Witamy !



[A/B] ABS

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez kolasz » 25 kwi 2019 17:33:11

Prędkość odczytuje ze skrzyni biegów, z prawej strony przy wyjściu wału na tył.
EKIPA ŚLĄSKA
Avatar użytkownika
kolasz
Maniak
Maniak
 
Posty: 461
Obrazki: 1
Dołączył(a): 20 kwi 2009 21:00:38
Lokalizacja: sosnowiec
Pochwały: 2
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera B 2.2DTI Long 1998-2004

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez slawek50 » 25 kwi 2019 21:28:03

kolasz napisał(a):Prędkość odczytuje ze skrzyni biegów, z prawej strony przy wyjściu wału na tył.

Wielkie dzięki , mam jedno we łbie że wyjmowali tylko tylną oś i jak ma to aię do wpomnianego dylematu :niewiem: bo gdzieś znalazłem w necie że to właśnie to z tył lewa str. zczytywana prędkość stąd moje wątpliwości. Jutro włażę pod auto i będę szukał w okolicy tego wału. O postępach dam znać.

-- Dodano 26 kwi 2019 07:17:39 --

No i sprawa się rypła , zaglądam jak kolasz poradził a tu zonk :roll: w miejscu wskazanym zaślepka miejsce na czujnik jest lecz wiązki kabli brak i czujnika brak. Chyba bez przeróbki wtyczek tył ABS się nie obejdzie. :kalach:
Avatar użytkownika
slawek50
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 518
Obrazki: 10
Dołączył(a): 09 wrz 2013 07:02:09
Lokalizacja: woj. Dolnośląskie
Pochwały: 7
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez jrzeuski » 26 kwi 2019 07:29:55

Wiązki nie ma? :shock: Weź dobrze poszukaj czy nie jest gdzieś przypięta na górze skrzyni.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez szymon.ha » 26 kwi 2019 11:09:47

A czujnik do ABS nie jest jak we frocie B na dyferencjale?
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez jrzeuski » 26 kwi 2019 11:14:23

Nie, Frota A ma przy kołach. Jest koronka na półosi, obok pierścienia zaciskowego trzymającego łożysko.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: czujnik abs wskażnik prędkości.

Postprzez slawek50 » 26 kwi 2019 16:02:17

jrzeuski napisał(a):Nie, Frota A ma przy kołach. Jest koronka na półosi, obok pierścienia zaciskowego trzymającego łożysko.

Nie tylko obok ale zlicowana to jeden odlew, wiem to bo mam to w rękach.
Avatar użytkownika
slawek50
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 518
Obrazki: 10
Dołączył(a): 09 wrz 2013 07:02:09
Lokalizacja: woj. Dolnośląskie
Pochwały: 7
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A/B] ABS

Postprzez jrzeuski » 29 kwi 2019 07:00:37

Ja bym koronkę odciął flexem, założył z powrotem i na to normalny pierścień. Ewentualnie skrócony, jeśli taki zestaw nie będzie się chciał zmieścić w pochwie mostu :idea:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A/B] ABS

Postprzez slawek50 » 30 kwi 2019 21:07:20

No i już wszystko wróciło do normy. W końcu przerobiłem wtyczki ABS zamieniłem stronami i okazuje się że frota 2,5 TDS 98r. long zczytuje prędkość i przebieg z tylnego czujnika ABS od str. kierowcy po wymianie tylnego łożyska i pierścienia zestawu FAG wystarczy zamienić stronami wtyczki.W tym zestawie jest łożysko KOYO orginał . Ale o ABS w tym przypadku trzeba już zapomnieć.
Avatar użytkownika
slawek50
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 518
Obrazki: 10
Dołączył(a): 09 wrz 2013 07:02:09
Lokalizacja: woj. Dolnośląskie
Pochwały: 7
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A/B] ABS

Postprzez mazurkas007 » 06 maja 2019 09:09:26

Pierwsza rzecz jaką zrobiłem po zakupie Froty to wyłączenie ABS i napinaczy pasów.
To jest temat rzeka, never ending story.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez slawek50 » 06 maja 2019 18:22:06

ABS jw. i tak jak pisze mazurkas do niczego mi nie potrzebny Hamulce jakby lepsze tylko właśnie odczyt prędkości i przebiegu na tym mi tylko zależało aby wróciło do życia. Według przebiegu wiadomo wymieniam oleje , filtry itp itd.
Avatar użytkownika
slawek50
Starszy Maniak
Starszy Maniak
 
Posty: 518
Obrazki: 10
Dołączył(a): 09 wrz 2013 07:02:09
Lokalizacja: woj. Dolnośląskie
Pochwały: 7
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A/B] ABS

Postprzez przemekcrx » 07 maja 2019 21:40:46

Niby tak ale bez abs frote obraca w poprzek jak blokują koła ;) przy dużej prędkości i nagłym hamowaniu
Napinacze pasów przedszkolak potrafi ogarnąć ;) wystarczy odciąć chore żółte wtyczki pod fotelami i zlutować kable na stałe 7 lat spokoju..
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez mazurkas007 » 08 maja 2019 08:14:06

przemekcrx napisał(a):Niby tak ale bez abs frote obraca w poprzek jak blokują koła ;) przy dużej prędkości i nagłym hamowaniu
Napinacze pasów przedszkolak potrafi ogarnąć ;) wystarczy odciąć chore żółte wtyczki pod fotelami i zlutować kable na stałe 7 lat spokoju..


Jeżeli przy hamowaniu obraca twoją Frotkę tyłem do przodu, to sprawdź regulator siły hamowania, najprawdopodobniej nie działa.
była Frotka zmotka 3.2, będzie druga edycja 2.2 :)
Podróże bez granic : Polska, Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Finlandia, Węgry, Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, San Marino, Szwecja, Tajlandia, Malezja - tam byliśmy na kołach.
Avatar użytkownika
mazurkas007
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1325
Obrazki: 30
Dołączył(a): 12 lip 2007 07:31:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski - Polska
Pochwały: 6
Województwo: Podlaskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez WaldekZST » 08 maja 2019 11:23:40

Dokładnie, abs nie ma nic do rozdziału siły hamowania tylko zapobiega blokowaniu kół, zawsze tył hamuje słabiej...
WaldekZST
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 25 cze 2018 21:10:13
Pochwały: 1
Województwo: Zachodniopomorskie
Samochód: Frontera A 2.3TD Long 1991-1995

Re: [A/B] ABS

Postprzez tupek » 08 maja 2019 21:39:48

Tylko frontera ma i abs i korektor siły hamowania.
Bo w osobówkach jest tylko abs i jakoś jest to rozdzielone.
I nie jest prawdą że abs nie działa jak jest załączony napęd 4x4 - w mojej działa. :roll:
U mnie działa LSD :)
Avatar użytkownika
tupek
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1693
Obrazki: 12
Dołączył(a): 14 lut 2013 19:53:04
Lokalizacja: Dobruchna
Pochwały: 20
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez przemekcrx » 09 maja 2019 07:32:00

mazurkas007 napisał(a):
przemekcrx napisał(a):Niby tak ale bez abs frote obraca w poprzek jak blokują koła ;) przy dużej prędkości i nagłym hamowaniu
Napinacze pasów przedszkolak potrafi ogarnąć ;) wystarczy odciąć chore żółte wtyczki pod fotelami i zlutować kable na stałe 7 lat spokoju..


Jeżeli przy hamowaniu obraca twoją Frotkę tyłem do przodu, to sprawdź regulator siły hamowania, najprawdopodobniej nie działa.

Niby wszystko chodzi i dlatego postanowiłem zrobić abs, prawe tylne koło jakoś szybciej łapało nizeli lewe ..
Jak jest 4x4 też działa abs
Głupieje jak zaczynamy się kopać
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez jrzeuski » 09 maja 2019 08:16:46

przemekcrx napisał(a):Niby wszystko chodzi i dlatego postanowiłem zrobić abs, prawe tylne koło jakoś szybciej łapało nizeli lewe ..
Ale przecież ABS tylnej osi w B jest na kole talerzowym, więc nie wie z jakimi prędkościami kręcą się tylne koła. Przy założeniu, że jest LSD i jest sprawne ma to sens, ale w przypadku jego braku lub zjechanych tarczek ABS na tylnych kołach nie ma żadnych szans poprawnie pracować. We Frocie A jest jak powinno: koronki są przy kołach, komu to przeszkadzało? :niewiem:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: [A/B] ABS

Postprzez Perzan » 25 sie 2019 17:46:38

Mam dwa pytanka odnośnie przekładki czujnika od Nubiry :)

Po pierwsze, o ile różnią się długością kable od obu czujników? Jak dużo oryginalnego kabla wraz z wtyczką z Froty trzeba wlutować zamiast wtyczki do czujnika od Nubiry?

Po drugie, czy ktoś na 100% pamięta który kabel przylutować do którego? Były jakieś schematy odnośnie tego, ale się "przeterminowały" i nie da się ich już odtworzyć
przemekcrx napisał(a):czyli łączysz lutujesz kolory
biały-czarny
czarny-czerwony
chyba dobrze pamiętam jak zamienisz kolory nie ma abs-u
Avatar użytkownika
Perzan
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 24 paź 2018 21:34:32
Lokalizacja: Lublin
Województwo: Lubelskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: DZIWNY PROBLEM Z HAMULCAMI

Postprzez krzysiek » 07 wrz 2019 13:48:29

Witam,

Mam identyczny problem jak już 2 osoby na forum.
Niestety nie napisali czy udało się im naprawić usterkę - może odpiszą na wiadomość.

DAREK napisał(a):Witam klubowiczów. Jestem świeżakiem na tym forum więc wybaczcie jakieś fo-pa z mojej strony. Kupiłem kilka miesięcy temu Frotę B z 2003 3.2.V6 benzyna automat. Została przywieziona z Holandii, widać że nie była katowana po bezdrożach tylko służyła do jazdy szosowej, więc moim skromnym zdaniem jej stan można określić na super. Miałem wcześniej frotkę B z 1999 r w dizelku motorek 2.2 ale postanowiłem zmienić na coś mocniejszego. Mój problem jest następujący:

co kilkaset hamowań, zawsze dzieje się to przy minimalnej prędkości tak między 3 a 6 km/h po wciśnięciu pedału hamulca samochód zaczyna normalnie płynnie hamować po czym nagle uruchamia się ABS a auto toczy się do przodu jak na lodowisku (jezdnia jest sucha bez piachu/liści i takich tam) odruch wiadomo jest taki że pedał jest zaraz w podłodze i w ostatniej chwili łapię za ręczny. Dziś właśnie miałem takie zdarzenie, przede mną emel jedzie sobie spokojnie a ja walczę za nim z tym przeklętym hamulcem. Wymieniłem tarcze i klocki tył/przód układ hamulcowy suchutki bez wycieków i roszenia, zaciski sprawdzone, ABS działa normalnie na śliskiej nawierzchni, poziom płynu bez zarzutu. Tuż przed każdą taką akcją nie ma żadnych objawów szarpania, stukania auto nie ściąga. sam nie wiem gdzie szukać przyczyny a nie chcę wymieniać całego układu hamowania bo to za drogi sport.

Ktoś mi podpowiedział że w związku z tym ze to automat to czy nie odpuszczam leciutko pedału jak hamuję, obserwowałem siebie ale nie - nic z tych rzeczy. Pomyślałem więc, że może poproszę o pomoc bardziej doświadczonych posiadaczy tego skądinąd bardzo wdzięcznego autka. :thx: Jeśli ktoś miał podobny przypadek lub może wskazać kierunek będę wdzięczny.


eric napisał(a):Dziś zaobserwowałem coś dziwnego. ABS zalacza sie przy małych predkosciach bez utraty przyczepności. Przy mniej niż 10 km/h podczas hamowania załącza się ABS i nie hamuje :( Po chwili okazało się że załącza się nawet w czasie jady gdy hamulca nie dusiłem (ja mu na gaz i słysze jak chrobocze ABS).
Do tej pory zero problemu z ABSem nie było. Działał jak należy. Kontrolka się nie świeci ale nie pamiętem już czy przy zapłonie zapala się i gaśnie ( jutro sprawdze)
Sprawdzałem na czarym i sniegu - efekt ten sam.
Jakieś pomysły?
Proszę nie pisać że ABS jest do :dupa: i że mam go wyłączyć. Puki co bedę musiał bo jeszcze na parkingu wjade w kogoś ale docelowo chciałbym aby działał. Wiem że powinienm zacząć od techa i sprawdzenia przewodów ale przyznacie że problem jest mocno nietypowy. :razz:

Aktualizacja
Dziś rano frota sama poszła po rozum do komputera i nie zgasiła kontrolki ABS :1: .
Pozostaje mi szukać w okolicy uprzejmego właściciela techa i liczyć na to że to tył.


Tak jak wyżej mam problem z ABSem włączającym się przy lekkim hamowaniu na małych prędkościach 10-15 km/h bez poślizgu na suchym asfalcie (testowałem na zimowych i letnich nowych oponach).
Na początku wyskakiwała mi kontrolka ABSu - niestety w moim warsztacie nie potrafili odczytać błędów tylko zobaczyli że prawy czujnik zwraca dziwne wartości i wymienili go na jakiś chiński zamiennik z allegro (a mogłem przeczyć że pasuje od Nubiry II...). Po tym kontrolka zgasła ale problem pozostał.

Próbowałem testowo odłączać poszczególne czujniki tak jak pisali tu ludzie na forum ale odłączenie jednego czujnika powoduje wyłączenie ABSu (może coś źle robię? rozłączałem pojedynczo kostki od lewego i prawego czujnika obok koła) więc chyba nie da się sprawdzić który czujnik szwankuje tym sposobem?

Przy okazji przyszła pora na nowe tarcze i klocki i przy okazji nowy płyn więc to też odpada.
Koronki też mam sprawdzone i wyczyszczone.

Na razie jeżdżę na wyłączonym ABSie bo kilka razy prawie wjechałem w samochód przede mną jak lekko hamowałem w korku.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc bo jadę w góry w zimie i przydałby mi się ABS :)
krzysiek
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): 09 lut 2019 20:17:27
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez avic » 14 lut 2020 10:19:49

Szanowni!

Pacjent: Frota B Long z niedziałającym ABS, 2.2b MY00.

Kilka podstawowych pytań:

1. Czy da się zdiagnozować ABS za pomocą OpelTech2 z odpowiednimi interfejsem? Bo nie za bardzo widzę w opcjach systemu abs niestety.. Dla innych opli pokazuje mi opcję: PODWOZIE a tam jest abs. Jedynie wybierając rocznik '98 pokazuje mi Podwozie we frocie a dalej układ ABS 415. (choć z tego co ustaliłem to Kelsey Hayes 415 był we frotach A chyba)

2. Jaki jest faktycznie sterownik ABS we Frocie B MY00 2.2b? Bosch 5.3? Czy 415/430? Pytam, bo chinski autocom też mi się nie łączy z frotowym absem, ba - nawet nie pokazuje takowego. Próbowałem połączyć się z modułem poprzez innego opla, ale nie pasuje mu ani Bosch 5.3/5.4 ani ABS EBC 415 czy 430. Trację już siły...

3. Czy pozostaje mi jedynie kolejny zakup chińskiego OP-COMa?


Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam! :lanie:

Edit:
Chyba jednak Kelsey Hayes 325 albo 350..tylko czym do ugryźć to nie mam pojęcia
avic
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 18
Dołączył(a): 04 sty 2018 22:38:25
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: [A/B] ABS

Postprzez jrzeuski » 14 lut 2020 14:48:30

Chiński Opcom tez nie dogada się z ABS. Natomiast na pewno potrafi to Bosch KTS.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Układ hamulcowy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron