Witamy !



[A] Przestrojenie obrotomierza

Wszystko co dotyczy elektryki w naszych frotkach

[A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 07 lut 2018 09:06:55

Przy swapie z 2.5TDS na 3.0V6 (X30XE) pojawiła mi się konieczność korekty wskazań obrotomierza w związku z inną ilością cylindrów w silniku. Przy zmianie z diesla na benzynę nie pasuje też sama tarcza, bo diesel ma ją inaczej wyskalowaną. Czy da się coś na to prosto zaradzić? Tak! Oto jak tego dokonać:

Po pierwsze, zdobyć obrotomierz od rodzaju silnika, który wstawiliśmy (benzyna/diesel), żeby mieć cały zakres obrotów widoczny na tarczy. Uwaga: wersje przed/polift różnią się kolorem podświetlenia, który determinuje folia, którą jest podklejona tarcza i nie da się jej z tego powodu podmienić na swoją. Ja zegary pobrałem ze Sporta 2.0 przedlift, więc obrotomierz mam teraz podświetlony na zielono a resztę zegarów na miodowo.

Teraz bierzemy się za przeróbkę elektroniki. Najpierw oczywiście trzeba wymontować zegary, zdjąć szybę, odkręcić dwie śrubki mocujące obrotomierz i go wyjąć. Uwaga, żeby nie go połamać, podważać ostrożnie, po trochu z każdej strony aż piny wyjdą z gniazda. Jak kogoś interesuje płytka od strony elementów, to trzyma się ona na śrubie mocującej silnik a wygląda tak:
obrotek_1.jpg

Teraz trochę informacji dla elektroników (reszta może nie czytać i przejść na koniec). Sercem obrotomierza jest 18-pinowy układ KEFB-842 produkcji ITT. Jest to przetwornik częstotliwość-napięcie (F2V) stworzony na zamówienie VDO, firmy która robi zegary do wielu marek samochodów, więc ten układ znajdziecie m.in. również w grupie VAG (VW, Audi, Skoda, Seat). Istnieje również jego odpowiednik ELMOS 10010B, ale nie wiem czy trafiał do Frotek. Być może to pod niego jest to drugie gniazdo w płytce. Jak z każdym takim custom-chipem bywa, nie ma do niego dostępnej dokumentacji, ale byli już tacy, co go nieco rozpracowali i się tym na sieci pochwalili. Na Google znajdziecie schemat podłączenia tego układu, ale nikt nie opublikował jak go programować (choć chińskie klony są dostępne m.in. na Aliexpress). Wiadomo jednak, że ma 7 pinów konfiguracyjnych sterowanych masą, więc zrobiłem sobie tester z 8-pozycyjnego DIP-switcha, przecinając wszystkie ścieżki fabrycznej konfiguracji chipa:
20180206_195150.jpg

Nie miałem generatora impulsów i oscyloskopu, więc zapakowałem tą konstrukcję do zegarów, podłączyłem OP-COMa, odpaliłem silnik i zacząłem się bawić przełącznikami :evil2: Dość szybko ustaliłem, że pinu nr 1 lepiej nie włączać, bo wskazania idą bardzo wysoko. Każdy kolejny pin obniżał wskazania, ale nie jest to żaden kod binarny, żeby nie było za prosto. Piny 4-7 odpowiadają bardziej za skalowanie samego wychylenia wskazówki w zależności od tego, gdzie kończy się tarcza. Na tarczy TDS miałem 6 tam gdzie w 2.0 jest 7, czyli chip nie tylko dzieli częstotliwość impulsów od silnika 4 czy 6 (a zapewne 8 też) cylindrowego, ale także ustala zakres obrotu silnika wskazówki. Wyczytałem gdzieś, że chip potrafi pracować z impulsami z cewki/ECU jak również z alternatora (we Frocie 2.3 i 2.8 tak jest) i może do tego jest właśnie pin 1. Trzebaby obejrzeć płytkę obrotomierza od takiej Froty. Cała elektronika wokół chipa na płytce ma za zadanie znormalizować amplitudę otrzymywanego sygnału i ustabilizować napięcie zasilające a silniczek jest podpięty bezpośrednio pod chip.

Do idealnego ustawienia najlepiej dojść metodą prób i błędów obserwując rzeczywiste obroty silnika na interfejsie diagnostycznym OP-COM. Na wolnych obrotach zmiany wskazań są minimalne, więc weryfikację czy chip mamy ustawiony właściwie trzeba wykonać gdzieś w górnym zakresie obrotów. Ja przyjąłem sobie 4000, ale weryfikację robiłem na 5, 6 a nawet 7tys. obrotów :twisted: W zależności od konfiguracji pinów 4-7 (numeracja na fotce poniżej) wskazania przy tych obrotach były 3800-4500 podczas gdy na wolnych (775rpm wg OPCOM) wskazówka pokazywała 700-800. Fabrycznie w TDS miałem konfigurację 2-3, w Sporcie 2.0 było 2-3-4-5 a mnie wyszło tak:
obrotek_2.jpg

Dla V6 właściwe u mnie okazało się zatem ustawienie 2-3-6-7. Wykonanie go w fabrycznym obrotomierzu wymaga odcięcia przylutowanych pinów od pola masy pomiędzy nóżkami chipa. Oskrobałem ją z lakieru, żeby było lepiej widać, ale nie trzeba tego robić. Odcięcie wykonujemy ostrym nożem i potwierdzamy omomierzem, że nie ma już tam przejścia elektrycznego. Nie odcinamy oczywiście tych pinów, które mają pozostać (czyli 2 i 3 w moim przypadku). Masę na piny nowej konfiguracji można pobrać z pinów już podłączonych lub z pinu na prawo od pinu 1 (widać na zdjęciu, że idzie tamtędy ścieżka z masą). Ja miałem oskrobany środek, więc po prostu nalałem tyle cyny, że się piny 6 i 7 zwarły i połączyły z masą. Tak, wiem, że to nie jest piękne, ale działa :P Zanim złożymy zegary warto sprawdzić omomierzem czy konfiguracja jest poprawna a potem jeszcze dla pewności odpalić silnik na kostkach podłączonych do zegarów i jeśli wszystko jest OK to można wszystko złożyć na gotowo.


Autor postu otrzymał pochwałę
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez pisu22 » 07 lut 2018 10:29:16

Jacek to mi się kojarzy z takim gościem który w filmach akcji siedzi na zapleczu w swoim elektronicznym królestwie i tylko czasem wychodzi z niego w bialym kitlu i okularach 15dioptrii i oznajmia że rozpracował zabezpieczenia pentagonu przy użyciu zegarka casio z kalkulatorem albo skonstruował z długopisu i kilku kabelków laser którym będzie grawerował swoje imię na powierzchni marsa... :D
Avatar użytkownika
pisu22
Guru
Guru
 
Posty: 815
Obrazki: 75
Dołączył(a): 14 wrz 2011 08:42:00
Lokalizacja: Krakoow, NH
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 07 lut 2018 10:50:02

Hehehe, za dużo McGywera się naoglądałeś :mrgreen: Ale fakt, że na http://www.elektroda.pl można ciekawe rzeczy wykopać. A jeszcze lepsze jest http://www.eevblog.com

Brum przy swoim swapie obrotomierz hakował młotkiem i przecinakiem :mrgreen: Ja się uparłem znaleźć bardziej cywilizowany sposób, ale całe moje elektroniczne królestwo to lutownica z Lidla i trochę komputerowego złomu jako źródło części. Jakoś wystarczyło ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez RudeBoy » 07 lut 2018 10:58:01

Dobra robota :>:
Grzechu

I would rather push my Land Rover than drive a jeep
jest Land Rover Discovery II Td5 - miłość przyjdzie z czasem
była Frontera B Sport 2.2dti - lift 3" + BL 1" BFG MT KM2 32", stal, winch, osłony i inne fanty
Avatar użytkownika
RudeBoy
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 7357
Obrazki: 21
Dołączył(a): 17 kwi 2011 00:58:19
Pochwały: 91
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez przemekcrx » 07 lut 2018 12:01:38

jrzeuski napisał(a):Hehehe, za dużo McGywera się naoglądałeś :mrgreen: Ale fakt, że na http://www.elektroda.pl można ciekawe rzeczy wykopać. A jeszcze lepsze jest http://www.eevblog.com

Brum przy swoim swapie obrotomierz hakował młotkiem i przecinakiem :mrgreen: Ja się uparłem znaleźć bardziej cywilizowany sposób, ale całe moje elektroniczne królestwo to lutownica z Lidla i trochę komputerowego złomu jako źródło części. Jakoś wystarczyło ;-)

Co do lutownicy z lidla ;) Jacek ale lutownicy z podajnikiem jeszcze nie masz :mrgreen: ?????
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez brum » 07 lut 2018 12:21:57

Ja mam do tarczy przykręcony silniczek z omegi i płytkę. Działa, wygląda jak oryginał.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 07 lut 2018 12:51:34

A pokaż jak ta płytka jest połączona z zegarami, bo Omega ma inaczej wyprowadzenia zrobione. Przynajmniej ta, z której ja brałem silnik.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez brum » 07 lut 2018 12:58:30

Mam tylko jak szukałem co gdzie jest.
https://photos.app.goo.gl/CgCWoo0EXdWadYAw1
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez Jake » 09 lut 2018 11:51:33

jrzeuski,
brawo, swietnie rozwiazany koncepcyjnie projekt :)
Gdyby ktos potrzebował,to moge zaprojektowac i wykonac taka customowa plytke alboz mostkami porobionymi pod V6 albo z wlutowanymi w plytke DIPswtichami do ustawiania. Tylko potrzebowalbym schemat albo lepiej skan oryginalnej płytki z widocznymi ścieżkami.

Z podświetleniem da sie zaradzic, jak Ci pasuje zielone to tarcze pozostalych zegarów bardzo latwo przelozyc, albo zalozyc zielone kondoniki na zarowki. Gdy wolisz zarowkowe (frota po lifcie nie ma zadnych filtrow barwnych, zegary swieca golymi zarowkami), to da sie papierkiem sciernym usunac te zielona folie na spodzie tarcz. ;)
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez brum » 09 lut 2018 12:50:51

Spróbowałem jak Jacek pisał. Po 20min płytkę wywaliłem do kosza :D
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez Jake » 09 lut 2018 14:23:54

brum napisał(a):Spróbowałem jak Jacek pisał. Po 20min płytkę wywaliłem do kosza :D

to znaczy ze jestes psuj! :D
Isuzu Trooper 3.1D 1997
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Starszy Guru
Starszy Guru
 
Posty: 979
Dołączył(a): 20 sty 2015 01:39:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 09 lut 2018 14:26:09

brum napisał(a):Spróbowałem jak Jacek pisał. Po 20min płytkę wywaliłem do kosza :D
Użyłeś lutownicy do chłodnic? :niewiem:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez brum » 09 lut 2018 15:48:55

Transformatorowej a ona się słabo nadaje do takich rzeczy. Zresztą ja delikatnie mówiąc nie lubię robić takiej drobnicy.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 09 lut 2018 15:53:16

Jak zepsułeś płytkę, to trzeba było chociaż tarczę mi wysłać :-| Pozbyłbym się tego zielonego podświetlenia a skrobać tej folii, to mi się nie chce i za duże ryzyko, że zadrapię tarczę i będzie prześwitywać.

-- Dodano 09/02/2018 16:05 --

Jake napisał(a):Gdyby ktos potrzebował,to moge zaprojektowac i wykonac taka customowa plytke alboz mostkami porobionymi pod V6 albo z wlutowanymi w plytke DIPswtichami do ustawiania. Tylko potrzebowalbym schemat albo lepiej skan oryginalnej płytki z widocznymi ścieżkami.
Szkoda fatygi. Poza tym trudno odsłonić ścieżki. Lakier zdrapuje się ciężko a zmyć niczym co miałem w garażu mi się nie udało. Do dip-switcha i tak nie byłoby dojścia jak zegary są złożone i podpięte do kostek a bez tego nie poustawia się optymalnego trybu bez zbudowania całego stanowiska testowego. Dlatego ja go przylutowałem na taśmie a po wszystkim usunąłem. Chip jest wlutowany, więc wstawienie pod niego zmotanej podstawki z podpiętym dip-switchem też nie byłoby zadaniem dla niewprawionych w lutowanie. Z tego co wykopałem w sieci, to nieco lepiej podeszli do tematu projektanci zegarów do Passata, bo tam są zworki. Ale też wlutowane, żeby było po taniości, więc nie da się łatwo nimi majstrować na zegarach w samochodzie.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez brum » 09 lut 2018 19:39:49

Tarcze mam założoną w liczniku.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez rascal666 » 27 maja 2018 20:42:22

a moze ktoś podpowiedzieć który kabel z wiązki idzie do obrotomierza bo nie mogę namierzyć. Czy sygnał w nowej wiązce bierzecie ze sterownika z omegi bo patrzac po schemacie to tutaj pin 43 to wyjscie na obrotomierz
Avatar użytkownika
rascal666
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 47
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 wrz 2014 10:35:59
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez cinek1983059 » 28 maja 2018 05:06:27

jacku rozpracował byś obrotomierz z froty B bo ni cholery nie mogłem dojść jak obrotomierz podpiąć tak aby działał z silnikiem z omegi :(
3.2 V6 GTS, simex 37", lift bliżej nieokreślony, mosty patrol k260, snorkel, zderzaki stal, winch

EKIPA ŚLĄSKA
Avatar użytkownika
cinek1983059
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1203
Obrazki: 35
Dołączył(a): 26 lut 2013 11:48:21
Lokalizacja: Będzin
Pochwały: 5
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 28 maja 2018 07:47:38

cinek1983059 napisał(a):jacku rozpracował byś obrotomierz z froty B bo ni cholery nie mogłem dojść jak obrotomierz podpiąć tak aby działał z silnikiem z omegi :(
Nigdy nie miałem w rękach zegarów z B. Fabrycznie były R4 i V6, więc może da się to jakoś przełączyć. Przyślij mi fotkę płytki od strony elementów. Taką, żeby dało się odczytać oznaczenia. A najlepiej byłoby mieć zegary od obu wersji z tego samego rocznika i je porównać.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez rascal666 » 29 lip 2018 16:26:34

Panowie jeszcze raz zadam pytanie gdzie wpiac kabel ze sterownika z omegi z sygnalem obrotomierza do wiązki od frontery?????? do obrotomierza we frocie idzie kilka kabli i pytanie gdzie podać sygnał????????????? proszę o odpowiedź :D
Avatar użytkownika
rascal666
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 47
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 wrz 2014 10:35:59
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: [A] Przestrojenie obrotomierza

Postprzez jrzeuski » 30 lip 2018 08:07:04

Ja nie podawałem na zegary tylko na złącze ECU, które jest fabrycznie spięte z zegarami. Tylko, że ja miałem inne ECU niż Ty, więc informacja, który to pin u mnie nic Ci nie da.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Następna strona

Powrót do Elektryka



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość