Witamy !



Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Wszystko co dotyczy bucików dla naszych frotek

Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez axit » 14 lut 2010 21:43:46

Czytam sobie dział opony, oraz ilość postów dotyczących zapytań o kapcie całoroczne lub tylko zimowe, lub tylko letnie w teren na drogę latem i zimą itd.
Standardem jest że polecanych jest tu (nazwa pojawia się kilka razy podana przez kilku userów w kilku postach)
O te nazwy mi chodzi:
BFGoodrich AT
KUMHO KL 71
inne polecane - nazw nie przytoczę


Jak jest z legalnością stosowania takich opon jak "71-i" w normalnych warunkach drogowych?
Może inaczej pomijając fakt wystawania po za obrys i komfortu, których opon nie wolno stosować na drodze i za co można stracić DR lub dostać mandacik.


AHa pytanie nr 2 czym różnią się:
235x75r15 od 30x9,5r15 B.F. Goodrich AT
bo po za ceną na http://www.opony-4x4.pl/ (przykład strony www) to chyba niczym :mrgreen:
axit
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): 24 sty 2010 09:39:16
Lokalizacja: Stalowa Wola
Województwo: Podkarpackie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez wikked » 14 lut 2010 21:55:38

BFG i KUMHO możesz legalnie jeździć. Dowód mogą zabrać tylko za wystające poza obrys pojazdu koła. Żeby wystawały to już nie kwestia opon tylko odsadzenia felgi. Generalnie wszystkie opony (łącznie z nalewkami) są dopuszczone do jazdy po drogach publicznych.
Opona 235/75R15 jest cal większa i pół cala węższa niż 30/9,5R15. Innymi słowy 235/75R15 = 29/9.0R15.
30/9,5R15 = 240/80R15 (jeszcze takiego rozmiaru nie widziałem :mrgreen: )
wikked
 

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez mazurkas007 » 15 lut 2010 11:02:03

Każda opona, która będzie kupiona w normalnym sklepie oponiarskim, może być stosowana na drodze, bo to znaczy, że posiada wszystkie certyfikaty, spełnia normy itp.
Problemem jest to, że niektóre opony ( np. tzw. rolnicze ) mają ograniczenia np 40km/h, więc jak będziesz jechał 60km/h to juz łamiesz prawo.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez Wookash » 15 lut 2010 11:52:57

Kazda opona ma index predkosci. Wiec pytanie czy policja dysponuje tabelkami ktore mowia jaki index i jaka predkosc i czy to sprawdzaja?
Wookash
 

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez mazurkas007 » 15 lut 2010 12:11:30

Wookash napisał(a):Kazda opona ma index predkosci. Wiec pytanie czy policja dysponuje tabelkami ktore mowia jaki index i jaka predkosc i czy to sprawdzaja?



Pytasz na serio, czy jaja sobie robisz :shock:
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez Wookash » 15 lut 2010 12:14:17

Nie rozumiem o ktora Ci czesc mojego pytania chodzi? Czy o to ze maja indexy predkosci czy o to czy policja sprawdza?
Wookash
 

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez mazurkas007 » 15 lut 2010 13:09:57

Wookash napisał(a):Nie rozumiem o ktora Ci czesc mojego pytania chodzi? Czy o to ze maja indexy predkosci czy o to czy policja sprawdza?


Nie muszą mieć bo znają na pamięc, a mnie dwa razy przy kontroli drogowej upominali że Frotka ma maks.prędkość 190km/h a oponki miały mniej ( z tego co pamiętam 160 czy 175km/h ) BFG M/T.
Oczywiście na upomnieniu się skończyło, bo w Polsce oficjalnie i tak maks wolno 130, ale w niemczech, nie wiem czy by się nie uparł nadgorliwy polizei na jakieś mandaty.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez Wookash » 15 lut 2010 13:48:41

Jednak zrozumiales moje pytanie. O taka odpowiedz mi chodzilo.

Pozdr.
Wookash
 

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez mikrusik » 21 lut 2010 23:33:30

mazurkas007 napisał(a):
Wookash napisał(a):Nie rozumiem o ktora Ci czesc mojego pytania chodzi? Czy o to ze maja indexy predkosci czy o to czy policja sprawdza?


Nie muszą mieć bo znają na pamięc, a mnie dwa razy przy kontroli drogowej upominali że Frotka ma maks.prędkość 190km/h a oponki miały mniej ( z tego co pamiętam 160 czy 175km/h ) BFG M/T.
Oczywiście na upomnieniu się skończyło, bo w Polsce oficjalnie i tak maks wolno 130, ale w niemczech, nie wiem czy by się nie uparł nadgorliwy polizei na jakieś mandaty.



Z tego co się orientuję max prędkość zależy między innymi od silnika - który rozumiany jest jako część - więc można sobie wkładać dowolny (pasujący :mrgreen: ) - wobec czego teoria o max prędkości samochodu jest dla mnie nieco naciągana... bardzo naciągana - ale to tylko nasza Policja
mikrusik
 

Re: Opony AT / MT Letnie/ zimowe - przepisy

Postprzez axit » 22 lut 2010 06:50:00

Wiesz w tym kraju szybciej jak 130 to ja i tak nie jeżdżę :wink:
axit
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): 24 sty 2010 09:39:16
Lokalizacja: Stalowa Wola
Województwo: Podkarpackie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd


Powrót do Koła felgi opony



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości