni. Glosniki zagraja na samym radiu i tylko skrzynie podepniesz.

Do wszystkiego trzeba doliczyc przewody jak juz pisalem we wczesniejszym poscie oraz koszt wygluszenia.

Poczytaj te linki o ktorych mowilem wczesniej i przy zakupach zwracaj uwage na omy jakie sa we wzmacniaczu i radiu. Jak zmostkujesz wzmacniacz 4 kanalowy i bedziesz chcial podpiac do niego jeszcze glosniki bedzie to wazne bo zostanie ci tylko 2 kanaly na 4 glosniki. Ewentualnie jak juz wczesniej wspomnialem wzmacniacz dla samej skrzyni a reszta pod radio.

To jest przyklad na radiu sony ze wzgledu na funkcje DSO mozesz zakupic tez inne zarowno jak i glosniki bo sa lepsze tego nie ukrywam ale w zwiazku z tym i cena rosnie. Z tego co pamietam jeszcze z glosnikow sony membrana byla z jakiegos tworzywa wiec ciut lepsza niz jakis papier albo pseudo karbon.

Pozdr.
Wookash
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez pastor_rs » 16 gru 2009 22:55:05

Witam.

Ja polecam się wstrzymać i odłożć aby kupic i załozyć cos lepszedo.

Jeżeli chodzi o radio to polecam tylko Alpine model - CDA 9815R8 który ma wbudowany cyfrowy procesor dźwieku a to zaoszczędzi na wydatkach do stworzenia prawie profesjalnego nagłosnienia.

Jeżeli chodzi o dłosniki to tylko JBL co wiem ze swojego doświadczenia.
Przód :
słópek - twetery
deska - srednio tonowe
wszystko z wbudowanymi zwrotnicami

Tył :
głosniki głosniki dwudrożne

Bass:
JBL pasyw do tego wzmacniacz JBL i kondensator 1.5 farada.

Sam robilem sobie audio we frocie sport 2.0 93r i powiem szczeze ze nie narzekam.
pastor_rs
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez Wookash » 16 gru 2009 23:36:12

pastor_rs napisał(a):Witam.

Jeżeli chodzi o radio to polecam tylko Alpine model - CDA 9815R8 który ma wbudowany cyfrowy procesor dźwieku a to zaoszczędzi na wydatkach do stworzenia prawie profesjalnego nagłosnienia.



Mozesz cos wiecej powiedziec na temat tego procesora. Moj clarion sie wykancza powoli wiec bede sie przymierzal do wymiany. Mam tez zewnetrzny korektor clariona ale narazie jest tylko na sztuke bo jak kupilem auto to nie byl podlaczony a i instrukcji nigdzie nie moge znalezc. Jakby to gralo razem ze soba a moze cos innego zaproponujesz. Acha jak masz gdzies wymiary tych JBL,i to podaj.

Pozdr.
Wookash
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez pastor_rs » 17 gru 2009 22:27:05

Wymiarów dokladnie nie pamietam bo musiał bym zerknąć na spis a co do procesora w tym radiu to poczytaj sobie na stronie alpina albo poszukaj na gooogle,ale muwie ci prawdziwy kombajn i można zrobic wszystko a co do korektora dzwieku to powiem szczeze ze nie wiem jak sprawa wyglada ale zajmuje sie również nagłasnianiem imprez i źle dobrany korektor może zepsuc jakość dzwieku.
Zresztą co za problem z wymiarami ,ja wyciołem dziury wieksze pod tapicerka i wszystko wejdzie,pozdor.
pastor_rs
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez mas1o » 15 lut 2010 19:00:02

Dostalem na urodziny zestaw radio + 2glosniki 130mm + subwoofer aktywny.

Musze wymienic cala instalację. Tylu narazie nie bede podlaczal bo nie mam.
Narazie mam 2x2m kabla dwużyłowego do podlaczenia glosnikow i cinche 5m do podlaczenia suba do radia.
Teraz mam pytanie. Bo wyczytalem ze najlepiej podlaczac zasilanie subwoofera prosto do akumulatora dwoma kablami, zeby nie korzystać z masy samochodu. To daje dwa kable po 5metrow, kazdy 5zl/m i oprawkę bezpiecznikową. A jakimi kablami podlaczyć radio do prądu? Tam idą 3 linie, bo nie chce odlaczania radia bo wyjęciu kluczyka.
mas1o
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez Wookash » 15 lut 2010 19:09:06

Samo radio pociagnij tez od aku. Jesli nie chcesz od aku to podepnij tam gdzie oryginalny masz kabel. 3 przewod jest do podtrzymania napiecia i pamieci radia i go podpinasz pod cos co ma caly czas napiecie. Do skrzyni pociagnij grube przewody min. 5mm2.
Wookash
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez mas1o » 15 lut 2010 19:24:45

Ale prąd do radia mozna nie takim grubym 10mm2 tylko zwyklymi 4mm2?

I jakie tam dac bezpieczniki?
mas1o
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez pavca » 15 lut 2010 20:02:59

Ja mojego audio jeszcze nie rozpracowałem do końca, ale poprzedni właściciel w Germani widać a raczej słychać że troszkę pozmieniał instalacje audio :) Niby żadnych zmian, głośniki w przednich drzwiach + gwizdki + głośniki w boczkach z tyłu (Frotka 3D) + Alpine CDA (numeru nie pamiętam) ale po włączeniu od razu słychać że głośniki nie są seryjne. Bas taki że nie potrzeba subwoofer-a :) a i wysokich nie brakuje:) I tak sobie myślę że chyba przy budowie audio jedną z najważniejszych rzeczy są głośniki a jeżeli do tego dołożysz przyzwoite firmowe radio nie koniecznie z najwyższej półki efekt powinien być zadowalający :)
Patrz często w lusterka ! Frontery są wszędzie :)
Avatar użytkownika
pavca
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 243
Obrazki: 2
Dołączył(a): 23 kwi 2009 19:34:20
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pochwały: 2
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Sport 1998-2004

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez Wookash » 15 lut 2010 20:37:06

mas1o napisał(a):Ale prąd do radia mozna nie takim grubym 10mm2 tylko zwyklymi 4mm2?

I jakie tam dac bezpieczniki?


Do radia mozesz dac te ciensze a o bezpieczniki do radia jakis maly najlepiej taki jak w radiu a do skrzyni zobacz co tam masz we wzmaku i daj taki sam zaraz przy aku.
Wookash
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez mas1o » 17 lut 2010 21:31:39

A to wystarczy zamiast ciagnac mase do aku, podlaczyć sie do jakiejs srubki, tak? Moze byc jedna z tych co trzymaja butle przy podłodze?


edit. Jak by to kogos obchdzilo to mozna uzyc srubki do trzymania zatrzasku bagaznikowego ( w bagazniku taka sruba z uchwytem do przytrzymywania czegos wkrecona do podlogi )
mas1o
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez albi » 30 paź 2011 21:34:52

Hej,
zeby nie zakladac nowego watku. Zakladam nowe niefabryczne radio. I wywalilem juz ramke od oryginalnego radia, a zalozylem te dostarczona wraz z radiem. Natomiast mam problem z wtyczka od anteny. Bo ta wtyczka co jest jest w jakiejs plastikowej obudowie i nie pasuje do tego gniazda co mam w radiu. Jak te wtyczke podlaczyc do radia? Mam ja odciac i zalozyc nowa? Czy ten plastik da sie jakos rozlozyc?

pozdrawiam
albi
albi
 

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez brum » 30 paź 2011 22:02:49

Kup przejściówkę
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Budowa car audio we fronterze.

Postprzez albi » 30 paź 2011 22:14:32

w sumie racja :) poszukam :)
albi
 


Powrót do Audio i CB



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość