Witamy !



Anteny CB, strojenie anten

Sprzęt grający oraz komunikacja CB

Anteny CB, strojenie anten

Postprzez Wookash » 11 mar 2010 15:08:31

Postanowilem sobie zakupic miernik SWR i mam pytanie czy do uzytku domowego czyli tylko i wylacznie do dostrojenia sobie anteny wystarczy sprzed za cene max 50zl czy to da rade czy to totalny syf i nie wyglupiac sie?

Np takie cudo http://www.allegro.pl/item954660705_ref ... k_2wt.html
Wookash
 

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 11 mar 2010 18:16:59

Dobre pytanie Wookash;) W sumie jakby zakupić taki sprzęt można stroić wielokrotnie sobie i innym, w domu, zagrodzie i na dachu. A może coś z tych?

-Miernik SWR do strojenia anten w paśmie CB radio oraz w pasmach krótkofalarskich w zakresie od 1,7 do 30 MHz. Podstawowy model urządzenia do strojenia anten CB. Mierzy współczynnik dopasowania anteny do radia i kabla antenowego. Antena CB radio po zamontowaniu wymaga zestrojenia, czyli ustalenia jaka powinna być jej optymalna długość, aby pracowała maksymalnie skutecznie. Dokonuje się to po przez przycięcie anteny o kilka cm, lub wysunięcie promiennika ("bata") w uchwycie o kilka cm.
Procedura strojenia opisana w poradniku ABC - kliknij
Wspomniany miernik ma dodatkowo możliwość sprawdzenia mocy nadajnika w radiotelefonie CB i urządzeniach KF.
(odpowiednik mierników FS145, lub K-SWR 221P)
SWR tak
PWR tak
MOD nie
MATCH nie
WSKAŹNIK jednowskaźnikow
Kod katalogowy ISM-02-00077
cena brutto: 59.00 zł
(zawiera 22% VAT)


albo

- Zaawansowany model urządzenia do strojenia anten nie tylko CB, ale z uwagi na szeroki zakres częstotliwości, również innych pasm krótkofalarskich.

Mierzy współczynnik dopasowania anteny do radia i kabla antenowego. Wyniki pokazuje na dwóch wskaźnikach jednocześnie - moc nadajnika na jednym, współczynnik SWR na drugim. Antena CB radio po zamontowaniu wymaga zestrojenia, czyli ustalenia jaka powinna być jej optymalna długość aby pracowała maksymalnie skutecznie. Dokonuje się to po przez przycięcie anteny o kilka cm, lub wysunięcie promiennika (bata) w uchwycie o kilka cm.

Procedura strojenia opisana w poradniku ABC - kliknij

Wspomniany miernik ma możliwość sprawdzenia mocy nadajnika w radiotelefonie CB, a dodatkowo pozwala na oszacowanie poziomu natężenia pola elektromagnetycznego (po podłączeniu krótkiej antenki do specjalnego zacisku).
Zakresy pomiarowe mocy: 1-10W, 1-100W
Zakres częstotliwości pracy: 3,5 - 150 MHz
Impedancja: 52 ohm
SWR tak
PWR tak
MOD nie
MATCH nie
WSKAŹNIK dwuwskaźnikowy
Kod katalogowy ISM-02-00519
cena brutto: 71.00 zł
(zawiera 22% VAT)

Co Koledzy na to?
Ostatnio edytowano 11 mar 2010 18:19:43 przez danielrajszczak, łącznie edytowano 1 raz
danielrajszczak
 

Re: CB-radio

Postprzez hirek_gda » 11 mar 2010 18:18:18

Postanowilem sobie zakupic miernik SWR i mam pytanie czy do uzytku domowego czyli tylko i wylacznie do dostrojenia sobie anteny wystarczy sprzed za cene max 50zl czy to da rade czy to totalny syf i nie wyglupiac sie?


ja mam taki sam. Może nie jest to super precyzyjne urządzenie ale nawet całkiem ładnie antenki się tym stroi (porównywałem po wystrojeniu w warsztacie)
Pewnie jakimś elektronicznym było by dokładniej ale jak na moje potrzeby to wystarcza
hirek_gda
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 436
Dołączył(a): 28 lip 2009 17:17:26
Lokalizacja: gdańsk
Pochwały: 3
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 18:34:59

Taki miernik jest sens kupic - ale najlepiej jak ktos kto wie jak tego uzywac - zrobi ci lekcję pokazową.

By tym dobrze i bezpiecznie stroic - przydało by sie proste sztuczne obciążenie 50 om
oraz tłumik 3 dB

Obie sprawy na zakres CB do wykonania za kilkanaście PLN - potrzebne sa tylko rezystory metaloxid ( bezindukcyjne)

przykładowe sztuczne obciążenie w wykonaniu domowym bez obudowy wyglada tak
Obrazek
trzeba by to wykonać jako zakończenie kawałka kabla - ale uzyc czterech rezystorów 200 om 2W metaloxid

podłaczamu tak:
NADAJNIK>>SWR>>>>sztuczne obciążenie

Sztuczne obciążenie słuzy do:
- testowania czy działa radio / miernik
- ustawienia miernika na maksimum mocy padającej
- pomiaru mocy nadajnika



Tłumik 3dB włączany powinien byc podczas strojenia
NADAJNIK>>TŁUMIK>>SWR>>======>>badana antena zabezpieczy nam nadajnik radia przed upaleniem

Dane rezystorów do tłumika 3dB sa tutaj http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/ ... lumiki.jpg

=========

Antena CB na magnes to nie maskotka - nie można jej przestawiać gdzie sie chce.
Używac tylko w tych miejscach gdzi ebyła zestrojona.
Jak chcesz używac dodatkowej podkładki gumowej - zestrój od nowa - ale wtedy juz nie używaj bez tej gumki.
Nie uzywaj tej anteny na innym aucie bez strojenia.... ( zalecenie)

Szczególnie IC100 ( podróbka Hustlera) jest wrażliwa na grubośc lakieru samochodowego ( i podkładów) ... >> odległośc podstawy do blachy.

.... itd....
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez hirek_gda » 11 mar 2010 18:59:57

By tym dobrze i bezpiecznie stroic - przydało by sie proste sztuczne obciążenie 50 om
oraz tłumik 3 dB


a to o tym nie wiedziałem zawsze stroiłem samym miernikiem :?
tylko nie za bardzo rozumiem jak to podłączyć ?

w tej chwili podłączam przy strojeniu tak:
RADYJKO------SWR-------ANTENA

chyba że w tym mierniku już jest to wbudowane bo pierw przełączam na pozycje FWD ustawiam wskazówkę na maximum dopiero po tej kalibracji przestawiam na REF i dokonuje pomiaru
hirek_gda
Nałogowiec Ekstremalny
Nałogowiec Ekstremalny
 
Posty: 436
Dołączył(a): 28 lip 2009 17:17:26
Lokalizacja: gdańsk
Pochwały: 3
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: CB-radio

Postprzez Wookash » 11 mar 2010 19:33:36

Ok to chyba sobie zakupie jako obciazenie mysle ze moge wykorzystac to (od sieci BNC o ile pamietam 50 Ohm)

Obrazek

Co do tlumika to rozumiem ze sa tam 3 rezystory jeden jest jest w szeregu z radiem i swr (te 50 wkolkach) oraz 2 pozostale jednym koncem w mase? Jesli masz zdjecie takie tlumika to poprosze ulatwi lutowanie.
Wookash
 

Re: CB-radio

Postprzez danielrajszczak » 11 mar 2010 19:35:49

Ja znalazłem coś takiego:
http://www.cb-radio.info.pl/pl/cb_radio_poradniki/67.html
na stronie www jest z obrazkami.

Każdy użytkownik CB radia chciałby, jego sprzęt zapewnił mu łączność na duże odległości. Jest to możliwe wtedy, gdy antena wypromieniowuje maksymalną ilość energii nadajnika. Taki efekt uzyskuje się, gdy długość anteny jest dopasowana do długości fali radiowej, a sprawdza się to mierząc tzw. "współczynnik dopasowania" (SWR).

(potocznie używa się określenia: "strojenie anteny")

Anteny są przystosowane wstępnie do pracy w paśmie 27 MHz, jednak po zamontowaniu radiotelefonu warto sprawdzić współczynnik SWR i dokonać poprawek. Dzięki temu wiemy, że instalacja antenowa została wykonana poprawnie, a zestaw pracuje z maksymalną efektywnością.

Przed pomiarem należy upewnić się, że antena znajduje się prawidłowo zamontowana na samochodzie (lub na dachu, w przypadku anteny bazowej) i dobrze dokręcić wtyczki na gniazdach.

Omówimy procedurę strojenia na przykładzie mierników ze zdjęcia:



Miernik wpinamy pomiędzy radiotelefon a antenę zgodnie z ilustracją poniżej:



Najpierw należy ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycję SWR (pomiar SWR). Drugi przełącznik ustawić w pozycję FWD (forward - fala padająca)
UWAGA: model miernika SWR-20 nie ma przełącznika SWR/PWR !
Pomiarów dokonuje się na środku pasma CB (z uwagi na to, ze środek pasma 27,180 MHz wypada na kanale 19, który jest używany przez kierowców, nie należy im zakłócać łączności i do pomiaru SWR wybieramy kanał 20).
Trzymając wciśnięty przycisk nadawania w mikrofonie, należy pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie. Kalibracja skończona, teraz należy górny przełącznik FWD/REF ustawić w pozycję REF (reflex - fala odbita) i odczytać wskazania miernika na górnej skali (przycisk nadawania nadal wciśnięty) Jeśli wynik nie przekracza wartości 1,5 nie należy sie martwic :) Wskazania większe niż 2-3 wskazują na niedopasowanie anteny albo uszkodzenie (na przykład zwarcie) kabla antenowego.
Po zmierzeniu SWR na kanale 20 można powtórzyć pomiar na kanałach skrajnych pasma, to znaczy na kanale 1 i kanale 40.

Jeśli najlepszy wynik (czyt. wskazówka w pozycji REF najmniej sie wychyla) jest na kanale środkowym i nieznacznie wzrasta na kanałach skrajnych, należy uznać, ze antena dostrojona jest właściwie do pasma CB – patrz rysunek


Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 1, a najgorszy na 40 - antenę należy nieco wsunąć (skrócić).


Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 40, a najgorszy na 1 - antenę należy nieco wydłużyć.


Korektę długości należy przeprowadzać ostrożnie, co kilka mm, by uniknąć sytuacji, w jakiej znalazł się pewien krasnoludek, przycinający kiwający sie taboret: - TRZY RAZY OBCINAM NOGI I CIĄGLE KTÓRAŚ JEST ZA KRÓTKA !! :)

Miernik pozwala również na pomiar mocy w.cz. nadajnika.
UWAGA: dotyczy modelu SWR-30
- ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycje PWR (pomiar mocy)
- drugi przełącznik ustawić w pozycje FWD (zakres 10W)
Podczas nadawania odczytać wskazania na skali POWER
Ten przyrząd jest jedynie wskaźnikiem, to nie miernik laboratoryjny, wiec pewne odchyłki wskazań są dopuszczalne. Radio CB pracuje z mocą około 4W i takiego wyniku należy sie spodziewać.

(Przygotował: Janusz Górski)
danielrajszczak
 

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez mikrusik » 11 mar 2010 20:53:15

Ja mając na myśli swr myślałem o zwykłym wychyłowym.
Profesjonalnych urządzeń nie posiadam, bo nie zarabiam na tym i nie miało by to sensu.
Skoro taką artyleryję wyciągnąłeś :wink: , to ja podjadę do kumpla co żyje z handlu i zakładania szumofonów( tak nazywam każde CB-Radio).
Kiedyś ( dawno, dawno temu... ;-) zastępowało to telefon,a teraz to wykrywacz suszarek więc, sprzęt na miarę potrzeb. Tak patrząc teraz przy floridzie, to i ten swr nie jest potrzebny, częściej pracuje u kogoś niż u mnie, ale sprzedawać nie ma sensu.
W temacie ustawienia anteny to jak przeszła na maskę, to nie tak jak na Twojej focie, tylko blisko szyby z lewej strony. Łączność jest i radio nie zadymiło;-)
W terenie częściej używamy krótkofalówek PMR, chyba sprawdza się lepiej niż cb?
Mala, wygodne, nie szumi i nikt się nie wcina z wątpliwą twórczością artystyczną.
Mówiąc o podróbkach zaniepokoiłeś mnie, bo małe żółte rączki potrafią wszystko...
Jak rozróżnić oryginał od kopii?
PS. Czytam instrukcje, boli ale czytam :wink:

Te emitkony :offtopic: :offtopic: :offtopic: to jakies pouczenie?
Domyslam się , że ze od administracji?
mikrusik
 

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 21:30:14

Juz tłumacze po co tłumik....

jak stroisz "nieznana" antene to może ona byc popsuta... urwana. zwarta.... i i wtedy naciśnięcie nadawania może spalic końcówke w radiu... UPPPSSS.......

takie podłaczenie

RADIO >>>> TŁUMIK 3dB>>>> SWR>>>> ANTENA....

powoduje że połowa mocy wydzieli sie w tłumiku w postaci ciepła a tylko połowa poleci do anteny
i najważniajsze.. brak anteny czy zwarcie w antenie nie spowoduje popsucia nadajnika !!!

najprościen było by rozpruć taka tania SWR- ke i jak jest miejsze w środku władowac tam tłumik
te rezystory na wejściu musza miec łączna moc > 2W

=========

te terminatorek LAN-owy to sobie niestety zrób z niego breloczek do kluczy..... to ma moc tylko ~~ 0,1W no może 0,2W ...

Takie sztuczne zrobone z czterech rezystorów 200om@ 1W ..da moc obciążenia 4W...

=========

Niestety pomiar mocy zwykła SWR miarka nie pokazuje pewnych niedociągnieć anteny...
mam nadzieję że uda mi sie przyjechac na zlot .. to przy ognosku se zrobimy raidowe 5 minut... hihi
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 21:44:36

Ktos chyba wrzucił te emotki... bo nie czytał postów... było o tym że radio przenośne,,,, i także praca jako mobilowe z jakąs antenka ... czyli radio wielofunkcyjne.

DLA CZYTAJĄCYCH:
Antena FLORIDA jest dobrym uzupełnieniem do radio przenośnego ... bo zapewnia calkiem dobre dostrojenie prawie na każdym kawałku metalowego dachu i można łatwo przenoscic ja z auta do auta.

Więc proszę odruchowo nie wrzucać "OFFów"

Wracając do twoich pytań:
- trzeba stroic ta antene bao jak nie to widąc że SWR ponad 2 możesz mieć
- zwykłe PMRkie w teren - tez mam i uzywam - trzeba zmotać ładowarke by w aucie można było ładować
- kopie anteny na szcześci bardzo się róznia... jak narazie... tez takie "ołówki"
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez Wookash » 11 mar 2010 21:46:32

Jutro odbieram fure od doktora a w weekend szkolenie :( Jak mi sie uda i sie urwe ze szkolenia to podjade po czesci i zakupie co trzeba i polutuje chyba ze dostane wszystko gotowe albo w wlektronicznym sklepie albo w sklebie z CB. I zobacze jak moje antenki po roku czasu sie sprawuja.

PS czym objawia sie spalona koncowaka w radiu? Nie dziala wcale, nie dziala nadawanie, niedziala odbieranie?
Wookash
 

Re: CB-radio

Postprzez Jarek sp3swj » 11 mar 2010 21:50:20

Wookash napisał(a):... czym objawia sie spalona koncowaka w radiu?


albo cie nie słychać.... albo jakies masakryczne zniekształcenia i słabo...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: CB-radio

Postprzez Wookash » 11 mar 2010 21:53:27

No to moje chyba padlo :wsciekly: no nic jutro bede mial dopiero fure wiec pokrzycze jak ktos usyszy to luz a jak nie to do serwisu bo mam gwarancje chyba ze tego nie obejmuje.
Wookash
 

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez mikrusik » 11 mar 2010 22:24:29

No to stroimy 8:)
Najważniejsze, że jest czym. Po konfrontacji amatora swr z profesjonalnym będę wiedział jak jest różnica.
Kupując PMR w zestawie były ładowarki samochodowe, bardzo wygodne rozwiązanie.
Pozdrawiam i do zobaczenia na zlocie.
PS. Muszę się przyzwyczaić do zasad panujących na tym forum ( dla mnie jakieś dziwne - zakazy i nakazy oraz pouczenia).
mikrusik
 

Re: Strojenie anteny CB

Postprzez Wookash » 17 mar 2010 16:45:52

Zakupiłem takie cudo:

Reflektometr SWR URZ0514
SWR: 1:1 - 1:3
F: 1,7 - 30MHz
Moc: 10/100W
Impedancja: 50 Ohm

Obrazek

Obrazek

Do tego zmotałem kabelek 50cm. Może dzisiaj się jeszcze wybiorę do samochodu i zobacze jak się stroi.
Wookash
 

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez mikrusik » 27 mar 2010 19:12:31

Zrobiło się troszkę cieplej i przy okazji sprzatania autka wziąlem antenkę do strojenia.
Pozazdrościłem Tobie tego cacka co używasz i... napadłem kolegę co ma takie cacka.
Wyniki pomiarów faktycznie się różniły z moim wychyłowcem.
Są zmiany przy ruszaniu, alle w tej pozycji co mialem tylko na gorsze :cry2:
:shock: cosik w moim urządzonku padlo, kolega zabral na warsztat, ponoć coś tylko przeczyszcił i ma teraz śmigać.
Co pierścienia to zastanawiam się mu kropelki nie zapodać, zawsze będzie pewniejszy.
Myślę nad nowym radiem, ale nie będzie powrotu do Alana 87, wdzięczne to było radyjko..
Pozdrawiam
mikrusik
 

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez Jarek sp3swj » 27 mar 2010 21:04:50

mikrusik napisał(a):... cosik w moim urządzonku padlo, kolega zabral na warsztat, ponoć coś tylko przeczyszcił i ma teraz śmigać.


w SWR-ce czyszczenie to za mało... W innym watku pisze jak zrobić sztuczne obciażenie

Zrób kilka sztucznych obciążeń - prz ich pomirach podczas testowania mienrika będziesz miąl odpowiednio
16 om >> SWR 3
25 om >> SWR 2
33 om >> SWR 1,5
50 om >> SWR 1
75 om >> SWR 1,5
100 om >> SWR 2
150 om >> SWR 3

Dopiero to da ci możliwość sprawdzić ze miernik jest OK

Jeżeli pomiar dla 50 om nie wychodzi jeden to masz popsuty albo nadajnik albo kabelek albo SWRke...
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez mikrusik » 27 mar 2010 22:35:29

Fakt, nie patrzyłem mu na ręce. :wink:
Znamy się ponad 20 lat i nigdy mnie nie wystawił ( może to pierwszy raz? :shock: )
Zapytam go, ale zajęło mu to ponad 1/2 godz. to chyba sprawdzał?
Pozdrawiam
mikrusik
 

Re: Przenośne CB-radio?

Postprzez Jarek sp3swj » 28 mar 2010 02:22:57

Ja nie mówię że ktoś cię wystawił... tylko ci mówię czym się sprawdza miernik SWR

Przykładowy "zestaw" domowej roboty do testowania mierników SWR

Obrazek

Co do pomiaru MOCY radia czy wychodzi OK to też powinno się sprawdzać na "sztucznej antenie"

Jeżeli niektóre popularne SWR- miarki mają wbudowany pomiar mocy - to by mieć pewność że wynik nie jest błędny - pomiar z użyciem sztucznej anteny 50 om
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Anteny CB, strojenie anten

Postprzez danielrajszczak » 13 kwi 2010 12:12:27

Poużywałem Koledzy CB radia. Mieliście RACJĘ!
Przydało się podczas podróży do i z powrotem GDAŃSK - SIERPC! Skutek - mogły być dwa mandaty. Zestaw zwrócił się! Mam antenę na magnes Antena President Ohio, teraz jestem gotów nawiercić dach aby zestaw był jeszcze bardziej funkcjonalny więc szukam dobrej anteny. Znalazłem całkiem niezły opis jednej z nich (http://www.cb-radio.info.pl/sklep/anten ... d,490.html):


"Antena samochodowa na magnesie dla osób, które podnieca "szklana" cewka i magiczna naklejka z logo "President".

Z uwagi na swoją wysoką cenę oraz ludzką głupotę jest to prawdopodobnie najczęściej kradziona antena na parkingach.

Mizerne właściwości w zakresie zasięgu producent zrekompensował potencjalnym klientom dodając kilka zbędnych dodatków, które cieszą oczy. Plastikowa "szklana cewka" to obecnie szczyt mody w kręgach użytkowników kilkunastoletnich wyeksploatowanych aut sportowych. "Grzybek" na promienniku anteny po regulacji przez fachowca z certyfikatem "voodoo", zapewnia boską moc i niezniszczalność użytkownika tej anteny.

W praktycznych testach antena ta przegrywa prawie z każdą anteną. Typowy zasięg to 2-5km. W warunkach ciasnej zabudowy miejskiej łatwiej zapytać przechodnia o drogę.
Nasza ocena* (możliwości/cena) :

*Pracujemy nad możliwością przyznawania mniej niż pół gwiazdki w naszych ocenach.

długość w cm 72
średnica magnesu 9 cm
regulacja kąta nie
kabel z wtyczką
Kod katalogowy ISM-02-00530
cena brutto: 275.00 zł
(zawiera 22% VAT)
dodaj do koszyka

NIEZŁE!!!!
danielrajszczak
 

Następna strona

Powrót do Audio i CB



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość