Witamy !



[B 2.2] Wentylator chłodnicy

[B 2.2] Wentylator chłodnicy

Postprzez NYGA » 15 lis 2011 19:25:53

Witam kolegów i koleżanki !!!
Moje auto to:
Opel Frontera Long 2.2 16V benzyna, 1996r. klima
Wiem że powinienem się przywitać najpierw w powitalni ale niestety mam dość duży problem niecierpiący zwłoki:)
Mianowicie, nie załączają mi się wentylatory, ani ten na chłodnicy wody ani na chłodnicy od klimy.
Po zwarciu na krótko wentylator na chłodnicy załącza się natomiast po podłączeniu wtyczki pod czujnik nic się nie dzieje po osiągnięciu temperatury bliskiej czerwonemu polu na desce rozdzielczej.
Wentylator od klimy również się nie załącza po włączeniu klimy (klima nie nabita) - niewiem czy to ma wpływ???
Czujnik termiczny znajduje się u mnie stojąc przed autem po prawej stronie na wężu od chłodnicy i jest 3 pinowy - po co trzy piny???
Za wszelkie pomocne informacje z góry dziękuje:)
NYGA
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez SKODA76 » 15 lis 2011 19:31:13

Witaj :D , może to czujnik temp. się spindolił
SKODA76
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1930
Obrazki: 0
Dołączył(a): 23 gru 2008 14:44:33
Lokalizacja: LUBELSKIE
Pochwały: 2
Województwo: Lubelskie
Samochód: zbłądziłem - mam inny pojazd

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez brum » 15 lis 2011 19:45:54

Znam odp na każde Twoje pytanie, wiem też że odp już tutaj jest.

NYGA napisał(a):Wiem że powinienem się przywitać najpierw w powitalni ale niestety mam dość duży problem niecierpiący zwłoki:)

to tylko 10 sek.
3.0 V6... '97...Federal Couragia MT 32", przedni most sztywny, winda, zderzak a'la Calmini, Snorkel, AVM...
Obrazek
Avatar użytkownika
brum
Maruda
Maruda
 
Posty: 9336
Obrazki: 2
Dołączył(a): 05 lip 2007 23:47:16
Lokalizacja: Chechło
Pochwały: 59
Województwo: Małopolskie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez NYGA » 15 lis 2011 21:04:59

SKODA76 czujnik się nie spindolił ponieważ auto jest bliskie zagotowania tak jak pokazuje wskaźnik temp. na desce.Węże robią się twarde i bardzo gorące.Jeżeli ktoś wie za co odpowiadają 4 przekaźniki przy lewej przedniej lampie (stojąc przed autem) to proszę o info.Który przekaźnik odpowiada za pracę jednego i drugiego wentylatora (klima, woda) oraz po co są trzy piny w czujniku termicznym???

-- Dodano 15 lis 2011 22:13:13 --

NYGA napisał(a):Witam kolegów i koleżanki !!!
Moje auto to:
Opel Frontera Long 2.2 16V benzyna, 1996r. klima
Wiem że powinienem się przywitać najpierw w powitalni ale niestety mam dość duży problem niecierpiący zwłoki:)
Mianowicie, nie załączają mi się wentylatory, ani ten na chłodnicy wody ani na chłodnicy od klimy.
Po zwarciu na krótko wentylator na chłodnicy załącza się natomiast po podłączeniu wtyczki pod czujnik nic się nie dzieje po osiągnięciu temperatury bliskiej czerwonemu polu na desce rozdzielczej.
Wentylator od klimy również się nie załącza po włączeniu klimy (klima nie nabita) - niewiem czy to ma wpływ???
Czujnik termiczny znajduje się u mnie stojąc przed autem po prawej stronie na wężu od chłodnicy i jest 3 pinowy - po co trzy piny???
Za wszelkie pomocne informacje z góry dziękuje:)

Czujnik jest 3 pinowy czyli wnioskuje że dwustopniowy.
Który wentylator powinien się załączyć pierwszy, went. wody czy klimy???
Przeszukałem całe forum i nigdzie nie uzyskałem konkretnych informacji.
NYGA
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez adam-wwy » 15 lis 2011 23:56:32

Na początek to warto sprawdzić poziom płynu chłodniczego i zainteresować się czujnikiem załączającym wentylator.
adam-wwy
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 222
Dołączył(a): 21 maja 2011 12:29:29
Lokalizacja: Wyszków
Województwo: Mazowieckie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez NYGA » 16 lis 2011 09:52:33

Odnosze wrażenie że nikt tu nie czyta dokładnie tego co napisałem.Poziom płynu jest taki jak powinien być.Czujnik jest nowy!
NYGA
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez leper » 16 lis 2011 10:02:10

Wentylator od klimy nie ma nic do tematu temperatury silnika (trzy piny bo wentylator dwubiegowy. Skoro na krótko załącza ci się wentylator chłodnicy (zwarcie na wtyczce czujnika) no to znaczy, że tylko coś nie tak z czujnikiem (nic nie szkodzi, że nowy). Sprawdź dokładnie złącza na kablach i czujniku. Ponadto czujnik możesz sprawdzić omomierzem. A napisz jeszcze czy jak ściśniesz waż gumowy na którym jest czujnik to czy wyczuwasz płyn (przy bodajże 90 lub 92 stopniach puszcza termostat i płyn idzie przez wąż gumowy ten z czujnikiem) bo może to wina termostatu.
EKIPA ŚLĄSKA
Obrazek
Avatar użytkownika
leper
Guru
Guru
 
Posty: 808
Obrazki: 0
Dołączył(a): 13 lip 2009 21:36:10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Pochwały: 2
Województwo: Śląskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1995-1998

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez sylwian70 » 16 lis 2011 12:51:38

tak jak pisze leper najpierw termostat potem bezpieczniki potem przekaźnik za przednim prawym reflektorem.Są tam chyba 4 jeden od wentylatora klimy drugi od wentylatora głównego i 2 od czegoś.Te dwa pierwsze patrząc od chłodnicy będą chyba od wiatraków.Jeżeli klima nie nabita to wentylator od klimy się nie załączy gdyż załącza się od temperatury gazu w klimie.Czujnik temperatury cieczy jest 3 pinowy niby dwie strefy temperatury i podobno jeśli temperatura przeskoczy ileś tam stopni i głowny wentylator nie da rady schłodzić to to ten czujnik ma dodatkowo załączyć ten wentylator od klimy(u mnie to nie działa)czujnik jest za termostatem i jeśli termostat nie działa to :dupa: płyn nie idzie na chłodnice i gotujesz płyn w krótkim obiegu nie idzie przez czujnik i dalej na chłodnice.Skoro na krótko przez zwierke ci się załączył to problem musi być termostat ewentualnie czujnik.Oczywiście rozumujemy że zwierke zrobiłes na wtyczce tej która wchodzi do czujnika tego z 3 pinami na wężu do chłodnicy?i wentylator wtedy chodził?
sylwian70
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez NYGA » 17 lis 2011 14:35:51

Koledzy!
- termostat wnioskuje że puszcza ponieważ wąż jest gorący
- na ktrótko wentylator klimy chodzi po zmostkowaniu pinów na wtyczce ale tylko w jednej pozycji mostku (w innym położeniu słychać tylko buczący przekaźnik)
- czujnik jest trzy pinowy ponieważ ma dwie temp. załączania 95-90 - 105-100 jakoś tak
Jak wentylator może mieć dwa biegi jak idą do niego tylko dwa kable??
Ja odnoszę wrażenie że nie załącza mi wentylatora przy tej niższej temperaturze a nie chce zakatować uszczelki żeby czekać na wyższą bo wskazówka podchodzi pod czerwone pole.
Jeżeli by był ktoś tak miły i by mi opisał w jakim momencie kresek na wskaźniku załączają się u Was wentylatory.Mowa o Frocie 2.2 16V ecotec 1996r.
Ewentualnie jak by ktoś miał chwilę i wyjął wtyczkę z czujnika i pomostkował ją na wszystkie sposoby i sprawdził czy rzeczywiście są dwa biegi wentyla.
Można też rozwiązać sprawę załączając wentyl z przełącznika ale niestety ja nie uznaję patentów i wszystko ma być jak fabryka dała.
Autko kupiłem sprowadzone z niemiec, kilka lat stało nie używane.Skutkiem tego nic nie działało, wszędzie były zaśniedziałe styki.Na chwilę obecną już wszystko doprowadziłem do git stanu, tylko nie ten pieprzony wiatrak:(
NYGA
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jarek1984r » 24 lis 2011 12:50:21

witam. ja mam podobny problem. w mojej frocie po przekroczeniu połowy skali na wskaźniku temperatury, czyli w momencie kiedy powinien załączyć się wentylator pali mi bezpiecznik w skrzynce pod maską taki 30A 32V. więc raczej czujnik dobry. podłączałem wentylator na krótko pod akumulator przez bezpiecznik 30A 32V i nie pali go więc wentylator ok.nie wiem co to może być, a dodatkowo pali mi też bezpiecznik 30A 32v tez pod maską od świateł. z tym ze po wrzuceniu nowego bezpiecznika od świateł było jakiś czas światła były. pozdrawiam
jarek1984r
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jrzeuski » 24 lis 2011 13:00:57

jarek1984r napisał(a):nie wiem co to może być
Zwarcie w przekaźniku lub okablowaniu.
a dodatkowo pali mi też bezpiecznik 30A 32v tez pod maską od świateł. z tym ze po wrzuceniu nowego bezpiecznika od świateł było jakiś czas światła były.
j.w.

PS. A może faktycznie masz instalację 32V zamiast 12V? :D Tylko skąd wytrzasnąłeś taki akumulator? :niewiem:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jarek1984r » 24 lis 2011 13:32:32

kable już mniej więcej przejżałem. a w skrzynce pod maską są chyba wszystkie na 32v.chodzi mi o te: http://moto.allegro.pl/bezpiecznik-samo ... 36614.html . jak sprawdzić przekaźniki?
jarek1984r
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez Trzeci » 24 lis 2011 13:51:51

:1:
jarek1984r napisał(a):kable już mniej więcej przejżałem. a w skrzynce pod maską są chyba wszystkie na 32v.chodzi mi o te: http://moto.allegro.pl/bezpiecznik-samo ... 36614.html . jak sprawdzić przekaźniki?

Na 12 V jak już (chyba ze coś wymyślono w Oplu) :? Instalacja w fronterach z takim typem bezpieczników to już chyba zmota i konkretna (moge sie mylić jeżeli chodzi o modele po 2000 roku.)
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jrzeuski » 24 lis 2011 13:54:26

jarek1984r napisał(a):jak sprawdzić przekaźniki?
Najprościej tak jak testowałeś wentylator. Podaj napięcie raz przed a raz po przekaźniku i zobacz czy bezpiecznik poleci. Na tej samej zasadzie można przetestować kable pomiędzy kostkami czy same kostki. Samo oglądanie nic nie daje, bo może być uszkodzenie izolacji kabla w wiązce czy na przejściu przez np. budę i nie będzie tego widać.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jarek1984r » 24 lis 2011 16:45:27

witam. otóż problem rozwiązany,padł przekaźnik. dzięki wszystkim za pomoc. u mnie wszystkie bezpieczniki są na 32V frontera sport 1996r lift. a co do czujnika to mostkowałem na wszelkie sposoby i jest tylko jeden bieg przy. drugi bieg jest zatem załączany w inny sposób lub mój czujnik jest też padnięty.wentylator załącza się w momencie kiedy wskazówka minie połowę skali ale nie wejdzie jeszcze na następną kreskę.pozdrawiam
Ostatnio edytowano 24 lis 2011 17:03:36 przez jarek1984r, łącznie edytowano 1 raz
jarek1984r
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez Trzeci » 24 lis 2011 17:00:39

Możesz mi podac jaki masz akumulator?
Avatar użytkownika
Trzeci
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1479
Obrazki: 5
Dołączył(a): 05 paź 2010 17:40:44
Lokalizacja: Usa
Pochwały: 14
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Samochód: Frontera B 2.2i Sport 1998-2004

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez jarek1984r » 24 lis 2011 17:04:18

12v 80Ah 700A. przekaźniki na 12v, bezpieczniki płytkowe mini pod deską na 32v i pod maską płytkowe i te japval tez na 32v
jarek1984r
 

Re: WENTYLATOR CHŁODNICY PROBLEM !!!

Postprzez slawek40l » 04 sie 2013 18:01:23

Witam mam pytanie czy ktoś zna parametry włącznika wentylatora chłodnicy ( to zn.czujnik na wężu gumowym między chłodnicą a termostatem ) i gdzie go dostać .Frota 2,2 i 16v long z 95 r z klimą .
slawek40l
Starszy Nowicjusz
Starszy Nowicjusz
 
Posty: 29
Dołączył(a): 17 cze 2010 10:38:48
Lokalizacja: Wrocław
Województwo: Dolnośląskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998


Powrót do Układ chłodzenia i ogrzewania, klimatyzacja



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości