Witamy !



Wtopa

Czyli rozmowy o technice sprawnego poruszania się w terenie.

Wtopka

Postprzez PABLO » 18 wrz 2007 09:59:50

Siemka nie ma to jak jazda z fantazją....Wczoraj późnym wieczorem wybraliśmy się z kumplem na mały rajdzik po lesie wszystko było spoko dopóki nie zassała nas koleina pełna błotka którą zostawił det wyciągający ścięta dęby. Efekt był taki że auto zawisło na brzuchu a kółka nie miały docisku i teraz wiem jaka jest różnica między AT-kami a MT-kami. Ateki zrobiły się gładkie jak pupka i okazało się że allterrain bfg to nie każda nawierzchnia :? I kombinuj panie gałęzie i poświęcony ręcznik nic nie dały ale na szczęście miałem ze sobą pas do ściągania ładunków i kawałek liny pamiętającej okupacje a w pobliżu rósł sobie dąbek metrowej średnicy i w obawie o to żeby przypadkowo nie wyrwać dęba zaczęliśmy się wyciągać i teraz wiem dlaczego dałem za ten pas 45 zygli a nie 25. Wystarczyło lekko ruszyć auto i franka dalej sobie poradziła!!!! Sukces w walce z błotem ciemnością komarami i ułańską fantazją która nie zawsze jest dobrym doradcą :wink: ale przynajmniej jest co wspominać Pozdrawiam serdecznie
PABLO
 

Postprzez KOBZI » 18 wrz 2007 14:32:19

opis fajny tylko prośba do moderatora by wrzuciłl ten post np do HYDEPARK :)
Obrazek
Avatar użytkownika
KOBZI
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1432
Dołączył(a): 06 lip 2007 13:16:28
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Postprzez dljm » 18 wrz 2007 18:34:54

na błoto to tylko MT-ki
ale z doświadczenia wiem że to troszkę mało
proponuję litf 2", oraz blokadę tylnego dyfra
wtedy masz gwarancję że nawet jak się zrobi wykrzyż to se dasz radę
... najbardziej zagorzałymi przeciwnikami automatów, są najczęściej ludzie, którzy nigdy nimi nie jeździli ...
Avatar użytkownika
dljm
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1447
Obrazki: 1
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:00:40
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 5
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Postprzez dljm » 18 wrz 2007 18:36:06

... a no i jak jedziesz na większe błotko to mimo wszystko lepiej w dwie froty
... najbardziej zagorzałymi przeciwnikami automatów, są najczęściej ludzie, którzy nigdy nimi nie jeździli ...
Avatar użytkownika
dljm
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1447
Obrazki: 1
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:00:40
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 5
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Wtopa

Postprzez szymon.ha » 04 cze 2009 23:34:49

Może dość dziwny temat, ale może ktoś opowie lub da przykład sytuacji w której utknął w piachu, błocie itp a do okoła nikogo, a ni samochodu, wyciągarki nic, jakie metody stosowaliście w pomocy z wydostania się z opresji i co polecacie. :mrgreen:
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez Pawel » 05 cze 2009 07:15:20

Wybrałem się z uszkodzonymi automatami, nie wiedziałem o tym, a nikt mi nie pomógł tego sprawdzić :<: , na skróty do siostry, z głównej drogi przez ciekawy odcinek na ośedle w Gdańsku, dobrze szło/jechało póki nie zabrakło prześwitu, zciągnęło w koleiny i nie zawisłem tylnym mostem na wielgachnym kamulcu... :wsciekly: Dwiegodziny, w upale, podkładanie czegokolwiek pod koła, podnoszenia się lewarkami,a wokoło chaszcze i osy, aż w końcu nie wytrzymałem i przypomniałem sobie o mijanej budowie, a tam mieli duże JCB... 3 km biegu i po 0,5 godziny byłem z pomocą na miejscu... Jeżeli w tym roku pojadę do Gdańska to, nie daruję tej trasie... :wsciekly:

Polecono mi, aby przełoyć automaty z lewej piasty na prawą, zrobiłem i pojechałem na piaszczysty tor motocrossowy, wtedy można było tam wjechać samochodem, i :dupa: sprzęgła nie działały a Frota po osie w piachu, prawie 2 godziny podnosiłem się lewarkami, odkopywałem się i podkładałęm pod koła konary, żeby się auto nie zapadało, w między czasie udało się mojej Aldonie dojść do domu i przyjechała naszą Fiestą, -40mm na zawieszeniu, niczego nie urwała ani nie zawisła na wondołach :!: Wstyd na całej linii :oops: , i forum :oops: , podczepiamy Frotę do "usportowionej" Fiesty 1.3 Famyly i wyciąga ona terenówkę z opresji... Żałuję, że nie robiliśmy zdjęć... :)
Po tym wszystkim schudłem trochę, a odłożyłem na Superwinch'e... :mrgreen:

Poprawiłem kilka błędów... :oops:
Ostatnio edytowano 05 cze 2009 22:10:10 przez Pawel, łącznie edytowano 4 razy
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Wtopa

Postprzez Jarek sp3swj » 05 cze 2009 19:54:26

Paweł ... opowoadano pierwsza klasa... szkoda że fotek nie ma albo filma :-(
/Jarek Poznań
4x4 ... ale Octavia :-) --- ... błękitne foto z sentymentu ... była też srebrna LONG :-)
Avatar użytkownika
Jarek sp3swj
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 2001
Obrazki: 1
Dołączył(a): 12 kwi 2008 22:57:17
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 12
Województwo: Wielkopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: Wtopa

Postprzez Pawel » 05 cze 2009 20:48:59

W Gdańsku krew mnie zalewała i osy brzęczały koło ucha, ostatni dzień urlopu, pierwszy słońca po tygodniu deszczu, a tu taka lipa... Pracowałiśmy wszyscy, córka ganiała osy, moja Aldona ze swoją siostrą znosiły gałęzie i tak duże kamienie, jak tylko mogły podnieść... :D Nikt nie myślał o robieniu zdjęć :wsciekly: . Dobiegłem do tej budowy :const: , popatrzyli jak na uciekinera z jakiegoś łagru, po kolana w błocie, gęba brudna, łapska wysmarowane...; mieli przerwę i sączyli browara, poczęstowali... :beer: Dobrze, że u siostry można było się wykąpać, ubrania przepłukać i... nad Morze... :>:

Z "piaskownicy" może coś znajdę, ale nie obiecuję, przez "łykend" poszperam po CD-kach... :)
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Wtopa

Postprzez szymon.ha » 05 cze 2009 22:57:26

Może ktoś jeszcze coś napisze :D przydadzą mi się jakies przykłady, bo choć u mnie nie ma terenów takich i jak już się znajdzie to pewnie ominę to czego nie można przejechać, ale dyby się keidyś utkneło to zostanie mi tylko saperka :mrgreen:
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez Anguss » 05 cze 2009 23:52:54

Dzień kobiet 2009

Nie ma to jak wspólna wycieczka na tor gdzie niegdyś testowano Stary 266 w dni kobiet. Ponieważ teren to jedna wielka budowa to trudno o pewny kawałek gruntu zwłaszcza że wszystko jest przykryte małą warstwą śniegu. Narzeczona bryka ja robię za fotografa ponieważ ujęcie było słabe proszę o powtórkę.
Przy nawrocie okazało się że tylne kolo wpadło w jakiś dół. Pierwsze próby reduktor i nic… W autku była saperka ale na nic się nie zdało kopanie i gałęzie z pobliskiego lasu. Woda z roztopionego śniegu świetnie trafiała pod koła i robiła się jeszcze większe błoto. Próbowaliśmy lewarkiem ale tez lipa, zrobiło się cieplej i cały teren wyglądał jak kostka masła 20C . Ponieważ skończyły nam się pomysły i możliwości zaczęliśmy wzywać pomoc przez CB ale slaby odzew jeden tylko podjechał Pajero ale bał się podjechać bo miał zimowe oponki. Popatrzył i odjechał nawet z auta nie wysiadł taki chojrak. Potem telefony do znajomych … ale kto siedzi w domu w dzień kobiet i ot jeszcze niedziela. No lipa pomoc może dojechac dopiero o 16 a jest 12 a ja na 14 do pracy. Jesteśmy przemarznięci i przemoczeni od kapania w śniegu i błocie. Nagle światełko sąsiad kilka dni temu Landrovera może pomoże. Szybki tel i okazało się że jest i zaraz będzie. Zanim dojechał szwagier przywiózł normalne łopaty i mocno odkopaliśmy frote. Gdy dojechał wszystko było juz przygotowane i odkopane jedno szarpniecie i wracamy do domu. Prze chwilę myślałem ze będę musiał zostawić frotke w tym błocie i iść do racy pieszo. Udało się dzięki normalnym łopatą ( saperka to do piaskownicy ) i sąsiadowi. Wyjazd miał być na 20 min a skończył się 4 godzinami walki w błocie i śniegu ale jaki zysk niezapomniane wrażenia z dnia kobiet  Tylko co ja za rok wymyśle
Anguss
 

Re: Wtopa

Postprzez szymon.ha » 06 cze 2009 00:22:45

No to jednak widzę jak narazie że zawsze potrzebne jest inne auto :mrgreen:
Avatar użytkownika
szymon.ha
Diler
 
Posty: 3515
Obrazki: 2
Dołączył(a): 08 mar 2009 23:03:38
Pochwały: 16
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Wtopa

Postprzez Pawel » 08 cze 2009 00:13:42

Dlatego zawsze wyjeżdżamy w, nie mniej, niż 3, 4 auta...
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Wtopa

Postprzez Anguss » 13 cze 2009 18:43:53

Pawel - Amor napisał(a):Dlatego zawsze wyjeżdżamy w, nie mniej, niż 3, 4 auta...


Wlasnie dlatego zbieramekipe koniec samoctnych wypraw :) Jak bedzie spora ekipa to i moze jakas wieksza impreze sie zrobi :)
Anguss
 

Re: Wtopa

Postprzez sosna28 » 14 cze 2009 07:27:59

Anguss czy ten tor Stara jest czynny? czy można tam wjechać? - może byś zaprosił na przejażdżkę i ognisko :)
sosna28
 

Re: Wtopa

Postprzez Anguss » 14 cze 2009 09:16:00

sosna28 napisał(a):Anguss czy ten tor Stara jest czynny? czy można tam wjechać? - może byś zaprosił na przejażdżkę i ognisko :)

Ta wtopa byla wlasnie tam:)
wlasnie ogladam sobie trasy i szukam zainteresowanych tylko raczej spokojna jazda bez duzych wtop. Podeslij na @ jakis kontakt so sie zdzwonimy

A co do toru to sa fajne zjazdy i podjazdy i spoooro blota i wody
Anguss
 

Re: Wtopa

Postprzez foxxiak » 17 cze 2009 20:22:55

To było po wielkanocy 2008, świeżo po zakupie frotki, opony szosowe + sprzęgiełka styrane automaty + pojęcie o jeździe w terenie słabe :) pojechałem na łąki i wzniesienia na południu Łodzi, padał lekki śnieg co było dziwne o tej porze, ale jakoś o tym nie myślałem. Teren jest tam fajny, kilka podjazdów, po deszczu robi się fajne błotko. Zacząłem szarżować podjarany napędem na 4 buty aż tu, na najdłuższym ale najłagodniejszym zjeździe zrobiłem błąd. Za mocno wciśnięty hamulec zamiast hamowania silnikiem, poślizg, utrata sterowności i po chwilce leżałem wbity przodem w biegnący wzdłuż zjazdu rów :) na początku się przeraziłem że skasowałem auto - ale nie, grill był wystarczająco mocny, cofnął się wprawdzie do tyłu ale lampy przeżyły, atrapa troszkę pękła, ale frotka mocna jest :mrgreen: wsteczny i próba wyjazdu - nie było o tym mowy, kąt pod jakim tkwił wóz jakieś 45stopni, poza tym tylne koła ledwo muskały nawierzchnię. Przyjechał jeden kolega plaskaczem, potem drugi, łopaty, kamienie, cegły, podkłady z jakiegoś kanału warsztatowego - 2h pracy i zero efektu (poza spaleniem paru kalorii :D ) wreszcie przypomniałem sobie o internetowej stronie "samopomocy" na pewnym forum ofrołdowym :) zadzwoniłem do paru ludków z mojego rejonu, oferujących nieodpłatną pomoc w takich sytuacjach, i po kilku telefonach i 30min przyjechał facet dyskoteką, wyciągnął kinetyka, szarpnął i pojechał :mrgreen: cała akcja trwała może z 5min, a my staliśmy z rozdziawionymi gębami jak odjeżdża w stronę zachodzącego słońca :boss: :mrgreen:

polecam tę stronę każdemu, skorzystałem z niej jeszcze raz niedawno na terenie Warszawy :oops: tanio szybko i profesjonalnie: http://rajdy4x4.pl/index.php/ida/11/
foxxiak
 

Re: Wtopa

Postprzez Pawel » 17 cze 2009 20:28:41

Super :!: http://rajdy4x4.pl/index.php/ida/11/ "Swoich" też znalazłem... :D
...albo Ty jesz, albo Ciebie jedzą...
Obrazek
A 3,1 TDI Long '95
bike MTB wegług własnej specyfikacji...
Citroen C8 HDI
honda transalp xl600v
bmw f650st
w razie w: 696445799
Avatar użytkownika
Pawel
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4398
Obrazki: 11
Dołączył(a): 23 mar 2008 20:02:00
Lokalizacja: Giżycko
Pochwały: 10
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: Wtopa

Postprzez todd4 » 23 cze 2009 22:07:53

Heheheh... tez mi sie zdazyło.

Z moją zona dzien po zakupie frotki stwierdzilismy wracajac z zajec ze pojedziemy lasem. Przejechalismy tym lasem dobre 10km roznymi drogami kiedy bylismy juz Blisko celu jazy zobaczyłem ze boczna droga była cała rozkopana i teraz jest taki fajny miękki piach, no wiec tam skreciłem jadac ta drogą widze pred sobą wzniesienie tez rozkopone (droga przechodziła przez morenę), no i było mam przeciez terenówkę wiec ja nie wjade ? :) nie dojechałem do 1/3 a juz nie ruszał sie ani do przodu ani do tyłu :] Wisi na mostach :] no wiec rece pod samochod i podkopac trzeba - robi sie ciemno :/ dzwonie po znajomych nikt nie ma wolnej terenówki :/ ok kilometra wczesniej widziałem swiatła domów i poszedłem zona została a dziecko czeka u dziadków. Chodze po domach nikt tu nie ma terenówki - na szczescie wiem juz na jakiej ulicy jestem :] Spotkałem jakiegos dresika ktory wzial kumpla i lopaty i pojechalismy odkopywac ... zajebisty :] wkoncu caly okopany delikatnie na wstecznym wyjechał :D:D:D 3h tam spedziłem.

Jak znajde wene to popowiem jeszcze 2 historie ale tez w piasku - nie lubie piasku :)
pozdro
todd4
 

Re: Wtopa

Postprzez Pavlo » 05 wrz 2009 21:46:20

Ja dzis pierwszy raz pojechałem w teren Pokazać tacie jak sie sprawuje moj nowy nabytek
i troche przedobrzyłem postawiło nas w poprzek.Troche kombinowałem ale niedało rady wyjechac tył siadacorac bardziej. Wstyd sie przyznac ale nawet saperki nie miałem o lewarku nie wspomne :oops: na szczęscie budowa była niedaleko i dzieki uprzejmości panów z ochrony pożyczyłem łopate niestety nie mieli sztychówki tylko szufle. Dobrym pomysłem okazały sie kamienie lezące nieopodal w sumie prawie 3 godziny mordęgi ale udało mi sie wyjechać :guns:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pavlo
 

Re: Wtopa

Postprzez ADAM SP3WXO » 05 wrz 2009 21:57:22

I tu się sprawdza powiedzenie, że w bloto NIGDY samemu. Co najmniej w dwa auta.
ADAM SP3WXO
 

Następna strona

Powrót do 4x4



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron