Witamy !



Opłaty. oc/ac

Re: Rejetracja auta

Postprzez STRUNA » 15 sty 2010 16:52:11

Na podbicie umowy w US jest 14 dni, po tym czasie urząd może naliczyć karę. Na przerejestrowanie auta jest teoretycznie miesiąc ale nasze prawo działa tak że po tym czasie policjant maksymalnie może dać nam 100pln mandatu.
Jeździłem tak Frotą z pół roku a motocyklem już jeżdże 3 lata na szwajcarskich blachach, robię co roku pierwszy przegląd, opłacam ubezpieczenie, rutynowa kontrola policji nic nie gadała.
STRUNA
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemekcrx » 15 sty 2010 20:57:10

heh dzięki wszystkim za pomoc
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez Tomkoski » 16 sty 2010 07:46:01

A co z kupującym? Przez miesiąc nie możesz sprzedać (dopóki nie dostaniesz twardego dowodu).
Tomkoski
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemekcrx » 16 sty 2010 08:57:48

Jeżdzi na moim dowodzie, za miesiąc ma podjchać i wymienimy na twardy..
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez STRUNA » 16 sty 2010 09:20:26

dodam że jeżeli kupiłeś auto i opłaciłeś podatek w US to jeśli go sprzedaż w ciągu pół roku zostaniesz wezwany do zapłaty podatku.
w uproszczeniu: kupiłeś i sprzedałeś w ciągu 6 miesięcy więc handlujesz, a jak handlujesz to płacisz podatek.
STRUNA
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemekcrx » 16 sty 2010 15:57:15

ale umowa jest z przed roku..
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez frontera_fanatic » 16 sty 2010 20:43:04

ja jak się pozbywałem pozostałości po calibrze czy gołej budy to znajomy mi załatwił umowę na jakiegoś menela i samochód poszedł na niego :) taniej i łatwiej
frontera_fanatic
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez Lewy » 31 sty 2010 22:51:45

to może ja coś powiem, w ciągu ostatnich 15 miesięcy miałem 7 aut :wink: i conieco się nauczyłem.


kupujemy auto:

PODATEK:

- do 1000zł nie płacimy Urzędu Skarowego
- powyżej 1000zł płacimy 2% wartości auta
- termin mamy na opłacenie 14dni po tym czasie TEORETYCZNIE możemy dostać karę, ale tak się nie dzieje bo piszemy stosowne odwołanie/podanie o nie naliczanie kary i to niemal zawsze działa.

Ubezpieczenie:
-zgłaszamy się do obecnej ubezpieczalni auta w terminie do 30 dni. tam dokonują rekalkulacji składki OC/AC/NW i innych oraz podają nam cene. Jeśli jesteśmy zadowoleni z ceny to ok jeśli nie to ->
-składamy wniosek o wypowiedzenie umowy OC w terminie DO 30 dni od daty zakupu auta.
-idziemy do nowej ubezpieczalni i dokonujemy zakupu polisy.

DOWÓD REJESTRACYJNY:
jeśli kupujemy auto z zatrzymanym dowodem rej. przez policję, najlepiej jest zadzwonić do właściwego Urzędu Komunikacyjnego i dowiedzieć się co i jak. Niestety co urząd to państwo :killer: i każdy robi jak chce. Nie trzeba jechać do tego urzędu po odbiór dowodu, mogągo odesłać za drobną opłatą.

REJESTRACJA AUTA:
Jeśli kupujemy auto z kilkoma umowami kupna-sprzedaży to zbieramy wszystkie te umowy i idziemy do Urzędu Komunikacji rejestrować auto. tam w załącznikach ujmujemy te umowy.

Kupno takiego auta jest jednak niebezpieczne, to akurat mi się przydarzyło:
-1szy właściciel sprzedaje auto drugiemu i zgłasza w urzędzie że sprzedał auto drugiemu.
-2gi właściciel sprzedaje auto trzeciemu
-3ci właściciel sprzedaje auto czwartemu ALE! żeby ładniej wyglądało robi FIKCYJNĄ umowę między sobą a PIERWSZYM pomijając DRUGIEGO
-4ty właściciel sprzedaje auto piątemu
-5ty właściciel idzie rejestrować auto do urzędu i okazuje się że lipa bo w umowach jest coś nie tak, teraz musi iść do 4go żeby ten dogadał się z 3cim żeby ten dał mu brakujące 2 umowy. i to niestety jest niemal niemożliwe.

auto idzie na złom.




SPRZEDAJEMY AUTO:

PODATEK:
-jeśli sprzedajemy auto przed upływem 6 miesięcy i na aucie zarobimy to płacimy podatek od różnicy wysykości cen jakiś procent.
-jesli sprzedajemy auto po upływie 6 m-cy to nic się nie dzieje.

UBEZPIECZENIE:
-zgłaszamy do ubezpieczalni żę sprzedaliśmy auto i przesyłamy ksero umowy kupna-sprzedaży


Jeśli mamy auto z kilkoma umowami kupna-sprzedaży to warto jest mieć ich kopie.


jeśli gdzieś są jekieś nieścisłości to poprawcie mnie.
Lewy
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez Wookash » 31 sty 2010 23:03:35

Lewy napisał(a):Ubezpieczenie:
-zgłaszamy się do obecnej ubezpieczalni auta w terminie do 30 dni. tam dokonują rekalkulacji składki OC/AC/NW i innych oraz podają nam cene. Jeśli jesteśmy zadowoleni z ceny to ok jeśli nie to ->
-składamy wniosek o wypowiedzenie umowy OC w terminie DO 30 dni od daty zakupu auta.
-idziemy do nowej ubezpieczalni i dokonujemy zakupu polisy.


A co jesli nie zrobilem rekalkulacji czyli wogole u nich nie bylem?
Wookash
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez Lewy » 01 lut 2010 09:09:38

Wookash napisał(a):A co jesli nie zrobilem rekalkulacji czyli wogole u nich nie bylem?


to poprzedni właściciel powinien zgłosić fakt że sprzedał Ci auto i ubezpieczalnia sama powinna wysłać Ci stosowne pismo pocztą.

jeśli poprzedni właściciel nie zgłosił że sprzedał auto to ubezpieczalnia będzie mu wysyłać polecenia zapłaty za polise i w końcu sam im powie że sprzedał auto.

Chyba że zapłacił za cały rok z góry to wtedy przez rok nic nie będą pisać. ALE po roku ubezpieczenie automatycznie będzie kontynuowane w tej ubezpieczalni jeśli nie zerwiemy z nimi umowy, i w tedy przyślą polecenie zapłaty.
Lewy
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez Wookash » 01 lut 2010 09:25:42

No wlasnie nabylem auto z oplata za caly rok. OC konczy sie w marcu i dopiero wtedy bede sie zastanawial czy zostac u nich czy zmienic ubezpieczyciela.
Wookash
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemia » 03 lut 2010 10:51:17

Wookash napisał(a):No wlasnie nabylem auto z oplata za caly rok. OC konczy sie w marcu i dopiero wtedy bede sie zastanawial czy zostac u nich czy zmienic ubezpieczyciela.

Nie mam pewności, ale chyba należy zmienić dane w polisie ubezpieczeniowej na aktualnego właściciela i nr rej.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez Wookash » 03 lut 2010 11:57:56

W sumie niezalezy mi juz na tym bo za miesiac sie konczy. Kolega z agencji ubezpieczeniowej mowil ze nr rej auta to pikus na umowie wiec mu zaufalem jak do tej pory tfu tfu wszystko ok w przyszlym miesiacu albo wypowiem OC albo przedluze wszystko zalezy gdzie taniej AC mam w innej firmie.
Wookash
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez manolo » 04 lut 2010 10:17:14

Właśnie nie, masz teraz zastanwiać się czy zostać u nich czy nie. Ponieważ od dnia zakupu masz 30 dni na zdecydowanie co z polisą, jeżeli się do nich nie odezwiesz, oni zrobią rekalkulacje składki, i mozliwe ze bedziesz musiał dopłacić. Dlatego lepiej się odezwij teraz, bo możesz bez konsekwencji wymówić umowę a nawet dostać zwrot za niewykorzystane pełne miesiące liczone od pierwszego dnia kolejnego miesiąca :)
manolo
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez Wookash » 04 lut 2010 11:15:40

Teraz jak juz pisalem jest to mi ryba kupilem auto w zeszlym roku z zaplacona skladka do marca tego roku. Miesiac wytrzymam i niezalezy mi na zwrocie bo i tak rok mialem za friko. Jak bedzie sie konczyla umowa znimi to bede sie zastanawial czy u nich czy w iinym towarzystwie wszystko zalezy gdzie taniej. Jak beda tansi to zostane jak nie to wypowiem z tego co sie orientuje to na dzien przed koncem mozna wypowiedziec.
Wookash
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemia » 04 lut 2010 11:50:37

Wookash napisał(a):Teraz jak juz pisalem jest to mi ryba kupilem auto w zeszlym roku z zaplacona skladka do marca tego roku. Miesiac wytrzymam i niezalezy mi na zwrocie bo i tak rok mialem za friko. Jak bedzie sie konczyla umowa znimi to bede sie zastanawial czy u nich czy w iinym towarzystwie wszystko zalezy gdzie taniej. Jak beda tansi to zostane jak nie to wypowiem z tego co sie orientuje to na dzien przed koncem mozna wypowiedziec.


W najgorszym razie za brak na siebie polisy OC upomni się Fundusz Gwarancyjny... coś koło 500 Euro.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemekcrx » 04 lut 2010 11:56:02

Właśnie co do podatku powiem wam na swoim przykładzie dziś...
Dostałem pisemko od skarbówki kilka dni temu jakaś grzywna?????za co, nie napisali..
Byłem dzisiaj,okazało się że gdy kupiłem frote obecną tamtego roku 2009 wrzesień ,nie opłaciłem skarbówki w terminie 14 dni od daty zakupu....
Myślałem że jest 30dni ,a jednak się myliłem...
Dostałem kare grzywną 140pln za 20dni spóźnienia ...
Normalnie banda złodziei nie było żadnego tłumaczenia ulgi...
Całe szczęście że mam naj-niszą krajową 1300zł bo od tego sobie naliczają :shock:

cytat
PODATEK:

- do 1000zł nie płacimy Urzędu Skarowego
- powyżej 1000zł płacimy 2% wartości auta
- termin mamy na opłacenie 14dni po tym czasie TEORETYCZNIE możemy dostać karę, ale tak się nie dzieje bo piszemy stosowne odwołanie/podanie o nie naliczanie kary i to niemal zawsze działa.



Tego mi nie proponował to dziad wstretny :twisted:
Ostatnio edytowano 04 lut 2010 12:00:11 przez przemekcrx, łącznie edytowano 1 raz
Frota 3.2 V6
Avatar użytkownika
przemekcrx
Szyszkownik
Szyszkownik
 
Posty: 1443
Obrazki: 1
Dołączył(a): 29 lip 2009 19:22:40
Lokalizacja: poland
Pochwały: 7
Województwo: nie mieszkam w Polsce
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez Wookash » 04 lut 2010 11:56:48

przemia napisał(a):W najgorszym razie za brak na siebie polisy OC upomni się Fundusz Gwarancyjny... coś koło 500 Euro.


No wez mnie nie strasz. Nie chce sie spierac bo to nie moja dzialka i za wiele o tym nie wiem ale kolega pracujacy w ubezpieczeniach mowil ze OC jest do samochodu przypisane i to ze przerejestrowalem itd to akurat jest najmniej istotne wazne ze jest OC. Za miesiac sie wyjazsni narazie mam to w ... :) Bede sie martwil jak juz przyjdzie co do czego.

Pozdr.
Wookash
 

Re: Rejetracja auta

Postprzez przemia » 04 lut 2010 12:08:35

Wookash napisał(a):
przemia napisał(a):W najgorszym razie za brak na siebie polisy OC upomni się Fundusz Gwarancyjny... coś koło 500 Euro.


No wez mnie nie strasz. Nie chce sie spierac bo to nie moja dzialka i za wiele o tym nie wiem ale kolega pracujacy w ubezpieczeniach mowil ze OC jest do samochodu przypisane i to ze przerejestrowalem itd to akurat jest najmniej istotne wazne ze jest OC. Za miesiac sie wyjazsni narazie mam to w ... :) Bede sie martwil jak juz przyjdzie co do czego.

Pozdr.


W żadnym wypadku nie straszę, bo nie wiem jak jest w Twoim przypadku, napisałem że w najgorszym razie możesz dostać taką karę, nic więcej ci dać nie mogą.

przemekcrx napisał(a):cytat
PODATEK:

- do 1000zł nie płacimy Urzędu Skarowego
- powyżej 1000zł płacimy 2% wartości auta
- termin mamy na opłacenie 14dni po tym czasie TEORETYCZNIE możemy dostać karę, ale tak się nie dzieje bo piszemy stosowne odwołanie/podanie o nie naliczanie kary i to niemal zawsze działa

- osoby z niepełnosprawnością dolnych narządów ruchu(nogi - jakby ktoś nie wiedział :mrgreen: )
nie płacą podatku wcale, bez względu na wartość pojazdu, ale w ciągu 14 dni trzeba w US druk wypełnić.

pozdrawiam
Przemek
Avatar użytkownika
przemia
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 4652
Obrazki: 0
Dołączył(a): 22 paź 2009 14:26:56
Lokalizacja: Promnik
Pochwały: 16
Województwo: Świętokrzyskie
Samochód: Frontera B 2.2i Long 1998-2004

Re: Rejetracja auta

Postprzez madziam » 04 lut 2010 12:36:45

Wookash napisał(a):... ale kolega pracujacy w ubezpieczeniach mowil ze OC jest do samochodu przypisane i to ze przerejestrowalem itd to akurat jest najmniej istotne wazne ze jest OC...


Coś się kolega nie doinformował:

Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia OC. Miesiąc temu kupiłam auto i w dniu dzisiejszym dokonałam przerejestrowania go na mnie. Natomiast składka OC jest opłacona do 1 kwietnia, ale zrobił to poprzedni właściciel. Czy wraz z przerejestrowaniem auta umowa OC wygasa?? Czy oznacza to, że od tej pory mój samochód nie jest ubezpieczony??

Odpowiada zespół motoexperta:
Oczywiście polisa OC, którą zawarł zbywca i którą otrzymała Pani w momencie zakupu auta jest nadal ważna. Ma Pani 30 dni na ewentualne jej wypowiedzenie, w przeciwnym razie będzie ona ważna do końca okresu jej ważności. Jeśli najpóźniej na 1 dzień przed końcem ważności polisy nie zostanie ona wypowiedziana, to automatycznie nastąpi jej odnowienie na kolejny okres ubezpieczenia.

Jednak jeśli wcześniej przerejestrujemy auto na siebie, to w tym samym dniu, najpóźniej w kolejnym dniu roboczym, powinniśmy ten fakt zgłosić w zakładzie ubezpieczeniowym i dokonać odpowiedniej adnotacji na polisie OC.

Ponieważ zakład ubezpieczeniowy nie ma obecnie obowiązku rekalkulacji składki, a posiada Pani wysokie zniżki, których np, nie miał zbywca pojazdu, warto zwrócić się do zakładu ubezpieczeniowego o ponowną rekalkulację składki.


I nie chodzi tu tylko o zniżki ale i o różnicę w OC w różnych miejscach kraju. Jak się okaże, że w miejscowości w której kupiłeś samochód były niższe stawki niż w Kielcach, to przy wypowiedzeniu umowy, bądź chęci jej przedłużenia każą Ci zapłacić wyrównanie.
Oc nie jest przypisane do smochodu tylko to jest Twoja Odpowiedzialność Cywilna. Samochód sam nie powoduje kolizji tylko jego użytkownik. Ciesz się, że się nic nie stało do tej pory (i aby już nic się nie stało), bo mógłbyś zaplacić karę za korzystanie z ubezpieczenia, którego tak naprawdę nie jesteś właścicielem.
madziam
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Opłaty, ubezpieczenia, kolizje ...



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość