Witamy !



solar czy pompa ciepła

Rozmowy na wszystkie tematy

solar czy pompa ciepła

Postprzez damianEK691965 » 05 maja 2012 23:09:01

jak w temacie zbieram opinie użytkowników solarów do ciepłej wody użytkowej i takiej samej pompy ciepła
Koszt solarów to ok 1000zł netto a pompa to ok 7.500zł netto
pytanie mam czy ktoś eksploatuje taką pompę i jak to wygląda
Wiem że to nie forum budowlane ale nasze jest lepsze - więcej fachowców :D
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez tomsor » 05 maja 2012 23:49:40

też chciałbym solara za tysiaka,Wstaw jeszcze jedno zero
Avatar użytkownika
tomsor
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 144
Obrazki: 0
Dołączył(a): 02 sty 2009 23:16:02
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 1
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.8TDI Long 1995-1996

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez FROTERKA » 06 maja 2012 07:06:54

Bierz pod uwagę nie tylko koszt zakupu ale i eksploatacji.
Solary w lecie ok ale zimą trochę mało wydajne.
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez solo86 » 06 maja 2012 07:09:47

Dokładnie, cena zestawu solarnego (kolektor rurowy próżniowy (lepszy od płaskiego, bardzo dobrze sobie radzi latem i całkiem nieźle zimą, sporo informacji znajdziesz na http://www.heliosin.pl), zbiornik, pompa, centralka, montaż itd.) to koszt około 7000 - 12 000 zł (ale istnieje możliwość uzyskania dotacji). Ponadto jeżeli już się na to zdecydujesz, to warto poszukać firmy nawet z drugiego końca Polski, gdyż różnice w cenach za podobną usługę bywają ogromne (rzędu kilku tysięcy). Osobiście nie posiadam takiej instalacji, ale byłem kiedyś na szkoleniu/prezentacji w tym temacie. :wink:
Avatar użytkownika
solo86
Przesiadywacz
Przesiadywacz
 
Posty: 200
Obrazki: 0
Dołączył(a): 27 gru 2010 21:25:04
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki / Łódź
Województwo: Łódzkie
Samochód: Niestety nie mam już Frontery :(

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez jrzeuski » 06 maja 2012 16:24:09

Cena pompy ciepła to często tylko 10-15% ceny całej instalacji. Dolicz prace ziemne i wymiennik gruntowy. Bo powietrzny jest do bani i 3/4 roku działał dobrze nie będzie (a zimą wcale). Także do grzania wody użytkowej tylko solary. Do grzania całej chałupy można rozważyć pompę ciepła, ale tylko jeśli się ma kupę kasy na początkową inwestycję, dobre warunki wodne na działce i brak innych sensownych opcji ogrzewania (gaz/olej). A i tak zapewne inwestycja się nie zwróci, bo zanim minie okres zwrotu to pompa będzie do wymiany. Ale jest nadzieja, że za 10-15 lat stanieją :glaszcze: Warto też zastanowić się nad sytuacją energetyczną Polski, która jest raczej tragiczna, więc z zasilaniem pompy może być kiepsko. Ale fakt, że piece gazowe czy olejowe też bez prądu nie pociągną. Dlatego pamiętaj, żeby postawić kominek. Trochę lasów jeszcze mamy ;-)
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez epi » 07 maja 2012 17:12:23

Popytaj po fachowcach co sie teraz zakłada.Nie pamiętam nazwy ale rozmawiałem niedawno z hydraulikiem i mówił że solary idą powoli w odstawkę bo teraz do grzania wody montuje się jakieś inne ustrojstwo(i napewno nie mówił i pompie ciepła)podobno niewiele droższe a wydajniejsze.Mówił że można zamontować to urządzenie w kotłowni i na 3-4 osoby spokojnie grzeje wodę przez cały rok bez względu na pogodę czy to lato czy zima
epi
 

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez damianEK691965 » 07 maja 2012 19:11:38

epi napisał(a):Popytaj po fachowcach co sie teraz zakłada.Nie pamiętam nazwy ale rozmawiałem niedawno z hydraulikiem i mówił że solary idą powoli w odstawkę bo teraz do grzania wody montuje się jakieś inne ustrojstwo(i napewno nie mówił i pompie ciepła)podobno niewiele droższe a wydajniejsze.Mówił że można zamontować to urządzenie w kotłowni i na 3-4 osoby spokojnie grzeje wodę przez cały rok bez względu na pogodę czy to lato czy zima

Na pewno chodzi o pompę ciepła :D ale decyzja juz podjęta będzie pompa właśnie w kotłowni ciepłe powietrze będzie zasysać z piwnicy a wyrzut na zewnątrz
Co do opłacalności no cóż 50-60 zł za prąd do przeżycia a co do zimy i tak w piecu palę a pompa ma dwie wężownice więc zimą będzie raczej sporadycznie się włączać . A dzięki koledze Konika wiem że na zwrot różnicy pomiędzy solarem a pompą musiałbym czekać prawie do końca życia bo przyjmując różnicę na prądzie w skali roku ok 500 zł to solar zwróci mi się po ok 10 latach :shock:
Dam znać jak działa za jakiś czas :boss: :boss:
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez epi » 07 maja 2012 19:30:42

damianEK691965[list=] napisał(a): Na pewno chodzi o pompę ciepła :D ale decyzja juz podjęta będzie pompa właśnie w kotłowni ciepłe powietrze będzie zasysać z piwnicy a wyrzut na zewnątrz

dzwoniłem przed chwilą do hydraulika i powiedział że to też jest pompa ciepła tyle że inna ;) mówił że najbardziej opłaca się tym grzać do -5 stopni bo póżniej dużo prądu zżera
epi
 

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez jrzeuski » 07 maja 2012 19:45:44

damianEK691965 napisał(a):decyzja juz podjęta będzie pompa właśnie w kotłowni ciepłe powietrze będzie zasysać z piwnicy a wyrzut na zewnątrz
Zły pomysł. To ciepłe powietrze w piwnicy będzie ciepłe tylko parę minut zanim pompa go nie wyssie. W jego miejsce zassane zostanie zimne z zewnątrz i sprawność pompy spadnie a zimą na suficie wyrosną sople. Ale nie ma tego złe, co by na dobre nie wyszło. Wylejesz wiadro wody na podłogę i masz kryte lodowisko :D
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez tomik » 07 maja 2012 19:57:34

napisze krótko mam firmę budowlaną i często spotykam się z tymi pompami moje zdanie takie nie opłaca się tego montować zbyt duże koszta to że ktoś tam podał 7czy8 tyś to chyba za samą pompę dolicz rury zbiornik prace ziemne dolicz ile prądu zużyje pompa do dogrzania wody kosmos ci wyjdzie i 30 lat nie wiem czy się zwróci a solar tańszy i da rade a sam piszesz że zimą i tak palisz w piecu jak dla mnie tylko solar
tomik
 

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez marcinur » 07 maja 2012 21:42:08

damianEK691965 napisał(a):jak w temacie zbieram opinie użytkowników solarów do ciepłej wody użytkowej i takiej samej pompy ciepła
Koszt solarów to ok 1000zł netto a pompa to ok 7.500zł netto
pytanie mam czy ktoś eksploatuje taką pompę i jak to wygląda
Wiem że to nie forum budowlane ale nasze jest lepsze - więcej fachowców :D

Powiem tak:
Solary nawet z dotacją dla przeciętnej rodziny to zwrot inwestycji 12-15 lat.
Pompa ciepła - zwrot inwestycji 30-40 lat.
Nie liczę amortyzacji. Dla mnie ani jedno ani drugie nie kalkuluje się.
Jedyny sens montażu solarów widzę w przypadku, gdy ktoś nie ma gazu, pieca z podajnikiem i musi całe lato codziennie palić w piecu żeby podgrzać wodę. Ale ekonomicznego uzasadnienia nie ma żadnego - jedynie wygoda.
A pompa ciepła, jako niskotemperaturowe źródło ciepła sprawuje się jako tako do -15 - 20 stopni. Poniżej tej temperatury niestety trzeba dogrzewać - najczęściej kominkiem.
Avatar użytkownika
marcinur
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 121
Dołączył(a): 13 paź 2010 18:00:47
Lokalizacja: Przemyśl
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez damianEK691965 » 07 maja 2012 21:49:14

[quote="tomik"]napisze krótko mam firmę budowlaną i często spotykam się z tymi pompami moje zdanie takie nie opłaca się tego montować zbyt duże koszta to że ktoś tam podał 7czy8 tyś to chyba za samą pompę dolicz rury zbiornik prace ziemne dolicz ile prądu zużyje pompa do dogrzania wody kosmos ci wyjdzie i 30 lat nie wiem czy się zwróci a solar tańszy i da rade a sam piszesz że zimą i tak palisz w piecu jak dla mnie tylko solar
Pompa ciepła ale nie ta do ziemi tylko woda-powietrze koszt wszystkiego to ok 8000zł a zimą jak będę palił w piecu ona nie będzie mi nic wysysać bo po co skoro wodę będę miał z pieca :D :? a solar ładna koncepcja tylko jak tydzień czasu słońca nie będzie to wodę w zasobniku i tak mi dołączona grzałka będzie grzała
kumho kl71 31' lift lekki snorkel winda dragon 1200HD było
Jest jeep cherokee4.0 lift plus BFG mt km2 31" zderzaki bagażnik i parę drobiazgów
isuzu 2.2 td pocięte 32" mieszacz błota
Avatar użytkownika
damianEK691965
Podszyszkownik
Podszyszkownik
 
Posty: 1055
Obrazki: 7
Dołączył(a): 13 cze 2009 13:48:59
Lokalizacja: Słupsk Gdynia
Pochwały: 1
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez jrzeuski » 07 maja 2012 22:21:07

Za dużo kombinujesz. Mi grzanie wody użytkowej gazem ziemnym wychodzi nie więcej jak 100zł/mc dla 4os. rodziny i pora roku czy dnia mnie nie obchodzi. Policz ile to lat zwrotu solarów czy pompy ciepła uwzględniając spadek ich sprawności. A o ileż prostsza instalacja. Piec już i tak jest do grzania domu. Piec mam jednofunkcyjny, więc doliczyć trzeba zasobnik cwu (ja mam 160 litrów), ale przy solarach czy pompie też jest niezbędny.

PS. Dotacja na solary jest tylko w przypadku brania kredytu na nie, czyli do ceny trzeba doliczyć odsetki od kredytu i bieganinę po urzędach za zwrotem. Kupując za gotówkę na żadne ulgi nie ma co liczyć. Tak właśnie Polska wspiera "biedne" banki.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez marcinur » 07 maja 2012 22:49:17

jrzeuski napisał(a):PS. Dotacja na solary jest tylko w przypadku brania kredytu na nie, czyli do ceny trzeba doliczyć odsetki od kredytu i bieganinę po urzędach za zwrotem. Kupując za gotówkę na żadne ulgi nie ma co liczyć. Tak właśnie Polska wspiera "biedne" banki.

Do tego dodam, że dochodzi też kosztowna papierologia. Instalacje muszą mieć jakieś tam certyfikaty. Do tego musi być zrobione zgłoszenie, ktoś musi uprawniony to odebrać. A na koniec najlepsze - dotacja to przychód w rozumieniu przepisów podatkowych - więc trzeba jeszcze od tego oddać działkę skarbówce :/
Avatar użytkownika
marcinur
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 121
Dołączył(a): 13 paź 2010 18:00:47
Lokalizacja: Przemyśl
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez Argail75 » 07 maja 2012 22:50:55

Jako ze pracuje w PGE powiem ze majac takie solary , a energia niewykozystana z nich trafi w siec energtyczna , PGE prawdopodobnie zwroci ci kase za wyprodukowanie tej energi. Ale nie mam pewnosci. Obilo mi sie to o uszy.

-- Dodano 07 maja 2012 23:51:58 --

Podobnie jest z wiatrakami
Opel Frontera B 3.2 V6 Long PB/LPG 3'' BFG MT 30,5 ''manual 2000r
Avatar użytkownika
Argail75
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 1815
Obrazki: 24
Dołączył(a): 23 lip 2011 13:17:33
Lokalizacja: Łódź oś.Widzew
Pochwały: 7
Województwo: Łódzkie
Samochód: Frontera B 3.2 V6 Long 1998-2004

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez marcinur » 07 maja 2012 22:54:26

argail75 napisał(a):Jako ze pracuje w PGE powiem ze majac takie solary , a energia niewykozystana z nich trafi w siec energtyczna , PGE prawdopodobnie zwroci ci kase za wyprodukowanie tej energi. Ale nie mam pewnosci. Obilo mi sie to o uszy.
\

Ale chyba dotyczy to jedynie ogniw fotowoltaicznych? Niestety jak na razie ich ceny zwalają z nóg.
Avatar użytkownika
marcinur
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 121
Dołączył(a): 13 paź 2010 18:00:47
Lokalizacja: Przemyśl
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez jrzeuski » 08 maja 2012 07:29:41

marcinur napisał(a):Do tego dodam, że dochodzi też kosztowna papierologia. Instalacje muszą mieć jakieś tam certyfikaty. Do tego musi być zrobione zgłoszenie, ktoś musi uprawniony to odebrać. A na koniec najlepsze - dotacja to przychód w rozumieniu przepisów podatkowych - więc trzeba jeszcze od tego oddać działkę skarbówce :/
I dlatego najlepsze solary to stare kaloryfery ze złomu pomalowane na czarno i zapakowane w skrzynkę zbitą z desek z wstawionym oknem zabranym ze śmietnika po wymianie w jakimś bloku. Podłączenie własnym sumptem i ciepła woda jest. Widziałem już takie instalacje i ładnie pomalowane w ogóle nie straszą. Niektóre zamiast na dachu były zamontowane w ogrodzie na obrotowym statywie napędzanym silnikiem, żeby poruszały się za Słońcem. To już pełen wypas :>:
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez FROTERKA » 08 maja 2012 07:38:04

jrzeuski napisał(a):I dlatego najlepsze solary to stare kaloryfery ze złomu pomalowane na czarno i zapakowane w skrzynkę zbitą z desek z wstawionym oknem zabranym ze śmietnika

Znów Ci niektórzy druciarstwo zarzucą. :mrgreen:
...ja w tym czasie trochę pośpię, tym bezruchem się napieszczę...

Tak, mężczyźni jeżdżą lepiej niż kobiety. Ale ilu potrafi prowadzić auto w szpilkach...

Ogranicza mnie tylko pojemność i maksymalny moment obrotowy!

Po pierwsze: opony, po drugie: opony, po trzecie... kierowca !

Obrazek
Avatar użytkownika
FROTERKA
Nadszyszkownik
Nadszyszkownik
 
Posty: 6111
Dołączył(a): 12 sie 2007 15:54:07
Lokalizacja: Poznachowice Górne
Pochwały: 10
Województwo: Małopolskie
Samochód: Frontera A 2.2i Long 1995-1998

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez marcinur » 08 maja 2012 07:48:44

jrzeuski napisał(a):
marcinur napisał(a):Do tego dodam, że dochodzi też kosztowna papierologia. Instalacje muszą mieć jakieś tam certyfikaty. Do tego musi być zrobione zgłoszenie, ktoś musi uprawniony to odebrać. A na koniec najlepsze - dotacja to przychód w rozumieniu przepisów podatkowych - więc trzeba jeszcze od tego oddać działkę skarbówce :/
I dlatego najlepsze solary to stare kaloryfery ze złomu pomalowane na czarno i zapakowane w skrzynkę zbitą z desek z wstawionym oknem zabranym ze śmietnika po wymianie w jakimś bloku. Podłączenie własnym sumptem i ciepła woda jest. Widziałem już takie instalacje i ładnie pomalowane w ogóle nie straszą. Niektóre zamiast na dachu były zamontowane w ogrodzie na obrotowym statywie napędzanym silnikiem, żeby poruszały się za Słońcem. To już pełen wypas :>:

Racja - choć z tą estetyką to bym się trochę spierał :)
Avatar użytkownika
marcinur
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 121
Dołączył(a): 13 paź 2010 18:00:47
Lokalizacja: Przemyśl
Województwo: Podkarpackie
Samochód: Frontera A 2.0i Sport 1991-1995

Re: solar czy pompa ciepła

Postprzez jrzeuski » 08 maja 2012 08:21:08

marcinur napisał(a):Racja - choć z tą estetyką to bym się trochę spierał :)
Uwierz, że niektóre wyglądały lepiej niż prawdziwe z fabryki. Metalowa obudowa malowana proszkowo, szyba z poliwęglanu i dobrze ukryte przewody podłączeniowe naprawdę robią wrażenie. Tylko mało komu się chce tak to odpicować, bo koszty rosną.
No mud, no fun
Frota A Long 2.5V6, simex 33", zawias +3", buda +2", drążki kierownicze HD + amortyzator skrętu, mosty 4.56 (przedni od B, tył z LSD), self-made snorkel i zderzaki stalowe, winch
Vectra B kombi 2.5V6 170KM
Vectra B kombi 2.0 16V - będzie WrakRace edition :twisted:

naprawy i motanie Frotek :arrow: SMS/PW/email/czat.
Avatar użytkownika
jrzeuski
Admin
Admin
 
Posty: 12020
Obrazki: 71
Dołączył(a): 18 mar 2008 10:25:22
Lokalizacja: Banino
Pochwały: 78
Województwo: Pomorskie
Samochód: Frontera A 2.5TDS Long 1996-1998

Następna strona

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron